KİŞİSEL GELİŞİM//Manevi Rutinler

Allahım beni yarattığın gibi kendimi seviyorum, değer veriyorum, onaylıyorum.Şu andan itibaren zihnimdeki tüm olumsuz düşüncelerin şifalanmasına niyet ediyorum.Güvendeyim, sevdiklerimde güvende. Şükürler olsun ,hamdolsun

günlük
100 slv
100 tev
100 tevhid
1100 ya zelcelali vel ikram
2 syf kk
2 syf meal
7 inşirah
Haftalık
,4 yasin
,sabah namazı kazası
1 video
nebe ,mülk

haftanın sahabesi
Musab bin umeyr

geçen haftaki sahabe Abdullah bin caşh ile ilgli bir bölümü paylaşacağım

Onun Uhud harbinde gösterdiği kahramanlık dillere destan olmuştu. O gün Sad Bin Ebi Vakkas (r.a.) ile aralarında şöyle bir konuşma geçmiştir. Sa'd (r.a.) bu konuşmayı şöyle nakleder:

" Uhud günü çarpışmaların çok şiddetlendiği bir andı Abdullah İbni Cahş yanıma sokuldu, elimden tuttu , beni bir kayanın dibine çekti ve "Şimdi burada sen dua et, ben amin diyeyim. Ben dua edeyim, sen amin de...'" dedi. Ben de peki dedim. Ben şöyle dua ettim:

"Allah'ım! benim karşıma çok kuvvetli çetin birini çıkar. Onunla kıyasıya çarpışayım, onu öldüreyim ve gazi olarak geri döneyim." dedim. O da amin dedi. Sonra kendisi dua etmeye başladı ve şöyle yalvardı:

"Allah'ım! beni güçlü kuvvetli iyi vuruşan biriyle karşılaştır. Senin yolunda onunla kıyasıya vuruşayım ve onu öldüreyim. Sonra birisi beni şehit etsin, burnumu kulağımı kessin. Kanlar içinde senin huzuruna varayım. Sana kavuştuğumda. Sen bana "Abdullah! burnunu, kulaklarını ne yaptın'' diye sorasın. Ben de Ya Rabbi ben onlarla çok kusur işledim. Senin huzuruna getirmeye utandım. Senin ve Peygamberinin yolunda onlar kesildi. Toza toprağa bulanarak huzuruna geldim, diyeyim" dedi.
Böyle bir duayı kendisi istediği ve önceden söz verdiğim için ben de amin dedim. Daha sonra kılıçlarımızı çektik, savaşa devam ettik. İkimiz de önümüze geleni öldürüyorduk. O yiğitçe çarpışarak düşman safları arasına daldı. Şehidlik özlemiyle hamle üstüne hamle yaptı. O kadar kahramanca çarpıştı ki, bir ara kılıcı kırıldı. Sevgili Peygamberimiz onu gördü ve hemen bir hurma dalı uzattı. Böylece savaşa devam etmesini istedi. O yiğit kahramanın elinde bu dal bir kılıç oldu, onunla vuruştu. Fakat kendisi de sayısız oklara maruz kaldı ve şehadet şerbetini içti. Kafirler onun cesedine hücum etti. Burnunu ve kulağını kesti. O, isteğine kavuşmuştu. Sevgili Peygamberimiz onu gözyaşları arasında "Şehidlerin Efendisi" Hazreti Hamza (r.a.) ile birlikte aynı yere defnetti.

Video olarak Nurulah Gencin Başarı bedel ister serisine başlayacağım.geçen hafta farklı bir videosunu izledim

günlük
100 slv
100 tev
100 tevhid
1100 ya zelcelali vel ikram
2 syf kk
2 syf meal
7 inşirah
Haftalık
,4 yasin
,sabah namazı kazası
1 video
nebe ,mülk

haftanın sahabesi
Musab bin umeyr
Hz.Musab'ın hayatını ilk duyduğumda üniversitedeydim. Bir oğlum olursa adını koyayım da, o da Allah yolundan gitsin diye içimden geçirmiştim. Sen sahabe olarak O nu seçince duygulandım bak.🥲

Hz.Musab'ın hayatını ilk duyduğumda üniversitedeydim. Bir oğlum olursa adını koyayım da, o da Allah yolundan gitsin diye içimden geçirmiştim. Sen sahabe olarak O nu seçince duygulandım bak.🥲
sahabelerin listesine bakarken o geldi gözümün önüne.sebebi buymuş demek.naptın ismini koydunmu peki.

sahabelerin listesine bakarken o geldi gözümün önüne.sebebi buymuş demek.naptın ismini koydunmu peki.
Koydum teyzesi. Rabbim nasip etti çok şükür. Mus'ab candır.💖
Çok severim Hz. Musab'ı. Çok da duygulanıyorum O nun hayatında. Peygamberimiz' e bağlılığı nasıl bir seviyedir, akıl alacak gibi değil... Umreye gitmiştim. O Uhud Şehitliği'nin kokusu anlatılacak gibi değil. Nasıl güzel, nasıl huzurlu...
Bize de nasip olur mu ki...😔

cevşen okumaya bende başlıyorum bu hafta.yazmayı unutmuşum.
Ben günlüğe aldım. Haftalık da Büyük Cevşen hatmi ayarlayacağım inşaallah.
Annem babam bende de. Onlar inşaallah bugün gidecek. Öyle olunca rutinleri oturup yazamadım. Şu gün şu diye bölmedim Büyük Cevşen'i. Küçüğü namaz arkası duada okumaya çalışıyorum günlük çok şükür.

Bir de Ashab-ı Bedir eklemeye çalışıyorum. Şimdiye kadar iyi ilerliyorum şükür.

Koydum teyzesi. Rabbim nasip etti çok şükür. Mus'ab candır.💖
Çok severim Hz. Musab'ı. Çok da duygulanıyorum O nun hayatında. Peygamberimiz' e bağlılığı nasıl bir seviyedir, akıl alacak gibi değil... Umreye gitmiştim. O Uhud Şehitliği'nin kokusu anlatılacak gibi değil. Nasıl güzel, nasıl huzurlu...
Bize de nasip olur mu ki...😔
ya nasıl güzel insanın duasını yaşaması.
musab bin umeyirde etkileyici bir hayatı var.
haftaya sevdiğim kısımları atarım.sende paylaşabilirsin

1641983828077.png

Yaşam yolculuğu içinde ilahi sistemde çınlayacak en acıklı söz “keşke”dir.
“Keşke” diyenin tekâmülünün gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu yüzden süreç içinde her zaman bilinçli, güven dolu, şuurlu ve iradeli ilerlemek çok değerli.
“Keşke içimdeki vesveseden kurtulsaymışım, meğer hepsi boşmuş.”
“Keşke yardım ettiğimi zannedip insanların gelişimine engel olmasaymışım.”
“Keşke insanları yargılamasaydım, olaylara takılı kalmasaydım, meğer hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş.”
“Keşke üretmenin güzelliğini daha önce bilseymişim, meğer ömrüm koca bir vakit kaybıymış.”
“Keşke bugünün işini yarına bırakmasaymışım.”
“Keşke affetmenin gücünü, öfkenin yıkımını bilseymişim.”
Ne yazık ki bütün bu pişmanlıkların temelinde “ertelemek” güdüsü yatıyor. Sevmeyi, anlamayı, büyümeyi, gelişmeyi, hayalleri ve tekâmülü ertelemek.
“Ertelemek” bir hiledir.
Dışarıdaki kaosun hileyle sizi tekâmül yolunuzdan alıkoymasına izin vermeyin.

Adem kızı dedi: İnsanın Allahla da , kaderle de ,nasiple de ilişkisi tek taraflı olamaz.Öyle olsaydı neden dua edelim ki ,hem kutsal metinlerin ne anlamı kalırdı. O sahneyi kurardı,, metin yazardı, bizlerde bu sahnenin kuklaları olurduk.Ama o yarattıklarına nefis, akıl ,irade ve vicdan vermeyi seçti.bunları gereği gibi kullanmakda bizim görevimiz

Hiç bir teselli konuşması şu 11 cümle kadar etkili olamaz.
  1. 1 - Andolsun kuşluk vaktine.

2 - Ve sakinleştiği zaman geceye ki,

3 - Rabbin seni bırakmadı ve darılmadı.

4 - Ahiret senin için dünyadan iyi olacaktır.

5 - Rabbın sana verecek ve sen hoşnut olacaksın.

6 - O seni yetim bulup da barındırmadı mı?

7 - Seni yol bilmez bulup yola iletmedi mi?

8 - Seni yoksul bulup zengin etmedi mi?

9 - Öyleyse sakın yetime haksızlık etme

10 - Yardım isteyeni asla geri çevirme.

11 - Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat.

tefekkür için bi kaç fotoğraf ekliyorum.iyi düşünmeler:KK200:

X