KİŞİSEL GELİŞİM//Manevi Rutinler

Merak ettim, sende mi muslimwalk ajandası kullanıyorsun?

Geçen yıl yasin suresini belirlemiştim ve sadece belirlemekle kaldım.🤦‍♀️

Bu sene sahabe hayatını da ekleyeyim. Senden bir fikir.💖

tavsiyelere açığım.özellikle video konusunda.Nouman Ali Khan tefsir videolarını izleyeceğim.youtubede ararken buldum umarım faydalı olur.kimdir necidir önce bir araştırma yapacağım.ufak bir videosu etkiledi beni

Merak ettim, sende mi muslimwalk ajandası kullanıyorsun?

Geçen yıl yasin suresini belirlemiştim ve sadece belirlemekle kaldım.🤦‍♀️

Bu sene sahabe hayatını da ekleyeyim. Senden bir fikir.💖
evet ben bu senekini aldım.haftada 4 idal benim için.normalde 12 dk falan bitiyor günlük bile okunur ilerleyen zamna göre bakarım artık

bu yılki ajandam bu arkadaşlar.fotoğraflar alıntıdır..içeriğinide atacağım size
1641383336804.png

bu bölüm dini günler ve Kuranı kerim hatim kısmı. cüz cüz bölünmüş.benim yıllık hedefim 1 hatim.fazla okuyanlar h1 kısmını 1 hatim olarak işaretliyor
1641383401331.png

Bu haftalık kısım.Namza çizelgesi mevcut her gnün altında..rutin bölümü.dua bölümü ve şükür bölümü yer alıyor.ayrıca notlar bölümü mevcut.o kısma haftalık mottomu yazacağım
1641383492925.png

Burası aylık çetele bölümü.aylık olarak yapacağım ibadet vs okuyacaklarımı buraya yazdım.yaptığım günleri kalp içine alacağım.diğer kısımda ezber yapacaksam yada tefsirle alakalı notlarımı yazacağım
1641383638172.png

yıllık plan.burayada bayramlar,resmi tatiller,okul tatilleri başlama tarihleri,doğum günleri,önemsediğim tarihleri ekledim
1641383878424.png

yıllık hedef kısmı.üç büyük hedef için yer ayarlanmış.yapılacaklar,nasıl başarmayı düşünüyorum kısımları mevcut
1641383948971.png

aylık olarak okunacaklar,izlenecekler bölümü.beğeni sayfa sayısı vs eklemişler.diğer sayfada grafikler mevcut.aylık olarak uyku düzeni,sosyal medya kullanımı ve adım saysısı yer alıyor
1641384039591.png

hayatını hafiflet bölümüyle zinciri kırma kısmı var.fotograf bulamadım onunla alakalı..
tekrar söyleyeyim fotograflar alıntıdır

günlük okunacaklar
100 slv
100 tev
100 tevhid
1100 ya zelcelali vel ikram
1 yasin
akşam kehf suresi
2 syf kk
2 syf meal
1 video

Benim ajanda PTT kargoda olduğundan bakalım ne zaman gelir 😒
O gelse de gelmese de aklımda verdiğim kararlar.
Uzun emelli düşündüğün zaman zaten gözünde büyüyor yapılacak işler. Ondan kendimi motive ediyorum. Etmeye çalışıyorum.
Mesela ben 5 vakit namaz kılan, oruç tutan bir insanım çocukluğumdan beri. (Rabbim kabul etsin.) Benim önceliğim haliyle nafileleri oturtmak. Manevi terakki.
Nafileler için namaz konusunda
💫işrak
💫kuşluk(duha)
💫evvabin
💫teheccüt namazları var. Bunların ilk üçünü yapıyorum. Normalde işrak 2 rekat, duha ve evvabinler 6, teheccüt 8 diye düşünüyorum. (Okuduklarımın, hadisi şeriflerin de etkisiyle)
İnsan hergün aynı motiveyi bulamayabiliyor. İşler aynı olmuyor. O zaman diyorum ki, hadi en azından 2 rekat kıl. 2 de olsa bırakma.

Hadisi Şerif varya, az olsa da devamlı ibadet... Hiç olmamasındansa bırakmamak hedefim.

Ramazan oruçlarım tamam. Kaza oruçları için de, hadi 1 tane eksik, 1 tane eksiktir diyerek bitirdim sayılır. (1gün borcum kaldı. Rabbim tutmayı nasip etsin.)

Bu sefer benim önceliğim eyyam-ı bıyz (hicri 13-14-15. gün oruçları), pazartesi perşembe oruçlarını eklemek.

Namaz arkası yapılan tesbihatlar beni zorluyurdu. Bayağıdır yapmıyordum. Bu yıl 5 vakit tam tesbihat hedefim. Ekleyince zaten Cevşen-ül Kebir duasıyla, Ashab-ı Bedir'i de ekledim. Dediğim gibi bir birdir. Hiç yoktan çok daha iyidir.

Okumak istediğim bir tefsir var. Bir video izledim kişisel gelişimle alakalı. Sabah 4 te odaklanmanın en yoğun olduğu zamanmış. Başarılı insanların da bu saatte kalkmayı alışkanlık haline getirdiği söyleniyordu. Röportajları vardı vs. Gün içinde yoğun sayılacak bir tempodayım. Onun için biraz daha erken kalkmaya çalışacağım inşaallah. Bunun için saat belirledim önce ama uygulayanadım. Bu yıl daha da gündeme alacağım. Zaten erken kalkarsam okumalarım ve manevi çalışmalarımın büyük kısmı hallolur biiznillah.

Bu tefsir çalışmalarını yapan arkadaşlardan online da yapıldığını öğrendim. İnşaallah zoom üzerinden pazartesileri takip etmeyi düşünüyorum.

4 gün spora gitmeye başlamıştım ve diyete. Annemler bende olunca kahvaltı saatleri kaydı. Menüm de öyle. Sporu da aksattım bu hafta. İnşaallah haftaya tekrardan başlarım.

Hergün manevi video izliyorum. Bu beni güçlü kılıyor. Sonuçta Cennet'te değiliz, Dünya'da yaşıyoruz. Haliyle hergün imtihandayız. Tek başına olmaz. Bizi manevi yönden destekleyecek birşeyler olursa, daha güçlü, mutlu ve huzurlu ilerleriz diye düşünüyorum.

Evimizde zengin bir kitaplık var. Her türlü kitap. Ayrıca kütüphaneye de üyeyim. Geçen oğullarıma kitap sevgisi ve kütüphane alışkanlığı kazandırmak için gezi yaptırdım kütüphaneye. Orada oturup okuma yaptık. Çok da güzel kitaplar gördüm. Almaktan daha çok bunlardan faydalanmayı düşünüyorum. Şiir de eklemek istiyorum. Severim şiirleri.

Yeni tatlar denemeyi severim. Ay planlaması yaparken yeni bir yemek denemesi aklımda.

Ev düzeni için oda oda gitmek ve günlük bir odaya odaklanmak aklımda. Temizlik yapmak bana angarya geliyor.(Temiz olayım ama temizliği ben yapmayayım modu. 😅)Bunu en kısa ve etkili yapmanın yolu biriktirmemek. Haliyle güzel bir planlama lazım. Önceliğim evde günlük yemeğin olması. Bulaşık ve çamaşır bırakmamak. Yemek düzeni oturdu. Bulaşık yeni yeni diyeyim. Yemek biter bitmez üşenmez, toplayabilirsem harika oluyor. Yoksa geriliyorum ve bu halimi sevmiyorum.

Hergün çocuklarımla etkinlik aklımda. Küçük bir sayfa da olabilir. Ev işleri de, küçük geziler de...Artık evin durumu ve moduma bağlı. Oturup lego da yaparız.☺ Ortancayla bir süre One Planet izliyorduk. Çok da hoşuna gidiyordu. Ufaklık da bize katılıyordu. Genelde cumartesi kahvaltıyla beraber ya da hemen sonrası. Buna devam edebilirim. Animasyon da seçip izliyoruz. Evde tv yok.

Çok uzattım. Paylaşmak istedim seninle. Okuduğun için teşekkürler.

Fikirlerine, önerilerine açığım. 🥰

Benim ajanda PTT kargoda olduğundan bakalım ne zaman gelir 😒
O gelse de gelmese de aklımda verdiğim kararlar.
Uzun emelli düşündüğün zaman zaten gözünde büyüyor yapılacak işler. Ondan kendimi motive ediyorum. Etmeye çalışıyorum.
Mesela ben 5 vakit namaz kılan, oruç tutan bir insanım çocukluğumdan beri. (Rabbim kabul etsin.) Benim önceliğim haliyle nafileleri oturtmak. Manevi terakki.
Nafileler için namaz konusunda
💫işrak
💫kuşluk(duha)
💫evvabin
💫teheccüt namazları var. Bunların ilk üçünü yapıyorum. Normalde işrak 2 rekat, duha ve evvabinler 6, teheccüt 8 diye düşünüyorum. (Okuduklarımın, hadisi şeriflerin de etkisiyle)
İnsan hergün aynı motiveyi bulamayabiliyor. İşler aynı olmuyor. O zaman diyorum ki, hadi en azından 2 rekat kıl. 2 de olsa bırakma.

Hadisi Şerif varya, az olsa da devamlı ibadet... Hiç olmamasındansa bırakmamak hedefim.

Ramazan oruçlarım tamam. Kaza oruçları için de, hadi 1 tane eksik, 1 tane eksiktir diyerek bitirdim sayılır. (1gün borcum kaldı. Rabbim tutmayı nasip etsin.)

Bu sefer benim önceliğim eyyam-ı bıyz (hicri 13-14-15. gün oruçları), pazartesi perşembe oruçlarını eklemek.

Namaz arkası yapılan tesbihatlar beni zorluyurdu. Bayağıdır yapmıyordum. Bu yıl 5 vakit tam tesbihat hedefim. Ekleyince zaten Cevşen-ül Kebir duasıyla, Ashab-ı Bedir'i de ekledim. Dediğim gibi bir birdir. Hiç yoktan çok daha iyidir.

Okumak istediğim bir tefsir var. Bir video izledim kişisel gelişimle alakalı. Sabah 4 te odaklanmanın en yoğun olduğu zamanmış. Başarılı insanların da bu saatte kalkmayı alışkanlık haline getirdiği söyleniyordu. Röportajları vardı vs. Gün içinde yoğun sayılacak bir tempodayım. Onun için biraz daha erken kalkmaya çalışacağım inşaallah. Bunun için saat belirledim önce ama uygulayanadım. Bu yıl daha da gündeme alacağım. Zaten erken kalkarsam okumalarım ve manevi çalışmalarımın büyük kısmı hallolur biiznillah.

Bu tefsir çalışmalarını yapan arkadaşlardan online da yapıldığını öğrendim. İnşaallah zoom üzerinden pazartesileri takip etmeyi düşünüyorum.

4 gün spora gitmeye başlamıştım ve diyete. Annemler bende olunca kahvaltı saatleri kaydı. Menüm de öyle. Sporu da aksattım bu hafta. İnşaallah haftaya tekrardan başlarım.

Hergün manevi video izliyorum. Bu beni güçlü kılıyor. Sonuçta Cennet'te değiliz, Dünya'da yaşıyoruz. Haliyle hergün imtihandayız. Tek başına olmaz. Bizi manevi yönden destekleyecek birşeyler olursa, daha güçlü, mutlu ve huzurlu ilerleriz diye düşünüyorum.

Evimizde zengin bir kitaplık var. Her türlü kitap. Ayrıca kütüphaneye de üyeyim. Geçen oğullarıma kitap sevgisi ve kütüphane alışkanlığı kazandırmak için gezi yaptırdım kütüphaneye. Orada oturup okuma yaptık. Çok da güzel kitaplar gördüm. Almaktan daha çok bunlardan faydalanmayı düşünüyorum. Şiir de eklemek istiyorum. Severim şiirleri.

Yeni tatlar denemeyi severim. Ay planlaması yaparken yeni bir yemek denemesi aklımda.

Ev düzeni için oda oda gitmek ve günlük bir odaya odaklanmak aklımda. Temizlik yapmak bana angarya geliyor.(Temiz olayım ama temizliği ben yapmayayım modu. 😅)Bunu en kısa ve etkili yapmanın yolu biriktirmemek. Haliyle güzel bir planlama lazım. Önceliğim evde günlük yemeğin olması. Bulaşık ve çamaşır bırakmamak. Yemek düzeni oturdu. Bulaşık yeni yeni diyeyim. Yemek biter bitmez üşenmez, toplayabilirsem harika oluyor. Yoksa geriliyorum ve bu halimi sevmiyorum.

Hergün çocuklarımla etkinlik aklımda. Küçük bir sayfa da olabilir. Ev işleri de, küçük geziler de...Artık evin durumu ve moduma bağlı. Oturup lego da yaparız.☺ Ortancayla bir süre One Planet izliyorduk. Çok da hoşuna gidiyordu. Ufaklık da bize katılıyordu. Genelde cumartesi kahvaltıyla beraber ya da hemen sonrası. Buna devam edebilirim. Animasyon da seçip izliyoruz. Evde tv yok.

Çok uzattım. Paylaşmak istedim seninle. Okuduğun için teşekkürler.

Fikirlerine, önerilerine açığım. 🥰
ya ne güzel yazmışsın.hedeflerin müthiş.sen baya şeyi zaten oturtmuşsun nafileler ön planda.benim oturtamadığım çoş şey var.inş bu sene daha itinalı ilerlerim.bir durup bir devam etmem.hedefim ibadette daimilik duamda bu yönde.bende video izlemesini seviyorum.kızların başlarda önerdiği iki ayrı kişinin videolarını arada izliyorum.bide bu sene nurullah gençin videolarına bakacağım.hayati inaç dinliyorum.senai demirciyi sevmiyorum ama adamın konuşmaları beni fazlasıyla etkiliyor.bir garip haldeyim işte
online tefsir hakkında bilgi verirmisin.
bu arada istediğin kadar uzat.yorumlarını okumayı seviyorum:KK200:

namaz ibadeti hangi ayet ile farz kılınmıştır?

Nisa 103.ayet

'Namazı bitirince de ayakta iken, otururken ve yatarken Allah’ı anın. Güvenlik içinde olduğunuzda namazı gerektiği gibi kılın. Şüphe yok ki namaz, müminler üzerine vakitleri belli olarak yazılmış bir ödevdir.'

X