Mezeler - Ordövrler Kiraz Yaprağı Sarması (Sponsor~ İçim Yoğurt)

Efser

Nirvana
Pro Üye
8 Aralık 2011
43.036
146.598
Yemeğimiz Kiraz Yaprağı Sarması toplam 5 aşamadan oluşmakta... Yöresel bir lezzettir .(Yöresel bir yemek olduğu için mezemelerin net bir ölçüsü yoktur.Elimden geldiğince açık ölçüler vermeye çalıştım)
MAZEMELER:
Kiraz Yaprağını Haşlamak İçin:
Kurutulmuş kiraz yaprağı
Kaynamış su
Ve tuz
Hamuru İçin:
1 Kase Unlu Köftelik(Malatya Yöresine ait bir bulgur çeşiti)
Tuz ve su
Sarmayı Pişirmek İçin:
2 çorba kaşığı tereyağı
Sıcak su ve tuz
Yoğurt Meyanesi İçin:
1 yumurta
2 çorba kaşığı un
1,5 kg yoğurt
1çorba kaşığı erik eşkisi
Ve tuz
Soğan Sos İçin:
10-15 tane kuru soğan
1 su bardağı sıvı yağ
3-4 çorba kaşığı tereyağı
2-3 çorba kaşığı margarin (bu yağ miktarı size fazla gelmiş olabilir ama soğanı karamelize etmek için lazım oluyor yoksa soğan istediğimiz lezzeti vermez)
Yaprağın Haşlanması:

Bu yaprak kurutulmuş kiraz yaprağı...

Kaynamış suyun içine kiraz yaprağı kaynamaya bırakılır az miktarda tuz atılır.
Yapraklar yumuşayınca süzülüp suya bırakılır bunu yapmamızın nedeni yaprağın acısını almaktır.
Yarım gün bekledikten sonra süzülür artık sarılmaya hazırdır.
Hamurun Yapılışı Sarılması:

Unlu köfteliğimizi kabın içine alıyoruz tuz ve suyla ıslatıyoruz 5 dakika ıslattıktan sonra yoğuruyoruz ne çok sert ne de çok yumuşak hamurumuzun olması gerekiyor . Yaprağımızı resimdeki gibi sarıyoruz .Burada dikkat etmemiz gereken ;
1- çok ince olması (yani serçe parmağının yarısı kadar incelikkte)
2- elimizde biriktirip presliyoruz yani direk tencereye koymuyoruz.Yoksa sarmalarımız dağılır.
Sarmayı Pişirilmesi:

Yağı eritip köpürtüyoruz önce tuzunu sonra yağını ve son olarak suyunu bırakıp dolma taşını üstüne kapatıyoruz (yoksa tabakla da örtülebilir ) bastırıp sıkştırıyoruz 1saat kısık ateşte pişiriyoruz
Yoğurt Meyanisi:

Burdan devam ediyorum kusura bakmayın elimde olmayan sepeleden dolayı oldu hızlı cevaplarınız için sağolun
Yoğurt meyanesi yoğurt un ve biraz su ile çırpıp oçaga alıyoruz karıştırarak bişiriyoruz kıvamı meyane gibi olçak çünkü sarmamızı içindede bir miktar su var olacak kıvamı bozmamak adına bunu yapıyoruz
Soğan sosu için
Eki Görüntüle 621052 Eki Görüntüle 621053 Eki Görüntüle 621054
Burdaki dikat edilmesi kereken soğanı çok güzel karemelize etmek maksat soganın şekerini çıkara bilmek yakmadan sürekli karıştırarak
Sevis aşaması Eki Görüntüle 621060 Eki Görüntüle 621062

Eki Görüntüle 621064 Eki Görüntüle 621065
Eki Görüntüle 621066 Eki Görüntüle 621067
Önçelikle meyaneyi sarmayla buluşturuyoruz şöyle bir çok yıpratmadan sarmaları karıtırıp 1 2 dakika kaynatıyoruz sonrada bir miktarmeyaneden ayırıp soğan sosun içine koyuyoruz
Sevris aşamasında ise önçe sarma sonra soğan sosu

Son düzenleyen: Moderatör:
Bıraz uzun oldugu için düzenliyorom bekledecem sizi dua et beceriim pc sorun çıktı

ne kadar cahilim ya, hayatımda ilk defa böyle bi yemek görüyorum ama fark etmez sarmayı her türlü yerim sarma olsun yeter eline sağlık canım, başarılar

Çok tatmak istediğim yemeklerden biri
Ellerinize sağlık.
Malzemeleri kolay bulunur cinsten değil nasıl edinebilirim?
Yapan olsa da yesek

Çok tatmak istediğim yemeklerden biri
Ellerinize sağlık.
Malzemeleri kolay bulunur cinsten değil nasıl edinebilirim?
Yapan olsa da yesek

Yaprak illa kiraz yaprağı olması şart değilKiraz,ayva,fasulye yapraklarından da oluyor eğer bunlar yoksa asma(üzüm)yaprağındanda yapılabiliyor

Yaprak illa kiraz yaprağı olması şart değilKiraz,ayva,fasulye yapraklarından da oluyor eğer bunlar yoksa asma(üzüm)yaprağındanda yapılabiliyor

Unlu bulgur nedir peki istanbulda bulabilir miyim yoksa köftelik bulgur olur mu?
Benimki de huy tam yöresel olanını tatmak istiyorum.
Boğa burcu olunca yemeklere fazla düşkünüm tatlara

cok degisik srmasaymis bu ilk defa gördüm

cok emek vermissin ellerine emegine saglik yarismada basarilar dilerim

Son düzenleme:
]

Unlu bulgur nedir peki istanbulda bulabilir miyim yoksa köftelik bulgur olur mu?
Canım bizimki asurelik buğdanın inçe halı irmikle un karışıdada elde ediliyormuş diye duymuştum ama denemedim ne sonuç verdiğini bilmiyorum

Allah kolaylık versin

Evet yapımı gibi konu açımıda zor oldu ön izleme yerine konu aça dokundum osırada hat gitti umarım anlaşıla bilmişimdir

Son düzenleme:
Canım nerelisin sen malatya mı yoksa.cünkü bizim yöresel yemeğimiz bu

Son düzenleme:

Canım ben bu bulguru yaşadığım şehirde çiğ simit olarak alıyorumBirde İstanbul'da yaşayan bir yakınım malatya ürünleri satan dükkanlar var ordan temin ettiğini söylemişti adı yarma veya köftelik olarak satılıyormuş
Bulgurda illa bu olmayacak bulgur ve un karıştırılsa aynı köfte yapılabilir

Son düzenleme:
]
Son düzetmeler biraz karışık oldu biliyorum ama benim elimde olmuyan nedenlerden dolayı kusura bakmayın

Canım çok emek sarfetmişsin ellerine sağlık Ah keşke birde tadına baktırma imkanın olsaEmeğin boşa gitmediği bilinirdi

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…