KENDİNE BAK KÖTÜ GIYINIYORSUN

Valla parası ondan çıkıyor kendi bilir...Kime neye hediye yapacağını daha iyi anlar artık. Ki kendi kardeşleri bile annem kuzenime bilezik alırken bana yarım mı çeyrek mi ne takmış ben ilgilenmedim bile arada duydum, hiç sevmiyorum bu karşılıklı hediyeleşme olaylarını.
Ben karşılık beklemem içimden gelir. Ama bazı insanlar da bu yok hep gelsin ama ben vermem düşüncesi. Zorla kimseye bir şey yaptiramazsiniz herkes nasıl mutluysa öyle davranır .

Ablacım tesettür tipi uzun etek 18lik kızı bile nine gösteriyor. Uzun etek işini toptan geç bence. Yapacaksan da, kumaşı hafif bir şey olsun, rengi de. Misal etek açık hardal veya kiremit rengi stili bir şey olsun. Gömleğini de kırık beyaz, krem uçuş uçuş giy. Öbür türlü lacivert uzun etekle babaanneye dönersin.
Hatamin bir tanesini buldum haklısın sanırım eteklerim yaşlı işi . Genç tarzı etekler bulmam lazım

Zaten koca koca bileziklerim yok sevmediğim için bozdurdum harcandı bitti . Zarif minik takıları seviyorum . Ama artık herşeyden uzak kalmışım sanırım sadece sevmekle bakıp başkalarına ozenmekle yetinmisim benim de olsun dememisim .bugün uyandirildim.

Şöyle yapın derim: Bir çıkın mağaza, butik gezin. Biraz moda dergisi alıp bakın. Önce kullanışlı birkaç parçayla işe başlayın gerisi zaten geliyor. Zara mağzasına bir uğrayın mesela bu sezon hoş şeyler var.

Küçümsemeyip, seni kendine getirmiş. Keşke hep böyle dostlarımız olsa çevremizde.
Valla araba için kısıyoruz demişsin ya, kısıyor olsan elaleme hediye de götürmezdin demek ki kısmıyorsun, yap kekini götür git paran da kıyafet almak için sana kalsın. Hiç üzülüp ağlama, silkelen kendine gel.

Hatamin bir tanesini buldum haklısın sanırım eteklerim yaşlı işi . Genç tarzı etekler bulmam lazım

Cok da dert edinmeyin yahu, para varsa tarz kolay :KK48: Eliniz bir kere alisverise gitmeye basladi mi devami geliyor. Bir de parfum tavsiyesi yapmak isterim, Zara parfumlerinden Orkide hem cok uygun fiyatli, hem kalici, hem de cicek kokulu. Rastlarsaniz bir bakin derim.

Once dolapta olanlari at asla evde giyerim diye ayirma.
Alisveriste bu sene triko cok moda triko etek elbise alabilirsin.
Duz renkler tercih et yazmanda dahil.Komsulara giderken yine tek parca elbise giyebilirsin uzerine belki bir yelek yada hirka.

Para varsa aglayacak ne var anlayamadim. Tamam iste bundan sonra düzgün giyinirsiniz.
Instabloggerlara filan bakin fikir edinin. Simdi direkt gidip kiyafete para dokerseniz büyük ihtimalle tarzinizda hicbir değişiklik olmaz. Internetten arastirin, ınstagrama bakin, bir fikriniz olduktan sonra alışverişe çıkın.

Değişmek istiyorum bunun için buraya konu açtım çünkü hepimiz kadiniz ve bana göstereceğiniz yolu dikkatle izlemeye ve dikkate almaya hazırım
Nerden baslamaliyim .

Bekarken gayet şık giyiniyordum demissiniz bu durumda mevzu giyinmeyi bilmenek degil, alisveris yapmamaniz. Cikin yine bekarken oldugunuz tarza yakin birseyler alin.
Komşuya gitme huyum yoktur ama markete, pazara süslenip gitmem ben jean giyerim hatta esofmanla bile giderim. Markete gelirken takip takiştirmis, giyinip, suslenmis kimseyide gormedim. Komik yani.

Takıların derine temas eden yerlerine (yüzük içine ) şeffaf oje sürmek iyi oluyormuş. Bana tavsiye ettiler ama denemedim.

taki bendede alerji yapio. ondan sadece disari cikinca bi saat takarim eve gelene kadar hepsi tek tek cantaya yerlesmi olur... ki bi saat yeterli abartmayada gerek yok. güzel giyim yeter. her ay bi kiyafet alsan bir sürü cesitin olur yetmedi her iki aya... illa pahalli olcak diye de birsey yok. hele kapaliysan ne güzel tunikler vardir...

Bu zamana kadar hiç dert etmediğim bir konu bana dert oldu
Duyduklarım karşısında takmıyor gibi gorunsemde eve geldiğimde çok ağladım .

Evlenene kadar süslü bir kızdım kapalı da olsam takılari çok sever çeşit çeşit takar güzel ve yeni giyinirdim .
Evlendikten sonra maddi olarak çok iyi olmadigimizdan kendime doğru düzgün bir şey almadım ne takı ne kıyafet. Kiyafetlerimin çoğu bekarligimdan kalma kıyafetlerim . Eskidi rengi soldu. Ama yine de giydim . 6 yıllık evliyim. Bu yıl eşim daha iyi kazanıyor ama araba almak için yine kısıtlı yaşıyorum . Harcamayayim diyorum hep.
Bebeğime bile pek bir şey almadım çok hediye geldi onlarla yetiniyorum.

Bugün annem kadar sevdiğim beni kızı gibi gören komşum beni hunharca eleştirdi aslında kötü yapmadi beni kendime getirdi ama duyduklarım beni çok derinden yaraladı .
- kendine ve bebeğine hiç bir şey almiyorsun ama etrafa para saciyorsun . ( doğum günü , düğün , mevlüt, davetler , yeni ev görme)
Bu tür hediyelerden bahsediyor.
Insanları düşündüğün kadar kendini dusunmuyorsun enayi yerine koyarlar seni herkes sana veriyor mu ? Sen benim kızım sayılırsın kendine gel şu üstüne başına bir şeyler al komşulara paldır küldür çıkıyorsun güzel giyin bebeğine giydir .
Gülümseyerek yanından ayrıldım aslında haklıydı eve geldiğimde çok ağladım .

Ben kendime hiç bakmamisim . Takı bile takmaz olmuşum. Önceden alerjim yoktu şimdi takınca alerji oluyorum .
Bana bunları söyleyen 63 yaşında tesettürlü bir bayan . Ben de 28 yaşında ve bende tesetturluyum ama o benden daha güzel giyiniyor.

Sağolsun herşeyi yüzume söyler ve bu huyunu seviyorum en azından arkamdan konuşmuyor .
Ben napicam eşime sarılıp ağladım o da bana haklı komsun dedi hep başkaları hep başkaları dedi .

Bana yardımcı olun. Gardrobumu yenileyecegim eskisi gibi takı da takmak istiyorum alerji konusunda ne yapabilirim . Altına bile alerjim var sonradan ortaya çıkan bir durum bu parmağında altın yuzugum bile yok takamiyorum .
Yüzükle bulaşık yıkadıysan deterjan artığı kalmıştır benimde yüzük altı egzama oldu maalesef önceden iş mi yapıyorduk aynı kendimi gördüm ama millete gitmesen de laf sokuyorlar mecbur bütçeden kısıp alıyorsun

Tesettürlüyüm demişsiniz,boynunuzun kapalı olacağını varsayıyorum,giydiğiniz kıyafetler üzerinde kolye takabilirsiniz,teninize değmez.
Diğer takıları da takmayıverin.

Dışarı çıkarken asla yazma örtmeyin.
Alt katınızdaki markete inecek dahi olsanız dış kıyafetlerinizi giyin.
Şal veya eşarp örtün.
Nasıl bir kapalısınız?
Tunik mi giyiyorsunuz,pardesü mü,kap mı?
Ona karar verin.
Ona göre kombinler yapın.
Elbise edinin bol bol,şimdi her yerde kaynıyor tesettür elbiseler.sadesi de var,sporu da,şıkı da.
Ben çok severim.
Elbiseleri de şal ve kolye ile kombinlediniz mi pekala güzel olursunuz.
Renk ve tarz uyumlarına dikkat ettikten sonra pekala güzel olursunuz.

Ben de tesettürlüyüm.
Her zaman iyi markalardan almam,ama yine de güzel giyinirim,içime siner,etraftan da duyarım:KK66:

Bebeğinize gelince.Çocuklar çabuk büyüyor,sıkça yeni şeyler almak gereksiz.
Çok fazla şey almayı uygun bulmasam da beebğini,çocuğunu paspal giydiren annelere kızmışımdır.
Eşofman dahi giydirse temiz ve yıpranmamış giydirmek lazım.
Maddiyatı zayıf olanları tenzih ediyorum elbette.
Bebişe de özenin lütfen.
O da sizin yansımanız.

Ve millete karşı bu kadar verici olmayın.

Canim oncelikle gardrobunu aç gözüne eski gelen her ne varsa yer bezi olarak bile ayırma at. Çünkü yer bezi olarak kullanmadığın surece giyeceksin. Ben tesettürlü değilim ama çevremde cok tesettürlü var, esarp değil şallara bayılıyorum tesettürlü bacılarımda. Uzun salaş kazaklar altına güzel kotlar giyiyorlar, Bi uzun kolye Bi bileklik ne kadar sık görünüyorlar. Yazın illaki elbise tek parça, tak üstüne uzun kolyeyi hem tenine değmez alerji falan hikaye olur, basına da ona uygun Bi sal Bi çanta tamam. Böyle böyle olacak ağlama hiç, sadece unuttun araya vakit girdiği icin:KK66:

Mesela ben çantaya da önem veriyorum.
Çanta çok seviyorum.
Eskiden her beğendiğim çantayı almak isterdim.
Hani şu 20-30 a da olan çantalar var ya,beğendiysem alırdım.

Ama uzun zamandır yapmıyorum onu.
Çantaya baya bi bütçe ayırıyorum kendimce.
Şöyle pahalı,şık 2 tane çanta alıyor onları takıyorum uzun süre.
Diğerleri çer çöpmüş gibi gelmeye başlıyor sonra.

Zaman zaman değişiyor insanın tarzı,istekleri.
Belliki giyinmeyi bilen insansınız.
Artık para da varsa kendinizi fazla sarsmadan birkaç tüyo ile çok şık olabilirsiniz.

Bu zamana kadar hiç dert etmediğim bir konu bana dert oldu
Duyduklarım karşısında takmıyor gibi gorunsemde eve geldiğimde çok ağladım .

Evlenene kadar süslü bir kızdım kapalı da olsam takılari çok sever çeşit çeşit takar güzel ve yeni giyinirdim .
Evlendikten sonra maddi olarak çok iyi olmadigimizdan kendime doğru düzgün bir şey almadım ne takı ne kıyafet. Kiyafetlerimin çoğu bekarligimdan kalma kıyafetlerim . Eskidi rengi soldu. Ama yine de giydim . 6 yıllık evliyim. Bu yıl eşim daha iyi kazanıyor ama araba almak için yine kısıtlı yaşıyorum . Harcamayayim diyorum hep.
Bebeğime bile pek bir şey almadım çok hediye geldi onlarla yetiniyorum.

Bugün annem kadar sevdiğim beni kızı gibi gören komşum beni hunharca eleştirdi aslında kötü yapmadi beni kendime getirdi ama duyduklarım beni çok derinden yaraladı .
- kendine ve bebeğine hiç bir şey almiyorsun ama etrafa para saciyorsun . ( doğum günü , düğün , mevlüt, davetler , yeni ev görme)
Bu tür hediyelerden bahsediyor.
Insanları düşündüğün kadar kendini dusunmuyorsun enayi yerine koyarlar seni herkes sana veriyor mu ? Sen benim kızım sayılırsın kendine gel şu üstüne başına bir şeyler al komşulara paldır küldür çıkıyorsun güzel giyin bebeğine giydir .
Gülümseyerek yanından ayrıldım aslında haklıydı eve geldiğimde çok ağladım .

Ben kendime hiç bakmamisim . Takı bile takmaz olmuşum. Önceden alerjim yoktu şimdi takınca alerji oluyorum .
Bana bunları söyleyen 63 yaşında tesettürlü bir bayan . Ben de 28 yaşında ve bende tesetturluyum ama o benden daha güzel giyiniyor.

Sağolsun herşeyi yüzume söyler ve bu huyunu seviyorum en azından arkamdan konuşmuyor .
Ben napicam eşime sarılıp ağladım o da bana haklı komsun dedi hep başkaları hep başkaları dedi .

Bana yardımcı olun. Gardrobumu yenileyecegim eskisi gibi takı da takmak istiyorum alerji konusunda ne yapabilirim . Altına bile alerjim var sonradan ortaya çıkan bir durum bu parmağında altın yuzugum bile yok takamiyorum .
O bayan öyle güzel söylemiş ki. İnanın kendim bile etkilendim öğütlerinden. Giyim kuşam takı elbet önemli. En başta kendini unutmamalı insan.

Mesela ben çantaya da önem veriyorum.
Çanta çok seviyorum.
Eskiden her beğendiğim çantayı almak isterdim.
Hani şu 20-30 a da olan çantalar var ya,beğendiysem alırdım.

Ama uzun zamandır yapmıyorum onu.
Çantaya baya bi bütçe ayırıyorum kendimce.
Şöyle pahalı,şık 2 tane çanta alıyor onları takıyorum uzun süre.
Diğerleri çer çöpmüş gibi gelmeye başlıyor sonra.

Zaman zaman değişiyor insanın tarzı,istekleri.
Belliki giyinmeyi bilen insansınız.
Artık para da varsa kendinizi fazla sarsmadan birkaç tüyo ile çok şık olabilirsiniz.

++++++++++

Nasıl kapalisiniz önce bu önemli.Diş kıyafet kullanıyorsanız iki üç şık pardesü , kap alın.Üstune ipek eşarp yada şal takınca zaten şık olursunuz.Dis kıyafet kullanmıyorsaniz dışarısı için uzun tunikler favorim.
Kloş etek kullanacaksanız üst taraf biraz daha dar olmalı,kalem etek kullanacaksanız da tam tersi bol salaş triko yada gömlek olmalı.Yani alt üst dar, ya da alt üst bol güzel durmuyor.
Desenli kıyafet giyecekseniz mutlaka tek renk şal.Tek renk kiyafet olacaksa rengine uyumlu desenli şal yada eşarp olabilir.
Siyah rengi herseyle rahat kombinlersiniz, sik bir siyah etek ve pantolon almakla başlayın işe,üst tarafı degistire degistire kullanabilirsiniz.
Komşuya bile gitseniz yazma takmayin , esarpta gereksiz ağır olur en iyisi şal.Markete falan giderkende kot üstüne spor bir kap, üstüne de şal oldu bitti, kombin yapmaya gerek yok.

Madem eşinde hak verdi o zaman birkaç ay araba için para biriktirmeyi bırakın
Kendine güzel bir alışveriş yap
Heryer tesettür giyşn dolu
Tunikler elbiseler al güzel renklerden
Ona uygun eşarplarla kombin yap
Ayakkabı çanta da ucuza kaçma
Ucuzu kötü görünüyor
Hem daha uzun süre kullanırsın
Şık bir saat al
Çok takıya gerek yok bence
Kozmetik indirimlerini takip et
Ordaki satıcı kızlardan yardım iste