Kendim ettim, Kendim buldum...

eldeniz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2007
701
3
Kendim ettim, Kendim buldum...

bir medresede hoca ders vermekteymiş .birden öğrencilere dönmüş ve fokurdayan semaveri işaret ederek :
"-bilin bakalım ,bu kaynayan su ne der ?"diye sormuş .herkes birbirine bakmaya başlamış .hocada halkanın bir ucundan başlayarak talebelere tek tek aynı soruyu soruyormuş .talebelerden biraz tembel birazda uyanık olan birisi hocaya çaktırmadan halkadan ayrılmış ve soluğu hocanın evinde almış .kapının ardındaki ses:
"-kim o?!"diye sorunca talabe
"-hocamız sormaktadır semavardeki kaynayan su ne demektedir ?"
kapı açılmadan içerden şu ses gelir
"-kendim ettim kendim buldum!"
talebe şaşırır :
"-bu ne demektir?hiç bir şey anlamadım?su niye böyle desin ?"diye tekrar sorar.
kapının arkasında hocanın kızı cevap verir:
"-su yağmur olarak yeryüzüne inmiş ve ağaçları sulamış onların büyümesine vesile olmuştur .şimdi semaveri ateşleyen ve suyun kaynamasına sebep olan da bir zamanlar büyümesine sebep olduğu ağaç kütükleridir kendi yaptığı şeyin başına getirdiklerinden feryad etmektedir"
bu cevabı alan talebe ,teşekür eder ve yine gizlice medreseye girer .sıra kendisine gelene kadar sabırla bekler .bu sırada talebelerin hepsi kah hikmet dolu ,kah esrarengiz,kah da gülünç cevaplar vererek hocayı ikna etmeye çalışırlar .fakat hoca hiç birinin cevabını beğenmemektedir .nihayet bu tembel talebeye sıra gelir .oda kendi kanaatiyniş gibi:
"-kendim ettim kendim buldum !"diyor hocam der .hoca:
"-aferin evladım .doğru cevap buydu.peki neden böyle demektedir ?"diye sorar
talebe biraz önce öğrendiklerini tekrar eder
hoca:
"-maşaALLAH ben içimden bu sorunun cevabını bilen talebeyle kızımı evlendirmeyi niyet etmiştim hayırlı mübarek olsun !"der.
oradakilerin hepsi hayretler içinde kalımıştır .fakat en çok şaşıran tembel talebedir . hoca dersten sonra evine döner ve kızına olup bitenleri anlatır .sonra da:
"-derse çok ilgisizdi hatta tembel ve kıt kanaatli birisi olduğunu düşünürdüm .ama sualime o doğru cevap verdi demekki ben yanılmışım hazırlan kızım ,inşALLAH seni onunla evlendireceğim !"diye sözlerini tamamlar
sıra kızın feryadına gelmiştir
kendim ettim ,kendim buldum!

X