kek yapamıyorum kendine güvenenlerden tarif bekliorum

Kızlar size bir püf nokta, kek karışımını kalıba dökmeden önce bir çorba kaşığı kaynar suyu karışıma ekleyin ve karıştırın, sonra yağlanmış kalıba dökün harika kabarıyor, zaten soğuk malzemlerle yapıldığı için kabarmıyor kek, o bir kaşık su malzemelerin ılınmasını sağlıyor ve kabarıyor,
unu mutlaka eleyin, sonra zamanınız yoksa yanmaz bir kaba yumurtaları koyun fırında ılınsın.
Ayrıca sıvı yağı fazla koymayın ağırlaştırıryor ve kabarmasını engelliyor.
Benim keklerim nerdeyse resistansa değecek kabarmaktan.
Yumurtayla şekeri krema kıvamına gelinceye kadar çırmayı unutmayın, afiyetle...

bide bunu deniimm bakim ne oluyorr...teşekkürler tatlımsırnaşık şey

ilk yaptılığım günden beri kekim harika kabarıyor. unu eklemeden bir kaba koyuyorum içine kabartma tozu ve vanilyayı ekliyorum sonra karıştırma kabına dökerken tel süzgeçten geçiriyorum. harika oluyor tavsiye ederim. dur tarifini de vereyim canım.
3 yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı süt
yarım su bardağı sıvıyağ
3 fincan un
1 pk. kabartma tozu
1 pk. vanilya
isteğe göre kakao

ben yarısını vanilyalı yarısınıda kakaolu yapıyorum.
şimdiden afiyet olsun.

not: malzemeler özelliklede yumurtaları önceden dolaptan çıkar oda sıcaklığında olsun.

bekarken süper keke yaaprıdm.evlendim kekler beton gibi.
resmen komik oluyorumçher yemekte becereikliyiö.kekler beton rezillkik.................

en güzel yaptığım şeylerden biridir kek tariften de yapsam kafadan da yapsam güzel olur:)

bütün malzemeler oda sıcaklığında olmalı (yumurta,süt,yağ ne kullanacaksan)
önce şekerle yumurtaları iyice çırparım 3-4 dakika sonra diğer malzemeleri eklerim unu mutlaka elerim ve unla beraber vanilya ve kabartma tozunu da koyar birlikte elerim iyice çırparım hamur katı olmayacak akışkan olacak yoksa sert oluyor kek kalıbı yağlarım fırını önceden ısıtırım(170-180 derece) ilk 25 dakika kesinlikle açmam zaten kek bu ısıda turbo fırında 35 dakikada pişiyor 35 dakikadan önce açmaya gerek de yok pişip pişmediğini kürdan batırarak anlayabilirsin kürdan hamurlu çıkmamzsa pişmiş demek fırını kapatıp 1-2 dakika daha sıcağında bekletip çıkarırım 2-3 dakika da dışarda bekletip kalıbından çıkarırım

Son düzenleme:
Kizlar Asla Sasmaz Bu Tarifim
3 Yumurtayi 1 Su Bardaği Seker Ile Beyazlaşincaya Kadar çirpin Sonra 1 Su Bardaği Süt 1 Su Bardaği Sivi Yağ 3 Su Bardaği Un 1 Kabartma 1 Vanilya Mükemmel Oluyo ( Soda Dökmek Istersen Süt Dökmüyorsun)

2 yumurta
1,5 bardak şeker
1 bardak şeker
1 bardak sıvı yag
1 kabartma tozu
1 vanilya
3 bardak un
hepsini cırp
benim kekimde cok güzel olur
sanırım un fazla kayunca güzel olmuyor hamur gibi sert degilde yumaşak oluyor

emelyucel gıbı tarıfım tek fark 3 bardak un dan ıkı parmak eksık o kadar hemen hemen 10 gunde bır yaparım kakaolu fındıklı,sade fındıklı,lımonlu fındıklı portakallı fındıklı vs fındık olmasada olur tabı hazır zannedenler bıle var:)

Kızlar kek tarifleri için sağol a.s.güzel püf noktaları aldım sizden

X