Kedilerim Bebeğimi Kıskanıyor

leilani

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2021
1.796
3.715
Kızlar merhaba. Biri 5, diğeri 2 yaşında iki tane tekir kedim var. İkisini de yavruyken sokaktan edindim. Geçen ekim ayında da kızım doğdu. Aslında ilk zamanlar kediler ve bebekle ilgili pek problem yaşamıyorduk. Ama kızım şu an 11 aylık oldu ve son 1 aydır desteksiz tutunmadan yürüyor. Evin her yerini gezebilmeye başladığından beri kedilerime bir haller oldu. İki kere koltuğa, iki kere halıya kaka yaptılar. Kızımın oyuncak sepetine ve banyo paspasına işediler. Bir kez de bizim yatağımıza. Bunların hepsi farklı zamanlarda oluyor yani aşağı yukarı 2-3 günde bir vaka yaşıyoruz. İşin kötü yanı ben 34 haftalık hamileyim şu an. Bilenleriniz vardır, hamileyken kedi dışkısı ile temas tehlikeli olabiliyor doktorlar tavsiye etmiyor kum değişimlerini ve kaka yaptıkları yerlerin temizliğini eşim yapıyor. Takdir edersiniz ki her bir olay olduğunda eşim evde olmuyor. Ne yapacağımı şaşırıyorum. Mamaları suları değişmedi, kumları gün aşırı temizleniyor. Ev düzeninde de herhangi bir değişiklik yapmadık. Tek değişiklik kızımın yürümeye başlamış olması. Kedilerimi çok seviyorum ama artık tahammül seviyem o kadar azaldı ki. Birkaç kez maske ve eldiven giyerek kedi pisliği temizlemek zorunda kaldım kocaman karnımla. Evde her gün süpürge çalışıyor vileda yapılıyor bebekli ev olduğu için. Temizliğe her gün belki 1.5 saat vakit harcıyorum bu halimle. Ona rağmen bazı günler eve bir giriyorum ev köprüaltı gibi kokuyor. Bütün emeğim çöpe gidiyor. Koltuğumu geçen yıl almıştım çiş kaka yüzünden 3 kere yıkattım her seferinde 1.500 tl para verdim. Yatağımı 2 kez yıkattım son 2 ayda. O kadar bıktım ki artık. Ne yapsam vicdanım sızlıyor, bir çıkış yolu bulamıyorum. Benzer bir durum yaşayıp atlatan veya kedisini vermek zorunda kalan oldu mu aranızda? Ya da siz olsanız ne yapardınız?

Sanıyorum ki evet tepki göstermek için bunu yapıyorlar. Veterinere danışmalı, bir de sürekli tuvaletini yaptıkları bölge varsa, bazı markaların tuvalet eğitim spreyleri var; sıkarak uzaklaşmaları sağlanabilir.

Zor bir durum. Veterinere danıştınız mı bu durumu. Kolaylıklar dilerim.
Evde değişiklik olduğunda bu normaldir zamanla alışırlar diyorlar ama kediler zaten başından beri bebeğime mesafeli. Arada pati falan da atıyorlar. Allahı var hiç zarar vermediler tırmık ısırık vs olmadı. Ama bu işeme ve kaka yapma olayını aşamıyoruz üstelik doğumuma 1 ay bile kalmadı belki de. Evde iki bebekle dikişli halimle ben buna nasıl yetişeceğim inanın bilmiyorum.

Sanıyorum ki evet tepki göstermek için bunu yapıyorlar. Veterinere danışmalı, bir de sürekli tuvaletini yaptıkları bölge varsa, bazı markaların tuvalet eğitim spreyleri var; sıkarak uzaklaşmaları sağlanabilir.
O bahsettiğiniz spreylerin kedilere zarar vermeyeni çok çok az. Bir tane buldum, ilk başlarda işe yarıyor gibiydi sonra alıştılar galiba kokusuna, onu da tınlamamaya başladılar. 15 yıldır kedi beslerim, bir önceki kedim önce benimle, ben evlendikten sonra da annemlerin evinde 14 yıl yaşadı. Hiç böyle olaylarımız olmamıştı. Çok üzülüyorum çok çaresizim maalesef.

Bence bebeğiniz büyüdüğünde kedileri besleyebildiği yaşa geldiğinde kedileriniz bu duruma alışırlar biraz daha sabredin derim. Onlar da evlat sonuçta
Onlar evlat değil, kedi. Ama bu onları önemsiz veya hemen gözden çıkarılabilecek bir konuma sokmuyor. Diyorum ya kızıma doğrudan bir zararları yok bu yüzden zaten onları vermeyi falan düşünmedim. Kızım doğduğundan beri çözüm arıyorum ama şu an takdir edersiniz tepe karın bir de küçük bebekli halimle 2-3 günde bir bebeğime zarar verme ihtimali olan bir şeyi temizlemek zorunda kalmak beni vicdani olarak ikileme sokuyor. Bunu paylaşıp daha önce benzer durum yaşayanlardan veya kedisi olup bebek düşünenlerden fikir almak istemiştim.

Kedileriniz kısır mı ?
Evet ikisi de 1 yaşına gelmeden kısırlaştırıldı. Daha önce de çiş kaka problemi yaşadık ama dönemseldi, ikinci kedim geldiğinde uyum sürecinde oldu bir iki kez. Bir kaç kez de evin düzenini değiştirdiğimizde tepki vermişlerdi. Onun dışında böyle bir sorunumuz hiç olmamıştı.

Hamileyken kedilerin diskilarina dokunulmazdı . Ben yurt dışındayken insanların evcil hayvanları var hep ama dokunuyorlar . Anlamadım bu durumu . Konu dışı sordum ama

Hamileyken kedilerin diskilarina dokunulmazdı . Ben yurt dışındayken insanların evcil hayvanları var hep ama dokunuyorlar . Anlamadım bu durumu . Konu dışı sordum ama
Toksoplazma riskinden dolayı doktorlar tedbiren kedi kumu değiştirilmemesini tavsiye ediyorlar. Kimileri bu riski alıyor, toksoplazma sadece hamileyken bulaşan bir şey değil sonuçta diyerek.

O bahsettiğiniz spreylerin kedilere zarar vermeyeni çok çok az. Bir tane buldum, ilk başlarda işe yarıyor gibiydi sonra alıştılar galiba kokusuna, onu da tınlamamaya başladılar. 15 yıldır kedi beslerim, bir önceki kedim önce benimle, ben evlendikten sonra da annemlerin evinde 14 yıl yaşadı. Hiç böyle olaylarımız olmamıştı. Çok üzülüyorum çok çaresizim maalesef.
Bahsettiğim sprey “how to say no spray”; özellikle tuvalet eğitiminde kullanılıyor; evciller için üretildiği ve sürekli kullanılacak bir şey olmadığı için kedilerinize zarar vereceğini düşünmüyorum.

Zor bir durum olduğu için sadece aklıma gelenleri söyledim. Stres yaşamamaları ve sakinleşmeleri için kedilere özel ürünler de veterinere sorarak denenebilir.

Onlar evlat değil, kedi. Ama bu onları önemsiz veya hemen gözden çıkarılabilecek bir konuma sokmuyor. Diyorum ya kızıma doğrudan bir zararları yok bu yüzden zaten onları vermeyi falan düşünmedim. Kızım doğduğundan beri çözüm arıyorum ama şu an takdir edersiniz tepe karın bir de küçük bebekli halimle 2-3 günde bir bebeğime zarar verme ihtimali olan bir şeyi temizlemek zorunda kalmak beni vicdani olarak ikileme sokuyor. Bunu paylaşıp daha önce benzer durum yaşayanlardan veya kedisi olup bebek düşünenlerden fikir almak istemiştim.
Kedim var ve ilerde bebek düşünüyorum. Kediyi evlat olarak görüyorum bunu evlat değildir diye düzeltmeniz hoş değil. Yetimhaneden çocuk evlat edinseydik evlat değil der miydiniz kedinin de canı var karakteri var. Benim kedim de başkalarının kedileri de sizinkiler gibi tahammülü zor belaları var evladınız da büyüdüğünde bu bana bela açtı bunu birine vereyim demekten farklı görmüyorum. Kardeşimin kedileri de yerlere işiyior yeni doğum yaptı ama hiç sizin gibi düşünmedi

Benim kedim var.kızım Daha yürümeye başlamadı ama yürüyünce zor olacağını biliyorum çünkü kızımın peşinden gidip sıkıştırmak isteyeceğini biliyorum. ilk başlarda bizimki de bi kaç yere çiş yaptı ama sonra bıraktı. Ben yatak odasını kapatıyorum oraya girmesi yasak. Çünkü bi kere koşarken kızımı istemeden tırmaladı. İkinci bebek büyüyene kadar çocuklara alışmış olurlar bence. Evde tekrar bir değişiklik olucak bunu anlıyorlar ve strese giriyorlar

Evet ikisi de 1 yaşına gelmeden kısırlaştırıldı. Daha önce de çiş kaka problemi yaşadık ama dönemseldi, ikinci kedim geldiğinde uyum sürecinde oldu bir iki kez. Bir kaç kez de evin düzenini değiştirdiğimizde tepki vermişlerdi. Onun dışında böyle bir sorunumuz hiç olmamıştı.
Evimde üç kedim var 2 tanesi 2 yaşında 1 tanesi 6 aylık falan. Küçük olan kızım eve geldiğinde kıskandı kendisi de bebek olduğu için. Gidip ayağına vurduğu oluyordu. Sonra kızımın mamasından o küçük kediye de biraz verdim 😂 dedim bak kardeşin o senin beraber mama yiyeceksiniz 😂 bu şekilde stresi geçti alıştı şimdi ayak ucunda falan uyuyor. Yani kızınız ayaklandığı için onu tehdit olarak görmüşler büyük ihtimalle. Haliyle burası bizim bölgemiz diyorlar. Yattıkları sabit yerlere kızınızın giyilmiş şeylerini koyabilirsiniz kedilerin disiplinden anladığını düşünmüyorum açıkçası 🫠

kedim var ve su an 5 aylık hamileyim. benim oğlumun en büyük tepkisi tuvaletindeki dışkıyı dısarı atmak.. o da çok çok stres olursa. benimki de çocukları sevmiyor. ailem evinde cocuklar geldiğinde bir köşeye gidip saklanıyor. kendi bebeğimiz olunca kademeli olarak alıştırmayı düsünüyoruz.

tekir kedileri bir duruma alıştırmak daha zor sanırım. kedim anestezi aldığı gün haricinde asla tuvalet dısında bir yere tuvaletini yapmadı. he yapsa onu evde tutmaktan vazgecer miydim? hayır. sonucta hayvan da rahatsız olduğu duruma tepkisini gösteriyor. kedinize ve size gerekli testler yapıldı, temiz çıktı ve kedinizin aşıları da aksatılmadan yapılıyorsa gebelikte bir risk tasımıyor. o konuda önlem alınabilir yani.

Kedim var ve ilerde bebek düşünüyorum. Kediyi evlat olarak görüyorum bunu evlat değildir diye düzeltmeniz hoş değil. Yetimhaneden çocuk evlat edinseydik evlat değil der miydiniz kedinin de canı var karakteri var. Benim kedim de başkalarının kedileri de sizinkiler gibi tahammülü zor belaları var evladınız da büyüdüğünde bu bana bela açtı bunu birine vereyim demekten farklı görmüyorum. Kardeşimin kedileri de yerlere işiyior yeni doğum yaptı ama hiç sizin gibi düşünmedi
Kediler insan değil ve sizin doğurduğunuz veya evlat edindiğiniz bir insana da duygusal manada eşdeğer değiller maalesef. Böyle düşünmenizi ve hissetmenizi anlıyorum, klişeye de kaçmak istemiyorum ama ne demek istediğimi inşallah bebeğinizi kucağınıza aldığınızda anlayacaksınız.
Ben zaten kedilerimi vereyim mi vermeyeyim mi diye bir soru sormadım, bunu bir çözüm olarak da görmüyorum. Bütün seçenekleri elemiş ve kedilerimi verecek olsaydım gider verirdim, buraya konu açmama gerek yok ki bunun için. Kardeşiniz bakın ne güzel diyorsunuz yeni doğum yapmış, ben 1 yıldır bununla uğraşıyorum. Bebeği kedi çişli halılarda ve parkelerde emeklemeye ve o ellerini ayaklarını ağzına sokmaya başladığında ne yapacak kardeşiniz mesela, bunu hiç düşündünüz mü? O yerlerin üzerinde bulduğu her şeyi ağzına koyduğunda da bu kadar sabırlı olabilecek mi?

Kedi evladiniz degil yinede siz bilirsiniz..ama kediye kedim demek onu degersizlestirmiyor..yetimhaneden evlat edinmek derken cok dramatize olmus bu eve kedi almakla bir degil insanlar genelde evladi olmadigi icin evlat edinir kedi oyle bisey degil aa ben kedi doguramadim 2 kedi alayim demiyoruz sonucta o bambaska bi boyut..son olarak kardesinizi risk korkutmamis olabilir ama hanim efendi riskten korkuyor

Bahsettiğim sprey “how to say no spray”; özellikle tuvalet eğitiminde kullanılıyor; evciller için üretildiği ve sürekli kullanılacak bir şey olmadığı için kedilerinize zarar vereceğini düşünmüyorum.

Zor bir durum olduğu için sadece aklıma gelenleri söyledim. Stres yaşamamaları ve sakinleşmeleri için kedilere özel ürünler de veterinere sorarak denenebilir.
Buna da bir bakayım, çok teşekkür ediyorum.

Benim kedim var.kızım Daha yürümeye başlamadı ama yürüyünce zor olacağını biliyorum çünkü kızımın peşinden gidip sıkıştırmak isteyeceğini biliyorum. ilk başlarda bizimki de bi kaç yere çiş yaptı ama sonra bıraktı. Ben yatak odasını kapatıyorum oraya girmesi yasak. Çünkü bi kere koşarken kızımı istemeden tırmaladı. İkinci bebek büyüyene kadar çocuklara alışmış olurlar bence. Evde tekrar bir değişiklik olucak bunu anlıyorlar ve strese giriyorlar
İkinci bebek büyüyene kadar ben iki yaş altı iki tane bebeği olan biri olacağım, evin temizliğine mi yetişeceğim bebeklerin yemeklerine mi, emzirmeye mi? Yoksa gün aşırı kedi pisliği mi temizleyeceğim? Bildiğim çok uyumlu kediler var, bebekle çok az problem yaşamış bu zamanları atlatmış insanlar var. Tek bebek bile ne kadar zor biliyorsunuz, bir de emeklemeye başlayınca bebeğinizin avcundan sürekli kedi tüyü temizleyeceksiniz. Evde dört tane kaka makinesi var, üstelik iki tanesi evin ortasına yapıyor. Bu sabah uyandığımda salondaki halının ortasında cıvık bir kedi kakası vardı. Kurumadan temizleyemeyeceğim türden bir şeydi. Evimde bir yatak odası bir de giyinme odası dışında tek yaşam alanı salon. Kakayı orda öylece bırakıp evden çıkmak zorunda kaldım çünkü kızımı oraya salamam. Tüm günü annemlerde geçirdim. Akşam eve gelip kaka temizledim. Yarın da halıyı yıkamaya vereceğim. Halı zaten geçen hafta yıkamadaydı 4-5 gün halısız durduk. Yani bazen insanın şalterleri atar ya, öyle oldum bugün.

X