Kedi yavrusu bakımı nasıl olur?

Efla

bize bağışla Allahım
Kayıtlı Üye
18 Mart 2008
3.964
17
Arkadaşlar, evimizin yakınında koli içinde kedi yavrusu bulduk. Eve aldım, biraz büyüdükten sonra dışarı bırakacağım.

Nasıl beslemem gerekiyor?

Yanına su ve ince kaşar dilimleri koydum. Evde süt yoktu. Süt alıp sulandırarak vermeyi düşünüyorum bir de. Sıcak bir köşeye koydum, peyniri bitirdi, su içti.

Ne kadarlık olduğunu bilmiyorum, yavaş yavaş yürüyebiliyor, gözleri açık. kuyruk hariç 15-20 cm kadar boyu var. koliden tırmanarak dışarı çıkmaya çalışıyor.

Yanlış beslemek istemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum. a.s.

Allah bagıslasın şimdiden :) süt içine su koyup içermek cok dogru bi karar olmus, yoksa ishal olur... whiskas ın yavru kediler için mamaları var onlardan alabilirsin, onlar biraz daha yumusak oluo genelde yiyebiliolar ama eger onu da yemek de zorlanıosa, kuru mamanın içine biraz su koyup mamanın şişip yumusamasını saglarsan daha kolay yer. Yine yavru kediler için yas mamalar da var onlardan da verebilirsin... Bide haslanmıs yumurta sarısını da yiyebiliolar böle tam kayısı kıvamında yaparsan afiyetle yer :)

Kimsenin bilgisi yok galiba, ben öğrendiklerimi paylaşayım. Belki başka bir arkadaşımıza faydam dokunur.

Nette biraz araştırma yaptım, pastörize sütün yavrular için yeterli olmadığını okudum. Toz anne sütü almak için fotoğrafını çekip veterinere gittim. Tahminen 3 haftalıkmış miniğim. 1buçuk aylık olana kadar evde bakıp dışarı bırakabilirmişim. Uyum sağlayabilir mi diye sordum, evet dediler... Eşimi ikna edebilsem hiç bırakmam ya, şimdi bile zor ikna oldu eve almama :1no2:

Ekstra olarak haşlanmış tavuk göğsü ve pirinç lapası(yağsız tuzsuz haşlanmış pirinç) verebilirmişim.
Toz anne sütünü ılık suda eritip verdim, severek yedi cokacimcoook
Kendi kabından yiyebiliyor, biberon ile beslememe gerek kalmadı.

Şimdilik bu kadar, arada bir eklemeler yapmak için uğrarım.

Cevap için çok teşekkürler. 1hafta 10 gün sonra dediklerinizi de uygulayacağım. Şimdilik süt ile ağırlıklı olarak besleyeceğim. Nette 4 haftaya kadar süt verilmeli diye okumuştum.
Şimdi versem sorun olur mu acaba?

Süt-su karışımını bu sitede bir arkadaştan daha önce duymuştum. Açıklama yapmanız güzel olmuş.
Sevgiler a.s.

rica ederim gözleri acıldıysa zaten 3 haftayı gecmiştir, süt vermenizde bence bi problem olmaz yani en azından bugune kdr bnm yetiştrdiklerimde herhangi bi problem olmadı cay tabagından falan mı içio sütü yoksa biberondan mı?

bu arada aklıma şimdi geldi pirinç lapasını sütle yaparsanız sütlaç gibi ama sekersiz ve tuzsuz onu da yiyolar

Bir de yumuşak bir bez içine bolca pamuk koydum, sardım. Bir nevi yatak oldu, üstünde yatıyor.

Kolisinin bir kenarını yırtarak şağıya indirdim, istediği zaman oradan girip çıkabiliyor kolisine.
Şimdilik kapalı balkona koydum. Ortam soğuk değil ama belki yavru diye üşüyor olabilir. Kolisinde daha korumalı olur diye düşündüm.

Kediler hakkında fazla bilgim yok, tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

büyükçe bir plastik kapta su verdim, sürekli devirip döküyor. Temiz bir kultablasında verdim sütünü. Ağır olduğu için deviremiyor.

bu arada aklıma şimdi geldi pirinç lapasını sütle yaparsanız sütlaç gibi ama sekersiz ve tuzsuz onu da yiyolar

Bu şekilde yapmam daha besleyici olur, haklısınız. Teşekkürler kaydirigubbakcemile5

yavru oldugu için üşüodur muhtemelen... su karnımız agrıdıgnda içine sıcak su koyup yanımıza aldgımız lastik sey varya adını tam hatırlayamadım termostattı sanırım :) onun içine sıcak su koyup üzerinide bi havluyla sarıp (kedi fazla sıcaktan yanmasın die) kolisine koyarsan kendi zaten termostata yakın bi tarafta yatar.. üşüdüğü zaman en azından ona yakınlasabilir.

dısarı bırakma konusunda da bende evime alamıorm kedileri evde bi tane oldugundan anlasamıo bi baska kediyle, ama kıyamıormda dısarda gördüklerime elimden geldgmce beslemeye calısıorm... havalarda biraz sogudugndan yuva yapıcam şimdi onlara. koliyi alıp etrafını straforla kaplayıp içine de atılan halıflexlerden kesip zemin hazırlıycam. evin asagısına bahceye koyup orda beslıycem en azından etrafta bulunun kediler üşüdükçe içine girebilirler.. biraz büyüdükten sonra eger evde tutamıycaksanız sizde öle bişi yapabilirsiniz :)

sıcak su torbası gibi bişeydi galiba adı. onlardan evde yok. yarın alayım bir tane. nerede satılır da bilmem ki :) eczaneye soralım, satmasalar da yönlendirirler...

harika bir fikir.
evin çevresi böyle bir ortam için uygun değil maalesef. araba dolu her yer. ezilme tehlikesi çok. bir de bazı çocukların ve acımasız insanların zarar vermesinden korkarım.

daha tenha yerlere yapacağım bu sığınaklardan...

Sevgili berf, sıcak su termosu imiş, eczaneden aldık ve dediğin şekilde koydum.

Çok oyuncu, sevimli bir kedi
Okşadıkça mırıldıyor. Etrafta dolaştırdık, paytak paytak yürüyor, çok tatlı gerçekten. yanıma gelip kucağımda yatıyor. iğne ucu kadar dişleri var, arada ısırmaya çalışıyor, normal mi?
Patilerini yalıyor. 3 haftalıktan fazla galiba, annem 1 aylık vardır dedi. Bu davranışları kaç haftadan sonra yapmaya başlıyorlar?

Tuvalet alışkanlığı nasıl vereceğim, henüz alakasız bir yere yapmadı.
Yakın zamanda aşı olması gerekiyor mu?
Yıkamayı düşünüyorum, nasıl yıkamam gerekir?

Bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

canım yeni arkadaşın hayırlı olsun:)
bildiğim kadarıyla 4.haftadan itibaren bu hareketleri yapabiliyor kediler.
tuvalet alışkanlığı için,plastik bir kabın içine kum koyabilirsin.veya kabın içine gazete koyup sürekli değiştirebilirsin.böylece koku da olmaz.kedinin ön ayaklarını tuvaletini yapacağı yere sürtersen,nerede ihtiyacını karşılayacağını öğrenebiliyor.
canım kediler aslında çok temiz hayvanlardır.zaten kendilerini temizleyebiliyorlar.ama çok istiyorsan ılık sabunlu suyun içinde yıkayıp,üşütmemesine dikkat ederek kurulayabilirsin.ama çok pis değilse ıslak bezle de silebilirsin.bir de çok az pudralayıp,fırçalarsan tüyleri parlak ve temiz görünür.benim bildiklerim bunlar:)

canım, ıslak bezle silerim. bugün o kadar haşır neşir olduk ki hayvanda pislik falan kalmamıştır :) kucağımızda öyle güzel uyuyor ki opuyorumnanaktan
poposunun oradaki tüyleri sildim sadece, üşümesinden korkuyorum. şimdilik yıkamayayım, silerim sadece. o kadar zayıf ki, okşadıkça tüm kemiklerini, eklemlerini hissediyorum. üşütürse zor toplar gibi. zayıflığı dışında sağlığı iyi görünüyor şimdilik.

tuvalet eğitimine yarın başlayacağım canım dediğin şekilde... patilerini kendi temizliyor sürekli...

bilgilendirme için teşekkürler.

canım yaa öyle güzel anlatmışsın ki yine kedi aşkım depreşti:)zaten zor duruyorum,evim müsait değil.olsa 1 dk.düşünmezdim.

Arkadaşlar, aklıma takılan birkaç nokta var.
Evin aşağısında birkaç kedi gördüm, bunlardan birinin yavrusu mu merak ettim. Şimdi anneden zorla koparmış gibi olmuyorum umarım. Kediyi onlara teslim edersem, kendi yavrusu değilse zarar verebilir diye korkuyorum, ya da yavruyu reddetmiş olabilir. Kediyi ilk bulan ben değilim, tam olarak nereden bulunduğunu bilmiyorum. Şuan keyfi yerinde, anne özlemi çekiyor gibi durmuyor.

Bir de ben bu miniğimi biraz kendine yetecek kadar büyütüp sokağa bırakmayı düşünüyorum ya, kendini terkedilmiş hisseder mi, dışardaki yaşama uyum sağlayabilir mi? Vet sorun olmaz dedi, uyum sağlar dedi ama emin olamadım. Kedi barınağı gibi bir yer varsa, sokak yerine oraya bırakmayı düşünüyorum artık biraz büyüdükten sonra.

Nasıl bir yol izlemeliyim?

Son düzenleme:

pusulam, bugün kedi kumu aldık ama pek alışamadı gibi. dediğin şekilde ayaklarını sürttüm ama kumdan hoşlanmadı. hemen çıkıyor kabından.
çıplak zemine henüz yapmadı, bir de gazete koyacağım kutu içine. belki ona yapmaya alışır.

canım alısma konusunda bi şüphen olmasın bnm kedim kısları evde bizimle yasıo bnde sokakta buldum onu minicik bi yavruydu, bigün yagmurdan sıcana dönmüştü dayanamadım aldm eve getrdm cok pislenmişti, küçük bi leğen gibi bi kaba su koyup yıkadım ama yıkarken kulaklarına dikkat basının oralarını yıkarken kulaklarını kıkırdak yerinden bastırarak kapat içine su kacmasın, daha sonra yıkaman bittikten sonra ıslak pamukla kulaklarının içinde pislikler olabilio onları silebilirsin, yıkadıktan snra kurutma makinesiyle cok yakından olmamak sartyla hafif kurutabilirsin. eger cok pisse bunu yap ama deilse gerek bile yok o kendini temizleyecektr zaten.. gelelim dısarı alısma olayına bnm kedim kısları bizimle evde yasıo ama yazın yazlıga götürüorz orda gündüzleri dogal ortamında aksamları bulursak içeri alıorz :) bazen aksam eve gelmio bile, dogal ortama ayak uydurur onda bi problem olmaz ancak sen beslenmesine yardım edebilirsn.. su yavru haliyle dısarı bırakma derim ben. tuvalet için kedi kumları var hatta onların şimdi silokon olanları var seffaf böle, onlardan alabilirsin bide tuvalte kapları oluo kediler için küreği ile birikte satılır hatta onlarda al kumu koy o kabın içine dönem dönem kediciği al o kutunun içine koy kendi eselemeye calısır muhtemelen snrada tuvaletı varsa oraya yapar yoksa cıkar içinden ilk tuvaletini yapana kdr böle kabın içine koy onu eger eseleme hareketi yapmazsa sen patilerini tutarak yaptırabilirsin.... resmini fln cektysen koysana görelim merak ettm :CüvCüv:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…