Kaza Oruçlarımız ve Hizb Okuma Alışkanlığı

İnşallah canım sende dualarına yer ver bana da.
Şu iki regl arasını aksatmazsam bir de reglden sonra aynı şevkle devam edersem emin olabilirim sanki yani inşallah.
Boş durma canım tesbih çek aksatmazsın inşaAllah..

Selamun aleyküm :KK68:
2. Gün Kaza Orucuma niyetlendim elhamdülillah, Teheccüd Namazımıda kıldım..
İmsak vakti girdi birazdan şahitli olan Sabah Namazımıda eda edip 2 sayfa Kuran-ı Kerim 'imi okuyup uyuyacağım inşaAllah :)
Saat 10da Tecvid dersine gideceğim Rabbim nasip ederse :)

Selamun aleyküm :KK68:
2. Gün Kaza Orucuma niyetlendim elhamdülillah, Teheccüd Namazımıda kıldım..
İmsak vakti girdi birazdan şahitli olan Sabah Namazımıda eda edip 2 sayfa Kuran-ı Kerim 'imi okuyup uyuyacağım inşaAllah :)
Saat 10da Tecvid dersine gideceğim Rabbim nasip ederse :)
Maşallah :KK36:

2. Gün Kaza Orucumuda tamamladım çok şükür. Yarın misafirim geliyor niyetlenmeyeceğim perşembe itibariyle devam inşaAllah :)

Selamun aleyküm, hayırlı sabahlar
Bugün niyetli değilim Sabah Namaz'ımı eda etmek için kalktım.. Hem bende rızkını ayakta alanlardan olmayayımmı yani :KK68:

Sabah 9.30da sohbetimiz var oraya gideceğim inşaAllah, öğleden sonra da nasip olursa misafir ağırlayacağım Rabbimizin izniyle :)

Rakika Rakika canım bakarmısın bir ;

ADETİNİ UNUTAN VE DEVAMLI KANAMA GÖREN HANIMLAR İÇİN, DOKTOR TAKİBİNDE ÂDET TESPİT EDİLMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLER:
Hakikaten devamlı kanama gören veya en az 15 gün temiz kalmadan ara ara kanamalar görmek suretiyle hükmen devamlı kanama gören bir hanım :
A) eski adetini biliyorsa buna göre amel eder.
B) Eğer bilmiyorsa, fıkıhta «muhayyerenin hükümleri» diye bilinen birçok ihtiyatlı amelle mükellef olur.
Günümüz imkânlarında böyle bir hanım, bir jinekoloğa giderek adetini tespit edebilir. Bu tespit iki şekilde olabilir:
1- Bu süreçte ilaç kullanılır ve kanamaların 10 günü geçmemesi, temizliklerin de 15 günden az olmamaması ile bir düzen oluşursa, bir problem kalmamış olur. Bir kaç ay sonra yine devamlı kanama başlayacak olsa bile, ilaç kullandığı süre içerisinde gördüğü sahih kanama ve temizlikleri ölçü kabul eder.
2- Herhangi bir sebeple ilaç kullanamaz veya kullandığı halde düzene girmezse, o takdirde ultrasonla takip sonucu bu kanamaların hangisinin hayız olduğu iki ay süre ile belirlenir.
Bunu yapabilmek için hanım, alâmetlerle hayıza benzettiği bir kanama gördüğünde doktora gider. Ultrasonla muayene sonucu o günde hayız olduğu söylenirse, o kanamanın başlangıcından itibaren hayız kabul eder.
Hayızının bitimi için ise, devamlı kanamaya müptela olmadan önce kaç gün hayız oluyordu ise, o kadardır (mesela 7 gün).
En az 15 günlük bir süreden sonra yine alâmetlerle hayıza benzettiği bir kanama gördüğünde yine doktora gider. Ultrasonla muayene sonucunda doktor bu kanamanın da hayız olduğunu söylerse aynı şekilde bu kanamayı da daha önceki âdeti kadar hayız kabul eder.
Böylece iki hayızının mekanı belirlenmiş olunca, arada kalan sürede bu hanım için temizlik adeti olmuş olur (mesela 19 gün).
En az 15 gün temiz kalıncaya kadar bu ölçülerle amel eder.
Tenbih: Bu konuda, bu düzensizliklerin ne sebeple olduğu vesaire hiç bir bilgi önemli olmayıp, sadece bahsedilen bu iki husus önemlidir.
Not: Bahsedilen bilgiler herhangi bir fıkıh kitabında bulunmayıp, günümüz âlimlerinin bazılarının, adetini unutan hanımlar için gösterdikleri bir çıkış yoludur. En doğruyu ancak Rabbimiz bilir.
Hayızlarını yukarıdaki yollardan biriyle tesbit edene kadar muhayyere kadın aşağıdaki hükümlerle mükelleftir.
MUHAYYERE KADINA AİT HÜKÜMLER
« Namazını hiçbir zaman bırakamayacağı gibi, hayızının sonu olma ihtimaline karşı, her vakit gusül abdesti alarak namaz kılmak zorundadır.

Namazlarını nasıl kılmalı:
Sadece farz ve vacip namazlar ile farz namazlarda olabilecek eksiklikleri tamamlamak için meşru kılınan müekket sünnetleri ( ikindinin ve yatsının ilk sünneti hariç ) kılabilir. Bunların haricinde nafile bir namaz kılamaz. Farzların ilk iki rekâtında, vaciplerde ve müekket sünnetlerde Fatiha suresi ile kısa bir sure okur, farzların son iki rekâtında ise sadece Fatiha’yı okur.
Bazı alimlere göre ise kıraatın farz olduğu yerlerde sadece namaz caiz olacak miktar okuyup, farz namazların son iki rekatında Fatihayı da okumaz.
Camiye giremez.
Kuran-ı kerim’e dokunamaz. Namazın dışında kuran-ı kerim okuyamaz.
Eşiyle beraber olamaz.
Bir secde ayeti işittiğinde hemen tilavet secdesini yaparsa üzerinden düşer. Zira şayet o anda temiz ise secdesi sahih olmuştur. Eğer hayız ise zaten kendisine secde etmek vacip değildir. Fakat işitir işitmez secde etmeyip de daha sonra secde yaparsa; 10 gün sonra o secdeyi iade eder.
Hac farizasını yaparken ziyaret tavafı ve veda tavafından başka tavaf yapamaz. Ziyaret tavafını tavaf günlerinde ( bayramın ilk üç günü) yapıp, 10 gün sonra iade eder. Veda tavafını iade etmesine gerek yoktur. Zira temizse yaptığı tavaf sahih olmuştur. Hayızlı ise, hayızlıya veda tavafı vacip değildir.
Ramazanda orucunu hiç yemeyip tamamını oruçlu geçirir. Fakat hangi günlerin hayız olduğu bilemediği için, kaza edilmesine gereken oruçlar;
A) devamlı kanaması kesildikten sonra tutulursa ( ihtiyaten) 16 gündür.
B) devamlı kanama halinde tutulursa, kaza tutarken de hayız olup olmadığı bilinemiyeceği için bu hanımın oruç kazasının kaç gün olacağı hakkında beyan ettiği birçok tafsilatlar vardır fakihler bu konuyu “ ramazana bitişik kaza” ve “ ramazandan uzak kaza” olmak üzere ikiye ayırarak incelemişler ve oruç kazasının sayısını meselenin durumuna göre 38 güne kadar çıkarmışlardır.
Netice:
Muhayyere hanım ile ilgili anlatılan bu güçlüklere düşmemek için her hanımın hayızının tarihini ve sayısını saatleriyle beraber yazarak muhafaza etmesi gerekir. Bununla birlikte ihtimalinden dolayı bu güçlüklere düşen hanımların en kısa zamanda hanım hastalıkları doktoruna giderek bu hastalığının tedavisine başvurması gerekir. Eğer iyileşir ve normal bir kanama görmeye başlarsa, zaten kendisi için bu hükümler sona ermiş olur. Fakat normalleşmezse, doktorunun kendisi için ultrason ve takip sonucu tayin edeceği âdet günlerine göre amel edebilir. “
Hanımlara mahsus fıkhi hükümler. Asuman Karamustafaoğlu Hcmz.

Sen açıklarmısın bu yazıyı çok anlamadım :)

Selamun aleyküm Cuma'nız Hayırlı olsun inşaAllah :)
4. Gün Kaza Orucuma niyetliyim çok şükür Rabbim tamamlayabilmeyi nasip etsin inşaAllah :)

20190215_180942.jpg

hayal_hatun hayal_hatun @Hicoloji :)

Allah razı olsun.
Habibullah bambaşka bir mertebe, alah inşallah o mertebeleri tattırsın bizlere.

Ben de abdestlendim, pazartesi oruç tutmayı düşünüyorum.
İnşaAllah aminnn aminn sohbet edelim Pazartesiden itibaren :)
Ben bu gece 5. Gün Kaza Orucuma niyetleneceğim inşaAllah..

X