Kaza namazları hakkında.

Eklentiler

• Screenshot_20230309-214242.jpg
    Screenshot_20230309-214242.jpg
    71,2 KB · Görüntüleme: 48
istediğin zamanda istediğin kaza namazını kılabiliyorsun diye biliyorum. kerahat vakitleri hariç
örneğin öğle namazaının arkasından sabah namazı kazası kılabilirsin. geçenlerde araştırıp niyetlendiği bir konu 6 ayda 15 günlük kaza namazı bitirilebiliyor (hepsi değil sabahı bitirmeye niyetlendin diyelim sabahı bitirebiliyorsun)
ben her namazın ardından kendi kazasını kılmaya niyetlendim
Rabbim hepimize bitirmeyi nasip etsin

Merhaba hanımlar. Doğru yere mi açtım konuyu bilemiyorum. 29 yaşındayım yeni basladim namaza. Hanefi mezhebindeyim. Geçmiş namazlarını kılmak istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum. Mesela sabah namazı için olanı sabah mi kılmak gerekiyor? Herhangi bir saatte de kılınabilir mi? Birde hesap yapılıyormuş kendim yapabilir miyim ?
Bende kazalarimi kılmak istemiştim hocaya daniştim hocamda bana namaz kilarken şimdilik sünnetlerini kilma farzlarini ve kaza olan namazini kil dedi kaza namazin bitince sünnet namazlarini kilmaya başlarsin dedi

Bende kazalarimi kılmak istemiştim hocaya daniştim hocamda bana namaz kilarken şimdilik sünnetlerini kilma farzlarini ve kaza olan namazini kil dedi kaza namazin bitince sünnet namazlarini kilmaya başlarsin dedi
Alla alla hoca nasıl sünnetleri terk etmeni söyleyebilir ki şaşırdım doğrusu. Zorda kalmadıkça sünnet terk edilmez benim bildiğim. 🤷🏼‍♀️

Sabah ve ikindi namazından sonra kaza namazı kılınmıyor. Eğer kılacaksınız önce kaza namazını kiliyorsunuz sonra sabah ya da ikindi. Diger namazlardan sonra kqza kilabilirsiniz. Bu iki namazdan önce kaza kilmaniz gerekiyor. Ben de duyduğumda şaşırmış ve arastirmistim. Isterseniz alo fetva hattına sorabilirsiniz. 190 dı sanırım.

Vakit namazlarının sünnetleri de kaza namazlarina sayılıyor diye biliyorum. Bi tarafi tamamlarken diger tarafi eksik birakmak dogru olmaz. Belki namaza alıştırmak, soğutmamak adına bir yerde kolaylastirmak ve farzı once yerine getirmek amacıyla verilmis bir tavsiye olabilir diye düşünüyorum.

Vakit namazlarının sünnetleri de kaza namazlarina sayılıyor diye biliyorum. Bi tarafi tamamlarken diger tarafi eksik birakmak dogru olmaz. Belki namaza alıştırmak, soğutmamak adına bir yerde kolaylastirmak ve farzı once yerine getirmek amacıyla verilmis bir tavsiye olabilir diye
Evet dogru olabilir duymuştum bende sünnet kaza namazin yerinede geciyor diye ama emin olamamiştim bilgili degilim cok kimseye yanliş bilgi vermekte istemem .ama ben bu şekilde yapmiştim araştirmak lazim .allah herkezin namazini dualarini kabul eylesin

X