Kaynanam çat kapı geliyor

konu komsu konusunda modern sehirlisiniz ama evlendigi hafta hamile kalma konusunda kaynanizin köyündekiler gibi davranmissiniz. niye bazi seyleri oturtmadan, bazi sinirlari cizmeden ve evliligin dogru bir evlilik olduğundan emin olmadan hamile kaldiniz ki? (gerci eski mesajlariniza baktim tam emin değilsiniz ama ilk aydan bebek telasina girmisisniz, ikinci ay da olmazsa doktor doktor gezmeye niyet etmissiniz vs. ilginc)
ama kaynananin bebekten sonra asla ayagi kesilmeyecek. hele ileri aylarda hamilesin tek kalma diye gelecek, yemek getirme bahanesiyle gelecek, cocuk gelince cikmayacak hatta yatiya kalacak.
ustelik ev kadının kendi evi anladigim, hatta zamaninda ilceye gidince kaliriz diye almislar emek edip icine oturmuslar. o evde siz naparsaniz yapin kadının kendi eviymis gibi hissedip girmesine engel olamazsiniz. sukredin anahtariyla girmiyor. yakinda isterse sasirmam
esin "baska sehre tasinalim" falan demis ama bebekle o da zor. hamileysen karisini kimsenin olmadığı sehre goturup orada yasatmak cok olasi bir senaryo degil.
Kocamla bir sorunum yok ve biyolojik yaşım geçtiği için bir an önce çocuğum olsun istiyorum. 31 yaşındayım. Biz benim olduğum şehirden buraya geldik kira ödememek için yoksa gideceğimiz şehirde benim ailem var ikimizin ortak arkadaşları var

Karşıdaki insanı kırmayalım diye nezaketsizliklerine katlanıyoruz ama sonra bir bakıyoruz onların farkına varıp düzelttiği hiçbir şey yok, olan bizim psikolojimize olmuş 🥲

Eşinizin annesi olduğu için saygısızlık etmek istememenizi anlıyorum ama ne olursa olsun çat kapı gelmenin düşüncesizlik olduğunu idrak etmeleri lazım. Daha yeni evli olduğunuz için kendiniz söylemeye çekiniyorsanız eşinize söyleyin. O güzel bir dille "gelmeden önce haber verirseniz daha iyi olur" diye anlatsın. Bunda kırılacak gücenecek bir sey yok. Sonucta hic gelmeyin demiyorsunuz. Bu işi çözmeniz lazım yoksa yıpranan siz olursunuz 🥲

Eşinizle evlenirken, insanların ilçede işleri olunca kullanmak için satın alıp, dayayıp döşedikleri evde oturmak yerine; kendinize ev tutabilirdiniz.

Eşiniz evlenirken ya size bazı konuları anlatmadı ya da siz o evin eşinize verildiğini varsaydınız.

Kendinize ev tutarsanız, bu tür sorunlarınız kalmaz.
Ev eskiydi boya badana eşya hepsini biz yaptık dayayıp döşenmiş ev değildi

Evet içte benim için de en az 1 saat geçmesi gerekiyor. Eşime bu konuyu defalarca açtım ama o da ailesinden çekiniyor biraz. Bir de annesi ameliyat oldu hastane bizim eve yakın kontrole gittiğinde dönüşte bize uğruyormuş o yüzden de bir şey diyemiyor eşim şimdilik

Kayınvalideniz kontrole geliyorsa illa ki ne zaman geleceği bellidir. Yarın size uğrıycam diyecek ya ne kadar zor olabilir ki? Ayrıca eşinizin bunu söyleyebilmesi gerek.

Kızlar en son geldiğinde benim altımda şort vardı uyku sersemi halde kapıyı açmıştım alel acele etrafı toplamıştım ya bugün beni aramış ne hikmetse telefon çalmamış eşimi aramış o da beni aramış telefon yine çalmamış ben uykuya devam. Uyandığımda öğlen vaktiydi önce eşimi aradım annem gelmiş sana ulaşamamış dedi dedim telefonu duymadım uyuyordum sonra kayınvalideme döndüm uyuyordum telefon da çalmadı galiba hiç duymadım dedim olsun kızım dedi çarşıdaydım müsaitsen uğrayabilir miyim dedi olur anne çay koyayım dedim çay koydum çay demlendi vs tam 1 saat sonra geldi ben toparlanayım diye oyalanmış dışarıda bayağı

Arkadaşlar 1 buçuk aydır evliyim evlenmeden önce nişanda erkek tarafına şaka ile karışık habersiz bir yere gidilmez ayıp olur demiştim ve kv buna gülmüştü yani duymuştu dediğim şeyi. Kötü bir kadın değil bile isteye yaptığını da düşünmüyorum o köyde yaşıyor kapısında tel var komşuları istediği gibi eve girebiliyor öyle alışmış fakat ben şehirde doğdum büyüdüm yan komşumu bile tanımam böyle şeyler bana ters. İlk başlarda arıyordu eşimi ama aşağıdayız diye arıyordu yani gelmişler apartmanın kapısındalar kayın pederle birlikte. Bir de gündüz erken saatte geldiği için ben o sırada uyuyor oluyorum. Eşim annem gelmiş kapıdaymış dediği an yataktan nasıl fırladığımı o 2 dk içinde etrafı mı toplasam üstüme bişi mi giysem mutfakta bulaşık var holde iç çamaşırımın da olduğu çamaşırlar asılı diye stres üstüne stres yaşıyorum. 1 buçuk aydır evliyiz bu süre zarfında 3 kere bu şekilde geldiler bize. Eşim işe girdiğinde ise hiç haber vermeden direkt zili çaldı kayınvalidem kapımda dürbün yok kargo geldi zannedip kapıya gidip kimo diyorum kaynanam benim diyor kapıyı o an açmak zorunda kalıyorum. Çok güler yüzlü olduğum için mi anlamıyor acaba ne kadar eşimin annesi bile olsa benim evimi o halde görsün istemem onu içeride oturtup kahvaltı hazırlarken onu bekletmek istemem ben uyandığımda ilk önce 1 bardak kahve içer öyle kendime gelirim kaynanam gelince direkt mutfağa girip kahvaltı hazırlama derdine düşüyorum hem mental hem fiziksel etkiliyor bu beni ne önerirsiniz bana bu konuda arkadaşlar

Kocanızın konuşması lazım annesiyle. Erken geldi diyelim dur hele bi soluklan deyip kahvenizi için. Açlıktan kırılmadıysa bi yarım saat bekler herhalde. Siz ona değil o size ayak uyduracak. Kapıda da bekletmek olmaz. Eşiniz uyarsın. Akşamdan bari haber versinler. Hiç sevmem çat kapı.

Hiç sorun etmezler bunu şuan oturduğumuz ev ilçedeki ortak evmiş köyden ilçeye indiklwrinde dinlenmek için bu evi kullanıyorlarmış yani sen git kızım biz takılırız burda der ve yanlış anlamaz beni. Eşim burdan taşınıp başka şehire yerkeşmekten falan bahsetmeye başladı muhtemelen o da rahatsız bu durumdan çocukta boxer ile uyuyor o da apar topar yataktan fırlamış oluyor

Ev eskiydi boya badana eşya hepsini biz yaptık dayayıp döşenmiş ev değildi
Evde eşya yoksa, ilçeye geldiklerinde dinlenmek için nasıl kullanıyorlarmış evi ?

Eski çekyatlar vardı seccade falan vardı dinlenip namaz kılmaya kullanıyorlardı biz eşyaları komple yeniledik
Tamam işte, insanların kendilerine göre eşyaları varmış. Eşiniz nasılsa ilçeye çok sık gelmiyorlar diye, o evde oturmayı tercih etmiş.

Eşiniz en baştan size oturduğunuz evin ailesinin kullandığı bir ev olduğunu söylemedi mi ?

En sağlıklısı kendinize bir ev tutmanız olacaktır.

canım kimseyi memnun etmek zorunda değilsin, normal düzenin nasıl ise devam et. inan o zaman yük olarak gelmez sana. eğer yine de geliyorsa eşine söyle uygun bir dille söylesin. kendi annesinin uygun dilini kendi bilir.
kendimden örnek vereyim benimkiler de aynını yapardı ilk zamanların verdiği stres ile aynı şeyi yapardım ama sonra düşündüm ben çatkapı gelen insana kendimi beğendirmek zorunda değilim ki? davet ederim o ayrı ama kendi geliyorsa o benim düzenime uyacak dedim ve hep öyle devam ettim gelmeyi kestiler. 6 görümcem var hepsi de ayrı ayrı gelirdi. habersiz geldiyse haberim yoktu kusura bakma, senin elin benden daha hızlı tecrübeli bize yemek hazırlasana der sofrayı kurardım ben de. küçüğü çat kapı gelirdi ay geldiğin iyi oldu temizlik yapacaktım der viledayı tutuştururdum eline. bunları istikrarlı yapınca şimdi iş yapmamak için adım atmıyorlar davetsiz😂
bir de benim üst katımda camın önünde kuş besliyorlar diye camım sildiğim gün pislenir, kayınvalidem de bir defasında pis zamana gelmişti şuraya bir bez süremedin mi dedi. bezler çekmecede anne ordayken bi siliver dedim. o gün bugündür karışmıyor. ne kadar erken düzenine alıştırırsan o kadar iyi. sonrasında değişti diyorlar.
ayrıca herşeyi geçtim siz yeni evlisiniz bu kadar yeni evlilikte böyle çatkapı gelinir mi canım valla kuruldum kaynanana kız
Aslında mantıklıymış sizin dediğiniz 🤣

Tamam işte, insanların kendilerine göre eşyaları varmış. Eşiniz nasılsa ilçeye çok sık gelmiyorlar diye, o evde oturmayı tercih etmiş.

Eşiniz en baştan size oturduğunuz evin ailesinin kullandığı bir ev olduğunu söylemedi mi ?

En sağlıklısı kendinize bir ev tutmanız olacaktır.
Ortak ev tek aile değil bütün sülale kullanıyordu kaynanalar hariç kimse gelmedi şimdiye kadar biliyorlar artık bizim oturduğumuzu geçici de oturmuyoruz ayrı eve çıkacak olursak geldiğimiz şehre geri döneriz zaten burada yaşamanın bir anlamı yok

günaydın
öncelikle 20 yaşında derdini anlatmayacak bir kız değilsiniz, 31 yaşında bir kadınsınız.
kimsenin size böyle emrivaki yapamaması lazım.
açmayın kapıyı telefon çalarsa dauyuyordum deyin, duştaydım deyin.
kargo geri gider şubeden alırsınız.
bi kere alıştırmışsınız zaten hayat boyu bunu çekemezsiniz.
gelinlik vs olayına hiç girmiyorum, insanlara uymak zorunda değilsiniz, onlar size uysun
Ay 30 yaş üstünü de bu konularda anlayamıyorum 😃 konuyu okuyunca sandım ki 20-21 yaşında

Ben olsam açıkça uyarırdım.Bazıları hiç tatlı dilden anlamıyor. Eşiniz ailesine karşı suskun biriyse sen direkt açık açık uyar. Ben mesela çok güler yüzlü değilim soğuk birisi olduğum için insanlar evime gelmeye çekinir aramadan kimse gelmez. En mantıklısı ilk başta sınır çizmek

Ameliyat olması ayrı bir konu, size habersiz gelmesi apayrı bir konu. Eşiniz baştan bir şey diyemeyen bir yapıya sahipse hep öyle kalır. Kendi kocamdan biliyorum. Galiba uyuyor taklidi yapmak mantıklı. Konusu açılırsa da şey dersiniz ya benim uykum çok ağır da gelmeden önceki akşam haber verirseniz ona göre kendimi ayarlarım, filan gibisinden. Böyle belki haber verme alışkanlığı edinirler. Bir süre sonra da sabah erkenden işim var kargoya gitcem alışverişe gitcem arkadaşıma gitcem gibi şeyler söylersiniz. Ayyy daha 1.5 aylık evli kızın düşündüğü şeylere bak bir salın bizi kaynanalar
Koca koca karılara habersiz gelmeme alışkanlığı edindirmeye çalışıyoruz ya , ilalllah artık

Yapın kahvenizi için hemen kahvaltı etmiyorum ben anne istersen sen kendine hazırla deyin.Hazir kıta beklemeyin.Ayio olur diye düşünüyorsanız da saati kurun gelmeden börek çörek hazırlayın serpme kahvaltı mekanı gibi giyin cici cici alakart garson gibi bekleyin.Bakin dalga geçmiyorum ne zaman kafanizdaki su ayıp olur u kırarsaniz o zaman rahat edersiniz Bakar çok hizmet yok bakar padişah annesi değil eşinizin annesi oda bı kadın sizde bı Allah'ın kulu kadın ancak öyle anlar .Lafını ederse bundan eşinizden korkup çekinceye dayalı sağlıksız ilişkiniz varsa orasını bilemem.Laf ettiğinde güzelce ama yeni uyandım ama elimden gelen bu yu hayata geciriverin gitsin.Asli göreviniz hayatda kayınvalide değil.Anlayis isteyen olgun kadın anlayış gösteren olgun kadın olacak bu böyle

X