Kayınvalidem ve tuhaflıkları

Herkese merhaba 2 yıllık evliyim, güzel bir evliliğim var ve eşimi seviyorum. Bir de kayınvalidem var eşi ölmüş yıllar önce yaşlı annesi ile yaşıyor. Kayınvalidem çok genç 47 yaşında emekli mühendis, bakımlı fit biri. Hiç arkadaşı yok sadece evde durur ve tamamen asosyal biri. Anca markete gider gelir evde bakım yapar spor yapar o kadar. Sorun ailem ile kayınvalidem arasındaki dengesizlik. Benim ailem çok sıcak kanlıdır gidip gelmeyi çok severler fakat kayınvalidem asla sevmez. Özünde iyi bir kadındır annemler gittiğinde iyi ağırlar ama annemler onu çağırdığında asla gitmez hep bir bahane bulur başım ağıyor yorgunum olsun zahmet etmeyin vs. Annemler de bu yüzden çağırmıyorlar artık. Ama üzülüyorlar kendini soyutluyor diye araya boşuna mesafe koyuyor. Acaba bizi mi sevmedi diyorlar yok anne baba ondan değildir öyle biri o diyorum. Bizim evimize bile senede birkaç kez gelmiştir. Geçen dün doğum günüm oldu herkesi çağırdık kayınvalidem ben gelemeyeceğim erken yatacağım dedi. Eşim de kızdı ayıp oluyor anne dünürlerin de var gelsen ne olur diye yok oğlum dlyor. Ben de bozuluyorum artık o olaydan sonra gittik aşk olsun anne niye gelmedin dedim erken yattım dedi bir gün geç yatsaydın benim için dedim bir şey demedi. En son bu akşam annemle babam bizim evin bahçesine mangala geldiler eşimin ananesi de geldi eşim almaya gitti. Dedim anneni de al getir gelmemiş yine. Gerçekten anlam veremiyorum artık. Kendi annemle babam da saçma buluyor dünürüz biz insan hatır için dahi olsa biraz gelir kalkar diyorlar. Çok haklılar bir şey diyemiyorum. Eşime diyorum haklısın yıllardır böyle değiştiremem diyor. O da üzülüyor. Takmamaya çalışıyorum ama elimde değil. Dediğim gibi iyi biridir ama bu konuda yaptığı şeyler saygısızca geliyor. En azından oğlunun hatrı için yapabilir. Üzülüyorum, Kendi ailem üzüldüğü için de üzülüyorum. İdare etmeye çalışıyorum. Kendisine sıcak davranasım da gelmiyor artık sadece anlatmak istedim.
Ya belki kadinin sosyal fobisi var. Evine misafirlige gittiginizde kotu davranmamis. Seni ve aileni guzelce agirlamis. Bence kisisel algilanacak bir durum yok. Kendiniz diyorsunuz evde surekli diye. Belki insan icine karismak kayinvalidenizi zorluyor ve strese sokuyor. Hic bu yonden dusundunuz mu?
Mesela arkadaslari olur onlara gider gelir, cok sosyaldir ama sadece size ve ailenize boyle mesafelidir o durum baska ama siz herkese karsi boyle diyorsunuz. Bence kisisel tercihlerine saygi duymalisiniz.

Sizinde belirttiğiniz gibi kayınvalideniz asosyal biri. Hatta evinden çıkamayacak derecede. Bazı insanlar evinden ayrılamıyor, panik atak geçirecek gibi hissediyor, öyle bir durum yaşıyor olabilir. İstese de bunu başaramıyor olabilir, kabul ederse terapi alabilir. Öte yandan siz de haklısınız. Sene de 1 defa çocuğunuzun doğum günü oluyor, üstelik o da babannesi gelsin ister. Bu konuda sonuna kadar haklısınız ama kayınvalideniz evden ayrılamayacak durumda görünüyor. Israr etmek fayda etmeyecektir. Terapi almaya da muhtemelen yanaşmaz. Ben olsaydım bu durumu böyle kabul eder çocuklarla konuşurdum. Babanneniz sizi çok seviyır ama evden çıkamadığı için gelemiyor pastanın bir de onun evine gidip keselim der 2 kez kutlardım. Çocuğumun üzülmemesi ve kendini değersiz hissetmemesi için böyle bir çözüm üretirdim. Çünkü sizlik bir sorun yok bu tamamen onunla alakalı bir durum. Eminim sizleri çok seviyor ama evinden de ayrılamıyor.

KV belki de ailenle tek kalmak istiyorsun diye rahatsız etmek istemiyordur
Benimde ailemler sıklıkla görüşmez
Hastalık düğün cenaze vs harici görüşmüyorlar
Benim kv ile ev yan yana
Annemler geldiğinde bazen çaya çağırırım gelir yarım saat durup gider
Diğer vaktimi ailemle eşimle baş başa geçirmek isterim
Sizin ailenizde tuhaflık bence kv en baştan beri böyleymiş mesafeli durmayı seviyor demek ki tek yaşamaktan zevk alacak kadar eğitimli bir kadın
Sizi rahatsız etmek istemiyordur
Kırılmasın diye öylesine çağırıyorsunuz sanıyordur
Daha bir sürü neden olabilirde
Gerçekten boşversenize ne güzel gelmiyor gitmiyor kv
Dertsiz başınıza dert mi arıyorsunuz kv yazıp aratın şurdaki konuları okuyun
Sonrada kv’nizi öpüp başınıza koyun
En doğrusunu yapıyor besbelli ki yalnızlıktan hoşlanıyor bu çok güzel bir şey.
size katılıyorum kendi kendine yetebilen bir kadındır benim annem ve bu açıdan gelinimiz çok rahat ediyor, aynı şekilde benim eşim de. ama mesela benim KV, yemek yemez dünyam karanlık sız olmayınca der... dusunsenıze nasıl bır baskı ve ozel hayata sabotaj ...

ama herkes uzak olsun, tatlı olsun lafı en güzeli

Saygısızca demişsiniz ama ;
Asıl sizin ve anne babanızın kayınvalidenize yaptıklarınız saygısızca. Siz istediğiniz kadar sosyal (!) olun, istemeyen birilerini de peşinize takmak zorunda mısınız? Takamayınca da ona asosyal veya saygısız yaftası vurmak zorunda mısınız?
Kadın kalabalıktan, çoklu ortamdan , ortam sohbetlerinden hoşlanmıyorsa bu yaştan sonra sizin hatırınıza hoşlanacak mı? Zaten oğlunun isteme düğün nişan vs dönemlerinde eminim ki zoraki kendinden ödünler vererek yeterince sosyalleşmiş, kendince yıpranmıştır. Bu kadarı bile bu hassas yapıdaki insanlar için büyük özveridir. Dahasını istiyorsunuz.
Bırakın insanları ya hu.

Eltim bize gelmiyor, kayınbabam göz teması kurmuyor, kaynanam mangala gelmiyor.. Salın insanları artık

Bakın zaten çoğu kayınvalideden farklı benimki şükür karışmaz etmez ama senede bir bile gelmemesine karşıyım olan bu :) yoksa rahatım
Herkesin türlü türlü huyu var, sizin karşı olduğunuz bir başkasının yaşam tarzı olabilir, herkesi olduğu gibi kabullenmek gerekir, siz çağırdığınızda gelmiyor diye kırılıyorsanız, çağırsa da çağırmasa da kayınvalidenize gitmek rahatsız ediyorsa gitmeyin, bu konuyu eşinize aktarıp onu ailenize karşı mahçup hissettirmek yerine, bence kayınvalidenizle konuşun, hem sebeplerini öğrenirsiniz hem de bundan sonra nasıl davranmanız gerektiğini bilirsiniz.

Sorun hiçbir zaman gelmemesi. Ben öyle düşünmüyorum. He gelir gelir derim ki tamam canım işi vardır bir kere de gelmesin. Yok. Hiçbir zaman gelmiyor. Meraklısı tabiki değilim ama bu şekilde de saçma buluyorum. Herkesin kendi hayatı, asosyal demem yanlış değil çünkü sosyal biri değil.
Siz de çağırmayın bundan sonra neden diye sorarsa birgün , herzaman çağırdık bir kere bile gelmedin , biz de bizi istemediğini düşündük seni rahatsız etmek istemedik dersin

Bak senin kayınvaliden benim gelecekteki halim , lütfen kadını yanlız bırak 🤣
Ay benim durumda böyle olur muhtemelen 😁 depresyon gibi değilde, herkesle oturup kalkmayı sevmiyorum. Bazen muhabbetler sarmıyor beni. Sevmediğim yere de zorla gidesim gelmez. Depresyon olsa sporda yapamaz sanki, tabi ailesi daha iyi bilir.

Genelde yorumları hayretler içinde okudum.Yeni nesil yeni dünya nereye gidiyor.Sizi aslında anlamamışlar veya anlamak istememişler.Elbette kimse kimse ile görüşmek zorunda değil.Fakat normal değil bu yazılan kv.Bugün dünya yaşlanıyor bizim ülkede dahil olmak üzere,en güzeli aslında konuşacak insanımız çevremiz olması.Yoksa yarın evlerimizde tek başımıza ölür günlerce kimse görmez bilmez ancak kokudan anlaşılır vb.
Öncelikle bizim gelenek göreneklerimizde aileler arası görüşme olur hele ki ölüm vb de mutlaka olur.Bazı ailelerde dünürler daha yakındır bazı ailelerde görüşme en azdır.
Sizin kv 47 yaşında genç meslek sahibi bir kv.( Bu arada mühendisler böyledir cümlesi beni benden aldı çevrem kendim dahil hiç böyle mühendis görmedim) Neyse asıl konuya geleyim.Siz gelme gitmeyi bir tarafa bırakın asıl soruna odaklanın
Kv niz anlattığınıza göre hayattan elini eteğini çekmiş bu yaşta evde yaşlı anne ile gününü geçiriyor.Bence sizin ve oğlunun asıl sorun olarak görmesi budur.Kv nizi bir uzmana göstersin oğlu inanın bu ileride daha büyük sorun hale gelecek ve markete bile gitmek ona zor gelecek.Emekli olanlarda bazen dışarı çıkmama durumu olabiliyor.Eşi genç yaşta kaybetmiş.Müh kadın ve 47 yaşında emekli olmuş.Bakın 47 yaşında müh bir kadının kendini eve kapatması hiç normal değil.Zaten o yaşta erken emekli olmak istemesinin bile altında yatan depresyon olabilir.Eşiniz önce kendi bir uzmanla görüşsün anneye nasıl davranacağını sonra ona göre anne ile konuşacak.İnanın kv kimseyle konuşmayarak eve kapanarak daha iyi olmayacak, yaş ilerledikçe daha kötü olacak.Büyüğünüz olarak meslek sahibi bir kv olarak yazıyorum bunları.Dikkate alırsınız almazsınız bilemem.
Teşekkür ederin öncelikle tek yargılamadan normal cevap veren siz olduğunuz için, zaten sorun yanlış bulmam yolda tabiki her zaman gelmesin istemiyorsa zorladığım yok benim bir şeye. Ailemin de yok fakat doğru bir tanedir ya mühendisler soğuk ne demek yanlış buluyorum. Terapi konusuna yanaşmıyor konuştuk. Ben kendisine üzülüyorum iyi niyetliyim herkes kötü niyetli sıfatı yapıştırdı üzerime.

Genelde yorumları hayretler içinde okudum.Yeni nesil yeni dünya nereye gidiyor.Sizi aslında anlamamışlar veya anlamak istememişler.Elbette kimse kimse ile görüşmek zorunda değil.Fakat normal değil bu yazılan kv.Bugün dünya yaşlanıyor bizim ülkede dahil olmak üzere,en güzeli aslında konuşacak insanımız çevremiz olması.Yoksa yarın evlerimizde tek başımıza ölür günlerce kimse görmez bilmez ancak kokudan anlaşılır vb.
Öncelikle bizim gelenek göreneklerimizde aileler arası görüşme olur hele ki ölüm vb de mutlaka olur.Bazı ailelerde dünürler daha yakındır bazı ailelerde görüşme en azdır.
Sizin kv 47 yaşında genç meslek sahibi bir kv.( Bu arada mühendisler böyledir cümlesi beni benden aldı çevrem kendim dahil hiç böyle mühendis görmedim) Neyse asıl konuya geleyim.Siz gelme gitmeyi bir tarafa bırakın asıl soruna odaklanın
Kv niz anlattığınıza göre hayattan elini eteğini çekmiş bu yaşta evde yaşlı anne ile gününü geçiriyor.Bence sizin ve oğlunun asıl sorun olarak görmesi budur.Kv nizi bir uzmana göstersin oğlu inanın bu ileride daha büyük sorun hale gelecek ve markete bile gitmek ona zor gelecek.Emekli olanlarda bazen dışarı çıkmama durumu olabiliyor.Eşi genç yaşta kaybetmiş.Müh kadın ve 47 yaşında emekli olmuş.Bakın 47 yaşında müh bir kadının kendini eve kapatması hiç normal değil.Zaten o yaşta erken emekli olmak istemesinin bile altında yatan depresyon olabilir.Eşiniz önce kendi bir uzmanla görüşsün anneye nasıl davranacağını sonra ona göre anne ile konuşacak.İnanın kv kimseyle konuşmayarak eve kapanarak daha iyi olmayacak, yaş ilerledikçe daha kötü olacak.Büyüğünüz olarak meslek sahibi bir kv olarak yazıyorum bunları.Dikkate alırsınız almazsınız bilemem.
Ya hu kadın yalnızlığı sessizliği seviyordur , ben de öyleyim ve gencim de , bu tercih meselesi , ben yaşlanırsam aynen böyle olurum , bu benim tercihim mesela saygı duyulmalı...

Teşekkür ederin öncelikle tek yargılamadan normal cevap veren siz olduğunuz için, zaten sorun yanlış bulmam yolda tabiki her zaman gelmesin istemiyorsa zorladığım yok benim bir şeye. Ailemin de yok fakat doğru bir tanedir ya mühendisler soğuk ne demek yanlış buluyorum. Terapi konusuna yanaşmıyor konuştuk. Ben kendisine üzülüyorum iyi niyetliyim herkes kötü niyetli sıfatı yapıştırdı üzerime.
Hiç üzülmeyin emin olun o böyle mutlu , artık kimse kimseyi çekmek istemiyor, kadın en doğrusunu yapıyor, ferah ferah yaşıyor..

Konuşun, yada oğlu konuşsun, gerçekten terapiye ihtiyacı mı var anlarsınız.

Herşeyeden uzak durup lafa dinlemek istiyor belki
Yada aile ilişkinize karışmaktan korkuyor.
Konuşmadan bilemezsiniz. Vardır sebebi...

Spor yapıyor fit kendine bakan bir kadın dediniz, depresyon olsa salar gider... Bilemedim.

Bende astım var, kalabalık ortama girince daralıyorum da. İlla gitmek istesem, parfüm yapmsyın, kolonyaları kaldırın vs diyorum. Millete dert anlatmak yerine çoğu kez gitmiyorum. Bazen muhabbet de sarmıyor 🥴

Konuşun, yada oğlu konuşsun, gerçekten terapiye ihtiyacı mı var anlarsınız.

Herşeyeden uzak durup lafa dinlemek istiyor belki
Yada aile ilişkinize karışmaktan korkuyor.
Konuşmadan bilemezsiniz. Vardır sebebi...

Spor yapıyor fit kendine bakan bir kadın dediniz, depresyon olsa salar gider... Bilemedim.

Bende astım var, kalabalık ortama girince daralıyorum da. İlla gitmek istesem, parfüm yapmsyın, kolonyaları kaldırın vs diyorum. Millete dert anlatmak yerine çoğu kez gitmiyorum. Bazen muhabbet de sarmıyor 🥴
Ben de depresyonda olduğunu düşünmüyorum. Mesela biz yazlık aldık insan bi nereden ev aldık gelip bakmak istemez mi ? Yarım saat uzaklıkta sahilde. Merak etmiyorum diyor. Bana saçma mantıksız gelen şeyler bunlar

Valla benim çevremde hiç öyle bir şey yok. Tabiki her ay görüşecek değiller ama bayramdan bayrama da bana ters geliyor.
E ama kadın zaten asosyalmiş. Evden iş ,alışveriş vs için çıkıyormuş. Kimseyle görüşmüyormuş normalde de zaten. Siz niye olduğu haliyle kabul etmeyi denemiyorsunuz?
Sizin anne babanız seviyor olabilir gezmeyi,size gelip gitmeyi bu nasıl normalse,kayınvalidenizin evinde oturmak istemesi,gelmek istememesi de normal.
İnsanları kendi kalıplarınıza sokmaya çalışmayın zira kimse kimseye benzemiyor ki. Ha kayınvalideniz gezen bir insan olsa,dışarı ćıksa ne bileyim arkadaşları ile görüşse size gelmek istemese üzerinize alınıp bozulursunuz amenna ama şu durumda sizlik bir konu yok. Ailenize de anne/baba kayınvalidem evden çıkmıyor pek,size özel bir durum yok,bize de gelmez normalde falan demek çok zor olmasa gerek.
Benim annemle,kayınvalidem arasında bir problem yok,ama ayda alemde bir görüsürler,görüşmeleri de gerekmiyor zaten. 1 sene önce kayınvalidem gitmişti en son sanırım. Niye zırt pırt görüşmeleri gerek ben bunu anlamıyorum da. Birbirlerine saygı çerçevesinde davranıyorlar bir araya gelince ama yüzgöz olmak zorunda da değiller. Kimse de kimseye bozulmaz. Kimse kimseyi darlamaz. Ha yeri geldi ikisini de alıp tatile de gittik, otelde ayni odada kaldılar falan ama bu demek değil ki göbek bağı bir kesilmiş gibi herşeyi bir yapacaklar.
Bırakın kadını,eşinizi de araya sokmayın. Zorla mı getireceksiniz. Sevmiyor demek ki. Yapısı bu.

Ben kötü niyetli olduğunuzu düşünmüyorum. Şansınızın farkında değilsiniz sadece 😂😂😂

Demek istediğim ilk zamanlar birkaç kez çağırıldı gelmedi o. Şimdi de özel günde yine yoktu yanlış anlatmış olabilirim
Sizin bir söylediğiniz ötekini tutmuyor. Evime hiç gelmiyor, hatta kimseye gitmiyor çok asosyal diyorsunuz bu konuda. Ama önceki konunuzda da kaynanam ilerde bizimle yaşamayı düşünüyor çünkü yalnızlıktan korkuyor ben istemiyorum demişsiniz. İki konuda anlatılan kayınvalide profili birbirinden tamamen farklı. Bu kadın asosyal ve size hiç gelmeyen, kimseyle görüşmeyen biri mi yoksa yalnız kalmaktan korkan size bırakın hiç gelmemeyi beraber yaşamak için yol yapan biri mi karar verin artık. He bir de siz her iki halinden de şikayetçisiniz.

Bakın linkini eklediğim konuyu aynı sene içinde açmışsınız. Orda kv size yapışmaya çalıştığı için şikayet etmişsiniz. Şu anki konuda da çok uzak duruyor diye şikayet etmişsiniz.

Bir kayınvalide sorunu

Ay düşünsenize yıllarca çalışıp emekli olmuşsunuz, paranızı yiyeceksiniz, kendi halinizde birisiniz, oğlunuzu da evlendirmişsiniz ama hayatınıza birden dahil olan insanlar bizimle görüş bizimle görüş diye sizi darlayıp duruyorlar.
Annenize babanıza sınır çekin bir zahmet karışmasınlar. Dünür oldular diye kanka olmak zorunda değiller.
Yalnız görünen insana da hayır yapar gibi arkadaşlık etmeye çalışmalarına da gerek yok. Kadının kendi tercihi böyle yaşamak.

Sizin bir söylediğiniz ötekini tutmuyor. Evime hiç gelmiyor, hatta kimseye gitmiyor çok asosyal diyorsunuz bu konuda. Ama önceki konunuzda da kaynanam ilerde bizimle yaşamayı düşünüyor çünkü yalnızlıktan korkuyor ben istemiyorum demişsiniz. İki konuda anlatılan kayınvalide profili birbirinden tamamen farklı. Bu kadın asosyal ve size hiç gelmeyen, kimseyle görüşmeyen biri mi yoksa yalnız kalmaktan korkan size bırakın hiç gelmemeyi beraber yaşamak için yol yapan biri mi karar verin artık. He bir de siz her iki halinden de şikayetçisiniz.

Bakın linkini eklediğim konuyu aynı sene içinde açmışsınız. Orda kv size yapışmaya çalıştığı için şikayet etmişsiniz. Şu anki konuda da çok uzak duruyor diye şikayet etmişsiniz.

Bir kayınvalide sorunu
Hayır ikisi de aynı kişi. İlerde birlikte ev alırız demişti ilerisi için öyle düşünüyor. Birlikte yaşama düşüncesi var. Diyorum ya saçma her şey. Şuan annesi var yalnız değil, yalnız kalınca öyle düşüncesi var. Ama şimdi de davet edilince gelmiyor. Anlamsız ve mantıksız

Ay düşünsenize yıllarca çalışıp emekli olmuşsunuz, paranızı yiyeceksiniz, kendi halinizde birisiniz, oğlunuzu da evlendirmişsiniz ama hayatınıza birden dahil olan insanlar bizimle görüş bizimle görüş diye sizi darlayıp duruyorlar.
Annenize babanıza sınır çekin bir zahmet karışmasınlar. Dünür oldular diye kanka olmak zorunda değiller.
Yalnız görünen insana da hayır yapar gibi arkadaşlık etmeye çalışmalarına da gerek yok. Kadının kendi tercihi böyle yaşamak.
Kanka olmak isteyen yok zaten senede bir kere iki kere de olsa görüşmek isteyen biri var

Kimseye zararı olmayan, kendi kendine bir köşede oturan bir kadın bile olsan sorun olabiliyor gelin/damat için demek. Hoş geldin yeni fobim. Tezgahtan su almaya bile enerjim yok bazen kaldı ki yazlığı merak edicem gidicem bakıcam fikir bildiricem, zor zor insan ilişkileri cidden zor 😔
Kusura bakmayın ama bir anne çocuğununun evine hiç gelmek istemiyorsa bu bir sorundur. Üstelik aramızda bir sorun bir tartışma yokken. Zararı var demiyorum ben. Bi annenin böyle yapmasını yanlış buluyorum. Her ay her hafta gelsin demiyorum hiç gelmiyor diyorum.

X