Kayinvalidem beni asla takmıyor

Oğlu da huysuz geçimsiz olduğunun farkında ama annesi diye kötü olduğunu kabul edemiyor. Oğlu yardıma geldiğini düşünüyor ama çenesini tutmadığını her işe burnunu soktuğunu laftan anlamadığını beni kızdıracağını bildiği için gelmesini istemiyor. Oğlunun yanındayken davranışı farklı çünkü bana. Eşim gerçekten beni zorlayacak iş asla yaptırmazdı yanımızda olsaydı annesiyle kavga da ederdi ama bilerek onun olmadığı zaman gelcem diye tutturuyor ki bana istediğini desin.
Madem eşiniz göz görmeyince gönül katlanır yapıyor siz de tenhada akıtın gitsin. Kaynana ağzını açarsa abartmış, ben öyle demedim, çok alıngan anan var dersiniz.

Insan kendini savunmasa üstüne basip gecerler. Söyleyin bir daha yardima gelmesin. Benim ailemden yardima kimseyi cagirmiyorum. Cünkü yardim ederken burnumdan getiriyorlar. Olmadi haftasonu esiniz yapsin. Büyük gecmis olsun
İnanın ben de çağırmadım gerek yok dedim eşim de gerek yok biz yaptık zaten dedik. Eşim benim için zaten hasta yorgun yarın dinlensin evde bırak bile dedi ama ben ona iş yaptırır mıyım hasta kız nasıl yapcak hem çocuk bakıp ben iş yaparım o da çocuğuna bakar dedi birsey diyemedik illa gelme de denmiyor ki. Gelince olacağı biliyorduk ama beklediğimiz gibi de oldu. Çok teşekkür ederim

Merhaba benim 1 yaşında bebeğim var. 10 gün önce ciddi bir trafik kazası geçirdim. Haftaya da taşınmamız gerekiyor. Kaza öncesinde eşyaların yüzde 70 80ini toplamıştık eşimle, kalan bir haftada da yavaş yavaş yapardık ama eşime yaranmak için kayinvalidem biz yorulmayalım o gelsin toplasın evi dedi ve geldi sözde beni düşünerek. Daha önceki taşınmamızda da ben 6 aylık hamileydim ve yine aynı şeyi diyerek gelip beni bir dakika oturmadan saatlerce çalıştırdığından biliyordum başıma geleceği asla gel demedim kendisine ben yaparım daha vakit var gerek yok dedim ama dinletemedim tabi ki. Derdi ben değilim çünkü ben hastayım diye oğlu bana iş yaptırmaz hepsini kendi yapar diye beni çalıştırıp oğluna iş bırakmamak. Neyse geldi ve hemen yapalım dedi herseyi tek tek benim paketleyip koliye koymamı bekliyor o sadece kolileri bantlıyordu. Benim de dizim sakat, sağ kolum çok kötü kullanamıyorum o halde yapıyorum eşim aradı. Baktı sesim iyi değil canım yanıyor kapattı annesini aradı kız hasta yorgun dinlenin yapmayın artık zorlanıyo dedi tamam oğlum ben yapıyorum o oturuyo dedi😡sonra ben çay koydum yanına börek falan yapmıştım yiyelim diye yedik yine başladı yapalım diye ben yoruldum dedim çok ağrım var oturalım biraz yok yok dedi ben yaparım kalktı bir dakika sonra beni çağırdı gel diye. Gittim yine haldir haldir yapıyoruz en son dizim tutmadı düşüyordum sert şekilde dedim tamam yeter diye. Evde zaten birsey yok çünkü kullanacağım onu kaldırmayacağım daha diyorum hayır koy diyo inatla koyduruyo. Yemek yapacağım daha bir hafta var diyorum yemek mi yapıyorsun, zaten hep disardan yiyosunuz diyo. Oğlumun eşyalarını toplarken bebek yani sürekli üstü değişiyo kıyafet bırakıyorum koy koy dedi koymadım. Arkamdan bantları yaparken gitmiş oğlumun tüm kıyafetlerini koymuş koliyi öyle kapatmış. Çıldırmamak elde değil çok ama çok sinir oldum. Eşim de niye yaptın ben sana yapma demedim mi diyo kolumun ağrısından duramadım diye. Dedim annene söyle bana değil. Ben bu kadınla nasıl baş edeceğim sanki ev benim evim değil de onun evi ben evde hizmetçiyim ya. Bu kadını ben nasıl durdururum bana akıl verin lütfen
Buradaki en büyük sıkıntı eş bence. Eşiniz siz istemediğiniz halde sizin fikrinizi önemsememiş ve annesini çağırmış. Bende benzer durumları çok yaşadım, şuanda yaşıyorum kayınvalidem içerde. Benim düşük tehlikem var bir kaç gün hastanede yatıp çıktım bi süre ayakta kalmamam gerekiyor. O da annesine dedi bir kaç gün gelip kalır mısın diye kayınvalidem şehir dışından geldi. Ama bana bakmaya mı geldi gezmeye mi anlamadım üstüne eşim götürüp getiriyor her yere yani o gelmese eşim bari yanımda olup bana bakardı, bugün sabah bana diyor ki "işte annemi davet etmişlerdi ben annemi haftasonu falan ilçede filanın bahçesi varmış oraya götüreceğim seni annene bırakayım mı ?" Çıldırdım adeta dedim " benim annem elbette bakar hastanede de yanımdaydı kayınvalideme güvenip kadın evine gitti senin bacın bu durumda olsa annen böyle yapardı dimi, kimse insanın annesi gibi olmuyor bunu çok net anladım. Eşim de tabi %100 kusurlu dememiş eşim bu haldeyken yalnız bırakmayalım, ben üzülnce gidip iptal etti ama yine dürüstçe eşim için diyemedi anne haftasonu benim başka bir işim çıktı gitmeyelim dedi.

Merhaba benim 1 yaşında bebeğim var. 10 gün önce ciddi bir trafik kazası geçirdim. Haftaya da taşınmamız gerekiyor. Kaza öncesinde eşyaların yüzde 70 80ini toplamıştık eşimle, kalan bir haftada da yavaş yavaş yapardık ama eşime yaranmak için kayinvalidem biz yorulmayalım o gelsin toplasın evi dedi ve geldi sözde beni düşünerek. Daha önceki taşınmamızda da ben 6 aylık hamileydim ve yine aynı şeyi diyerek gelip beni bir dakika oturmadan saatlerce çalıştırdığından biliyordum başıma geleceği asla gel demedim kendisine ben yaparım daha vakit var gerek yok dedim ama dinletemedim tabi ki. Derdi ben değilim çünkü ben hastayım diye oğlu bana iş yaptırmaz hepsini kendi yapar diye beni çalıştırıp oğluna iş bırakmamak. Neyse geldi ve hemen yapalım dedi herseyi tek tek benim paketleyip koliye koymamı bekliyor o sadece kolileri bantlıyordu. Benim de dizim sakat, sağ kolum çok kötü kullanamıyorum o halde yapıyorum eşim aradı. Baktı sesim iyi değil canım yanıyor kapattı annesini aradı kız hasta yorgun dinlenin yapmayın artık zorlanıyo dedi tamam oğlum ben yapıyorum o oturuyo dedi😡sonra ben çay koydum yanına börek falan yapmıştım yiyelim diye yedik yine başladı yapalım diye ben yoruldum dedim çok ağrım var oturalım biraz yok yok dedi ben yaparım kalktı bir dakika sonra beni çağırdı gel diye. Gittim yine haldir haldir yapıyoruz en son dizim tutmadı düşüyordum sert şekilde dedim tamam yeter diye. Evde zaten birsey yok çünkü kullanacağım onu kaldırmayacağım daha diyorum hayır koy diyo inatla koyduruyo. Yemek yapacağım daha bir hafta var diyorum yemek mi yapıyorsun, zaten hep disardan yiyosunuz diyo. Oğlumun eşyalarını toplarken bebek yani sürekli üstü değişiyo kıyafet bırakıyorum koy koy dedi koymadım. Arkamdan bantları yaparken gitmiş oğlumun tüm kıyafetlerini koymuş koliyi öyle kapatmış. Çıldırmamak elde değil çok ama çok sinir oldum. Eşim de niye yaptın ben sana yapma demedim mi diyo kolumun ağrısından duramadım diye. Dedim annene söyle bana değil. Ben bu kadınla nasıl baş edeceğim sanki ev benim evim değil de onun evi ben evde hizmetçiyim ya. Bu kadını ben nasıl durdururum bana akıl verin lütfen
Valla kusurlu olan sizsiniz
Kılınızı kıpırdatmayacaktınız nıye boyle korkuyorsunuz?

Yere yavasca kendinizi birakin ve bayilin
Yumusakca bi yere bayilin
Yorganlarin uzerine dogru
Orada biraz uyuyun
Kv azcik korksun ürksün
Basim dönüyo diyin oturun kalkmayin
Seslenirse gelemem ayagima kramp girdi diyin
Seslenince agrisi olmasina ragmen kalkip gelebilen insana elbette is kitler kv
Sen yapabildigini yap gerisini ben gece uyumam yaparim diyip gecistirin

Suç sizin. Yapmayacaktınız. Gelip yaka paça kaldıracak hali yoktu ya. Canım yanıyor yapmayacağım diyecektiniz.

Oğluna iş bırakmamak için geliyormuş. Oğlu karısı yorulmasın hasta haliyle diye her şeyi kendi yapar çünkü. Gelip hasta kadını çalıştıracak, oğlunun pembe poposu daha önemli kadının sağlığından. Buna niye bu kadar susuluyor anlamadım ama oracıkta cartlatır bırakırım, saf kötü bu.
Nazik oglunun incileri dokulur tabi. Bayiliyorum bu ulkenin insaninin 1 iken kendini 5 sanmasina. Sen bu dusuncesizlikle en fazla ne olabilirsin kaynana, senden cikan ne olabilir en fazla.
(Konu sahibi esine mok atmadim burda, tamamen kv'yi mokladim)

Birak oglun senin tum yanlis ogretilerini asmis, esine destek olmak istiyor iste, niye bu huzur kacirma arzusu. Cok cig bi tavir.
İlk evimiz 1+1di hamileyken o yüzden taşındık, şu an da eşimin işi nedeniyle taşınmak zorundayız. Geliyim dedi ne ben gel dedim ne eşim. Biz yaparız dedik zaten birsey kalmadı dedik ama asla laftan anlayan bir insan olmadığı için gelicem dedi ve geldi. Ona laf anlatmak o kadar zor ki gelsin hiç istemedim biliyordum başıma geleceği eşim de biliyordu ve geldi.
Istenmedigi yere dilenciyle hirsiz gelir derler, sizin kv bi hos, ama derdi oglunun nazik totosu incinmesin, elin kizi kaza gecirmis haliyle, hamile haliyle surunsun, cunku bir tek onunki evlat.

Tiksiniyorum bu bakis acisindan. Siz de bir dahakine susmayin.

İnanın ben de çağırmadım gerek yok dedim eşim de gerek yok biz yaptık zaten dedik. Eşim benim için zaten hasta yorgun yarın dinlensin evde bırak bile dedi ama ben ona iş yaptırır mıyım hasta kız nasıl yapcak hem çocuk bakıp ben iş yaparım o da çocuğuna bakar dedi birsey diyemedik illa gelme de denmiyor ki. Gelince olacağı biliyorduk ama beklediğimiz gibi de oldu. Çok teşekkür ederim

Iste orda katilmiyorum. Olacaklari biliyorsaniz bundan sonra gelme diyeceksiniz. Dedigim gibi kendi ailemden biliyorum. Sözde yardima gelinir ama binbir laf esitirim ve burnumdan gelir. Artik acik gelmeyin diyorum.

Eski konularınızı hatırlıyorum
Annenizde aynı yerden ev alıp yakınınıza taşınacaktı
Ki bu süreçte ablanizla ortak evi sattınız çabuk ev bulabilsinler diye de ortalık dahada karıştı sömürülmeye kalktınız ablanız ve anneniz tarafından
Hadi koli yapmaya yardıma gelemiyor anneniz en azından bi kap akşam yemeği yapıp gonderebilirdi
Hergün az az eşinizle kalan işleri yapardınız sizde
Annenizle diyalogunuzu gözden geçirin derim, sınırını daha net çizmenin vakti gelmişte geçiyor

Eşiniz durumun farkındaysa bi teşekkür edip göndersin annesini
Yerleşmeye gelmesinede gerek olmadığını söylesin
Zaten zor ve yorucu bi süreç içindesiniz

Çözüm o kadar basit ki. HAYIR diyeceksiniz. Ben yapıyorum o oturuyo dediğinde ben de burdayım ben de yapıyorum ya diyeceksiniz. Kolileri istemediğiniz şekilde yaptığında ben bunların böyle yapılmasını istememiştim diye net şekilde söyleyeceksiniz. Böyle susmuş ezilmiş hayat mı geçer?

Eski konularınızı hatırlıyorum
Annenizde aynı yerden ev alıp yakınınıza taşınacaktı
Ki bu süreçte ablanizla ortak evi sattınız çabuk ev bulabilsinler diye de ortalık dahada karıştı sömürülmeye kalktınız ablanız ve anneniz tarafından
Hadi koli yapmaya yardıma gelemiyor anneniz en azından bi kap akşam yemeği yapıp gonderebilirdi
Hergün az az eşinizle kalan işleri yapardınız sizde
Annenizle diyalogunuzu gözden geçirin derim, sınırını daha net çizmenin vakti gelmişte geçiyor

Eşiniz durumun farkındaysa bi teşekkür edip göndersin annesini
Yerleşmeye gelmesinede gerek olmadığını söylesin
Zaten zor ve yorucu bi süreç içindesiniz
Aa bu uye mi su anki konunun sahibi.

Ee sevgili uye, annen sana yardimci olmak istemeyen biriyse neden burnunuzun dibinden ayrilmiyor?

Böyle durumlarda neden başkalarından yardım beklersiniz anlamam…

Anneniz, kardeşiniz dostunuz yok mu….
Yılana sarılmışsınız dört elle…
Sesiniz de çıkmıyor, üzüldüm.

Size lazım olanları kenara koyup diğerlerini halletseydi böyle olmazdı.

Neden gel dediginde gidiyor yap dediginde yapiyorsunuz? Madem agriniz var anne ben rahatsizim sen yapamiyorsan birak aksam x halleder hem zaten sen
Kendin gelmek istedin benim
Yapamaidgimi biliyosun diyip kosenize gecip yatmaniz gerekirdi biraz arsiz olun yani bunu haketmis zaten

Böyle durumlarda neden başkalarından yardım beklersiniz anlamam…

Anneniz, kardeşiniz dostunuz yok mu….
Yılana sarılmışsınız dört elle…
Sesiniz de çıkmıyor, üzüldüm.
Yardım beklentim yok ki ben gelme dedim o gelmek için tutturdu sebebi de bana göre bana yardım falan değil eşim bana iş yaptırmaz herseyi kendi yapar eşim yorulmasın diye. Yoksa ne eşimin ondan yardım isteği oldu ne de benim. O yardım edeyim dediğinde hayır gerek yok dedik kaç kez ama gelcem diye tutturdu gelme seni evimde istemiyorum diyemedim

Ee yapmayın. Yatın ve hastayım diyin. Sizin yapacağınızı bildiği için yaptırıyor kv. Ayrıca anneniz niye gelmiyor?

Aa bu uye mi su anki konunun sahibi.

Ee sevgili uye, annen sana yardimci olmak istemeyen biriyse neden burnunuzun dibinden ayrilmiyor?
O soruda da söylemiştim annem bana yardımcı değil daha çok ben onlara yardımcıyım diye. Orda da çocuk baktırmak için gelmelerini istiyorsun diyenler olmuştu. Annem kendi psikolojisi için benden ayrılmak istemiyor benden başka kimsesi olmadığını düşünüyor ve annem dediğim gibi hasta ben ondan ne koli yapmasını ne çocuk bakmasını bekliyorum istiyorum.

X