Karnımda'ki bebeğim benim yüzünden geliṣim geriliği var. Vicdan azabı çekiyorum

Suheyda96

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2020
287
190
28
Selam kızlar. Kimseye derdimi anlatamıyorum çok yanlızım eṣim'e anlatığım zaman herṣeyi hafife alıyor.
Bebeğim çok sağlıklıydı 2 hafta önden gidiyordu. Ne olduysa kaynamgilin evimize yatılı gelmesiyle oldu. Ben 8 aylık hamileydim. Geldiler torunlarıyla beraber. Tabii ben evi toparladım eṣim'le birlikte, yemek yaptım. En az 6 saat ayakta kaldım. Onlar yetmezmiṣ gibi gittiler kızlarını aradılar bize gelsinler diye. Onlar da bize yatılı kaldı 4 çocuklarıyla. Çünkü kayınbabam çok ısrar etti kalsınlar diye.
Ben o gün aṣırı strese girdim neredeyse sinir krizi geçirdim. Eṣimle onlar duymadan kavga ettim. Dedim ki baban ne diye bizim evimize karıṣıp birde ablangili çağrıyor ben 8 aylık hamileyim. Çocuklar durmuyor. Küçücük evde 11 kiṣi, 1 tuvalet var onu da dakkika baṣı kullanmam lazım.
Neyse yataklarını kurduk ettik.
Ben o gün ağrıdan ve sıkıntından uyuyamadım.
Bir-iki hafta sonra kontrole gittiğimizde herṣey tepetaklak olmuṣtu. Bebeğim 1 hafta geride, bende de tansyon çıktı. Bebeğim artık plasenta yüzünden iyi beslenemiyor büyümüyor.
Erken doğum riskim çok yüksek.
Ve ben vicdan azabından geberiyorum.
Ben yiyip içiyorum bebeğim beslenemiyor.
Kayınbabamgili de Allah'a havale ediyorum.
Lütfen beni teseli edin çok ihtiyacım var. Kendimi çok kötü hisediyorum.

Selam kızlar. Kimseye derdimi anlatamıyorum çok yanlızım eṣim'e anlatığım zaman herṣeyi hafife alıyor.
Bebeğim çok sağlıklıydı 2 hafta önden gidiyordu. Ne olduysa kaynamgilin evimize yatılı gelmesiyle oldu. Ben 8 aylık hamileydim. Geldiler torunlarıyla beraber. Tabii ben evi toparladım eṣim'le birlikte, yemek yaptım. En az 6 saat ayakta kaldım. Onlar yetmezmiṣ gibi gittiler kızlarını aradılar bize gelsinler diye. Onlar da bize yatılı kaldı 4 çocuklarıyla. Çünkü kayınbabam çok ısrar etti kalsınlar diye.
Ben o gün aṣırı strese girdim neredeyse sinir krizi geçirdim. Eṣimle onlar duymadan kavga ettim. Dedim ki baban ne diye bizim evimize karıṣıp birde ablangili çağrıyor ben 8 aylık hamileyim. Çocuklar durmuyor. Küçücük evde 11 kiṣi, 1 tuvalet var onu da dakkika baṣı kullanmam lazım.
Bir-iki hafta sonra kontrole gittiğimizde herṣey tepetaklak olmuṣtu. Bebeğim 1 hafta geride, bende de tansyon çıktı. Bebeğim artık plasenta yüzünden iyi beslenemiyor büyümüyor.
Biraz sakin ol, 8 aylık hamile iken bu kadar misafir ağırlamak elbette zor ve ağır bir şey niçin böyle toplandılar sizde anlayamadım. Temizlik vs yapmak için mi?
Eşin neden karım hamile doğum sonrası toparlayınca gelin demedi?
Tamamen sinirden olduğunu zannetmiyorum gelişim geriliğinin ama stres tabiki etkiler farklı şekilde biraz sakinleşmen gerekiyor. Daha doğumu var lohusalığı var sürecin.
Doktor tam olarak ne dedi?

Misafirin yatılı kalmasıyla bebeğinizin gelişim sıkıntısıyla bir alakası olduğunu düşünmüyorum ben. Bu birden ortaya çıkabilir birden kaybolabilir. Ben sizin sürekli ayakta durmanıza üzüldüm keşke anlayışlı olsalardı veya kabul etmeseydiniz ama bunun misafir ağırlamakla bir ilgisi yok. Çok sağlıklı gebeliği olan arkadaşım 1ay önce ansızın bebeğini karnında kaybetti genetik rahatsızlıklar doktor ihmalleri başta gelir bu konularda. Ama stresten uzak olmanız gerekiyor tabi ki eşinizin vurdum duymazlığı tamamen saçmalık Zaten bebeği istemiyor muydu?

Allah’a havale edip köşede tırnak yiyeceğinize çıkın kovun evden kedi köpek bile evladına siper olur. Sus pus olmaya devam mı edeceksiniz? Bir dakika tutmam öyle insanları yallah kapı orda kocam dahil !!!
Kız gaz verme zaten üzgün ve hamile😅 hormonlar tavan yapmış. Anlayışlı olsalar kızın gerildiğini anlar kıza destek olurlardı.
Şimdi bir de doğum öncesi kocası ile iyice ipler mi gerilsin. Önce tam olarak ne olduğunu anlayalım sonra taarruz olup olmayacağına kendi karar verir😅😅
Bu sinirle herkesle kavga edebilme potansiyeli var çünkü

Biraz sakin ol, 8 aylık hamile iken bu kadar misafir ağırlamak elbette zor ve ağır bir şey niçin böyle toplandılar sizde anlayamadım. Temizlik vs yapmak için mi?
Eşin neden karım hamile doğum sonrası toparlayınca gelin demedi?
Tamamen sinirden olduğunu zannetmiyorum gelişim geriliğinin ama stres tabiki etkiler farklı şekilde biraz sakinleşmen gerekiyor. Daha doğumu var lohusalığı var sürecin.
Doktor tam olarak ne dedi?
Yok ne temizlemesi. Evin içine edip gittiler. Koltuklarım halılarımın bile ṣimdi yıkanması lazım. Biz onlara gidemiyoruz (3 saat uzaklıktalar ) diye onlar bize gelmiṣ. Kayınvalidem sağ olsun heryeri deṣer ve sonra öbür eltimin ne kadar pis olduğunu anlatır. O yüzden dip köṣe temizlik yaptım.
Doktor tansyon ve stres yüzünden dedi daha geçmezmiṣ damarlar daralmıṣ 😔

Öncelikle sakin olun. 1 hafta geri olması gelişim geriliği demek değil. O ölçümler tahmini olarak yapılıyor. 1 hafta ileri/geri çıkabilir. Bebeğin beslenemediğini doktorunuz mu söyledi?
Maalesef rahim damarları daralmıṣ bile bu saaten sonra değiṣmezmiṣ.
Evet rahim damarlarından kan plasentaya çok az gidiyormuṣ

Doğumuma 1 hafta vardı ve ben 100 kg olmuştum. Kv gelecekti laf söyler diye camları silmiştim o halimle. Ki söylerdi de. Sizi çok iyi anlıyorum lakin şimdiki aklım olsa cam full kuş sıçmığı olsa kalkıp silmezdim.

az bi sakin olsun anlattıklarınız birçok sebepten olabilir. Yaşadığınız strese bağlamayın. Bir de sekiz aylıksınız yine de allah korusun tabi ama doğuma karar verilse bile bebeğiniz oldukça ileri bi haftada erken doğum bile sayılmaz.

Çok rahat bir gebelik geçirdim. 32. Haftada her şey normalken tansiyonum yükselmeye başladı. Damarlarda kireçlenme başladı. Bebek büyümemeye başladı.
Doktorum damar yapımla ilgili olduğunu söyledi ki ailemizde herkeste kalp damar tansiyon hastalığı var.
Yaşadığınız stresten değil bence.
Bir rahatlayın. Bu aylarda böyle şeyler olabiliyor.
Doğsun dışarıda büyütürsünüz 💕

Yok ne temizlemesi. Evin içine edip gittiler. Koltuklarım halılarımın bile ṣimdi yıkanması lazım. Biz onlara gidemiyoruz (3 saat uzaklıktalar ) diye onlar bize gelmiṣ. Kayınvalidem sağ olsun heryeri deṣer ve sonra öbür eltimin ne kadar pis olduğunu anlatır. O yüzden dip köṣe temizlik yaptım.
Artık dinlenin. Kendinizi de üzmeyin olan olmuş. Yaşadıklarınızla alakalı da olmayabilir. Arkadaşımın başına da gelmişti. Geri kalmış dendi 34 haftada doğdu bebek, şimdi 8 yaşında.

Doğumuma 1 hafta vardı ve ben 100 kg olmuştum. Kv gelecekti laf söyler diye camları silmiştim o halimle. Ki söylerdi de. Sizi çok iyi anlıyorum lakin şimdiki aklım olsa cam full kuş sıçmığı olsa kalkıp silmezdim.
Bende de salaklık var. Ama kadın heryeri deṣiyor. Sonra da eltimin ne kadar pis bir kadın olduğunu herkese anlatıyor.

Oy oy ne diyim ki hiç germe kendini.
Kocanı alıyorsun karşına bir temizlikçi çağırıp evi dip köşe parası neyse temizlettiriyorsun (kötü de yapsa sen temizleme artık)
Halıları yıkamaya veriyorsun parayı da beyfendiden tahsis et
Ayaklarını uzatıyorsun canın ne istiyorsa artık sana getirsin hiç yorma kendini gerekiyorsa dışardan a dan z ye yemeğini getirsin salatası içeceği ile
Kendini bu saatten sonra paralama naza çek
Al eline tansiyon aletini bak yalandan bak kötüyüm de tatlı yemeye gidelim de
Seninki boşta kalmaya gelmiyor demek ki
Bundan sonra da 3 saat falan deme doğum sonrası artık toplayınca sabah git akşam dön kaynanan gelemesin yatıya da kalma. Bunlar çocuk doğdu diye yıkılır hep
Eğer araba yok diye bu kahrı çekiyorsan çekme benden sana tavsiye
Acıma paraya sen malamat olursun erkekler gamsız çünkü
Ya araba kiralasın getir götür yapsın ya taksiye bin git gel

onların yaptıkları terbşyesizlik üstü bir şey

ama bebek 2 hafta önde sonra 1 hafta geride olabilir
ultrason da bu tarz şeyler normal
dr sana eyvaaah bebeğin durumu kötü demediği sürece
bunun senin yemen içmen ayakta kalmanla ilgisi azdır

1ci oğlum 1 hafta geride doğdu
2ci oğlum 2 hafta ileride doğdu

yapılan saygısızlık seni üzmüş ve farkında olmadan ona bağlıyorsun

Bende de salaklık var. Ama kadın heryeri deṣiyor. Sonra da eltimin ne kadar pis bir kadın olduğunu herkese anlatıyor.
Ay azıcık salın ya?!
Anlatirsa anlatsin, millet konusur da durur, neden takiyorsunuz ki?
Elalem sizi pis bilse ne olacak? Adı üstünde " el alem"
Kendinizi yorup, strese sokmaya değer mi?

Eşiniz ve kayınaile çok düşüncesizlik etmişler. 8 aylık hamile kadına yardım dışında yatıya kalmaya mı gider insan kendini ağırlatmaya?
Ben de hamileyim, bebeğiniz konusunda empati yapabiliyorum. Her şey güzel giderken böyle bir durum çıksa ister istemez yıkılırdım ben de. Ama unutmayın sizin moraliniz de hâlâ onu etkiliyor. Toparlanmaya, neşelenmeye bakın bebiş için. Güzel beslenin, sakinleştirecek huzur verecek şeyler yapın, zamana bırakın. Erken gelecekse de gelir minik, daha erken kavuşmuş olursunuz, öyle düşünün.

X