Kariyerimle ne yapmam lazim lutfen yardim edin kizlar

Of sonradan düşündüm, galiba ben herşey sanki çok büyük ve kurumsalmış gibi düşünüyorum. Çünkü benim çalıştığım heryerden böyleydi. Yani bir piyasaya girileceği zaman aylarca piyasa araştırmaları yapılır, sayfalarca beklentiler, öngörüler ve hesaplamalara göre raporlar hazırlanırdı.

Belki her yer bu kdr teknik olmak zorunda değildir.
Buyuk ve kurumsal bir firma zaten. Satis isini teklif etti ben yapmak istemiyorum diye reddettim. Kendimi satis isi iceren bir kariyerde gormek istemiyorum zira. Onun disinda olayi cekmeye calistiginiz yer hos degil benim cv’m ve deneyimim bu ise uygun ve yetkin ve dahasi digerlerinden daha iyi ki bana teklif ediliyor israrla. Isterseniz size de gonderebilirim bi kopyasini o sekilde iciniz rahat edecekse.

Buyuk ve kurumsal bir firma zaten. Satis isini teklif etti ben yapmak istemiyorum diye reddettim. Kendimi satis isi iceren bir kariyerde gormek istemiyorum zira. Onun disinda olayi cekmeye calistiginiz yer hos degil benim cv’m ve deneyimim bu ise uygun ve yetkin ve dahasi digerlerinden daha iyi ki bana teklif ediliyor israrla. Isterseniz size de gonderebilirim bi kopyasini o sekilde iciniz rahat edecekse.
Konuyu nereye çekmeye çalıştığımı ben şahsen anlamadım. Açıklarsanız sevinirim.

Ben sadece size gerçekçi olmayı öğütledim. Ki kaldı ki bu özelliklerim var diyorsanız, ne güzel dedim. Siz de var diyorsunuz, bitti gitti. Ha yeterli yetkinlik yokken de de bu işi yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda kendinize bir gelişim planı çizersiniz, onu takip edersiniz. Alınacak, gücenecek ne var anlamadım.

Ama sizin üslübunuza uygun şekilde kaba kaba yazayım bir de: hangi kurumsal şirketin CEO’su işe alınacak product manager ile ilk aşamada kendi görüşüp, iş teklifi yapar. İşe hangi alandan başlayacağına bir akşam yemeğinde karar verir. Nasıl kurumsallık bu. Kurumsallık, şirket yönetim ve karar alma süreçlerinde de vardır, kurumsallık para ve büyüklük değildir sadece. Gerçi bunu da biliyorsunuzdur tabi.

Neyse insanlık gene bende kalsın. Bakın bunları da işi veya sizi küçük görmek için asla söylemiyorum. Sadece daha ayrıntılı değerlendirin, ki sonradan pişman olmayın diye söyledim.

Merhaba hanimlar. Cok uzun yillardir bu platformun takipcisiyim ve bunca yil sonunda benim de sizlere akil danismalik bir durumum olustu. Cok uzatmadan konuya gireyim;

Ben su anda yurtdisinda yasiyor ve calisiyorum. Veterinerim, Tr’de doktora yaparken evlenip yurtdisina geldim, burada veterinerlik yapmak icin lisans sinavlarimi almam gerekiyor. Bunda bir sikinti yok. Cok eski ve koklu bir hayvan hastanesinde teknisyen olarak calisiyorum su anda. Beni sinavlarima calistirip egitiyorlar. Hastanedeki doktorlar cok bilgili cok donanimli. Super doktorlar bunda bir sikinti yok. Patronumla da aram iyi, calisma ortamimiz guzel gayet. Patronum sinavlarim icin sponsor olacak (sinavlar cok pahali oldugu icin 2 sene kontrat yapmam karsiligi patronum odeyecek butun lisans alma surecimi). Ulke ortalamasinin ustunde bir maas aliyorum, lisansimi alinca min 2’ye katlanacak yillik kazancim (ortalama vet maasi yillik $100.000).

Simdi gelelim asil konuya, gecen hafta aklimi cok karistiran bir is teklifi aldim. Gorusmeyi sirketin sahibi ve ceo’su olan sahis ile yaptim. Beni product manager olarak ise almak istiyor. Sirketin veterinerlik marketine girisini ve ilerlemesini komple benim uzerimden yapmak istiyor. Kendisi de olayla alakasi olmamasina ragmen beni gorusmeye cagirdiktan sonra internetten arastirma yapip lisans sinavi sureclerimi ogrenmis. Hazirlik yapmasi hosuma gitti benim icin, neyse. Bu ulastigi bilgiler isiginda o da sinavlarima sponsor olmak istiyor ve en kisa surede alip bitirmemi istiyor. Yaptigi teklif guzel maasi haliyle teknisyenlikten iyi ama bu teklife anca lisansimi alana kadar calisirim. Sonrasi icin ortalama veteriner maasindan fazlasini vermesi lazim isi kabul etmem icin her halukarda ve tabii ki sozlesmenin buna gore hazirlanmasi lazim. Onun disinda butun buyuk kongrelere ve istedigim egitimlere/workshoplara gondermesini istedim kabul etti. MBA yapmak istiyorum dedim onun ucretini odemeyi de kabul etti. En son olarak da elinde hastanede gerekli butun cihazlar oldugu icin bana da uyarsa bir hastane de acabilecegini soyledi. Yarin detaylar hakkinda gorusmek icin tekrar bulusup ogle yemegi yiyecegiz. Dusundugumde gercekten istedigim gibi bir is ve kariyer acikcasi. Onu de epey acik. Her turku egitime ulasimim olacak olmasi harika bir sey. Tabii beni ikna etmek icin seklen her sey harika gorunuyor su anda ama bilemiyorsunuz ne ile karsilasacaginizi o yuzden hepsini sozlesmeye yazdirmadan asla kabul etmeyi dusunmuyorum.

Diger yandan calistigim hastaneyi dusundukce ikilemde kaliyorum. Ortami harika, hepimiz kadiniz ve cok egleniyoruz. Eksi yanlari eleman eksikliginden uzerimdeki is yuki cok fazla ve egitimime/kapasiteme gore yeterli parayi almiyorum. Kucuk oldugu ve az kisi oldugumuz icin yeteri kadar profesyonel bulmuyorum calisma ortamimizi bazen beni cok rahatsiz ediyor bu durum. Ozellikle hastane sahibiyle arkadas gibi bir iliskimiz var, avantaji oldugu kadar dezavantaji da olan bir durum bu. Hastaneyi birakip bu sirkete gectigimde lisansimi alsam bile bu hastanede olabilecegim kadar tecrubeli olmayacagim. Hastanede devam edersem planim onkolog olmak uzerine idi acikcasi. Onun icin de 3 sene residency yapmam gerekiyor lisansimi aldiktan sonra.

Yani hanimlar gordugunuz uzere hic bilemiyorum, acikcasi kafam cok ama coook karisti o yuzden sizin degerli goruslerinize basvurmak istedim. Simdiden cok tesekkur ederim hepinize.

Türkiye’de şuanda doktorasını bitirmek üzere olan, yurtdışına gitmeyi araştıran ancak çok zor gözüktüğünden dolayı(lisans tamamlama, yaş geçiyor hissi, bu saatten sonra yapamam düşüncesi vs) bir türlü cesaret edemeyen akademisyen bir veteriner hekimiyim.
Konunuzu ve veteriner hekim olduğunuzu görünce gözlerimde ışıklar çaktı, yurtdışına gidebilir miyim yapabilir miyim diye çok düşünüyorum ancak adım atamıyorum.
Aşırı yıprandım, doktora, akademisyenlik, iş yükü, angarya, klinik bilimlerin angaryası, tek asistan olmak, kadro sıkıntıları vs.
Bi delilik yapıp istifa edip gitsem mi diyorum ancak konfor alanımdan, elde ettiğim kariyerden vazgeçemem heralde diyip oturduğum yerde oturuyorum. Bu aşamaya kadar geldim burdaki emeğimi nasıl bi anda silerim, sıfırdan nasıl düzen kurarım, yeni bir ülkede nasıl yaparım korkuları.
Siz nasıl gittiniz, ne gibi zorluklarla karşılaştınız, denklik sınavlarına hazırlanırken çalışmak mümkün oluyor mu? Doktora yapmış olmanın avantajı olur mu? Bu aşamadayken gitmeyi önerir misiniz? Değer mi?
Konunuzdan biraz sapmış oldum ama konuyu görünce bir de veteriner hekimim diyince bi anda çok heyecanlandım, bir meslektaşınız olarak tecrübeleriniz çok önemli benim için:))

Ben sadece size gerçekçi olmayı öğütledim. Ki kaldı ki bu özelliklerim var diyorsanız, ne güzel dedim. Siz de var diyorsunuz, bitti gitti. Ha yeterli yetkinlik yokken de de bu işi yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda kendinize bir gelişim planı çizersiniz, onu takip edersiniz. Alınacak, gücenecek ne var anlamadım.

Ama sizin üslübunuza uygun şekilde kaba kaba yazayım bir de: hangi kurumsal şirketin CEO’su işe alınacak product manager ile ilk aşamada kendi görüşüp, iş teklifi yapar. İşe hangi alandan başlayacağına bir akşam yemeğinde karar verir. Nasıl kurumsallık bu. Kurumsallık, şirket yönetim ve karar alma süreçlerinde de vardır, kurumsallık para ve büyüklük değildir sadece. Gerçi bunu da biliyorsunuzdur tabi.

Neyse insanlık gene bende kalsın. Bakın bunları da işi veya sizi küçük görmek için asla söylemiyorum. Sadece daha ayrıntılı değerlendirin, ki sonradan pişman olmayın diye söyledim.

Yok kabalik degil benim yetkinligimle alakali cok endiseli bir profil cizdiniz, icinizi rahatlatmak acisindan teklif etmistim cv’mi gondermeyi.

Onun disinda inanin ki burada is sahipleriyle, ceo’lar ile is yemekleri gayet normal bir durum. Genelde boyle oluyor zaten headhunter bana ulasiyo boyle bir is var ilgilenir misin diyor ben de evet ya da hayir diyorum, cevabima gore cv’m direkt is sahiplerine ya da ceo’lara, managerlara gidiyor oradan devam ediyoruz surece. Ki yazdiklariniz tamamen varsayimsal seyler. Ogle yemeginde bulusma asamasina gelene kadar 2 adet toplanti yaptik detaylari konusa konusa ilerledik. Her neyse, zaten sonuc olarak zaten beni sirkete danisman olarak alacaklar (danismanlik sirketi aciyorum haftaya bunun icin) ben de hem hastanede calismaya devam edip hem danismanlik/product managerligi yapacagim.

Hastanedeki patronumla da bir is birligi yapacaklar onun icin de haftaya ucumuz ogle yemegi yiyecegiz. Benim acimdan her sey tatliya baglandi secim yapmak zorunda da kalmadim boylece. Cok tesekkurler yorumlariniz icin.

Türkiye’de şuanda doktorasını bitirmek üzere olan, yurtdışına gitmeyi araştıran ancak çok zor gözüktüğünden dolayı(lisans tamamlama, yaş geçiyor hissi, bu saatten sonra yapamam düşüncesi vs) bir türlü cesaret edemeyen akademisyen bir veteriner hekimiyim.
Konunuzu ve veteriner hekim olduğunuzu görünce gözlerimde ışıklar çaktı, yurtdışına gidebilir miyim yapabilir miyim diye çok düşünüyorum ancak adım atamıyorum.
Aşırı yıprandım, doktora, akademisyenlik, iş yükü, angarya, klinik bilimlerin angaryası, tek asistan olmak, kadro sıkıntıları vs.
Bi delilik yapıp istifa edip gitsem mi diyorum ancak konfor alanımdan, elde ettiğim kariyerden vazgeçemem heralde diyip oturduğum yerde oturuyorum. Bu aşamaya kadar geldim burdaki emeğimi nasıl bi anda silerim, sıfırdan nasıl düzen kurarım, yeni bir ülkede nasıl yaparım korkuları.
Siz nasıl gittiniz, ne gibi zorluklarla karşılaştınız, denklik sınavlarına hazırlanırken çalışmak mümkün oluyor mu? Doktora yapmış olmanın avantajı olur mu? Bu aşamadayken gitmeyi önerir misiniz? Değer mi?
Konunuzdan biraz sapmış oldum ama konuyu görünce bir de veteriner hekimim diyince bi anda çok heyecanlandım, bir meslektaşınız olarak tecrübeleriniz çok önemli benim için:))
Merhaba! Cok sevindim oncelikle mesajiniz icin. Yardimci olabilirsem sayet seve seve yardimci olurum tabii ki size. Her turlu sorunuza acigim, siteyi cok aktif kullanmadigim icin bilemiyorum tam ama ozel mesaj gonderme yontemi varsa ve bana ulasirsaniz harika olur.

Tek soyleyecegim bence hicbir sey icin gec degil bu kadarini yaptiysaniz gerisini de yaparsiniz merak etmeyin.

Yeni teklifi değerlendirdiğinizde ve o işe başladığınızda beğenmeyip geri eski işinize veya o tarz bir yerde çalışabilecekseniz, bence kabul edin. Ortam vs bunlar zamanla değişebilen şeyler. Hali hazırdaki işinizin ortamı iyi olabilir ama bunun devam edeceğinin garantisini kim verebilir ki
Bir gün biri gelir veya biri gider her şey alt üst olur. Duygusal yaklaşılmaması taraftarıyım.

Yeni teklifi değerlendirdiğinizde ve o işe başladığınızda beğenmeyip geri eski işinize veya o tarz bir yerde çalışabilecekseniz, bence kabul edin. Ortam vs bunlar zamanla değişebilen şeyler. Hali hazırdaki işinizin ortamı iyi olabilir ama bunun devam edeceğinin garantisini kim verebilir ki
Bir gün biri gelir veya biri gider her şey alt üst olur. Duygusal yaklaşılmaması taraftarıyım.
Kesinlikle haklisiniz bence de. Normalde duygusal bag kurmam zaten profesyonel hayatimda burada kafami karistiran nokta ikisinin de cok iyi firsatlar olmasiydi, bakalim

Merhaba! Cok sevindim oncelikle mesajiniz icin. Yardimci olabilirsem sayet seve seve yardimci olurum tabii ki size. Her turlu sorunuza acigim, siteyi cok aktif kullanmadigim icin bilemiyorum tam ama ozel mesaj gonderme yontemi varsa ve bana ulasirsaniz harika olur.

Tek soyleyecegim bence hicbir sey icin gec degil bu kadarini yaptiysaniz gerisini de yaparsiniz merak etmeyin.

Merhaba cok tesekkur ederim cevabınız icin, özelden yazdım size :)

Ben olsam ikinciyi seçerdim. Hayatta biraz da cesaret gerekiyor. İkinci seçenek size kişisel pr sağlar. Kariyerinzide bambaşka kapılar da açabilir.

X