Popüler Konu Kalori Sayımı Yöntemiyle Kilo Verme Deneyimlerimiz

Kaç kilo vermeniz gerekiyor?

• Ankete Katılan
    1.418
Sen istersen başlangıç kilon, şu anki kilon ve hedefini bana söyle; ben senin için yaparım, sen de eklersin. Ayrıca aşağıdaki linke de bir göz gezdirirsen iyi olur, çizelgenin nasıl yapıldığı hakkında detaylı bir anlatım var:

http://www.kadinlarkulubu.com/diyet-gruplari/32323-kilo-cizelgesi-nasil-yapilir.html

Hepimiz ekmeği çok seviyoruz, hatta ekmeği her yemeğimize katık ediyoruz. Aksi halde çoğu zaman da doymuyoruz :) Seni anlıyorum ve attığın adımı önemli buluyorum. Sabah ve öğlen öğünlerinde ekmeği daha ölçülü tüketiyorsun, bu çok güzel :) Akşam öğününü de çorba, salata, zeytinyağlı yemek, meyve, kuruyemiş vs gibi besinlerle diğer öğünlere nispeten biraz hafif tutarsan her şey çok güzel olacak, güzel neticeler alacaksın inşallah. Bu arada daha önce söylememiştim sanırım, aramıza hoşgeldin
:KK19:
çok teşekkür ederim hoşbulduk:). ben çizelgeyi yapmaya çalıştım beceremedim daraldım sen yaparsan çok iyi olur sabah 71 kilo çıktım hedefim 60.ölçülü tüketmekten ziyade doyuyorum bende anlamadım:).sıcaktan diyecem ama sıcak falan bana etki etmezdi

bunları unuttum öğlen 3 tane fındık yedim.gece de 1tane tahinli kurabiye yedim dayanamadım:KK43:(.ben zaten en çok gece acıkıyorum.sanki kedi kaçmış içeme midemi tırmalıyor. evet yorumlarınızı bekliyorum:)
uruz da anlatmış ben de naçizane bişeyler yazayım
dengeli ve düzenli beslenince, gerekli araları da yapınca, inan ki insan acıkmıyor
gün içinde az yiyince, akşam ister istemez vücut alarm veriyor ben açım diye...
her öğünde aslında karbonhidrat+protein ve yağ dengeli alınınca, aralarda da meyve yenince acıkılmıyor
bir de tavsiyem geceleri hangi saatlerde yiyorsan, 1-2 saat öne çek ve birden zorlamak yerine kendini, misal gece 12de yiyordun bundan sonra 1 hafta boyunca akşam 10da son aranı yapmış ol, sonra zamanla ayarlamanı yaparsın
tabii günlük menündeki Glisemik yükü de azaltman gerekebilir

Bu kedi benzetmesine çok güldüm, sen çok yaşa emi :KK9::KK9::KK9:

Gece acıkmamak için gün içinde glisemik indeksi fazla yüksek olan besinleri tüketmemeye dikkat etmen lazım. Akşam öğününde lif yönünden zengin besinleri ve proteinleri tüket ve yatmadan önce bir ara öğün yaparak yarım bardak tarçınlı süt ve yarım meyve ya da birkaç kuru meyve ye.

ah o kedi midemi tırmalarken hiç gülemiyorum ben gözüm kapalı mutfağa koşuyorum:KK43:.sanırım süt benim için ideal:) ya da meyve:)

uruz da anlatmış ben de naçizane bişeyler yazayım
dengeli ve düzenli beslenince, gerekli araları da yapınca, inan ki insan acıkmıyor
gün içinde az yiyince, akşam ister istemez vücut alarm veriyor ben açım diye...
her öğünde aslında karbonhidrat+protein ve yağ dengeli alınınca, aralarda da meyve yenince acıkılmıyor
bir de tavsiyem geceleri hangi saatlerde yiyorsan, 1-2 saat öne çek ve birden zorlamak yerine kendini, misal gece 12de yiyordun bundan sonra 1 hafta boyunca akşam 10da son aranı yapmış ol, sonra zamanla ayarlamanı yaparsın
tabii günlük menündeki Glisemik yükü de azaltman gerekebilir

ben gece 3,4,5 ölü saatinde kalkıp gidiyorum mutfağa:)bunun geri çekmesi olur mu bilmem:).

kalori sepeti 920 kalori diyor onun yalancıyım:).ben meyve konusunda sınır koymuyorum:).çünkü kuruyemiş ya da kuru meyve pek yemiyorum.aslında her gün değişiyor mesala gündüz dondurmada yiyorum arada ama 2 gündür canım istemiyor.

kalori sepeti genel bir porsiyon miktarı belirlemiş ona göre hesap çıkartıyor onu da göz önüne almak lazım mesela ben yemeklere ölçüyle yağ koyarım bnm hesabıma göre yemek 100 kaloridir, kalori sepeti 300der... bu farkı da göz önüne almak lazım:KK34:
bir de meyve de olsa, belli ölçülerde yenmeli, şimdi diyelim ki öğünler 1000kalori yapıyor 3 porsiyon meyve yaklaşık 200kcal, eder 1200 ama bir de işin şu yönü var, her meyvenin bir glisemik indeks değeri var yani vücuttaki şekeri yükseltme oranı... aynı kaloride 2 diyet listesi var diyelim biri karbonhidrat yoğun olsun biri normal dengeli olsun, dengeli olan kilo verdirirken kalorisi aynı bile olsa, karbonhidratlı olan aldırabilir de... buna dikkat etmek gerek:KK34:

çok teşekkür ederim hoşbulduk:). ben çizelgeyi yapmaya çalıştım beceremedim daraldım sen yaparsan çok iyi olur sabah 71 kilo çıktım hedefim 60.ölçülü tüketmekten ziyade doyuyorum bende anlamadım:).sıcaktan diyecem ama sıcak falan bana etki etmezdi

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wRmKFUd/weight.png

Canım çizelgeni hazırladım. Öncelikle yukarıdaki linke tıkla, sayfa açılanca adres çubuğundaki linki kopyala. Sonra forumda en üstte yer alan kullanıcı kontrol paneli kısmına ve sonra açılan sayfada da profili düzenle kısmına tıkla. Profil bilgilerinin olduğu sayfayı göreceksin, sayfanın aşağılarına doğru çizelge kısmı var. Kopyalamış olduğun linki bu çizelge kısmına yapıştırdıktan sonra değişiklikleri kaydet diyerek çizelgene kavuşabilirsin :)

Son düzenleme:
ben gece 3,4,5 ölü saatinde kalkıp gidiyorum mutfağa:)bunun geri çekmesi olur mu bilmem:).
olur tabii...
öncelikle vücudun dinlenmesi ve hücre yenilenmesi için 12 - 1den sonra yatılmamalıymış
ha ben de 2de yatarım ama son aramı 10 gibi yaparım bazen gerek bile duymam, ama çok acıkırsam, 11-12 gibi 1 bardak yarım yağlı ya da yağsız süt içine çubuk tarçın atarım
süt insanı 5 saate kadar tok tutabilirmiş geçende bir yerde okudum, bilginize...

kalori sepeti genel bir porsiyon miktarı belirlemiş ona göre hesap çıkartıyor onu da göz önüne almak lazım mesela ben yemeklere ölçüyle yağ koyarım bnm hesabıma göre yemek 100 kaloridir, kalori sepeti 300der... bu farkı da göz önüne almak lazım:KK34:
bir de meyve de olsa, belli ölçülerde yenmeli, şimdi diyelim ki öğünler 1000kalori yapıyor 3 porsiyon meyve yaklaşık 200kcal, eder 1200 ama bir de işin şu yönü var, her meyvenin bir glisemik indeks değeri var yani vücuttaki şekeri yükseltme oranı... aynı kaloride 2 diyet listesi var diyelim biri karbonhidrat yoğun olsun biri normal dengeli olsun, dengeli olan kilo verdirirken kalorisi aynı bile olsa, karbonhidratlı olan aldırabilir de... buna dikkat etmek gerek:KK34:

Katılıyorum, benim yöntemim de aynı :)

Evde kendi yaptığım yemeklerin porsiyon başına kalori miktarını kendim belirliyorum, yemeğin içine kattığım malzemeleri göz önünde bulundurarak. Böyle hesap edince kalorisepetindeki standart hesaplamalardan çok daha farklı sonuçlar çıkabiliyor. Canım çok fazla tatlı çektiğinde kek yapıyorum mesela, kek içindeki tüm malzemelerin kalorisini 20'ye bölerek tek bir dilim kekin kalorisini hespa ediyorum :) Ama dışarıda yediğim yemekler için standart bir değer kabul ediyorum.

Evde kendi yaptığım yemeklerin porsiyon başına kalori miktarını kendim belirliyorum, yemeğin içine kattığım malzemeleri göz önünde bulundurarak. Böyle hesap edince kalorisepetindeki standart hesaplamalardan çok daha farklı sonuçlar çıkabiliyor. Canım çok fazla tatlı çektiğinde kek yapıyorum mesela, kek içindeki tüm malzemelerin kalorisini 20'ye bölerek tek bir dilim kekin kalorisini hespa ediyorum :) Ama dışarıda yediğim yemekler için standart bir değer kabul ediyorum.

evet aynı yöntem, ben diyetisyene gidiyordum o zamandan beri deli gibi kalori hesabı yapar oldum bana kızıyordu boşver hesabı diye ama o sayede kendim oturttum, bu kek işini de denemek lazım:KK1:
ben yerken pişman oluyorum işte diyeti bozdum diye...
neyse ben kalori hesabına geri döneyim en iyisi:KK1:

Evde kendi yaptığım yemeklerin porsiyon başına kalori miktarını kendim belirliyorum, yemeğin içine kattığım malzemeleri göz önünde bulundurarak. Böyle hesap edince kalorisepetindeki standart hesaplamalardan çok daha farklı sonuçlar çıkabiliyor. Canım çok fazla tatlı çektiğinde kek yapıyorum mesela, kek içindeki tüm malzemelerin kalorisini 20'ye bölerek tek bir dilim kekin kalorisini hespa ediyorum :) Ama dışarıda yediğim yemekler için standart bir değer kabul ediyorum.[/Q

ben üşeniyorum şimdi onları hesaplıyacam uzun iş:).kalori sepeti hesaplıyor işte benim yerime:).

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wRmKFUd/weight.png

Canım çizelgeni hazırladım. Öncelikle yukarıdaki linke tıkla, sayfa açılanca adres çubuğundaki linki kopyala. Sonra forumda en üstte yer alan kullanıcı kontrol paneli kısmına ve sonra açılan sayfada da profili düzenle kısmına tıkla. Profil bilgilerinin olduğu sayfayı göreceksin, sayfanın aşağılarına doğru çizelge kısmı var. Kopyalamış olduğun linki bu çizelge kısmına yapıştırdıktan sonra değişiklikleri kaydet diyerek çizelgene kavuşabilirsin :)
yaptın oldu uruz teşekkürler çizelge için:)

evet aynı yöntem, ben diyetisyene gidiyordum o zamandan beri deli gibi kalori hesabı yapar oldum bana kızıyordu boşver hesabı diye ama o sayede kendim oturttum, bu kek işini de denemek lazım:KK1:
ben yerken pişman oluyorum işte diyeti bozdum diye...
neyse ben kalori hesabına geri döneyim en iyisi:KK1:

Sanırım kaçamak yaptığımda pişmanlık duymadığım tek diyet bu :)

Çünkü bugün kaçamak yaptığında ertesi gün kolaylıkla telafi edebiliyorsun, daha ölçülü yiyerek ya da daha çok hareket ederek :)

Sanırım kaçamak yaptığımda pişmanlık duymadığım tek diyet bu :)

Çünkü bugün kaçamak yaptığında ertesi gün kolaylıkla telafi edebiliyorsun, daha ölçülü yiyerek ya da daha çok hareket ederek :)

aslında doğru olan da o... herşeyden ama kararında yemek... kendini bilmek kontrollü gitmek... bakalım ben biraz kalori hesabı takılayım bari:KK1: ara vermiştim döneyim bu iş daha zevkli:KK1:

slm kızlar bende ilk menümü yazayım
sabah;
1 poğaça yanında çay
öglen;
150 gr cacık
8 yk patlıcan yemegi
2 dilim ekmek
ara;
mini magnum
akşam;
1 kase çorba
1 dilim ekmek
3 adet köfte
salata
toplam kaç kalori bilmiyorm fazla degldlr umarım :KK56:

aslında doğru olan da o... herşeyden ama kararında yemek... kendini bilmek kontrollü gitmek... bakalım ben biraz kalori hesabı takılayım bari:KK1: ara vermiştim döneyim bu iş daha zevkli:KK1:

Kesinlikle :)) :KK55:

sabah;
1 poğaça yanında çay
öglen;
150 gr cacık
8 yk patlıcan yemegi
2 dilim ekmek
ara;
mini magnum
akşam;
1 kase çorba
1 dilim ekmek
3 adet köfte
salata

Ben ortalama 1100 kalori olarak hesapladım. Kalori olarak fazla değil, hatta daha fazla bile olabilir :)

Umarım sabah yediğin poğaça pastane poğaçası değildir :KK31: Canın çok poğaça çekse bile evde kendi yaptıklarından azar azar ye. Pastane poğaçası besin içeriği olarak tercih edilmesi gereken en son yiyeceklerden biri bence, onun yerine dışardayken sokak simidi ye daha iyi :)

Son düzenleme:
sabah;
1 poğaça yanında çay
öglen;
150 gr cacık
8 yk patlıcan yemegi
2 dilim ekmek
ara;
mini magnum
akşam;
1 kase çorba
1 dilim ekmek
3 adet köfte
salata
1000kcal var da kesin magnum ne kadar onu bilmiyorum:44: işte max. 1200 falan civarında sanırım toplamda

Son düzenleme:
ne yazıkki pastane poğaçası , pazartesiden bu yana çok yogunum sabah 7de çıkıyorum evde fırsat bulamıyorm kahvaltıya ,, simit daha kalorilidir diye pogaça düşünmüştüm ,hata yapmışım açıklamasan öyle devam ederdim tşkr ederim , yalnız ben 1 haftadır 1 gr dahi veremedimmm:KK43:

ne yazıkki pastane poğaçası , pazartesiden bu yana çok yogunum sabah 7de çıkıyorum evde fırsat bulamıyorm kahvaltıya ,, simit daha kalorilidir diye pogaça düşünmüştüm ,hata yapmışım açıklamasan öyle devam ederdim tşkr ederim , yalnız ben 1 haftadır 1 gr dahi veremedimmm

Kalori olarak doğru düşünmüşsün, poğaça simide oranla daha az kalori içeriyor ama diğer taraftan simit, poğaçaya oranla daha sağlıklı bir yiyecek :) Ama pastane simidinden bahsetmiyorum, sokak simidi bence her zaman daha iyi.

1 hafta boyunca ne kadar kalori aldın? Günlük menünde protein, yaği karbonhidrat dağılımı nasıldı? Yiyeceklerin glisemik indeksine dikkat ettin mi? Gün içinde hareket ettin mi?

X