Yöresel Tarif Kakaolu Hindistan cevizli Kurabiye (COCO STAR KURABİYE) … :)

Yöresel Yemekler

cenekaa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2014
818
155
26
Kakaolu Hindistan cevizli Kurabiye (COCO STAR KURABİYE) … :)

Bence çok zor bir kurabiye değil ve tadı çok hooşş , hemen yapılışını anlatmaya başlıyorum
Öncelikle kurabiyemizin hamuru için gerekli olan malzemeleri sıralayalım:
- Yarım paket oda sıcaklığında yumuşamış margarin
- 1 çay bardağı sıvı yağ (ayçiçeği yağı kullandım)
- 1 çay bardağı toz şeker
- 1 küçük paket kakao (ben kakao çok sevdiğim için 3 4 kaşık attım fakat sizler kakaosu normal olsun diyorsanız *2 yemek kaşığı atabilirsiniz)
- 1 yumurta
- 1 paket vanilya
- 1 paket kabartma tozu
- Ve un (12 yemek kaşığı kadar attığımda ideal oldu)

Bu malzemelerin hepsini birer kaba koyuyoruz

Elimizle yoğuruyoruz ve kulak memesi kıvamında bir kurabiye hamurumuz oluyor
Daha sonra içini hazırlamaya başlıyoruz içi için gerekli malzemeler:
-50 gr Hindistan cevizi
-1 yumurta akı
-1 su bardağı pudra şekeri veya toz şeker(pudra şekeri bulamadığım için toz şekerle yaptım)

Bu malzemelerin de hepsini bir kaba koyup karıştırıyoruz

Gördüğünüz gibi hamurumuz ve içi hazır

Bir tepsiye pişirme kağıdını serip hamurdan yuvarlak toplar alıyoruz içli köfte gibi hamurun ortasını oyuyoruz sonra hamur için hazırladığımız içten koyup top top yapıyoruz ve tepsiyi dolduruyoruz

Bizim küçük fırında 35 dk da 125 derecede pişti fakat normal fırınlarda 180 derecede falan oluyor artık siz fırınınıza göre pişireceksiniz kurabiyeleri

Kurabiyeler pişerken biz kurabiyenin şerbetini hazırlayalım:
-1,5 su bardağı süt
-1,5 su bardağı toz şeker

küçük bir tencereye alıyoruz ve orta ateşte şekerler eriyinceye kadar pişiriyoruz ve soğuması için bırakıyoruz ki kurabiyeler pişince sıcakken soğuk şerbetin içine atalım

Kurabiyelerimiz de pişince fırından alıyoruz ve bi 2 3 dk sonra soğuk şerbetin içine atıp 1 dk bekletiyoruz hepsini böyle yaptıktan sonra şerbet artarsa tekrar kurabiyelerin üzerinde gezdirebilirsiniz , istediğiniz şekilde sunabilirsiniz beyaz çikolata dökerek veya üzerine çikolata sosu hazırlayarak ben zaten yeteri kadar şekerli olduğu için üzerine ceviz dökerek servis yaptımm

Vee hazır işte…

Son düzenleme:
elinize sağlık, yarışma için konu açtıysanız yanlış yerde açmışsınız:44:

canım tarifin çok hoşuma gitti.
ellerine sağlık,yarışmada da başarılar dilerim sana.

sorum kakao ve şerbet ağır oluyor mu?
2 yemek kaşığı kullanmayı düşünüyorum.
bayramda hafif olsun istiyorum.

Ben kakao çok sevdiğimden çok koymuştum ama 2 yemek kaşığı koyarsan çok ağır olmaz zaten hamuru hazırlarken de 1 çay bardağı şeker koyduğumuz için hamurun şekeri az oluyor şerbetlede dengelemiş oluyorum ama hafif istersen 1,5 su bardağı süte 1 su bardağı şeker koyabilirsin daha hafif olur
Aslında ağır bi tatlı değil ama daha hafif olması için böyle yapabilirsin :) Üzerine beyaz çikolatayla servis yaparsan güzel olabilir Tarifi beğenmene çok sevindim teşekkür ederim

Bir de yumutanın akını kullanacağın yumurta büyük olursa daha iyi olur :)

Son düzenleme:
Ben de denemiştim bu tarifi.Ellerinize sağlık.Başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Eline sağlık harika görünüyor yapılışıda epey bir emekliymiş başarılar dilerim

Son düzenleme:
Çok hoş bir tarif bol şanslar canım.Kurabiyeyi ikiye bölerek bir resim ekleyebilir misin? İçi nasıl görünüyor merak ettim

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Çok hoş bir tarif bol şanslar canım.Kurabiyeyi ikiye bölerek bir resim ekleyebilir misin? İçi nasıl görünüyor merak ettim

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Teşekkür ederim :) Malesef kurabiyeden kalmadı keşke baştan öyle çekseydim ilk fotoğrafta birazcık da olsa gözüküyor aslında

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…