İzotretinoin Günlüğü (Aknetrent, Roaccutane, Zoretanin)🧖🏻‍♀️💊

Homer Simpson

D'oh!
Pro Üye
29 Temmuz 2021
3.686
25.052
Herkese merhaba.
19 yaşındayım ve 13 yaşından beri ciddi bir akne sorunum var. Yüzümde, daha çok çenem ve alnımda; en yoğun ve rahatsız edici olarak da sırtımda bazıları beyaz ve siyah nokta bir kısmı da nodül olmak üzere bolca sivilcem var. Daha önce iki kez antibiyotik tedavisi ve topikal tedaviyle aknelerimden kurtulduğum halde bu yıl şubat ayı gibi tekrar şiddetli bir şekilde akne sorunum ortaya çıktı. Mart ayında dermatoloğuma tekrar başvurdum. İki ay antibiyotik tedavisi ve topikal tedavi gördüğüm halde aknelerim tedaviye yanıt vermedi. Bu yüzden doktorum artık oral izotretinoin tedavisine başlamamızı önerdi. Kan testlerinde bir aksilik çıkmazsa üniversite sınavından sonra (18 - 19 Haziran) ilaca başlayacağım. Bu süreçte hem bir günlük gibi kullanarak daha sonra bu tedaviye başlayacak veya başlamış olan insanların kafasındaki soru işaretlerini gidermeyi hem de şu anda bu tedaviyi sürdürmekte olan arkadaşlarla bu süreçte yaşadıklarımızı paylaşarak destek olmayı amaçlıyorum. Siz de kendi tecrübelerinizi aklınıza takılanları yazarsanız ve amaçladığım gibi burası bir bilgi paylaşım alanı olursa çok mutlu olurum.

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun
Benim de benzer izler var ama çene değil yanak kısımlarında. İnş bi an önce tedaviyi güzel şekilde tamamlarsın

Z Zerre aşkısı bu konuda senden feyz almak istiyorum
Al aşkısı

Benim sivilceler de 12. Sınıfta başladı sınav stresinden sanırım. Ama sadece alnımda bir iki tane idi. Daha sonra benim yüzümü siyah noktalar bastıonları temizlerken yanağıma fazla zarar vermiş olacağım ki o siyah noktalar sivilceye dönüştüler.
Senin alnında ve çene kısmında ki sivilceler benim yanaklarımdaydı. Doktora gittim akntrend başlatır diye ama doktorum sivilcelerimin yüzeysel olduğunu 3aylik monodoks tedavisi ile geçeceğini söyledi. Ben 3 ay monodoks hap ve sivex,madecassol,istorexin kullandım. Yüzüm sivilcelerden arınmıştı ama izleri geçmemişti zamanla geçer umudu ile tekrar doktora gitmedim. 4-5 ay sonra sivilcelerim tekrar gün yüzüne çıkmaya başladı yaz tatili dolayısıyla bizim ilçe de ki devlet hastanesi cildiye doktoruna gittim bana akntrend önerdi ama ben istemedimkorktum çünkü yüzü sivilceler basıyor ve yan etkileri fazla diye. Bu doktorum da bana sanırım ismi azeltindi bir antibiyotik başlattı bunu da hemen hemen 3 ay kullandım sadece alnında ki sivilceler geçti . Okullar açılınca önce ki doktoruma gittim bu sefer akntrend kullanman gerekiyor dedi yine istemedim ve yine 3 ay monodoks tedavisi başlattı. Geçer gibi oldu hep asla geçmedi. Bizim ilçede ki doktor beni ikna etti ve aknetrende başladım. İlk ay 10 mg verdi sonra ki aylar yükseltiriz dedi. İlk ay pek bir değişiklik olmadı. Sonra ki ay 20ye çıktı ve ilaç etkisini göstermeye başladı. Yüzünün derisi inceledi biraz ,biraz da dudaklarım kurumaya başlamıştı. Sonra zaten covid nedeniyle 3. Ayda ilaca ara verdim çünkü hastenyi aradığım zaman doktorun hasta muayene etmediğini gelmemem gerektiğini söylediler. 4 ay ara verdim. 4 ay sonra tekrar başladım 20gm dan. Dudaklarım çok kurudu yüzüm çok güzel oldu sadece kızarıklıklar kaldı ben 6. Ayda yüzümün bebek poposu gibi olacağını sanmıştım tedavim 8 ayda bittiği halde kızarıklıklar,gözenekler,çukurlar olduğu gibi duruyordu . Doktoruma sordum bana bu izler için bir tedavi uygulayacak misiniz diye hayır dedi. Tedavi den sonra krem falan vermiyoruz kendiliğinden geçmesini bekliyoruz dedi. eğer ki 3 ay sonra cildinde rahatsız olduğum bir şey olursa tekrar gelirsin dedi. Ne üç ayı ne beş ayı bir sene oldu hala kızarıklıklar geçmedi. Zaten tedavi bitleri 2 hafta oldu cildim acayip yağlanmaya başladı. Sivilcelerim terkardan çıktı. Bence bunların olmasında ki sebep 8 aylık tedavinin sadece 1 ayı 30 mg kullanmam oldu. Şu an aktif sivilcelerim yok ama benim tedavim umduğum gibi sonuçlanmadı. Bunun nedeni de doktorumun dozu hep aynı tutması oldu bence.
İlaç kullanırken çok bir yan etkisi olmadı genel olarak vücutta kuruluk ve ağda yaparken derinin soyulması falan bilindik şeyler oldu. Eklem ağrılarım da oldu ama benim tedaviden önce de eklem rahatsızlıklarım olduğu için onu saymıyorum.

Senin sivilceler tedavi sonrası geçer bence . İlgili bir doktor da bulursan sakın korkma ilaçtan . Ben çok konuştum yine

Cildim sivilce kustu bayağı hatta siyah nokta da kustu . Hiçbirini sıkmadım ama onların da gözenek ve çukuru kaldı. Neyse ki senin yanaklarda bir şey yok çene ve alın bölgesinde çukur gözenek olmuyor pek. Keşke tedavimi okuduğum şehirde ki doktorum ile tamamlama şansım olsaydı eminim cildim bebek poposu gibi olurdu. Ama olmadı. Mart ayında yine bizim ilçe de bir doktora gittim önce ki doktorum gitmiş yerine başkası gelmiş. O da bunlara yapacak bir şey yok acnelyse yazıyorum bu krem çok yüzeysel gözenekleri kapatır çukurlara ve kızarıklığa yapacak bir şey yok dedi. Almadım kremi benim derdim gözenekler değil ki kızarıklıklar. Alıştım sanırım artık eskisi kadar dert etmiyorum .

Ben de monodoks, azitro ve azeltin kullandım ama pek bir etkisi olmadı. Özellikle sırtım zaten senelerdir hiçbir tedaviye bana mısın demedi. Hormonlarla ilgili bir sıkıntı olabileceğini düşündüğüm için geçen yıl kadın doğuma gittim ve hormonlarımda bir sorun olmadığını öğrendim. Bu beni rahatlattı açıkçası.

O kadar korkunç yan etkiler anlatılıyor ki insan üçüncü kolunun falan çıkacağını sanıyor Ama ben doktoruma çok güveniyorum. Sonuçta emin ellerdeyiz, kan değerleri kontrol ediliyor. Bize zarar vermesine izin vermezler.

Çook teşekkür ederim yazdığın için

Takip ettiğim bir estetik cerrah videosunda sivilce sonrası kalan ve eritem denen kızarıklıkların kendi kendine geçtiğini söylemişti. O videoda izlerle ilgili güzel bilgiler vardı. Şuraya bırakayım.

Yok yok. Lise zamanı ben cildiyeye gidecektim arkadaşlarım beni korkuttu aknetrend yazar yüzün mahvolur sakın gitme dediler ,gitmedim. Keske gitseymişim ve keşke de aknetrend yazsaymıs. Emin ol o anlatılanların çoğu abartılmış şeyler. İlk aylar evet zorluyor biraz ama sonlara doğru toparlıyorsun. Zaten o kadar kötü bir ilaç olsa doktorlar yazmaz
Rica ederim ne zaman istersen yazarım.

Bugün Aknetrent kullanmaya başladım. Kan tahlillerimde bir sorun çıkmayınca tedaviye start verdik. 50 kiloyum, 20 mg ile başladık. Doktorum günde en az iki litre su içmemi, kuruyan cildimi ve dudaklarımı nemlendirmemi, dışarı çıkmadan mutlaka güneş kremi sürmemi ve iki saatte bir yenilememi, lazer epilasyon yaptırmamamı, ağır spor yapmamamı, yağdan fakir beslenmemi tembihledi. Doktorum güneş kremi olarak Bioderma Photoderm Spot önerdi ancak şu an elimde başka bir güneş kremi var bitene kadar onu kullanacağım. Bir ay sonra kontrole gideceğim ve kan değerlerim kontrol edilecek. Eğer beklenmedik ağır bir yan etki olursa doktorumu ziyaret edeceğim. Depresyon ve eklem ağrılarıyla karşılaşma ihtimali beni endişelendiriyor. Umarım bunları yaşamam veya tolore edebileceğim düzeyde yaşarım. Şimdilik bu kadar. Heyecanlı ve umutluyum. Önümüzdeki hafta yine rutinimi ve deneyimlerimi yazacağım.

Bugün Aknetrent'e başlayalı bir hafta oldu. Bugün 8. ilacımı aldım. Henüz bir yan etki yaşamadım. Kontakt lens intoleransı, eklem ağrıları, bulanık görme, depresyon gibi beni en çok korkutan yan etkilerin hiçbiri yok. Henüz bir etki de yok. Yalnızca son üç gündür dudaklarım kuruyor ve günde 3 - 4 kere Hametan'la nemlendiriyorum. Cildimde bir kuruma yok. Sivilce kusma dönemi de henüz başlamadı. Günde iki litre su içiyorum. Güneşe çok çıkmamaya çalışıyorum. Dışarı çıkarken mutlaka 50+ faktör güneş kremimi sürüyorum. Şimdilik bu şekilde. Henüz hiçbir etki olmaması kullananlardan okuduğum kadarıyla sanırım normal. Önümüzdeki hafta yeni gelişmeleri yine yazacağım.

Bugün Aknetrent'e başlayalı iki hafta oldu. Dudaklarımda ciddi bir kuruma var. 1.5 - 2 saatte bir Hametan'la nemlendiriyorum yoksa kaşınmaya sızlamaya başlıyor. Dudaklarımda, özellikle üst dudağımda sürekli bir kabuk varmış gibi bir his var. Cildimde ciddi bir kuruma yok. Yağlı cilt tipinden normal cilt tipine döndü. Keşke daima böyle olsa. Sivilce kusma dönemine de daha girmedim. Özellikle t bölgedeki siyah noktaların biraz belirginleştiğini gözlemliyorum. Bu hafta burnum kanamaya başladı. Neredeyse her gece kanıyor ama ciddi bir kanama değil. Sızıntı şeklinde oluyor, sabahları burnumu silince fark ediyorum. Günde en az iki litre su içmeye devam ediyorum. Bir yan etki de görmedim. Güneş kremsiz asla dışarı çıkmıyorum. Şimdilik her şey yolunda.

Bugün Aknetrent'e başlayalı üç hafta oldu. Dudaklarım aşırı derecede kuruyor ve soyuluyor. Bir buçuk iki saatte bir nemlendirmem gerekiyor. T bölgemdeki siyah noktaların görünürlüğü ciddi manada arttı. Cildim biraz daha hassas. Banyoda yüzüme kazara sabun şampuan değdiğinde saniyeler içinde yanmaya başlıyor. Cildimde pul pul dökülmeler var. Hani elinizle ovalayınca pul pul dökülür ya aynı onun gibi. Yüzümün aydınlandığını ve sağlıklı bir parlaklık kazandığını düşünüyorum. Plasebo etkisi mi bilmiyorum. Yine günde en az iki litre su ve güneş kremine devam. Haftaya pazartesi kontrolüm var. Umarım her şey yolundadır.

azimle devam et.sonunda pırıl pırıl bir cildin olacak

Bugün Aknetrent'e başlayalı bir ay oldu. Pazartesi kontrolüm vardı. Doktorum kan değerlerimin çok güzel olduğunu söyledi ve 20 mg'dan 30 mg'a geçtik. Bugün ilk kez 30 mg kullanacağım. Sabah 20 mg akşam 10 mg şeklinde. Cildimde kuruma ve hafif pul pul dökülme soyulma var. Akşamları Bioderma Atoderm'le nemlendiriyorum. Siyah noktalarım inanılmaz belirginleşti. Ama bir yandan da soyulma var. Bu şekilde kuruyup dökülecekmiş siyah noktalar. Sivilce çıkmaya devam ediyor ama öyle sivilce kusuyor diyecek kadar çok değil. Bununla birlikte cildimde bir aydınlanma da var. Dudaklarım aşırı kuruyor sürekli Hametan pomadla nemlendiriyorum. Burnum da sabahları çok kurumuş oluyor ve sızıntı şeklinde kanıyor. Yine bol bol su içmeye ve güneş kremsiz dışarı çıkmamaya devam ediyorum. Geçen hafta üç dört gün sırtım ve göğüs kafesim çok ağrıdı. İlaçtan olduğunu düşünmüştüm ama pazartesi sabahı tamamen kesildi. Herhalde soğuk almıştım. Bu hafta bu şekilde. Her şey yolunda.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…