İsteme-Söz-Nişan Hazırlığı

ogretmenimsi

Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2022
13
4
Arkadaşlar merhaba. Abim evlenme teklifi edecek ve ailesi isteme-söz-nişan meselelerini konuşmak için bize ziyarete gelecek. Merak ettiğim konular şunlar:

-Bu olayların normal usulü nedir?

-Annem ilk tanışmada bir şey istemediğimizi söyledi. Ama olur da konu açılırsa nişanda geline ne takılır?

-Nişan alışverişi ve Gelin-Damat bohçası için kimler gider alışverişe ve ne zaman götürür-getirirler?

Son düzenleme:
Hayırlı olsun öncelikle :)

Benim de akraba olarak sadece annem ve benden uzak Allah'a yakın olsun amcam vardı. O yüzden hiç uzatmadan isteme söz nişanı toplu halde evde yaptık. Kalabalık değilseniz bu şekilde gayet iyi oluyor. 1000 kişilik salon tutup (ve doldu 😅) nişanı orada yapan arkadaşım da vardı ama kalabalık değilseniz pek de gerek yok.

Bana para taktılar. Bazı yerlerde set takılıyormuş, hatta sanırım çoğu yerde böyle, aslında kayınvalidem sordu ben sana aldım altınlarını ama altın olarak aldım, istersen birkaç tanesini bozup set yapayım onu takayım diye. İstemedim, napıcam seti zaten. Annem de eşime saat almıştı onu da takmadık bi takı töreni olmadığı için. Eğer takı konusu geçerse isterseniz setlerin konusunu açabilirsiniz yani.

Biz ayrı illerdeydik. Ben tek başıma (zaten her şeyi internetten aldım 😅) yaptım eşimin annesi de tek başına almış alacaklarını. Hatta link göndermişti iç çamaşırlarını falan, buradan seç diye 🫣 Eğer aynı ildeyseniz kimle rahatsanız onla gidin, kayınvalide vs illaki araya giriyor tabii alacak olan büyük ihtimalle o olduğu için. Yine de yanınıza rahat olduğunuz birini de alırsanız belki daha iyi geçer.

Hayırlı olsun öncelikle :)

Benim de akraba olarak sadece annem ve benden uzak Allah'a yakın olsun amcam vardı. O yüzden hiç uzatmadan isteme söz nişanı toplu halde evde yaptık. Kalabalık değilseniz bu şekilde gayet iyi oluyor. 1000 kişilik salon tutup (ve doldu 😅) nişanı orada yapan arkadaşım da vardı ama kalabalık değilseniz pek de gerek yok.

Bana para taktılar. Bazı yerlerde set takılıyormuş, hatta sanırım çoğu yerde böyle, aslında kayınvalidem sordu ben sana aldım altınlarını ama altın olarak aldım, istersen birkaç tanesini bozup set yapayım onu takayım diye. İstemedim, napıcam seti zaten. Annem de eşime saat almıştı onu da takmadık bi takı töreni olmadığı için. Eğer takı konusu geçerse isterseniz setlerin konusunu açabilirsiniz yani.

Biz ayrı illerdeydik. Ben tek başıma (zaten her şeyi internetten aldım 😅) yaptım eşimin annesi de tek başına almış alacaklarını. Hatta link göndermişti iç çamaşırlarını falan, buradan seç diye 🫣 Eğer aynı ildeyseniz kimle rahatsanız onla gidin, kayınvalide vs illaki araya giriyor tabii alacak olan büyük ihtimalle o olduğu için. Yine de yanınıza rahat olduğunuz birini de alırsanız belki daha iyi geçer.
Öneriler için çok teşekkür ederim 🤭 biz aynı ildeyiz o zaman dediğiniz gibi yapılacak. Aynı şekilde benim de annem abim var. Bu yüzden istemiyorum fazla masraf yapmak kısmetse düğüne inşallah.

Öncelikle hayırlı olsun. Ben kendi sürecimi be benimkiyle aynı olan pek çok kuzenim- arkadaşımın sürecini anlatayım.
1- erkek arkadaşımın annesiyle tanıştım
2- evlenme teklifi aldım
3- erkek arkadaşım bize akşam yemeğine geldi annemle tanıştı (babamla görüşmüyorum onla tanışmadı)
4- ben erkek arkadaşımın babasıyla tanıştım
5- annesi annemi arayacak tanışacaklar
6- istemeye gelecekler
İş burada karışıyor :KK70:
Ben nişan yerine evde ufak bir söz istiyorum aile arasında. Bunun karşı tarafça yanlış anlaşılmasını istemezsen kınayı sizin yapabileceğinizi söylersin. Ama bunu söylemesen bile yanlış anlamamaları gerekir zira yuva para hesabı üzerine kurulmaz. Ama yine de içim rahat etsin derseniz kınayı siz yaparsınız. İstemeye çekirdek aileye ilaveten dayılarımı ve teyzemi ve de birkaç kuzenimi davet etmeyi düşünüyorum yoksa işin içinden çıkılmaz kalabalıktan.

Nişanda geline ne takılacağı ise adetinize göre değişir. Ama samsunlu arkadaşım, iç anadolulu ben , muğlalı arkadaşım :) yani çok farklı yörelerde herkese yapılan şu oldu: İmkanlarına göre pırlanta veya normal bir takı seti getiriliyor ve bu seti düğününde gelinlikle de takıyorsun. Ayrıca biz de bir kayınvalide bir de kayınpeder birer bilezik takar düğünde takacaklarından hariç. Bir de biz damada saat hediye ediyoruz. Kuzenime ayrıca damadın ablası şık bir bileklik hediye etmişti.

Nişan alışverişi ise senin kıyafetten makyaj malzemesine çoğu ihtiyacının giderildiği bir olay. Bizde istemeden sonra olur. Bi arkadaşımda istemeden önce yapıldı ve istemeye geldiklerinde hediye paketleri ile aldıklarını getirdiler ama tabii kız onu orada açmadı kaldırdılar herkes gidince açtı iç çamaşırı vs ıvır zıvır bissürü şey.

Alışverişi rahatça yap. Kayınvaliden nihayetinde annen olacak. Kendi kayınvalidem benimle bir iki kez avmde buluşup, sanki kendine de bir şeyler bakar gibi aa bu sana güzel oldu diyip bana bir iki parça bir şeyler almıştı. Utanınca da senle nişan alışverişi De yapacağız niçin utanıyorsun diye gülmüştü. İnce bir hareketti ve yavaş yavaş çekinmemeye başladım. Sen de çekingenliğini atarsın. Kendi annen veya kardeşn yahut kuzenin de gelir alışverişe ve yabancı hissetmezsin.

Bohça olayı ise beni aşar yazmaktan yoruldum. Hayırlı olsun 🙏🏻💓

X