İşletmeyi İngilizce okuyan varmı?

Arkadaşlar univerditeyi İngilizce işletme okuyan varmı tada tanıdığı olan. Oğlum yüzde 50 bursla özel üniversitede işletme yada ingilizce işletmeye girebiliyor. Oğlum kendine güvenmiyor biraz tembel olduğu için. Ama hocalar da ingilizce işletme daha iyi diyor. Yoksa herkes işletme mezunu diyorlar.
Çok arada kaldım. İngilizce güzel de ya okuyanazsa zor gelirse, ama birdaha böyle bir fırsat da olmayacak. Var mı bilen duyan?
Oğlun istemiyorsa o hazırlık sınıfını geçemez. Verdiğin paralar da çöp olur.

O eskidendi kanka, global olarak tüm şirketlerde alım çok az, çoğu şirkette çok sayıda departmanda alım yok. Tüm dünyada ekonomik küçülme, işsizlik ve dünya devi ABDde bile işten çıkarmalar var. Yer yok, artık sadece çok nitelikliler hayatta kalıyor, KPSS devlet de yalan oldu. İşletme zaten öyle çok aranan bir bölüm değil, çok sayıda mezunu var ya baban fabrikator olacak ya da süper çaba koyacaksın.

Hayır eskiden değildi. Şuan türkiye'de birçok banka fen edebiyat mezunlarını bile bankaya alıyor çalışan olarak
Öyle vezneye değil, banka işlerinde girip çalışıyorlar. Daha 6 ay önce arkadaşım bankada işe girdi. Hem staj hem yeni mezunlar için bir sürü bankanın işe alma süreci var.

Merhaba ben Türkçe işletme okudum okurken de çift anadal yaptım utiden . İşletme kolay bir bölüm zannediliyor maalesef ki öyle değil . Çok fazla kolu var oğlunuz iktisat öğrenecek maliye öğrenecek muhasebe öğrenecek hukuk istatistik pazarlama marka daha saymadığım kollar . Sorun hazırlıkta başlar a1 kurundan b2 ye kadar kurlar var . İngilizce bölüme girmiş öğrenciler b2 kurunu geçmesi gerekir eğer geçemezse zaten hazırlığı geçememiş sayılır yeniden hazırlık okur Buda çok zor maddi manevi olarak . Türkçe bölümde b1 de kalsa bölüme geçince b2 yi alttan alır geçer gider . Bölüm zaten oldukça kollu zorken bence sizin çocuk İngilizceden kalır yani . Çünkü en basiti iktisat mesela zordur ve İngilizce dinlemeyi ben düşünemedim

Arkadaşlar univerditeyi İngilizce işletme okuyan varmı tada tanıdığı olan. Oğlum yüzde 50 bursla özel üniversitede işletme yada ingilizce işletmeye girebiliyor. Oğlum kendine güvenmiyor biraz tembel olduğu için. Ama hocalar da ingilizce işletme daha iyi diyor. Yoksa herkes işletme mezunu diyorlar.
Çok arada kaldım. İngilizce güzel de ya okuyanazsa zor gelirse, ama birdaha böyle bir fırsat da olmayacak. Var mı bilen duyan?

Kardeşim okuyor zorlanmıyor sonuçta kendi düzeyinde öğrenciler var okulda ve işletme kolay bir bölüm. İngilizce olmalı bence de.

Hayır eskiden değildi. Şuan türkiye'de birçok banka fen edebiyat mezunlarını bile bankaya alıyor çalışan olarak
Öyle vezneye değil, banka işlerinde girip çalışıyorlar. Daha 6 ay önce arkadaşım bankada işe girdi. Hem staj hem yeni mezunlar için bir sürü bankanın işe alma süreci var.

Eee diyelim ki bu çocuk bir şekilde mezun oldu ite kaka, 2.0 ortalamayla. Haydi konu sahibesi torpil de buldu bankada da işe koydu. Ne olacak sonra? Bileğinin hakkıyla gelmiş insanların arasında işlevsiz bir şekilde öylece oturacak. Torpilin ne rezil bir meret olduğunu geçiyorum zaten, bu çocuk hayat boyu bir gün çalışmadan, bir işe yaramadan masada oturacak. Böyle hayat mı olur? Konu sahibesini anlıyorum çocuğu okusun diye çırpınıyor ama bu çocuk okumaz, gerçeği kabul etmek gerek. Parayla torpille ite kaka olduracağına, 2 yıllık istihdamı olan bir bölüm seçerler olur biter.

Benim nişanlım. Gerçi o dokuz eylülde okumuş ve notlarla geçmiş. İngilizce seviyesi şuan a0 🤣🤣🤣

Eee diyelim ki bu çocuk bir şekilde mezun oldu ite kaka, 2.0 ortalamayla. Haydi konu sahibesi torpil de buldu bankada da işe koydu. Ne olacak sonra? Bileğinin hakkıyla gelmiş insanların arasında işlevsiz bir şekilde öylece oturacak. Torpilin ne rezil bir meret olduğunu geçiyorum zaten, bu çocuk hayat boyu bir gün çalışmadan, bir işe yaramadan masada oturacak. Böyle hayat mı olur? Konu sahibesini anlıyorum çocuğu okusun diye çırpınıyor ama bu çocuk okumaz, gerçeği kabul etmek gerek. Parayla torpille ite kaka olduracağına, 2 yıllık istihdamı olan bir bölüm seçerler olur biter.

Eğitimini aldığı, yapabildiği bir işe girecek. Herhangi bir yere bilmediği yapamadığı işe girsin yazmadım. İşletme mezunu haliyle gidip mühendislik firmasında işe girmeyecek. İşe girişlerde ortalamaya bakılmıyor, referanslara bakılıyor. Şuan türkiye de referansız girilen iş mi var? Ne baykar'da ne sabancı'da ne koç'ta referansız iş yok.

Eğitimini aldığı, yapabildiği bir işe girecek. Herhangi bir yere bilmediği yapamadığı işe girsin yazmadım. İşletme mezunu haliyle gidip mühendislik firmasında işe girmeyecek. İşe girişlerde ortalamaya bakılmıyor, referanslara bakılıyor. Şuan türkiye de referansız girilen iş mi var? Ne baykar'da ne sabancı'da ne koç'ta referansız iş yok.

Ablacığım çocuk 1milyonuncu olmuş, Türkceden 3 net yapmış muhtemelen, konu sahibesi de tembel diye açıkça yazmış zaten bu çocuk o bölümde ne öğrenecek Allahın aşkına🙄🙄Çocuk kendisi de ben tembelim Ingilizceyi gözüm yemez demiş.

Ite kalka hazırlığı gecer. 1.sinifta terimler isin icine girince tak diye kalir. Finansal muhasebeyi Türkçe anlamak bile zor. Maliyet muhasebesi, yöneylem, üretim yonetimi, finansman, istatistik... tembel adamin ingilizce yapacagi is değil.

Ablacığım çocuk 1milyonuncu olmuş, Türkceden 3 net yapmış muhtemelen, konu sahibesi de tembel diye açıkça yazmış zaten bu çocuk o bölümde ne öğrenecek Allahın aşkına🙄🙄Çocuk kendisi de ben tembelim Ingilizceyi gözüm yemez demiş.

Bak ben ne yazmışım konuyu açan kişinin önceki konusuna. Benimle aynı fikirde olmayabilirsin ama neden olayı zıt cevaplar verip polemiğe çeviriyorsun, bu yaptığın çok saçma.

İsterse 3. milyonuncu olsun. Devlet bu kişiye dört yıllık bir lisans eğitimi alma şansı veriyor mu? Veriyor. Biz de bunun üzerine konuşuyoruz değil mi? Konuyu açan kişi bunun üzerine soru sormuş. Ben de buna göre cevap yazmışım.

Türkiye'de sadece ilk 250 bine yerleşenler fakülte okuyup, işe girmiyor. Türkiye'de binlerce kişi özel üniversitede devlette kazanamadığı bölümü parasını verip okuyor. Böyle yüz binlerce genç var. Aileleri bu çocukların lisans mezunu olmalarını istiyorlar buna göre konuyu açan kişi soru sormuş o da parayı verip okutacak çocuğunu.

İsterse en tembel öğrenci olsun parasını verip diplomasını alacak, bir işe girecek çalışacak. İster tıp ister işletme en tembeli bile olsa özel okullar buna diplomasını verecekler sonra iş bulacaklar, bunun tartışma yeri burası değil.

Türkiye'de sadece ilk 250 bine yerleşenler fakülte okuyup, işe girmiyor. Türkiye'de binlerce kişi özel üniversitede devlette kazanamadığı bölümü parasını verip okuyor. Böyle yüz binlerce genç var. Aileleri bu çocukların lisans mezunu olmalarını istiyorlar buna göre konuyu açan kişi soru sormuş o da parayı verip okutacak çocuğunu.

İsterse en tembel öğrenci olsun parasını verip diplomasını alacak, bir işe girecek çalışacak. İster tıp ister işletme en tembeli bile olsa özel okullar buna diplomasını verecekler sonra iş bulacaklar, bunun tartışma yeri burası değil.
Ülkemizde sorun da tam olarak bu. Keşke sadece bahsettiğiniz o 250 bin hatta daha azı üniversite okusa. Parasını verip okudukları için, sokaklar içi boş üniversite mezunu dolu, sizin de dediğiniz gibi sırf aileleri istediği için.
Sırf parasını verdiği için diploma alan herkes bu toplama zarar. Yakın gelecekte bunu çok net göreceğiz hatta görmeye başladık bile.

Halen işletme okuyan var mı ya
Bomboş bölüm

Ülkemizde sorun da tam olarak bu. Keşke sadece bahsettiğiniz o 250 bin hatta daha azı üniversite okusa. Parasını verip okudukları için, sokaklar içi boş üniversite mezunu dolu, sizin de dediğiniz gibi sırf aileleri istediği için.
Sırf parasını verdiği için diploma alan herkes bu toplama zarar. Yakın gelecekte bunu çok net göreceğiz hatta görmeye başladık bile.

Eskiden bilkent vardı, kıbrıs vardı. Çocuklarını aileler yine parasını verip okutuyorlardı. Bundan 30 yıl önce yine vardı özel okullar. Ailelerinde başka şansı yok, nerede ne iş öğretecekler bu gençlere? Her yer lisans diploması istiyor iş için. Mutlaka bir diploma gerekiyor. Abd'de meslek edinsinler diye okullar var, insanlar üniversite bitirmese bile iş öğrenip, o işte çalışıyor. Ama bizim bu şansımız yok. Dünyanın parasını ödeyip aman diploması olsun istiyorlar.

Burada sorun parasını verip diploma alanlar değil. Onların suçu yok. Onlara bu hak tanınıyor. Kontenjanlar ve iş olanakları tutarsız sıkıntı bu.

ingilizce işletme mezunuyum(ist.üni)
kolay gibi görünüp zor bir bölümdür.
istatistk ve iktisat ,beyin ister.
mezun olunca iş bulması (ingilizce seviyesine ve katıldığı eğitimlerden aldığı sertifikalara ayrıca staj yaptığı şirketlere göre değişir)
mezun oldugumda organize sanayide ithalat ihracat yapan bir firma direk işe aldı.işi ,işe başlayınca öğrendim ve 4sene dış ticaret sorumlusu olarak çalıştım.
eğer bu bölümü seçecekse; okurken lojistik üzerine eğitimde alması iş bulmasını kolaylaştırır.imgilizceyi çok iyi bilmekten ziyade mesleki ingilizceyide öğrenmek gerekiyor.tabi bir yabancı dil daha olursa tadından yenmez.

Bak ben ne yazmışım konuyu açan kişinin önceki konusuna. Benimle aynı fikirde olmayabilirsin ama neden olayı zıt cevaplar verip polemiğe çeviriyorsun, bu yaptığın çok saçma.

İsterse 3. milyonuncu olsun. Devlet bu kişiye dört yıllık bir lisans eğitimi alma şansı veriyor mu? Veriyor. Biz de bunun üzerine konuşuyoruz değil mi? Konuyu açan kişi bunun üzerine soru sormuş. Ben de buna göre cevap yazmışım.

Siz özel üniversitenin parayı verip diploma alınan bir yer olduğunu zannediyorsanız o sizin cahilliğiniz. Özel bir üniversiteden mezunum %100 ingilizce okudum. Matematik dahil ingilizce anlatılıyor ve sınavı da ingilizce oluyor. Öyle basitçe geçilebilecek parayı verir alırsın diplomayı yea asla değil. Bazı hocalar bırakmak için elinden geleni yapıyor desem yeridir. Çünkü kaldığınızda para ödeyeceksiniz. Devlette 1 çabalıyorsan özelde mezun olmak için 3-5 çabalaman gerekiyor. Bilmeden atmak ne kadar kolay valla

Geçenlerde oğlunuzun sıralamasını paylaşmıştınız sanırım değil mi yanlış hatırlamıyorsam? O sıralamayla işletme geliyor mu cidden çok şaşırdım. Ben hala bi iş öğrenmesinden yanayım, lütfen yanlış anlamayın ama boşuna para harcamayın Xxx ünide işletme bitirtmek için. Ha kendi işiniz varsa onu bilemem babasının işletmesi fabrika vs
Canım bu puanla bile bir ingilizce işletmeye girilebiliyor. Bu eğitim sisteminin çürümüş olmasıdır ne yazikki. Eğitimi bu hale getirenler utansın, yazık. Önerilerine ben de kısmen katılıyorum ancak ne yazikki sistemin dayatmasına teslim olunuyor. Mutsuzluk ülkesi :KK43:

X