İşletmeyi İngilizce okuyan varmı?

Karmagul

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2017
1.875
1.193
Arkadaşlar univerditeyi İngilizce işletme okuyan varmı tada tanıdığı olan. Oğlum yüzde 50 bursla özel üniversitede işletme yada ingilizce işletmeye girebiliyor. Oğlum kendine güvenmiyor biraz tembel olduğu için. Ama hocalar da ingilizce işletme daha iyi diyor. Yoksa herkes işletme mezunu diyorlar.
Çok arada kaldım. İngilizce güzel de ya okuyanazsa zor gelirse, ama birdaha böyle bir fırsat da olmayacak. Var mı bilen duyan?

Arkadaşlar univerditeyi İngilizce işletme okuyan varmı tada tanıdığı olan. Oğlum yüzde 50 bursla özel üniversitede işletme yada ingilizce işletmeye girebiliyor. Oğlum kendine güvenmiyor biraz tembel olduğu için. Ama hocalar da ingilizce işletme daha iyi diyor. Yoksa herkes işletme mezunu diyorlar.
Çok arada kaldım. İngilizce güzel de ya okuyanazsa zor gelirse, ama birdaha böyle bir fırsat da olmayacak. Var mı bilen duyan?
Yabancı dillerle çok içli dışlı olduğum için naçizane görüşüm, İngilizce öğrenmesi en kolay yabancı dil. Doğru konuda uzmanlaşırsa işletmenin önü açık. Ama sadece diploma almayacak, sürekli staj, part time iş, etkinlik kovalayacak. Etrafımda iyi yerlere gelen çok örnek var.

Geçenlerde oğlunuzun sıralamasını paylaşmıştınız sanırım değil mi yanlış hatırlamıyorsam? O sıralamayla işletme geliyor mu cidden çok şaşırdım. Ben hala bi iş öğrenmesinden yanayım, lütfen yanlış anlamayın ama boşuna para harcamayın Xxx ünide işletme bitirtmek için. Ha kendi işiniz varsa onu bilemem babasının işletmesi fabrika vs

Ablacim işletmede ekonomi, finans, istatistik gibi matematiksel dersler var biliyorsunuz degil mi?
39B2E798-5AF0-4561-9D43-FE0DFB588AE4.jpeg

bence daha meslek edinmeye yönelik bir bölüm secsin.
bir de yuzde elli dediğiniz okulun güncel ucreti ne kadar? cogu ozel okul insanlara ailelere iyi hissettirip kaydolmalari icin yalandan herkese burs veriyor. hatta konuşanlarda falan cok dalgasi gecilir, kim bir özel okulda okudugunu söylese Hasan Can "dur tahmin edeyim, %25 burslu" der ve oyle cikar
hazirlikla 5 sene suruyordur ingilizce bölüm. yillik ücreti 5 ile (hatta uzatma payi ekleyin) 6 ile carptiginizda asiri yuksek bir rakam cikiyorsa (ki tembellik ederse bursu kaybeder ve gecen yillar bosa gitmesin diye iki katini odemek zorunda kalirsiniz) bence o parayi daha guzel bir seye değerlendirin

Eğer lisedeki gibi ders çalışma gayreti olmayacaksa hiç okumasın, çünkü bölümü bitiremez, kusura bakmayın.

Ama oğlunuz " ben üniversitede çok çalışırım, notlarım hep yüksek olur. Sizi mahçup etmem. " diyorsa o zaman direkt 1 den başlamasın.

Hazırlık okusun. Zaten okul mutlaka hazırlık geçme sınavı yapar. Eğer oğlunuz sadece lise düzeyinde İngilizce gramere hakimse zaten sınavı geçemez, hazırlık okumak zorunda kalır. Ki bölümü İngilizce olacağı için kesinlikle okumalı.

Oğlunuz hazırlık bölümünü okuyup 1. sınıfa geçerse ne âlâ, hazırlıktan geçemezse tekrar hazırlık okumasın, bölüme hiç başlamasın.

Ablacığım çocuk tembel demişsin şimdi %50 bursla girer ama evde oturur çalışmaz bursunu kaybeder o zaman tüm parayı ödemek zorunda kalırsın. Bence bu burslu özel okul fikrini toptan geçin. Bu arada bu denli kötü br sıralamaya kim burs veriyor yeni açılan bir okul mu :ruh:
Apartman üniversitesi muhtemelen. 1milyon sıralamaya yüzde 50 burs mu olur normalde

Ablacığım çocuk tembel demişsin şimdi %50 bursla girer ama evde oturur çalışmaz bursunu kaybeder o zaman tüm parayı ödemek zorunda kalırsın. Bence bu burslu özel okul fikrini toptan geçin. Bu arada bu denli kötü br sıralamaya kim burs veriyor yeni açılan bir okul mu :ruh:
Dogus uni 25 yillik flndir minimum. Ben ilkokuldayken bi yer kazanamayan kuzenim oraya gitmisti hatirliyorum. 🤣🤣

Ya benim çocuğum olsa Türkiyede işletme okusun diye özele göndermem. Devir çok değişti, gerçekten çabası ya da yeteneği az olan birisini sırf 4 5 sene işsizlik ötelensin diye dünya paralar verip özelde okutmaya gerek var mı? Gerçekten hiç ama hiç mi üstüne düşülecek bir yeteneği, hevesi falan yok?

Bölümü geçelim. Çocuğun daha hazırlık sınıfı sınavını geçmesi gerek. Geçemezse 1 sene hazırlık okuyacak. Okuduktan sonra dâhi hazırlığı geçemezse fena.

Şöyle söyleyeyim çok sayıda işletme mezunu var artık, tabi ki İngilizce olmalı onu tartışmam bile. Öte yandan dediğim gibi çok sayıda mezun var, iş bulmak aslanın ağzında yazın tatillerde staj kovalaması, okul gruplarına katılması gerek yani çabalamsı gerek. Valla ablacım senin bu çocuğun çaba koyacağını sanmıyorum. Yata yata okulu uzatır 8 sene okul parası ödersin. Diplomayı eline alsa bile iş bulmaya çaba etmez evde gelir oturur sen de ölene kadar beslersin. bence okuması fazla olmayan ama istihdamı olan 2 yıllık bir bölüm seçin, okumayı yapamıyor bu çocuk istemiyor okumayı daha fazla uzatmayın. Kabul etmek zor ama senin çocuk okumaz abla meslek edinsin onun yerine.

İngilizce İşletme yerine 2 yıllık Lojistik, Sağlık gibi bölümleri okuması daha iyi olur bence. Çünkü İşletme okuyan birisi okurken 2 tane dil öğrenmeli, kendini gelistirmeli ki diğer mezunların arasından sıyrılsın. Ama YKS'de 200 puan bile alamamış birisi kendini ne kadar geliştirir orasını bilemem. 2 yıllık teknik bölümleri tercih etmeniz daha iyi olur.

Türkiye'de çok az bölümde gerçekten ingilizce eğitim veriliyor. Sınav soruları ingilizce bile olsa hocaları sınavda sınavı türkçe açıklıyor, çevirisini yapıyor. İngilizce türkçe çok fark etmez.

En kötü bir tanıdık bulursunuz bir bankada çalışır işletme okuyunca.

En kötü bir tanıdık bulursunuz bir bankada çalışır işletme okuyunca.

O eskidendi kanka, global olarak tüm şirketlerde alım çok az, çoğu şirkette çok sayıda departmanda alım yok. Tüm dünyada ekonomik küçülme, işsizlik ve dünya devi ABDde bile işten çıkarmalar var. Yer yok, artık sadece çok nitelikliler hayatta kalıyor, KPSS devlet de yalan oldu. İşletme zaten öyle çok aranan bir bölüm değil, çok sayıda mezunu var ya baban fabrikator olacak ya da süper çaba koyacaksın.

Son düzenleme:
İşletme devlette okunacaksa Boğaziçi, Odtü gibi okullarda ya da özelse Koç, Sabancı'da okunur. İşletme mezunu olup güzel bir iş bulmak için (memurluk değil, özel sektörde) network lazım, girişimcilik lazım, heves lazım. Çünkü neredeyse her üniversitede işletme/iktisat var bunun İngilizcesi, 2. öğretimi var ya da açıköğretimi var. Oğlunuzda bu özellikler yoksa paranıza yazık.

Bir iş öğrenip açıköğretimde okusa, vereceğiniz parayı da onun adına bi yatırıma çevirseniz çok daha iyi. Ya da sınava tekrar hazırlanıp daha iyi bir puan yapmayı denemeli.

erkek kardesim ingilizce isletme ikinci sinifi gecemedi gecmeye calisiyor biraz tembel demissiniz hic bulasmayin cunku cok sor bir bolum teknik dersler hersey tamamen ingilizce anlatiliyor kardesim ciddi dil egitimide takviye almasina ragmen ilerleyemiyor her gun birakmanin yollarini ariyor ama babam musade etmiyor onada oyle berbat bir durum dil bilgisi cok cok iyi olmasi lazim ve tembelse el becerisi varsa ona yonlendirin ya hic bosuna bu islere girmeyin yani

X