is gorusmesi

kirmizigitar

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
10.375
11.989
kizlar hemen konuya giriyorum.

11 yildir calisiyordum, part time olarak meslek edindirme kurslarinda ogretmenlik yapiyordum haftada 3 gun yaklasik 3000-3500 arasi maas aliyordum. sartlarimiz gayet iyiydi, sabah 9 da ders baslar, 4 te biter, aksam 5 gibi evde olurdum.

bunun yani sira kendim evden yuruttugum bir butik tasarim atolyem var, bir donem seker hamurlu pasta kurabiye yaptigim fakat daha sonra suslemeye dondugum, e ticaret uzerinden online olarak yuruttugum... 8 yildir da bu atolyeyi goturuyorum.

fakat 6 ay once bizden bagimsiz bir sebeple 2500 kisi ksten cikarildik, gecmis konularimda bunu da gorebilirsiniz zaten. maddi olarak cok ciddi bir sikintiya dustuk dogal olarak cunku tazminatim verilmedi vs vs...

maddi olarak yasadigim sikintilarin disinda, 15 yasimdan beri is hayatinda o kadar aktif calisiyorum ki, (okurken bile canta boncuk yapip satmak, okuldan kalan bosluklarda part time islerde calismak) 6 aydir issiz kaldigim donemde atolye olmasina ragmen ev beni basti tabiki maddi sikintilar da artti...

instagram da takip ettigim bir pastacinin bir kac gun once seker hamuru sekillendirme icin yardimci aradigini gordum. mail attim.

bu konuda herhangi bir deneyimim ve egitimim olmadigini, is gecmisimi, ve daha once yaptigim seker hamurlu ornekleri gonderdim, el becerimin sizi tatmin edecegine emin oldugum icin yaziyorum diye de ozelikle belirttim.

2 gun sonra kadin donus yapti. yazdiklarimdan cok etkilendigini ve benimle gorusmek istedigini soyledi, bu sabah ta aradi ve yarin sabah 9 da gorusmek icin sozlestik.

ancak, isi yapabilecegim konusunda hic kaygi yasamamama ragmen, calisma sartlari (pazartesi haric haftanin 6 gunu) sebebiyle tedirgin oldum. esimin cok yogun bir is hayati var ve haftaici genellikle 2-3 ten once eve gelmiyor, sadece pazar gunleri evde. biz bazen haftada sadece pazar gunu gorusuyoruz. ama bu ise baslarsam pazar gunleri calismam gerekecek ve alacagim ucret asgari ucret olacaktir.

ayrica bir cocugum var 27 aylik, onu krese vermem gerekiyor ise baslarsam, kaldiki cumartesi gunu krese gidemeyecegi icin cumartesi gunu onu kim bakacak bilmiuorum.

bu yas grubunu kabul eden kreslerin ise cevremde fiyati o kadar yuksek ki aldigim parayi muhtemelen oldugu gibi yola ve krese verecegim.

bir yandan is hayatina donmek icin can atiyorum. ama ote yandan yillarca haftaici 3 gun calismis 3000 uzerinde maas almis ve kendime aileme vakit ayirabilmis biri olarak simdi haftanin 6 gununu usteik esimle tek ailece gecirdigimiz gunu bile heba ederek asgari ucretle calismak, bu ucreti de oldugu gibi krese verecek olmak, gereksiz bir maceraymis gibi geliyor...

simdi yarin gorusmeye gidip ben cumartesi pazar calisamam asgari ucret beni kurtarmaz diye sartlarimi belirttigimde hem kel hem fodul gorunmek te istemiyorum.

canim sikildi, bi kafam karisti, ne yapsam bilemedim

Sizin için uygun görmedim işi. Uzun soluklu çalışmanız imkânsız. Yine de bir gidin görüşün farklı kapılar açılır belki Evde bir iş sunar, iş çevreniz için faydalı olur vs.

zaten o sartlarda baska is bulamayacagimi bildigim icin isten ayrildiktan sonra cok is arama taraftari olmayip daha cok atolyeye yonelmistim. ama atolyeye biraz sermaye yatirmam gerekiyor, yillardir ayrilirsam tazminatimi atolyeye yatirir gul gibi gecinir giderim diye dusunuyordum. fakat ne yazikki tazminatimi da vermedikleri icin (mahkeme yoluyla alabilirsiniz sadece diyorlar toplu cikartma oldugu icin herkesin tazminatini verecek butceleri yokmus) suan oldugu gibi ortada kalmis vaziyetteyim.

Halk Eğitim'e usta öğretici olarak kurs açabilirsiniz.
Part time , çalıştığınız kadar ücret alırsınız.

Asgari ücretin üzerinde maas talep edin. Asgari ücretin tanımı gercekten bir konuda uzman olmamıs kişilerin aldıgı maastır.Bizim ülkemizde durumlar farklı elbette. Neyse sonuc olarak ya haftada iki izin günü ya da maas konusu talep edin, istemekten yana sorun yok bence. Olur veya olmaz.

çalışmak güzel ama evlat olunca ve kazandığın yola ve kreşe gidecekse çalışmak anlamsız geliyor. Ben de öğretmenim çocuklarım olunca çalışmayı bıraktım. Aileden bakacak kimse yok yabancı birine de emanet edemem bakacak kişi nasıl eğitim verecek. Eşim de bir yabancıya çocukları teslim etmek istemiyor. Siz bebeğiniz ile ona uygun aktivite olan yerlere bol bol götürün. Enerjisini atsın sizin de hobi atölyeniz varmış onunla vakit geçirirsiniz.

konu aeker hamuru oldugu icin asgari ucret dahi olsa haftaici calisip gerekirse eve getirip evden calisabilecegimi talep etmeyi dusundum ama cok mu sacma olur?

Yerinde olsam yapmazdim. Bu sömürmektir. 6 gün asgari ücret için çalismak, üstelik çogu krese gidecekse,.. Bence sen eski is yerini mahkemeye ver. O tazminatin pesine düs.

Kadin ile part time anlasabilirsin. Bir sekil staj olarak düsünebilirsin. Seker hamurunda uzmanlasirsin. Sonra tazminatini aldiginda, kendi atolyeni genisletirsin. Bu seker hamur tecrübenide kullanirsin.

İlk işiniz kazanç açısından ortalamanın üstündeymiş ancak bu bahsettiğiniz iş de ortalamanın altında geldi bana. Asgari ücret, haftanın 6 günü, hem de el emeği sarfederek yapacağınız bir iş için çok mantıksız. Belki kazanç olarak bir derece tolere edilebilir, işsizlik psikolojisinden çıkıp sosyalleşmek size iyi gelir ancak yerinizde olsam eşimin durumunu açıklayıp pazar günü izinli olma koşuluyla kabul edeceğimi söylerdim.

Kocanızın sakal meselesini hallettiniz galiba iyi bari onemli meseleler için konu açmaya baslamışsınız en azından

Madem el beceriniz iyiymiş evden çalışsanız.Bir çok insan evden iş yapıp satarak çok para kazanıyor iş alanınızı genişletir siniz.Yaparken yout.. video çekip atın çok izlenirse ordanda çok para kazanabilirsiniz

Haftada 3 gun calisip da 3500 maas alabileceginiz bir is daha bulabilseniz keske. Ulkede cogu insan asgari ucretle haftada 6 gun calisiyor olabilir ama belli ki bu durum size uymayacak. Bence kabul etmeyin teklifi. Ben 4,5 sene calismadim,hep evime yakin ve mesai saatleri az olabilecek bir is aradim mesela. Cocuk olunca mecburen herseyi ona uydurmaya calisiyorsunuz hakli olarak. İnsallah hayirlisi olur sizin icin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…