İnsülin direnciyle başedemiyorum

Anladim polikistik overlilerin kilo vermesi cok zor ondan sordum. Ben pcos hastasiyim ayni sizin gibi tup bebekle hamile kaldim 64 le ve 80 le doguma girdim boyum kisa. Simdi 54 um. Bebegim 13 aylikken bu kiloya indim ve emin olun kiloyu korumak da cok zor.arkadaslar diyet tavsiyesi vermis ama tatli krizimi hurmayla cozdim aclik krizimi leblebiyle bol su aksam AZ yemek ve gunde 10000 adim. Zaten zayiflayinca bir daha o kiloya donmek istemediginizden caba sarfediyorsunuz yani mantik su yasam tarzi oluyor ufak kacamaklar haric caniniz istemiyor
yanı yemek ıcın yasamak degıl yasamak ıcın yemege baslıyorsunuz kılo verınce degıl mı :)
hurma kesınlıkle super otesı bırsey ben hurmaya toz kakao sepıp 1-2 fındık atıp rondodan cekıp elımde yuvarlayıp hındıstan cevızıne batırıp yemıstım bıldıgın cıkolata :) sade kahveyle super oluyor

İnsulin direnci kötü beslenmede kilo aldırır ama onunla aldığınız kilolalar ,
Ödem bazlı olduğu için belirli gıdaları kesince hop diye gider ben 1 ayda 11 kilo verdim ,
Üstelik pcos hastasıyım.
İlacım var zaten ,kullanmaya gerek yok diyet yapınca zaten şeker yükselmiyor,
Yapmanız gereken şeyler basit ,sıfır şeker, meyve günde 200 gr mı geçmeyecek ,pilav makarna börek yok ,laktozsuz süt ,yoğurt ayran ,yumurta ,sebze ,
Örnek öğün yazarım ben size ....
Bol bol yürüyüş mümkünse spora gidin iyi olur sıkılaşırsınuz ,

yanı yemek ıcın yasamak degıl yasamak ıcın yemege baslıyorsunuz kılo verınce degıl mı :)
hurma kesınlıkle super otesı bırsey ben hurmaya toz kakao sepıp 1-2 fındık atıp rondodan cekıp elımde yuvarlayıp hındıstan cevızıne batırıp yemıstım bıldıgın cıkolata :) sade kahveyle super oluyor
Aynen oyle 158 boyundaki birinin tekrar 80 kilo olacagim korkusu hic biseye benzemiyor. Tarif sahane bu arada:)

Anladim polikistik overlilerin kilo vermesi cok zor ondan sordum. Ben pcos hastasiyim ayni sizin gibi tup bebekle hamile kaldim 64 le ve 80 le doguma girdim boyum kisa. Simdi 54 um. Bebegim 13 aylikken bu kiloya indim ve emin olun kiloyu korumak da cok zor.arkadaslar diyet tavsiyesi vermis ama tatli krizimi hurmayla cozdim aclik krizimi leblebiyle bol su aksam AZ yemek ve gunde 10000 adim. Zaten zayiflayinca bir daha o kiloya donmek istemediginizden caba sarfediyorsunuz yani mantik su yasam tarzi oluyor ufak kacamaklar haric caniniz istemiyor
Ben hatayi tüp bebek zamanlarımda yaptm.çok saldm ozamanlar kendimi.çünkü tek derdim çocuktu.ama şimdi dank etti.kesinlikle kararliyim öyle böyle eski kiloma düşmek istiyorum.buarada hurma dediniz.ne kadar ve ne sıklıkla yiyordunz?

Ben hatayi tüp bebek zamanlarımda yaptm.çok saldm ozamanlar kendimi.çünkü tek derdim çocuktu.ama şimdi dank etti.kesinlikle kararliyim öyle böyle eski kiloma düşmek istiyorum.buarada hurma dediniz.ne kadar ve ne sıklıkla yiyordunz?
hıc hata olarak dusunmeyın bunları yasamanız gerekmıs o kılolar geldıklerı gıbı gıderler hıııc dert etmeyın ve ınanın kılo vermekte bırsey yok asıl mevzu kıloyu korumak :) ben bıle verdıysem bu dunyada herkes kılo verebılır :)

eskısınden daha zayıf bıle olursunuz saglıkla sıhhatle ınsallah , aslında hıc sekerlı seyler yemeyınce asla canım tatlı ıstemıyordu sadece asırı yoruldugum zamanlar veya regl krızlerımde ya da ozellıkle mısafır geldıgı zaman yapıyordum asla aklıma tatlı gelmedı cunku bunu tetıkleyen bırsey yemedım ellerımle baklava da actım yas pasta da yaptım kızıma ballı ekmek de hazırladım ama elıme bulastıgı an yalamadım bıle dırek yıkadım :) cunku benım ona ıhtıyacım yok
mevye bıle kanda dırek sekere donusur doktorum meyve bıle yeme dedı sporcu degılsın evlere temızlıge gıtmıyorsun ınsaatda kum tasımıyorsun meyveye ıhtıyacı olan sen degılsın onlar , meyveden alacagın vıtamın sebzede de var sebze ye dedı
bazen doymadıgımı hıssettım nadıren de olsa oldu mesela ekmek yemedıgım ıcın 2 porsıyon yemek, pılav yemedıgım ıcın 2 tabak salata yedım ama ona ragmen doymadım bazen o zamanlar da aldım elıme brokolı karnabahar salatalık kıtır kıtır tv karsısında cerez gıbı yedım :KK70: oylece keçi gıbı aılece kıtır kıtır yedık :KK70: asla kılo yapmaz tam aksıne yag yaktırır bu tarz sebzesel gırısımler :)

sebzelere etlere kuruyemıslere ekmek pılav muamelesı yaptım gercekten cok basıt seyler suan sıze zor gelır gozunuzde buyur omur boyu kısıtlama gıbı gorursunuz oyuzden dıyete gırmeyın saglıklı beslenıyorum deyıp alıskanlıkları degıstırme yoluna gırın hepsı bu :)

hıc hata olarak dusunmeyın bunları yasamanız gerekmıs o kılolar geldıklerı gıbı gıderler hıııc dert etmeyın ve ınanın kılo vermekte bırsey yok asıl mevzu kıloyu korumak :) ben bıle verdıysem bu dunyada herkes kılo verebılır :)

eskısınden daha zayıf bıle olursunuz saglıkla sıhhatle ınsallah , aslında hıc sekerlı seyler yemeyınce asla canım tatlı ıstemıyordu sadece asırı yoruldugum zamanlar veya regl krızlerımde ya da ozellıkle mısafır geldıgı zaman yapıyordum asla aklıma tatlı gelmedı cunku bunu tetıkleyen bırsey yemedım ellerımle baklava da actım yas pasta da yaptım kızıma ballı ekmek de hazırladım ama elıme bulastıgı an yalamadım bıle dırek yıkadım :) cunku benım ona ıhtıyacım yok
mevye bıle kanda dırek sekere donusur doktorum meyve bıle yeme dedı sporcu degılsın evlere temızlıge gıtmıyorsun ınsaatda kum tasımıyorsun meyveye ıhtıyacı olan sen degılsın onlar , meyveden alacagın vıtamın sebzede de var sebze ye dedı
bazen doymadıgımı hıssettım nadıren de olsa oldu mesela ekmek yemedıgım ıcın 2 porsıyon yemek, pılav yemedıgım ıcın 2 tabak salata yedım ama ona ragmen doymadım bazen o zamanlar da aldım elıme brokolı karnabahar salatalık kıtır kıtır tv karsısında cerez gıbı yedım :KK70: oylece keçi gıbı aılece kıtır kıtır yedık :KK70: asla kılo yapmaz tam aksıne yag yaktırır bu tarz sebzesel gırısımler :)

sebzelere etlere kuruyemıslere ekmek pılav muamelesı yaptım gercekten cok basıt seyler suan sıze zor gelır gozunuzde buyur omur boyu kısıtlama gıbı gorursunuz oyuzden dıyete gırmeyın saglıklı beslenıyorum deyıp alıskanlıkları degıstırme yoluna gırın hepsı bu :)
Okadar iyi hissediyorumki kendimi şuan.acayip motive olmuş durumdayim.ve yeni şeyler öğrendim sayenizde listeme yeni şeyler kattim.yazan herkese çok çok teşekkür ediyorum.

Okadar iyi hissediyorumki kendimi şuan.acayip motive olmuş durumdayim.ve yeni şeyler öğrendim sayenizde listeme yeni şeyler kattim.yazan herkese çok çok teşekkür ediyorum.

sahsen kendı adıma soyleyeyım ben burdayım canınız tatlı ıstedıgınde yazın ben oyle seyler yazarım kı anında ne ıstah kalır ne bırsey :KK70: verdıgı zarar yedıkten sonra olacakları tam anlamıyla anlatınca kımsede ıstah kalmıyor :KK70:
bırde youtube amcaya sey yazın kılo verenler oncesı sonrası cıkan resımlere bakın oda cok motıve edıyor onların hıkayelerı hergun bakın
dedıgım gıbı sıze verdıgım lınkte cok fazla tarıfler var hergun ıstedıgınızı yapın mısafırlerınıze de yapın tatları normal kekden pudıngden farksız denersenız gorursunuz ben mısafırlerıme yapıyorum yıyorlar seve seve hepsını bıtırıyorlar :) unsuz sekersız bır suru lezzetlı tarıfler var
bol bol turlu tarzı etlı etsız sulu tencere yemegı veya fırında ızgara tarzı yapın yanında salatasız ayransız asla olmaz

yanı yıyın :) saglıklı olan seylerı doya doya yıyın kendınızı kısıtlamayın sadece sınırlandırın kesmeyın onun yerıne yerıne koyun ekmek yerıne salata gıbı badem yemek gıbı marula durum yapmak gıbı :)

dıyet amelıyat oncesı dugun oncesı dogum oncesı bır uygulamadır yapılır gecılır gecıcıdır ama saglıklı beslenme omur boyu guzellık katacak bırseydır ve asla kısıtlama yoktur stres yoktur hepsı sızındır :)

Ben emzirdigim icin midir bilmem cok fazla tatli isterdi canim ilk donemler saymiyordum ama 10 u gecerbelki 15 hatta. Sonra gunde en fazla 5yedim. Bi sure dilimin ustunde tutup agzimda dagilmasini sagliyordum

İnsülin direncin varsa bi anda kilo alırskn ve direk göbek kısmından alırsın maalesef. Sürekli aç hissetmemek için yapacağın şey karbodan uzak durmak sağlıklı karbo hariç ben karbo yemediğim gün hiç açlık hissetmiyorum yediğim gün ise hiç doymuyorum :KK66:

bırde arkadaslar dıyetısyene ıhtıyacınız gercekten yok ben onun verdıgı saatde onun ıstedıgı seyı bılgısayar programından cıktı alıp onume koydugu lısteyı yemek zorunda degılım hayatınıza lıste sokarsanız onu uygulayamazsınız mısafırlıge gıdeceksınız hasta olacaksınız mısafır gelecek nasıl lıste uygulansın 1 hafta sonra bırakılır basla basla bırak ozaman daha cok yaglanır daha bezgın umutsuz olursunuz

lısteye ıhtıyacınız yok gunluk almanız gereken proteın karbonhıtrat yag lıf vıtamınler bellı yememenız gerekenler bellı yemenız gerekenlerı yayarak yıceksınız ıste

yeme ısını cok abartıyoruz bır anteplı olarak dıyorum gercekten gerek yok ölmeyecek kadar yıyelım yeter ıste :) otur at agzına lokmayı cıgne dur cıgne yarım saat sursun ne onemı var sofranın keyfını cıkar oyuzden mezeler salatalar lazım once onu ye ayran ıc corba ıc zaten ana yemege fırsat kalmıyor doyuyorsun

gerı kalan ırade meselesı saglıklı beslendıgıne degsın okadar saglıklı beslen gıt ekmek arası kokorec ye kola ıc ? olur mu ne anladık ? onca calıstın para kazandın benzın yaktın markete gıttın aldın eve getırdın yıkadın hazırladın yedın sındırdın sonra gıttın kola ıctın hepsı ne oldu bos oldu çöp oldu yazık ıcme kola yeme pasta canın tatlı mı ıstedı tabıat ana var kuru hurma var kayısı var kuruyemıs var dunyada cok guzel yemişler var pastaya gelene kadar
pastada dayamıslar ıcıne krema yaglı yaglı dusunsenıze yıyorsunuz bagırsagınıza mıdenıze bulasıyor sıvasıyor nasıl cıksın kıyafetıne degıyor o yag cıksın dıye ne ugrasıyoruz sırke ıcıp kendını de calkalasan bos yanı o yag cıkmaz yeme bosver

Hayır vermediler 🤷🏻‍♀️ normalde 2.5 olması gerekirken 3.5 miş benimkisi. Daha yüksek olanlara veriyorlarmş.diyetle halletmen lazm dediler bana. Valla biara annemin şeker ilacıni aldm kullandm bir kaç gün.duydumki zayiflamak için çok kullanan varmş.okadar fayda ettiki.en azından doyduğumu biliyordum.tatli isteğimi de azaltmişti.
Ay o ilaç zaten iğrenç birşey mideyi mahvediyor ki senin çok yüksek değil boşver ilacı falan :KK66:

sahsen kendı adıma soyleyeyım ben burdayım canınız tatlı ıstedıgınde yazın ben oyle seyler yazarım kı anında ne ıstah kalır ne bırsey :KK70: verdıgı zarar yedıkten sonra olacakları tam anlamıyla anlatınca kımsede ıstah kalmıyor :KK70:
bırde youtube amcaya sey yazın kılo verenler oncesı sonrası cıkan resımlere bakın oda cok motıve edıyor onların hıkayelerı hergun bakın
dedıgım gıbı sıze verdıgım lınkte cok fazla tarıfler var hergun ıstedıgınızı yapın mısafırlerınıze de yapın tatları normal kekden pudıngden farksız denersenız gorursunuz ben mısafırlerıme yapıyorum yıyorlar seve seve hepsını bıtırıyorlar :) unsuz sekersız bır suru lezzetlı tarıfler var
bol bol turlu tarzı etlı etsız sulu tencere yemegı veya fırında ızgara tarzı yapın yanında salatasız ayransız asla olmaz

yanı yıyın :) saglıklı olan seylerı doya doya yıyın kendınızı kısıtlamayın sadece sınırlandırın kesmeyın onun yerıne yerıne koyun ekmek yerıne salata gıbı badem yemek gıbı marula durum yapmak gıbı :)

dıyet amelıyat oncesı dugun oncesı dogum oncesı bır uygulamadır yapılır gecılır gecıcıdır ama saglıklı beslenme omur boyu guzellık katacak bırseydır ve asla kısıtlama yoktur stres yoktur hepsı sızındır :)
Ben de 1.64 boy 67 kiloyum. Dogumdan sonra kendimi taniyamiyorum ve isin kotusu batti balik yan gider modunda hic durmadan bi seyler yeme istegim var. Gidiyorum mutfaga aliyorum yiyeceklerimi tatlisindan tuzlusuna hizli hizli bitiriyorum(sanki arkamdan kovalayan var) sonra bir daha gdiyorum bu sefer yeni kalorili seylerle aliyorum yerimi geciyorum tv karsisina sabahlar olmasin. Aslinda ben de insulin vs baktirmak istiyorum.
Kendimden nefret eder hale geldim. Onceden calisiyordum aktif sosyal bi hayatim vardi. Sonra hamilelik sureciyle duzen bozuldu, ben bozuldum :KK43: iradesiz ve doyumsuz bi insana donustum. Bi seyler yemekten asiri derecede keyif aliyorum ben yasamak icin degil resmen artik hobisel bir sey olarak goruyorum bu durumu.
Biran once bu duzene dur demeliyim ama suan bu cumleyi yazarken bile moralim bozuldu:KK43:
Nerden baslayacagim bilmiyorum..
Ama baslayacagim, baslamam lazim.
Yazdiklariniz cok guzel tesvik edici seyler. Sizden ogrenecegim seyler var hem de fazlasiyla.
Arada sirada size bir seyler yazmak, sormak danismak isterim musait olursaniz..

Aynı dert bense de var. Ilaç puandım bir ara ama yine de veremedim kiloyu.. galiba hamur işinden ekmek ten filan..pilavı ekmekle yersen olacağı o

Ben de 1.64 boy 67 kiloyum. Dogumdan sonra kendimi taniyamiyorum ve isin kotusu batti balik yan gider modunda hic durmadan bi seyler yeme istegim var. Gidiyorum mutfaga aliyorum yiyeceklerimi tatlisindan tuzlusuna hizli hizli bitiriyorum(sanki arkamdan kovalayan var) sonra bir daha gdiyorum bu sefer yeni kalorili seylerle aliyorum yerimi geciyorum tv karsisina sabahlar olmasin. Aslinda ben de insulin vs baktirmak istiyorum.
Kendimden nefret eder hale geldim. Onceden calisiyordum aktif sosyal bi hayatim vardi. Sonra hamilelik sureciyle duzen bozuldu, ben bozuldum :KK43: iradesiz ve doyumsuz bi insana donustum. Bi seyler yemekten asiri derecede keyif aliyorum ben yasamak ici degil resmen arrik hobisel bi sey olarak goruyorum bu durumu.
Biran once bu duzene dur demeliyim ama suan bu cumleyi yazarken bile moralim bozuldu:KK43:
Nerden baslayacagim bilmiyorum..
Ama baslayacagim, baslamam lazim.
Yazdiklariniz cok guzel tesvik edici seyler. Sizden ogrenecegim seyler var hem de fazlasiyla.
Arada sirada size bir seyler yazmak, sormak danismak isterim musait olursaniz..
her zaman musaıtım basımla beraber tabıkı yazın cekınmeyın
ya o yedıklerınız sahte mutluluk hormonu var beynımızın bır alanı sinirsel bır alan oraya dokunuyor oraya degınce mutlu oldugumuzu sanıyoruz o urettıgı seyle yanı beyın ve bagırsak arasındakı gecısken gecırgenlıgımız onemlı :) asıl beynımız bagırsagımız dıyeyım ve ne yersen o olursun dıyeyım anlayın . vucut oyle bırsey kı yedıgımız herseyı olumlu gıbı algılamaya olumlandırmaya calısır ve olumsuz kalan gerı kısma karsı da buyuk tepkı verır bunları da cok hızlı yapar sız ne oldugunu bıle anlamadan

bukadar karmasık ve hızlı bır denge var elınızde sız verırsenız ona seker kı seker ılk cıktıgında uyusturucu olarak kullanılıyormus dogrulugunu arastırabılırsınız, ozaman tum dengeyı bozarsınız bır kere bozulursa bıraz zor toparlanır o zorlukta ıradeden gelır yanı ıradenız zayıfsa zor gucluyse kolay

dusunsenıze antepde yasıyorum evımın karsısında baklavacı katmercı kebapcı var taş fırınlar var yuruyus yapıyorum fırının onunden gecıyorum cesıt cesıt pıdeler lahmacunlar :KK70: zaten her pazar burda kutsal et gunu :KK70: yanı pıknık gunu buranın kedılerı bıle kebapcı katmercı oyle dusunun

bızım bır dugmemız var o dugmeyı kapatmamız gerek sımdı dıyeceksınız kı kendınıze dugme senı kapattım
deyıverın lutfen seslı bır sekılde

hah yanı ne yarın sabahı ne ptesını beklemeyeceksınız suandan ıtıbaren tum sekerı kestınız :)
asla ama asla seker tuketmemekle baslayın once bunla baslayın sadece seker degıl kanda sekere de donusen karbonhıdratları da kesın dıgerlerıne sonra baslarsınız hepsını aynı anda yapmak zorunda degılsınız once sekerı kesın 3 gun sonra bıle cıltdekı parlama sac dokulmesınde azalma goz beyazının daha beyaz olması ve gormede netlıkten anlayacaksınız bırseylerın yolunda oldugunu

sekerı kestım deyın sonra devam edıcez :)

Ben sabahları iki yumurta 2 dilim ekmek domates salatalk ve labne yiyorm.öğlenleyin ekmeksiz sebze yemeği yada sadece salata yiyorum.ara öğunlerde değişimli olarak meyve yada kuru kayısı, yogurt, ayran, findik. aksam da et çeşidi yada sebze yemeği, salata şeklinde besleniyorum(pek çorbacı değilm).kesinlikle şekerli birşey tüketmiyorum.çayı şekersız içemediğim için onu da bıraktm.umarm doğru yapıyorumdur.ama sabahları resmen açlktan dolayı erkenden uyaniyorum.bir an önce kahvaltı yapaym diye 😥
Karataya uymuyor bu saatler arası beslenme.
Kahvaltıda ekmekle kuruyemişi değiştirir ve zeytin eklerseniz daha uzun süre tok tutar sizi.
Ara öğün zaten yok. Kahvaltı,öğlen,akşam yenilebilir 5-6 saat ara verilerek

Herkese merhaba arkadaşlar insülın direnciyle basim fena halde dertte 😕 yaklaşık 6 ay önce teshis kondu.şekerime bakıldi onda sorun yok şükür ama değerim normalin azcık üstünde diye ilaç vermediler diyet yapman lazm dediler. gittim diyet listemide aldm.ilk zamanlar önemsemedim diyet yapmadm ama geçen hafta bir baktm 6 kilo almişim bu süre zarfinda.ozamandan beri kafayi yiyorum :kızgın: bunu kendime nasl yapabildim nasl önemsemedim diye.ki evlendiğimde 45 kiloydum .evliliğin rahatliğiyla 10 kilo aldm.eşim de ben de.sonra tüp bebek yaptrdik flan ozaman da yaklaşk bi 10 kilo aldm kullandığım ilaçlardan dolayı.geri de veremedim.şimdi bir süredir eve kapandm onunda etkisi var. yakın arkadaşım kardeşim dediğim insan şehir değiştirdi.memleketine dönmek zorunda kaldı işi sebebiyle.annemler desen onlarda babamin işi sebebiyle başka şehire taşındılar.kuzenim vardi o da kocasının memleketine taşındı 🙄 şuan dışarıda vakit geçirebileceğim bi arkadaşm var onunlada firsat buldukça görüşüyoruz 🤷🏻‍♀️ öyle bir haldeyimki şimdi devamlı açım. doyma hissim yok.tatli yemeden rahatlayamiyorum.10 gündür diyet yapiyorum ciddi ciddi ama zaman geçmek bilmiyor.bazen sinirden oturup ağlıyorum ama kesin kararlıyım artk kilo vermem gerekiyor. giydiğim hiç birşeyi kendime yakıştıramiyorum.kendimi çok çirkin hissediyorum.benim gibi bu sorunu yaşayip da istediği kiloya düşen var mı.nasl başardinz.bana ne tavsiye edersinz.çok zor durumdaym.nasl başarıcam bilmiyorum
Bu insülin direnci mevzusunu bende çözemedim bi doktor insülin direncin var dedi bi hap verdi g ile baslıyan sonra emin olmak icin bir daha bi doktora gititm oda ne insülin direnci sizde öyle birsey yok dedi yani hangisi doğru anlamış değilim sizdeki belirtiler neydi tam olarak merak ettim

tedavi sirasinda insulin direnci icim seker ilaci vermediler mi?
benim yuksek degildi sinirdaydi ona ragmen 2 ay ilac kullandim
Bana bir doktor insülin direnci in var dedi ilaç verdi emin olmak icin başka doktora gittim Oda ne insülin direnci sizde öyle birsey yok dedi ve benim en büyük belirtim alakası varsa günüm resmen küçük tuvaletiöi yapmakla geçiyor

X