İlk okul erteleme

Evet malasef çoğu veli öyle çocukları birbirleriyle yariştiriyorlar kızımin sınıfından biliyorum

Raporu bağlı olduğunhz rehberlik araştırma merkezine götürüp sisteme işletmeniz gerekiyor.

Okul mu sizi oraya yönlendirdi hastaneden sonra
Yok, internette yazıyordu bende en doğru bilgiyi almak için Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM)'ne gittim. Onlarda hemen evrak doldurttular, sistemde fotoğrafı vardı zaten çok beklemeden hallettik işimizi.

60-66 aylık çocuklar veli onayıyla başlayabiliyor. Psikolog, psikiyatrist gördü mü çocuğu? Çok ciddi bir karar bu bütün hayatını etkiler.
Bu artık herkesin yaptığı bir şey. İnsanlar duygu durum bozukluğu raporu alarak 72 aylık çocuklarının okula başlamasını erteliyor, kendinden bir yaş küçük çocuklarla okuması mümkün değil. 72 aylık çocuklar şu an türkiyenin pek çok yerinde sınıfın en küçükleri arasında oluyor. kaldı ki bu çocuk zaten rahatsız.

Okul mu sizi oraya yönlendirdi hastaneden sonra
Sisteme işlemekle yetkili kurum RAM'dır. Sizin götürdüğünüz rapor ilçe kurulundan geçer ve sonucu hem size bildirilir hem sisteme işlenir. Okul da buna göre işlem yapar. Zor bir şey değil, bu ara ramlar bu işle meşgul zaten, kolayca hallolur. Takıldığınız noktaları kuruma telefon ederek sorabilirsiniz

Bu çocuk için konuşmuyorum ama siz de bir öğretmen olarak bunu destekliyor musunuz? 7 yaşında yahu bu çocuklar...

Bu çocuk için konuşmuyorum ama siz de bir öğretmen olarak bunu destekliyor musunuz? 7 yaşında yahu bu çocuklar...
Eskiden 6 yaşını dolduranlar başlıyordu okula. Şimdi 7 oldu. Devlet okullarında daha çok bu örnekler. Özellerde küçük öğrenci daha fazla.

Utanmasalar on yaşına kadar bekletecekler herhalde çocukları çok küçük henüz diye.

(Konu sahibi size değil sözüm)
Maalesef.
Gerçekten gereken durumlarda zaten uzman kişiler karar veriyor. Ama veliler bunu keyfi yapmaya başladı. Madem böyle bir erteleme hakkımız var neden kullanmayalım diyorlar şaka gibi. Onlar sayesinde ilkokul 1ler 8 yaşında çocuklarla doldu.

Beş yaşından itibaren çoğu çocuk (kreşe giden) okula hazır oluyor aslında. Onu da bakanlık anaokulu/anasınıfı uygulamasıyla çözdü. Hadi 6’ya da tamam anne yüreği kıyamaz diyelim ama yedide de gelişimi normal çocuğun eğitim almasını engellemek çocuğa karşı işlenen bir nevi suç bence.

Bence öğretmen uygun görmüyorsa ertelemeniz iyi olur. burada farklı bir durum varmış çünkü.

benim de bir sorum var. 2023 eylül ayında çocuğum 70 aylık olacak
bir sene ertelesem 82 aylık olacak 2024 eylülünde. 82 aylık çocuk çok büyük olmaz mı 1. sınıf için?

Büyük ihtimal böyle düşünen iki kişiyiz seninle
Bizden başka herkes boyu iki santim kısa olan çocuğunu anaokuluna veriyor. Çoğu anaokulunda 6,5 yaş sınıfı var hatta. Öğretmenlerin de çoğu bu durumu destekliyor. İnanılmaz bir şey bana kalırsa.

Normal gelişimde bir çocuksa okula başlaması gerekir bence. 4 ekim doğumlu oğlumu 71 aylıkken başlattım ben. Okuma yazma biliyordu,daha ne kadar anaokuluna göndereyim diye düşündüm.

Okul yaşı gelmiş olur zaten. Bence gelişimi normalse ertelemenize gerek yok.

Benim çevrem de pek yok öyle sanırım ya. 7 yaş içinde başlayan var, 6-6.5 arası da çok başlayan var. Her çocuk okula erken başlamaya uygun değil ama 6-7 yaş arası da erken değil zaten. Arkadaşımın 4 yaş bebesi okumayı sökmüş kendi kendine, başlatalım mı raporla falan dedi ona başlatma dedim mesela. Dil gelişimi eksik çünkü çocuğun. Bilişsel ve motor hızlı gitmiş, dil geri kalmış azcık.

Yok, internette yazıyordu bende en doğru bilgiyi almak için Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM)'ne gittim. Onlarda hemen evrak doldurttular, sistemde fotoğrafı vardı zaten çok beklemeden hallettik işimizi.
Yarın o zaman bende nerede olduğunu öğrenip götüreyim raporu

Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

Artı ileri derecede rahatsız üç dört yaşlarında gibi duruyor kemik yaşı da zaten iki yaş geri

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…