İlk Hamilelik İçin Öneriler

riverwind

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2009
21
0
47
Yeni hamile kalanlar için hamilelik ile ilgili kısa kısa bilgiler vermek istiyorum. İlk ay biraz sorunlu geçebiliyor hatta ikinci ayda bile mide bulantıları devam edebilir. Ve hatta çok nadir durumlarda hamilelğin sonuna kadar mide bulantılarıyla mücadele eden kişiler var. Öncelikle hamileyim diye yeme olayını abartmayacaksınız. Sonra doğumun hemen ardından bunalıma girmeyi göze alıyorsanız bol bol yemeye devam edin. Ama makul ölçülerde doğuma gideceğim diyorsanız beni dikkatle dinleyin. Ben 6. haftamda doktora gitmiştim ve kiloma bakmıştı bir ay sonra gittiğimde şok olmuştum ve dr bana kızmıştı. Sen böyle gidersen doğum sırasında da sonrasında da sorun yaşarsın demişti. Ve hergün yürümemi tavsiye etti. Yediklerime o günden sonra çok dikkat ettim . Hatta neredeyse rejim yaptım diyebilirim. Hergün yarım litre yağsız süt içtim. Yağsız peynir yedim çünkü yağsız olan ürünlerde kalsiyum çok daha fazlaymış yani bebeğin benden çaldığı kalsiyumu böyle yerine koymaya başladım. Elimden geldiğince balık yemeye çalıştım. Tavuk ve bulgur pilavı favori yemeklerim arasındaydı ve yağsız yoğurt. Sebze yemekleri de yaptım ve meyve çok yedim. Neticede doğuma giderken sadece 11 kilo ile o dönemi kapatmış oldum. Doğumdan bir hafta sonra merakımdan tarıldığımda eski kilomdan sadece 4 kilo fazlaydım. Ama asıl macera doğum sonrasında başladı. Kayınvalide ye sütün olmaz dedikçe etsuları haşlanmış yağlı etleryedim sonra baktım tartıya fırlamaya başlamışız. Hemen normal sürece döndüm. Doktorumla konuştum. Bol bol su içmemi ayran içmemi komposto içmemi tavsiye etti bence bu durumlarda en iyisi doktordan yardım almak. Ve şimdi bizim kız 2 yaşını doldurdu. Benim görünüşüm hiçbirzaman psikolojimi bozacak kadar kötü olmadı çünkü çok hassas insanlardan biriyim bu konuda. Benim gibi hassa anne adaylarına herzaman yardım etmeye hazırım...Kolay gelsin annneeeelerrr:ecrin_bebek:

teşekkürler anlattıkların için bir an kendimigördüm valla.ben 4 aylık hamileyim ve hala aynı kilomdayım ama bunda tabiki insanların çok büyük etkisi var.uzun boyluyum ve kemiklerim iri o yüzden zaten yapılıyım bide hamile kalıncadev gibi olacağımı idda eden insanlar var çevremde o yüzden bu kilo mevzusuna feci takmış durumdayım yani ne yapacağımı bilmiyorum takmamaya uğraşıyorum ama bir türlü olmuyo:KK43:

ınsanlara bu dönemde çok kilo alacağı gözüyle bakılır. Bir de şöyle denir. AAAcanım çok yakıştı sana bu kilolar filan. Bunlar külliyen yalandır. Eğer hamileliğin boyunca çok kilo alırsan bebeği eline aldığında sadece moral olarak büyük bir çöküntü yaşarsın. Çünkü hormonların ayarı birden düşüverir o mutlu insancık hamilelği boyunca etrafa gülücükler saçan kadın yok olur çünkü lohusa dönemi başlamıştır. Bu dönemde bebek ağlar, birileri sana sürekli bebeği emzir der, sütün galiba az bol bol yemen gerekiyor der abuk subuk şeyler tıkıştırırlar ağzına, sağdan soldan insanlar da gelip tebrik mahiyetinde senin kilolarınla ilgilenirse çıldırma noktasına gelebilirsin. Gözlemlediğim arkadaşlarımdan bu bilgileri veriyorum... Hamile birçok kişi bu dediğimi önemsemeyecek belki de hatta şöyle diyenler olabilir "bebeğim iyi doysun kilo alsamda olur falan" ama bunlar bilimsellikten tamamen uzaktır. Çünkü bebeklerimiz ihtiyacı olan herşeyi vücudumuzdan biz vermek istemesek de alıyorlar. Biz sadece kalsiyum değerlerimizi ve demir değerlerimizi düşürmeyelim çünkü olan bize oluyor Kalsiyumu bebek vantuz gibi çektiğinde hamilelik sonrası dişinden olabiliyorsun:-)bunun için de doktorunuz besinlerden hepsini alamayacağınızı söyleyerek takviye vitaminler verecektir. Demir hapı gibi. Ben bunların dışında balık yağı kullanmıştım. Doktor önerisiydi iyi ki de kullanmışım çünkü balık yağının içinde bulunan omega depresyon önleyici doğal bir vitamin. Ne hamilelğim boyunca ne doğururken ne bebeğimi büyütürken hiçbirşekilde bunalıma girmedim çok şükür. Bunda balık yağının etkisi büyük diye düşünüyorum. Ayrıca ben doğururken yanımda aileden kimse yoktu. Sadece çok sevdiğim iki arkadaşım vardı. Devlet hastanesinde doğum yapmama rağmen izin aldık ve biri doğum fotolarımı çekti, diğeri de sabaha kadar benimle beraberdi ve beni güldürdü. Moralinizi yüksek tutacak tipler ayarlayın o gün ve gece için. Ve sakın doğumdan sonra kendinizi eve tıkmayın ben bizim kız 10 günlükken sabahtan brunch öğleden sonrada alışveriş merkezi gezmeye gittim. ASL OLAN sizsiniz SıZ MUTLU OLURSANIZ bebeğiniz çok daha mutlu ve akıllı oluyor. Şimdiden kolay gelsin soracaklarınız olursa yanıt yazarım. KOLAY GELSıN HEPıNıZE.

bende 7 haftalık hamileyim. kilo almayı geçtim bişey yiyemiyorum. özelliklede salçalı yemekleri görmek dahi midemi bulandırmaya yetiyor. eğer hamilelik sonuna kadar devam ederse bu durum yandım. zaten zayıfım. ne yapacağımı bilemiyorum.

bende 7 haftalık hamileyim. kilo almayı geçtim bişey yiyemiyorum. özelliklede salçalı yemekleri görmek dahi midemi bulandırmaya yetiyor. eğer hamilelik sonuna kadar devam ederse bu durum yandım. zaten zayıfım. ne yapacağımı bilemiyorum.

canım merak etme bu söylediğin en fazla ilk üç ay süryor daha sonra eskisi kadar tiksinmiyorsun hatta güzel güzel kilo alıyorsun

ben bulantılı dönemi geçtim o dönemde kilo verdim yemek yiyemedim die ama 14 haftalık oldum hala kilo almadım yemekte yiyorum bi sorunmu var acab :) :KK43:

telşekkürler yeni hamişler olarak
acıktıkça kaptırıyoruz kendimizi yemeğe
çok dikkat etmeliyiz

ben 59 kiloyla hamile kaldım cnm...2 ay bitecek haftaya inşallah..
kilo almadım ama bnm göbeğimde şişkinlik olmaya başladı bile....bu normal mi?

benimde 8 hftam bitti ama mide bulantım bitmedi..artık dayanmıyorum..bunu hafifletcek bişi yok mu ya :S:S doktor normal dio ama bu nasıl normallik,, midem bulanıo yanıo ağrıo ,,, bi midenin başına gelebilecek herşey oluo yani :KK70: hepinize sorunsuz hamilelikler hoşçakalınn....

iyi gunler kızlar bnde 20 haftalık hamıleyım ve galıba 5 kılo aldım gerıye kalıyo 19 hafta acaba kac kılo alırım daha ya 60 kıloyla başladım ben yardımcı olrsanız sevınırım
ayrıca ilk haftalarda bulantısı olan arkadaslar benım hiç olmadı ama cevremdekı arkadaslarımın ilk 3 ay oldu 4.aydada mıde yanmalarınız baslıyo allah hepinize kolaylık versın
bide ben su içemıyorum ama cokkkkk meyva yıyorum bılmıyorum sonum nolur

bende 23 haftalık hamileyim ve 5 kilo aldım ve mide bulantısı hala devam ediyor bir yere giderken hala bulantılarım devam ediyor allah herkese kolay hamilelik ve kolay doğumlar yapmalarını nasip etsin

bence bol su içmek kilo kontrolüne çok yardımcı .ben günde 3 litre den fazla su içiyorum,sürekli sıvı aldığım için tokluk hissi oluşuyo ve abur cubur yemiyorum..birde kendime hedef koydum en fazla 13 kilo alıcam diye..alıcağım kiloları son aylara saklıyorum..bide arkadaşlar yeni hamile kalanlar ve 2-3 aylık olanlar bence çok şanslıyız önümüz yaz bol bol meyve sebze yiyerek ve bol sıvı tüketerek sağlıklı beslenebiliriz.düşünsenize ya ilk aylarımız kışın ortasına denk gelseydi?kendi adıma konuşayım ben her kış 3-4 kilo alır sonra da vermek için uğraşırdım..

bu arada bende 61 kilo ile hamile kaldım boyum 1.70 daha hiç kilo almadım..alacağım kiloları son 4 aya saklıyorum.yediklerime dikkat ediyorum ilk 4 ayı kilo almadana yada 2-3 kiloyla bitirmek istiyorum..bu arada dr um sana fazladan kilo aldıracak hiçbirşey(hamurişi,tatlı,kızartmalar) bebeğine yaramıcak,bunu bil ona göre ye dedi..

X