İlk defa konu eşim değil

Saadet zincirine katılmışsınız. Bir an önce ana paranızı almaya çalışın ama o paralar gitti ben size diyeyim. Susturmak için biraz ödeme yapabilir, ne verirse alın. Elden para vermediniz inşallah?

Paranızı riske atıyorsunuz, insan hiç mi akıllanmaz ya...

İşin mahiyeti nedir? Adam sizin parayla yaş maya alıp ekmek yapıp sattıkça ödeme mi yapıyor, inşaat malzemeleri stoklayıp demir çimento fiyatları artınca satıp kârını mı veriyor, para piyasaları araçlarından birinde yatırım mı yapıyor? Nedir yani aydan aya ödeme aldığınız iş?

Şu an her türlü paranız risk altında, zira geçen sene ödediğiniz meblağ kârla size geri ödenip ağzınıza bir parmak bal çalınmış güven kazandırmış, ki bu yıl geçen yıl verdiğiniz paranın 4 katını vermişsiniz.

Eğer para piyasalarına yatırım yapılan bir oluşumun içindeyseniz,

1- bu tip oluşumlar spk mevzuatı gereği suç, hiç kimse hatta lisanslı yatırım danışmanı dahi parasını yatıracak kişiyle aracı kurumuyla resmi bir sözleşme yapılmadan bireysel para alamaz.
2-Para piyasası enstrümanlarına yapılan yatırımlar (hisse, viob, altın, gümüş gibi değerli madenler vb) için aylık şu kadar getirisi olur diye asla garanti verilemez çünkü piyasa iç ve dış etkenlere göre şekillendiğinden kâr/zarar değişkenlik gösterir, bu sebeple eğer size bu tür bir garanti verildiyse kesinlikle güvenilir değil veya parayı verdiğiniz kişi size neler olabileceğini anlatmadı ya da anlattı ama siz kâr edeceğinizi düşündüğünüz kısma kilitlenip diğer ayrıntıları pas geçtiniz, ki dediğim gibi eğer böyle bir durumsa paranızı alan kişi şu an suç işliyor, dua edin de adam manipülatör vs olmasın, onunla beraber hareket eden herkes bu suça dahil olmuş sayılacağından spkyla davalık olabilirsiniz çünkü.

Ve umarım parayı elden vermediniz, umarım banka transferiyle ödeme yapmış ve açıklama kısmına neden verdiğinizi alenen yapmışsınızdır.
İnşaat sektörü yani bir nevi iş ortaklığı gibi

Bu devirde kimseye güvenmeyeceksin. Benim bir arkadaşım vardı erkek, yıllar önce illegal olmayan, ticarete dayalı bir yöntemle böyle bir şey teklif etti. Başka bir adam mal alıyor, işletiyor ve kardan komisyon ödüyordu. Arkadaşımda aracılık ediyor mesela kar 20.000 tl ise 5.000 tl sini kendisi alıp, 15.000 tl sini kendi bağladıklarına veriyordu.

O kadar ısrar etti ki, "Tamam ama adam bana güvence verecek" dedim. "Yaaa adam tanınmış birisi, ticaret yapıyor vermez bence, kimseye vermiyor" dedi. Ben de "Bu işten sen de para kazanıyorsun, madem bu kadar güvenilir ve sen kefil oluyorsun sen güvence vereceksin o zaman" dedim. Tamam dedi ve param kadar senet imzalattım.

2-3 ay para geldi ve sonra aynı bahaneler üretilmeye başladı. Arkadaşıma "Benim paramı getir" dedim. İstemiş, ama alamamış ve bahane sunmuş. Arkadaşıma " Valla ben sana demiştim, ben inanmadım bir türlü. Sen ısrar kıyamet kendinde kazanmak için yalvardın, 1 hafta süren var paramı getir" dedim.

Ben aşırı rahatım 😅 2-3 ay aldım, arkadaşım memur ve senet elimde ve üstüne basa basa "bak para giderse senden tahsil ederim, beni çok zorladın" demişim, Tamam demiş.

Tabii 1 hafta doldu, para gelmedi. Senedi verdim avukata ve icra yoluyla tahsil ettim. Arkadaşım bana küsmedi, aksine senin gibi olmak lazımmış dedi. Bu salak kendiside yolunmuş. Sonra aldılar falan ama 5 sene sonra.

Akıl var, izan var hangi akla hizmet güvence olmadan para verirsiniz? Bu kadar haber yapılıyor??? Bana olmaz deme, bak olmuş.

X