İlahi adaletin işleyişini görenler.. Çıkan Ahlar Paylaşım Merkezi olsun burası ...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
leonela sende yazıcaktın ailenle ılgılı anılarını yanlış hatırlamıyosam :)

Evet anlatacaktım :) Ama vazgeçtim galiba...
Diyorum ya, evet ilahi adalet diyebilir miyiz evet.
Ama benim içimden geçtikten sonra anlatmak bile anlamsız geldi bana anlatamadım.
Şu sıra içimdeki duyguları biri çaldı götürdü sanki.
Of :KK43:

Evet anlatacaktım :) Ama vazgeçtim galiba...
Diyorum ya, evet ilahi adalet diyebilir miyiz evet.
Ama benim içimden geçtikten sonra anlatmak bile anlamsız geldi bana anlatamadım.
Şu sıra içimdeki duyguları biri çaldı götürdü sanki.
Of :KK43:

ne güzel işte için tertemiz :))boşuktasın sanırım

Çok samimi bir arkadaşımız vardı. 5-6 kişi görüşen bir kızlar grubuyduk :) Üniversitedeyiz. Geçen yıl başka bir arkadaş grubu edindi kendine ve resmen bize nispet yaptı. Bizi adam yerine bile koymadı öyle tavırları vardı ki. Çok burnu havadalık yaptı. Sonra o arkadaş grubuyla sorunlar yaşamış bitirmişler bununla arkadaşlığı. Gelip bizimle samimi oldu yine ve şans verdik.
Sonra yine aynen böyle bir durum oldu. Yine başka arkadaşlar edinip bizimle muhattabı kesti. Nispet yapmaya başladı. Bizi adam yerine koymadı. Yine onlarla da kavga etmiş. Biz yine kapımızı açtık ona.
Ve son olarak bir erkek arkadaşı oldu. Ona kendini öyle kaptırdı ki şu an yine bizimle görüşmüyor. Bu kez selam bile vermiyor. Yerden gökten silmiş bizi. Düşman kesildi bize. Tez zamanda anlamasını umuyorum bize yaptığı haksızlığı. İlahi adalet olayına uygun oldu mu bilmiyorum ama .

Lisedeyken bir sevgilim vardı. Çok çok aşıktım, gözüm kördü. Bir de çok cahilliğime denk gelmişti küçük olduğumdan dolayı. 1 buçuk yıl anamdan emdiğim sütü burnumdan getirdi çocuk. Bana küfürler etti, hakaretler etti, kafasına göre ayrıldı, kafasına göre barışmak istedi, en ufacık bir kavgamızda bile etmediği hakaret kalmıyordu, hiç gün yüzü görmedim diyebilirim onunlayken. Son olarak bana tokat attı ve ben onu da affetmiştim. Dediğim gibi cahildim, ondan başkasıyla yapamam sanıyordum. Üniversite sınavına hazırlanıyorduk o da ben de, ve onun yüzünden hiç ders çalışamıyordum. Sonunda artık canıma tak etti ve onu terkettim. Telefonlarına, mesajlarına cevap vermedim tam 2 ay boyunca. Üniversite sınavıma girdim hayatıma devam ettim. Ve bu 2 ayın sonunda biri girdi hayatıma. Bir sevgilim olduğunu öğrenen bu eski sevgilim kapıma dayandı, benimle barışmak istedi. Ağladı yalvardı yakardı. Onunla görüşmediğim ve barışmadığım için kahrolmuş o kadar kötüydü ki. Çok zayıflamıştı halsiz görünüyordu ve en önemlisi; üniversite sınavına gireceği günden bir gün önce içmiş ağlamış sabaha kadar ve sınavda sızmış uyumuş resmen sıranın üstünde. Sınavı iptal edilmiş, girmedi olarak gösterilmiş. Bana bunları anlattı ve yemin ederim bir gram bile acımadım, üzülmedim. Ve o sıralarda hayatıma giren o yeni sevgilim şu an evleneceğim adam, bitanecik sözlüm :KK16:. Yıllardır süren ilişkimizde çok zor günler atlattık ama bana bir tek kötü laf, bir kırıcı sözde bulunmadı. Ama o eski sevgilim hala arkadaşlarıma beni soruyor. Nasıl olduğumu merak ediyor, iyi miyim değil miyim, sevgilimle evlenip evlenmediğimi, nerde ne yaptığımı falan soruyor. İlahi adalet diyorum buna bende.

o ah ettiğim dönemden sonra geçen 2 senede aslında artık o kadar da umrumda değildi ben ondan vazgeçmiştim. geri dönüşü ondan tamamen vazgeçtiğim zamanda gerçekleşti. istediğin şey sen onu istemekten vazgeçtiğin zaman gerçekleşir ya, öyle oldu.

ama bana dönmesi için çok dua ettim. hayatımda ilk kez bir adamdan resmen aşk dilendim. telefonlarda ağlamalar, son bir kez görüşelim demeler.. dua ettim benim ona yalvardığım gibi bana yalvararak dönsün, aynı cümlelerle bana gelsin. yemin ediyorum son bir kez göreyim diye telefonda ağladığı gün o kadarına ben bile inanamadım.

sürekli bunu düşünme, sen eğer gerçekten haklıysan ve çok yürekten istemişsen bir gün mutlaka olacaktır, sen artık unutmuş olsan bile Allah hatırlatıyor.

bi laf var çok severim; ''Kalbinizde olup da hiç kimseye anlatamadığınız, dile getirilmesi imkansız bir şey var ya; İşte Allah onu biliyor, üzülmeyin.''

ayy aglattın beni resmen ya .... aynen kalbimdekini ölmeden göster bana Allahım....o telefonlara bakmayan... ukala ukala davranan adamların hakkından ancak sen gelirsin Allahım...

kızlar yazılanları okumadım ama konunun başlığı dikkatimi çekti
insanın canı yanıyor ama ah etmek çok kötü bir şey
beddua belki haksız yere bir insanın canını yakabilir ya da beddua edeni etkileyebilir
ah yerine Allah ıslah etsin demek gerek
çünkü beddua edince o kişilerin düzelmesine engel olabilirsiniz, onların azgınlığını artırabilirsiniz
bu da hem size hem çevrenizdekilere zarar verebilir
bu zor ama doğru olan bu

Bu konuyu açtıktan hemen sonra, birine aşık oldum. Daha doğrusu aslında ben 18imden beri ona hep aşıkmışım ama kalbimde uzaklara atmışım. Bu konudan sonraki ay, aramızda iletişim, karşılıklı ilgi oldu vs vs ...
Ama bana öyle bir şey yaptı ki, 1 hafta boyunca uyuyamadım, uyusam bile uykularımda ağladım, durup dururken nefes alamama krizlerine girdim astım hastaları gibi, gözlerimi tek bir noktaya sabitleyip öylece durduğum oldu ...
Tek bir şey hissediyordum, yaşarken ölür gibi. Neyin var dediklerinde tek söylediğim şey "nefes alamıyorum" oldu .
Sonra tam 1 hafta sonra, hiç ah etmememe rağmen, düştü ve kaburgası kırıldı .
Hastaneye götürdüler vs , sürekli aynı ortamda olduğum biriydi .
Hiç unutmuyorum aynı sofrada otururken, tam karşımda bir cümle çıktı ağzından.
Öyle kötüyüm ki dedi kalbini tutarak, "NEFES ALAMIYORUM, BİLDİĞİN NEFES ALAMIYORUM !"
O an gözlerim dolu dolu oldu . Çünkü ne olursa olsun benim alamadığım nefesi RABBİM ona da bir şekilde aldırmadı .
Tabi çok üzüldüm ona, çünkü bu olayın bir kaç gün öncesinde benden özürler diledi ve sevdiğini söyledi. Ve ben de onu hemen oracıkta zaten affetmiştim. Ama gerçekten çok kötüydüm . Onu çok çok çok seviyorum hala daha ...
Ama o bir hafta inanın, ölmeyi istedim. Yaşamak haramdı bana sanki .
Alkollü araba kullandım hem de dağ gibi bir yerde ki ben yeni ehliyet almıştım. Sağ taraf uçurum ... Direksiyonu azcık kırsam, ölüm demekti ama kıyamadım Çünkü Yanımda o vardı...
Çok düşündüm ama. Her şeyin üstüme geldiği bir haftaydı zaaten, bir de onun yaptıkları son damla olmuştu.
Kısacası ... Tanık olduğum en büyük İlahi Adalet budur .

benim dilim beddua etmiyor ama kalbimi taaa içinden beddualar geçiyor... dillendirmiyorum Allah korkumdan ...ama insan işte pişmanlıgı geri donusu gormek istiyor... çünkü aptal yerine koyulmak bazı yalanlara inanmış olmak üzüyor insanı.... kesinlikle ilahı adalet işliyor...hatta oyle bir işliyor kı ben mesela basıma bısı gelse suna sunu yapmıstım dıye dırek hatırlıyorm...

Benimde eskı erkek arkadasım benı aldatmıstı facede kızlarla konusmus ... sevgılıyken biz yalnız oldugunu söyluyormus herkese malum kısmetı kapanmasın... sonra derken benden ayrıldı... baya uzuldum... iştah falan gitti.. sivilcelendim zayıfladım... ne mı oldu 4 yıl gectı hala ara ara konusma tesebbusunde bulunuyor.. ayrılıktan 6 ay sonra faceden eklemısıtı o zaman kabul ettım ne dıyecek bakalım dıye ...bnden ayrılır ayrılmaz bır kızla cıkmıstı ondan ayrılmıs ... nedenıyse kıza soyledıgı benı unutamamasıymıs.... ınandım mı buna hayır ama bu geri donusu gormek guzel oldu.... bugunlerde yıne terkedıldım hem de tam yüzük bakarken nişan falan için bastrıyodu dusunun bu adam ... ayrılık nedenı ise mesafe ve buna baglı olarak gelıs gıdıslerınde para harcaması yanı ben boyle oldugunu dusunuyorm ama onun soyledıgı fazla ılgı beklemem, kaprislerim ve bu yuzden bi kac yıl bekleyemeyecek olmasıymıs... ayrılacagım cok durum oldu ama ben affettım ayrılmadım... ama o bnı en cok ıhtıyacm oldugu an terkettı...tellerime bakmadı bıle sms ıle ayrıldı ..cok koydu bana o kadar emegım var ... sımdı ise ilahi adaletın onun ıcın ıslemesını beklıyorm.... beddua etmıyorm sole olsun boyle olsun dıye ama içine vesvese düşsün ve benimle iletişime gecsın istiyorum....bazen bunu soylemekten bile utanıuyorum...çünkü Allahım ne yapacagını bilir...bana ıyı bır eş ve mutluluk nasip etsin ona odaklandım...ama eger ger dönüş olursa bu topic e eklerım :)

kızlar yazılanları okumadım ama konunun başlığı dikkatimi çekti
insanın canı yanıyor ama ah etmek çok kötü bir şey
beddua belki haksız yere bir insanın canını yakabilir ya da beddua edeni etkileyebilir
ah yerine Allah ıslah etsin demek gerek
çünkü beddua edince o kişilerin düzelmesine engel olabilirsiniz, onların azgınlığını artırabilirsiniz
bu da hem size hem çevrenizdekilere zarar verebilir
bu zor ama doğru olan bu

Canım, ah etmek derken beddua değil.
Yani yok şöyle olsun, allah bişini versin, gebersin vs değil .
Ağlamak, üzülmek, kendi kendine içlenmek bile ah etmektir. Hatta az önce yazdığım örnekteki gibi, tek bir kötü cümle kurmadım onun için ama o yatağa yattığımda çektiğim ahlar çıktı yine de.

Canım, ah etmek derken beddua değil.
Yani yok şöyle olsun, allah bişini versin, gebersin vs değil .
Ağlamak, üzülmek, kendi kendine içlenmek bile ah etmektir. Hatta az önce yazdığım örnekteki gibi, tek bir kötü cümle kurmadım onun için ama o yatağa yattığımda çektiğim ahlar çıktı yine de.

bendeki durum işte... Allah korkumdan agzımı acıp düüşsün,ölsün,çarpılsın,aldatılsın vs dıyemıyorum...demem de ..agzıma gelse de susarım... ama oyle bır an oluyo kı durup dururken ..geçmiş aklına gelince içinden belalar geçiyo ..duyuyosun iç sesini.. ama dilin soylemıyor... işte ben buna dıyorum kı asıl acı bu... Allah imtihan ediyor belki de...dilim söylemezken, içim söylüyorsa rabbim yanına koymaz eminim....

bendeki durum işte... Allah korkumdan agzımı acıp düüşsün,ölsün,çarpılsın,aldatılsın vs dıyemıyorum...demem de ..agzıma gelse de susarım... ama oyle bır an oluyo kı durup dururken ..geçmiş aklına gelince içinden belalar geçiyo ..duyuyosun iç sesini.. ama dilin soylemıyor... işte ben buna dıyorum kı asıl acı bu... Allah imtihan ediyor belki de...dilim söylemezken, içim söylüyorsa rabbim yanına koymaz eminim....

İçinde söylemediğinde oluyor aslında biliyor musun ? :)
Tamamen affedebildiğinde geri dönüyor sana beklediklerin :) Onu anladım ben.

Son düzenleme:
ben direkt başlığa istinaden yazayım yorumları okumak pek adetim değildir :KK1:

ilahi adalet için yarına kalır da yanına kalmaz derler leoşum :KK31:
benim böyle durumlarım olduğunda Allah'a havale ederim.
öyle beddua da etmem çünkü bende de haksızlık var ise o beddua sahibine döner derler. :KK6:
çok çok canım yandı ise ne eksik ne fazla aynısını yaşat Rabbim derim.
zira benim dememe gerek yok öyle ya da böyle o adalet yerini buluyor/bulacaktır :KK31:

ben direkt başlığa istinaden yazayım yorumları okumak pek adetim değildir :KK1:

ilahi adalet için yarına kalır da yanına kalmaz derler leoşum :KK31:
benim böyle durumlarım olduğunda Allah'a havale ederim.
öyle beddua da etmem çünkü bende de haksızlık var ise o beddua sahibine döner derler. :KK6:
çok çok canım yandı ise ne eksik ne fazla aynısını yaşat Rabbim derim.
zira benim dememe gerek yok öyle ya da böyle o adalet yerini buluyor/bulacaktır :KK31:

Aynen kuzum. Er ya da geç buluyor. Bekliyorum ben de inşallah ? :)

ben ilahi adaletten muhteşem bı donus yasadım ama sımdı anlaatamıycam yanlız bısey soyleyeyım ah yerıne gecer mı bılmıyorum ama bana acı cektırenlere tek bır cumle kuruyorum Rabbım bana tercıh ettıklerı ıle sınasın. mesela bırı para ıcın canımı yaktı Allah oyle bı mucıze gondersın kı o parada yasasın sıkıntıyı yada baska bı kadın Allah o kadında yasatsın acıyı bunu soyluyorum. kım kıme bır kotuluk ettıyse Rabbım o kotuluk ıle sınasın o kısıyı de.:KK47:

ben ilahi adaletten muhteşem bı donus yasadım ama sımdı anlaatamıycam yanlız bısey soyleyeyım ah yerıne gecer mı bılmıyorum ama bana acı cektırenlere tek bır cumle kuruyorum Rabbım bana tercıh ettıklerı ıle sınasın. mesela bırı para ıcın canımı yaktı Allah oyle bı mucıze gondersın kı o parada yasasın sıkıntıyı yada baska bı kadın Allah o kadında yasatsın acıyı bunu soyluyorum. kım kıme bır kotuluk ettıyse Rabbım o kotuluk ıle sınasın o kısıyı de.:KK47:

Ben de hep bu cümleyi söylerim aslında. Ne için benden vazgeçtilerse, beni terkettilerse onlarla sınansınlar :)

ilahi adalet gün gelecek elbet işleyecek.Allah yarına bırakır ama yanına bırakmazmış..inşallah o günü sabırla bekliyorum.içimi yakanın da içi yansın.!!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X