Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yıldız , Almanya’da doğmuş oranın vatandaşı Türk asıllı bir komiserdir. Alman yardımcısıyla birlite bir cinayet soruşturmasının başına atanır. Cinayetin kurbanıda bir Türktür. Kitabı okurken işlenen cinayetin detayları Yunan Mitolojisi ile harmanlanmış bunun yanında yazar sık sık Almanyanın geçmişi Naziler ve günümüzdeki uzantısı olan Neonazilere de atıfta bulunmuş

Evet neden okumadigini sakincasi yoksa öğrenebilir miyim?😎

Yani şöyle kitap-yazar bilgi birikimine guvendigim saglam bi okuyucu oldugun için merak ettim🍀
🧡💐
Aslında belli bir nedeni yok, bazen istemsizce elin gitmez ya kitaba tamamen öyle bir durum hani çok ilgimi de çekmeyince okumayı düşünmedim. Belki ileride okurum, o zamana kadar bu akşamı unuturum zaten 😅

Yıldız , Almanya’da doğmuş oranın vatandaşı Türk asıllı bir komiserdir. Alman yardımcısıyla birlite bir cinayet soruşturmasının başına atanır. Cinayetin kurbanıda bir Türktür. Kitabı okurken işlenen cinayetin detayları Yunan Mitolojisi ile harmanlanmış bunun yanında yazar sık sık Almanyanın geçmişi Naziler ve günümüzdeki uzantısı olan Neonazilere de atıfta bulunmuş
Neonazilere yönlendirmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz canım. Ben başından beri onların yapmadığını anlamıştım

Eveeett o zaman minik bir yorumumu bırakacağım mitolojide bayılırız çift olarak. Neredeyse tüm yapılmış belgeselleri, filmleri, dizileri izlemiş kitapları sıkça olmasa da okumaya çalışırız. Ben gerçekten bir romanın alt metni olarak mitolojiyi böyle yoğun kullanmasına kurgulamasına bayıldım!
Fakat mitolojik bölümlerin bazı kısımlarda çok entegre gitmediğini düşündüm. Belki hikayeyi bildiğim için bilemiyorum fazla uzatıldığını düşündüğüm kısımlar oldu (Herakles'in kahramanlıkları mesela).

Önce beni rahatsız eden hususta bahsedeyim. Kitapta bahsedilmiyor ama ben şu tanrılara baktım. Maalesef hep ensest ilişkiler söz konusu
Aslında bizim Tanrı Allah inancımız gibi düşünmemek gerek. Mitolojik tanrılar çok daha farklı. Burda bahsedilen ensest değil de kanı korumak aynı kana sahip kişilerle evlenmek.

Lap diye dalacagim en cok uzuldugume seye.
Kartal yani Peter in baba sevgisine muhtac kalmasi. Hele ki abla ve annesi de olmayinca dünyada,daha da cok hissetmis eksikligini bir ailenin.
Baba cok bencil biri.

Son düzenleme:
Eveeett o zaman minik bir yorumumu bırakacağım mitolojide bayılırız çift olarak. Neredeyse tüm yapılmış belgeselleri, filmleri, dizileri izlemiş kitapları sıkça olmasa da okumaya çalışırız. Ben gerçekten bir romanın alt metni olarak mitolojiyi böyle yoğun kullanmasına kurgulamasına bayıldım!
Fakat mitolojik bölümlerin bazı kısımlarda çok entegre gitmediğini düşündüm. Belki hikayeyi bildiğim için bilemiyorum fazla uzatıldığını düşündüğüm kısımlar oldu (Herakles'in kahramanlıkları mesela).
Mitolojik kısımların metinle uyumluluğu ancak kitabın sonunda anladım

Neonazilere yönlendirmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz canım. Ben başından beri onların yapmadığını anlamıştım
Bence amaç zaten ondan şüphelendirmek değil, eleştirel bir yaklaşım olarak onlarıda ele almak.
Kesinlikle bende başından beri hiç onlara ihtimal vermedim.

🧡💐
Aslında belli bir nedeni yok, bazen istemsizce elin gitmez ya kitaba tamamen öyle bir durum hani çok ilgimi de çekmeyince okumayı düşünmedim. Belki ileride okurum, o zamana kadar bu akşamı unuturum zaten 😅
Ahmet Umit ilk kez okudum ben ayni zamanda mitoloji ile ilgili okudugum ilk kitap.

Seni de yazarin veya mitoloji kitaplarini cok okumaktan dolayi okuma geregi duymadin sandim 😎

Aciklama icin teşekkür ederim.💙

Ben de neonaziler olmadığını düşünmüştüm neden onlara bu kadar yer verildiğini de çok anlamlandıramadım aslında. Acaba Almanyada gerçekten bu gruplar baskınlaşmaya mı başladı diye düşündüm

İyi akşamlar ben uygulamadan okuduğum için arka kapak yoktu, o nedenle arka kapakta yazdığı söylenilen - kim bahsetti hatırlamiyorum kusura bakmasın- sürpriz isim kısmını görmeden kitap boyunca Nevzat Komiser e bağlanacak mı diye bekledim durdum ve haklı çıktım. Ahmet Ümit kitaplarından alıştığımız Nevzat in olmayışı bir eksiklikti benim için.

Mitolojik kısımların metinle uyumluluğu ancak kitabın sonunda anladım
Evet o kısımlar çok şahane kurgulanmış gibi değil naçizane...
Peki havada kaldığını düşündüğüm bir kısım var orası tma oturmadı Hüseyin'i bağ evinde yaşanan olay nereye bağlandı? Kimlere bağlandı orası sanki biraz havada bırakıldı gibi.

Evet o kısımlar çok şahane kurgulanmış gibi değil naçizane...
Peki havada kaldığını düşündüğüm bir kısım var orası tma oturmadı Hüseyin'i bağ evinde yaşanan olay nereye bağlandı? Kimlere bağlandı orası sanki biraz havada bırakıldı gibi.
Eskiden kavga ettiği adam yapmıştı ya 🤔

İyi akşamlar ben uygulamadan okuduğum için arka kapak yoktu, o nedenle arka kapakta yazdığı söylenilen - kim bahsetti hatırlamiyorum kusura bakmasın- sürpriz isim kısmını görmeden kitap boyunca Nevzat Komiser e bağlanacak mı diye bekledim durdum ve haklı çıktım. Ahmet Ümit kitaplarından alıştığımız Nevzat in olmayışı bir eksiklikti benim için.
Benim içinde. Bende Nevzat Komiserciyim 🤭

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X