Hiçbir alakam yokken İfadeye çağırıldım

Zaten usta bi hacker a denk geldiysen yandın. Bununla ilgili filmler de çekildi. Hatta o filmlerden sonra herkes bilgisayarının kamerasını kapatmaya başladı. Bizi bağlanıp izliyorlardır diye. Benim de bildim bileli kamerası kapalıdır :KK45:
Bizim dolandırıcılar usta olmasa bile olmak için elinden geleni yapar:)) artık çoğumuzun evinde tv telefon tablet PC bir sürü teknolojik alet var, hangi birini kapatalım 😂 hem görüntü hem ses algılıyor hepsi, banyoda su açıp konuşmamız lazım:))

Eşim mimar seviyesinde yazılımcı. Yapay zeka yazılımları yapıyor, adam bütün güvenlik açıklarını bildiği için kullandığımız aletlerde göz açtırmıyor bize. Teknoloji her zaman çift yönde gelişir, sadece senin hayatını değil hırsızın da hayatını kolaylaştırıyor diyor.

Paranoyaklık değil yaptığınız çok doğru. Ablam bankacı olmasına rağmen, güvenli bunlar, her zaman alış veriş yapıyorum deyip kartını kaydetmiş. Eşim sildirdi hatta kartını iptal ettirip yenisini çıkarttırdı. Harcama limiti koydurdu, atıyorum şu rakam üstünde kart çalışmıyor vs. Ya dedim banka müdürüsün bari sen yapma. Annemi elli kere tembihledim, alışveriş sitelerine kredi kartı kaydetme, her lazım olduğunda elinle gir dedim. Onun telefonu hacklenir diye onay kodu benim telefonuma geliyor mesela. Mağazada kafede kullanması için dijital kredi kartı tanımladık (appl wal) Ayrıca yüz tanıma yükledik, dijital kredi kartla ödeyince yüz kontrolu gerekiyor. Ayrıca dijital kredi kartında kapat/aç özelliği var. Ödeme yaparken açıyor kartı, işlem bitince hemen kapatıyor. Allahtan bana da uyarı geliyor, kapatmayı unutursa ben kapatıyorum kartını.

Ben veya bir tanıdığın sana mesaj mail whatsapp aracılığıyla yazıp para istersek önce bizi ara bizle konuş dedim. Link bulunan bütün mailleri mesajları sakın açma okumadan sil dedim. Her hafta arıyorum, eklenmiş biri var mı diye telefon defterini kontrol ettiriyorum. Polisiz savcıyız vs arayan olursa hemen kapat telefonu asla konuşma dedim. Bunu yapıyor, hatta bir keresinde hesabınız kullanılmış vs dediklerinde karakolun sokağında oturuyorum gelin orada konuşalım demiş çat diye kapatmış karşı taraf.
Valla biz böyle yazdıkça tuhaf gelecek ama ben telefonun fabrika çıkışında kayıtlı olan uygulamaları dışında bir tek whatsapp kurdum başka uygulama kurmuyorum zira misal radyo uygulaması kuracaksınız ne alakaysa telefon rehberinizden fotoğraflarınıza kadar erişim yetkisi istiyor, ne münasebet.
Altı üstü müzik dinleyeceğim bir uygulamanın benim kişisel alanımla ne işi olur, dinlemek istediğim radyoyu Google’ a yazıp açıyorum, tanımadığım hiçbir numarayı açmam, link tıklamam, birçok numara da özellikle 800’lü numaralar bende spamdır.

Eğer zincirleme bir durum yoksa satıcı kaporayı vermediğinde bile sıkıntı olmuyor. Geçen yıl bi araba satacaktım malum sitede. Alıcı başka şehirden geliyordu. Daha gelmeden, talebim olmamasına rağmen bi miktar para attı hesabıma. Neyse alıcı geldi. Tavırları hoşuma gitmedi. Arabayı alıp gezmek istedi, yanımda sürekli değişik değişik insanlarla görüntülü konuşmaya başladı. Konuşmalarından aşşşırı rahatsız oldum. Satıştan vazgeçtiğimi söyledim. Kaporayı da dalgınlığıma geldi elden verdim. Çok bilen alıcı hemen karakola gitmiş şikayetçi olmuş. Beni ifadeye çağırdılar. Satmak zorunda mıyım parayı elden verdim dedim. Şahit istediler o an sadece ikimizdik dedim. Neyse polislerle aramızda samimiyet oluştu. Bi tanesi zaten kaporayı vermeyebilirsiniz hakkınızda daha önce bu konudan şikayet yoksa hiç bi şey olmaz dedi. Yani 1 yılı geçmiş bile olabilir hala ses seda yok. Sizin olayda konu nasıl o kadar uzadı anlamadım ama korkmayın hiç bişey çıkmaz.

Çok geçmiş olsun, peki cihazınızın Bluetooth’unu hep aktif tutar mısınız? Sürekli aktifse kayıtlı cihazlar kısmında farklı, yabancı bir cihaz görünüyor mu bir bakın, telefonunuza önce Bluetooth üzerinden eşleşme yaptırıldığını düşünüyorum şahsen.
Telefonunuzun şifrelerini de değiştirmediyseniz bir an önce karmaşık kombinasyonlu, ardışık sayılardan oluşmayan araya harf de koyacağınız şifre tanımlayın.
Ya evet. Benim Bluetooth hep açık kalıyor ve bunu hiç takmıyordum aman ne olacak rahatlığı vardır. Wi-Fi de açık kalır, mobil veri de, hatta kesin o aralar internet paylaşımını da açık unutmuşumdur beklerim yani

Ya evet. Benim Bluetooth hep açık kalıyor ve bunu hiç takmıyordum aman ne olacak rahatlığı vardır. Wi-Fi de açık kalır, mobil veri de, hatta kesin o aralar internet paylaşımını da açık unutmuşumdur beklerim yani
Tekrar çok geçmiş olsun inşallah kazasız belasız atlatırsınız ama bundan sonra kulağınıza küpe olsun, kırılması kolay basit şifreler kullanmayın, Bluetooth, hotspot, konum, veri vb özellikleri ihtiyacınız dışında aktif tutmayın, akıllı telefonlardaki özellikler kullanım kolaylığı sağlasa da aynı zamanda güvenlik açığı olan özellikler, telefonlar artık aynı anda her şey yapabiliyor para ödeme para çekme, pos cihazı bile olabiliyorlar, onun da dolandırıcıları var, birçok kullanıcı temassız ödeme ve pos cihazı özelliklerini aktif ettiğinden yanınızdan geçerken hesabınızdan para dahi çekebiliyorlar.

En azından şunu biliyoruz ki bluetooth ya da hotspot kaynaklı ise -bunu üzülerek söylüyorum ki- fiziki olarak size yakın olan birisinin başının latından çıkmış bir durum olması gerekir.
Polisler size hiç ayrıntı iletti mi? Taraflarla aynı şehirde değilsiniz muhtemelen.

Bir de şuna açıklık getireyim insanlar beni avukat da kendine müvekkil arıyor sanmasın. Ben hakimim. Dolayısıyla halkın avukata danışma alışkanlığının kazanıp kazanmamasının bana en ufak katkısı yok. Ama direkt görüyorum yani yazık şimdiye kadar avukatsız açıp dava kazanabilen çok az insan gördüm. Direkt usülden red yiyor çoğu kişi. Veyahut ceza alıyor ki benim alanım ceza. Yine de halkımız kendi bilir tabi
Burda bir hakim görmek sevindirici bilgi edinmek için. Yanı allah düsürmesin o adlıye korıdorlarına ama lazımda olursa bi kaç bişi ögreniriz 🥲 👋

Çok geçmiş olsun, peki cihazınızın Bluetooth’unu hep aktif tutar mısınız? Sürekli aktifse kayıtlı cihazlar kısmında farklı, yabancı bir cihaz görünüyor mu bir bakın, telefonunuza önce Bluetooth üzerinden eşleşme yaptırıldığını düşünüyorum şahsen.
Telefonunuzun şifrelerini de değiştirmediyseniz bir an önce karmaşık kombinasyonlu, ardışık sayılardan oluşmayan araya harf de koyacağınız şifre tanımlayın.
bluetooth açık oluncadamı sıkıntı 🥹 ben kulaklıga bağlı oldugu için hic kapatmıyorum. Anksiyetem tuttu 🫢

En azından şunu biliyoruz ki bluetooth ya da hotspot kaynaklı ise -bunu üzülerek söylüyorum ki- fiziki olarak size yakın olan birisinin başının latından çıkmış bir durum olması gerekir.
Polisler size hiç ayrıntı iletti mi? Taraflarla aynı şehirde değilsiniz muhtemelen.
Olay memleketimde gerçekleşiyor yani satıcı memleketten. Ben 4 yıldır başka ilde yaşıyorum, ara ara giderim, memlekette olduğum dönem oldu muhtemelen.

Olay memleketimde gerçekleşiyor yani satıcı memleketten. Ben 4 yıldır başka ilde yaşıyorum, ara ara giderim, memlekette olduğum dönem oldu muhtemelen.

satıcının aynı şehirde olması kadar hemen hemen aynı apartman ya da 1-2 apartman yandaki komşunuz olması gerekiyor. bluetooth ya da hotspot sinyalleri kısa menzillidir.

Ciddi bir konu bunu bir forum sitesine değil bir avukata danışmanı ve süreç boyunca avukatla hareket etmeni öneririm.
sizin hakim olduğunuzu bildiğim için sormak istediğim bişey var
bu vatandaş belli ki bu işe dolandırıcılar tarafından karıştırılmış
kendisinin yaptığı bişey yok ama dolandırıcılar yüzünden adı geçiyor
suçu olmadığı halde avukat tutacak dünya kadar avukat masrafı yapacak vs
bu işin maddi kısmı tabi sadece
olayın sonunda bu arkadaşımız aklandığında suçsuz olduğu halde yapmak zorunda bırakıldığı avukat masrafını yani aslında ettiği zararı kim karşılıyor?
çünkü bu vatandaş da mağdur aslında

böyle şeyler bana aşırı saçma geliyor ya
düşünsenize hayat yeterince zor kendi yağınızda bile zor kavuruluyorsunuz
hiç alakanız olmayan bi konuya dolandırıcılar sizi karıştırıyor haberiniz olmadan
belki avukat tutacak paranız yok belki geliriniz bile yok
ne oluyor böyle durumlarda?

olayın sonunda bu arkadaşımız aklandığında suçsuz olduğu halde yapmak zorunda bırakıldığı avukat masrafını yani aslında ettiği zararı kim karşılıyor?

hiç alakanız olmayan bi konuya dolandırıcılar sizi karıştırıyor haberiniz olmadan
Avukat tutacak parası olmayanlar için adli yardım ve cmk müesseseleri var devlet tarafından avukat atanıyor.
Diğer kişiler için zorunlu değil kendi davasını herkes kendi takip edebilir yüzlerce kitabı okumayı göze alıyorsa :))
Yani kanunlar ne yazıkki yalın bir dille yazılamaz çünkü hukuk dediğiniz şey istisnanın istisnasının istisnasıdır.
Vatandaş ayrıntıya boğulmasın diye durun şu alanı da düzenlemeyelim çok artıyor o zaman kanun sayısı gibi bir şey demek mümkün değil :)
kanun senin sabah uyanıp gece yatana kadar gördüğün her şeyi düzenler. Peygamberler dahi bu dünyaya tıp veyahut başka bir ilimi değil hukuk ilmini öğretmek için gönderilmiştir :) o sebeple ayrıntı olacak mecbur. Avukat tutmak istemeyen de oturacak o zaman o davanın kanununu çalışacak çünkü bunun başka alternatifi yok. Bakın şimdi sisteme baktımaşağıda maddi durumu yerinde olmayanlar için bugün bulunduğum ilde atanmış avukatlar örneğin. Bu sadece bir kısmı bugün 28 avukat görevlendirilmiş 24 saat görevlendirilmeye de devam edilecek

Son düzenleme:

Bu arada yapmak zorunda olduğu masraf ve manevi elem ve yıkımı için de daha sonradan dava açabilir kendisini dolandıran kişiye. Tazminat davası. Hukuk bunu da düzenliyor merak etmeyin :)

Avukat tutacak parası olmayanlar için adli yardım ve cmk müesseseleri var devlet tarafından avukat atanıyor.
Diğer kişiler için zorunlu değil kendi davasını herkes kendi takip edebilir yüzlerce kitabı okumayı göze alıyorsa :))
Yani kanunlar ne yazıkki yalın bir dille yazılamaz çünkü hukuk dediğiniz şey istisnanın istisnasının istisnasıdır.
Vatandaş ayrıntıya boğulmasın diye durun şu alanı da düzenlemeyelim çok artıyor o zaman kanun sayısı gibi bir şey demek mümkün değil :)
kanun senin sabah uyanıp gece yatana kadar gördüğün her şeyi düzenler. Peygamberler dahi bu dünyaya tıp veyahut başka bir ilimi değil hukuk ilmini öğretmek için gönderilmiştir :) o sebeple ayrıntı olacak mecbur. Avukat tutmak istemeyen de oturacak o zaman o davanın kanununu çalışacak çünkü bunun başka alternatifi yok. Bakın şimdi sisteme baktımaşağıda maddi durumu yerinde olmayanlar için bugün bulunduğum ilde atanmış avukatlar örneğin. Bu sadece bir kısmı bugün 28 avukat görevlendirilmiş 24 saat görevlendirilmeye de devam edilecek
anladım yani ben direkt işin masraf kısmına odaklandım
çünkü ekonomi berbat ve avukat ücretleri yüksek
devlet yardımcı oluyorsa bedava ya da çok cüzi ücretlere avukat atayabiliyorsa sorun yok o zaman
bu kişinin de dava açıp karşılığında tazminat vs alabiliyor olması lazım sanki
çünkü o da mağdur aslında
benim aklıma ilk olarak hts kayıtları geldi. bu vatandaşın ip adresi kullanıldıysa o zaman hts kaydına bakılsa hts kaydı da ip adresi ile aynı yerde mi çıkar acaba

zamanında benim telefonumum imei numarası hiç alakam olmayan bi telefon çalınma olayına karışmıştı
karakola gidip ifade verdim neyse ki olayın aslında bir insan hatası olması sonucu benim imei kaydımın polisin dosyasına geçtiği ortaya çıktı öyle yırttım büyümeden
mağdur olan kişi de tanıdıktı, karakolda karşılaşınca kendisi de o yönde ifade verdi zaten, sino'yu tanırım onunla ilgisi yok diye

Bu arada yapmak zorunda olduğu masraf ve manevi elem ve yıkımı için de daha sonradan dava açabilir kendisini dolandıran kişiye. Tazminat davası. Hukuk bunu da düzenliyor merak etmeyin :)
evet bu konuyu da merak etmiştim en sonuncu yorumda sordum hatta ama onu yolladıktan sonra sizin bu yorumunuzu gördüm :)

satıcının aynı şehirde olması kadar hemen hemen aynı apartman ya da 1-2 apartman yandaki komşunuz olması gerekiyor. bluetooth ya da hotspot sinyalleri kısa menzillidir.
Veya bir cafe, restoran, çarşı gibi yerlerde olmuştur komşu olsa bilinirdi sanki, gerçi 6 bina olan bir sitede oturuyor ailem hepsini tanımak imkansız

Veya bir cafe, restoran, çarşı gibi yerlerde olmuştur komşu olsa bilinirdi sanki, gerçi 6 bina olan bir sitede oturuyor ailem hepsini tanımak imkansız

polis suçun oluştuğu tarihe dair ayrıntı verdiyse en azından kabaca fikir sahibi olabilirsiniz. en azından ihtimalleri listelerseniz avukatınızla görüşürken çok yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. hafızanızda canlanmıyorsa da o tarihlere dair kredi kartı hareketlerinize bakarsanız belki nerede olduğunuzu ve hatta tam olarak o gün ne yaptığınızı hatırlarsınız.
kusura bakmayın. dünden beri birçok ihtimali sıraladım ve belki de kafa karıştırıcı oldum. oluşan bu sorun sizden kaynaklanmıyor dahi olabilir fakat sizin gözünüzden kaçan bir zaafiyet sonucu oluştuysa da en azından çözümü için avukatınıza mümkün olduğunca çok bilgi verebilmeniz için kendinize soru sormanıza sebep olacak ihtimalleri sıralamaya çalıştım.

Benim de başıma benzer bişi gelmişti. Online alışveriş sitelerinden birinde yer alan hesabıma biri girmiş. Benim hesabımdan çalıntı kart kullanarak bi yerlere sipariş vermiş. Durumu fark edince hemen aradım siparişlerin bir kısmını iptal ettiler fakat bir kısmı da teslim edildi. Ben nolur nolmaz diye gidip suç duyurusunda bulundum. Takipsizlik verdiler ama şikayet edilsem uğraşacaktım. Sonrasında bişey çıkmadı yapanları da bulamadılar.

Birkaç gün önce karakoldan arayıp ifade vermeye gelmem söylendi. Ne konuda olduğunu sorduğumda internet alışverişi vs gibi bir şey dendi. Şehir dışındaydım döndüğümde geleceğimi söyledim, tamam dediler.
Dün gittim karakola. O kadar saçma sapan bir konu ki hiçbir alakam, bilgim olmayan bir mesele.
Şöyle olmuş; sahibinden satış sitesinde adamın biri başka birine satış yapmış. Bir miktar kapora istemiş satın alan adam da göndermiş. Sonrasında satışı yapmamış ve ödeme yapan adam satıcıyı mahkemeye vermiş şikayet etmiş her neyse.
Ben olayın ip adresi kısmındaymışım. Sahibindende ilan verilen telefon ip adresi benim telefonum olarak görünüyormuş. Oradan telefon numarama ve adımı ulaşmışlar. Bu nasıl olmuş hiçbir fikrim yok. Adamları tanımadığımı bu tarz hiçbir alışveriş satış yapmadığımı olayın benimle alakası olmadığını söyledim. İnternet paylaşımı falan yapıp yapmadığımı sordular onu da yapmadım.
Suçlamaları kabul etmeyerek ifade verdim. Mahkeme falan olursa uyaptan takip et dediler.
Kısacası benim telefonumla dolandırıcılık yapılmış ama imkanı yok yani artık hackleme gibi bir şey mi yapıldı bilmiyorum. Dolandıran kişi bunu da ayarlamış demek ki.
Aranızda hukukçu varsa nasıl bir yol izlenmeli danışmak istedim.
Burda dertleşmek ve fikir alma isteğinizi anliyorum
Fakat böyle önemli bir konuda burda size herhangi biri bişey olmaz yeaaa minvalinde yorum yazıp, oh birşey olmazmış diye rahat rahat oturmanızı tavsiye etmem. Burda kimseye birşey olmaz, size olur. Avukat tuttun, bu süreci onunla ve onun tavsiyeleri ile geçirin. Milyonlarca kişinin başına gelmiş olabilir, kimseye birşey olmamış olabilir ama sizinde olamaycak anlamına gelmez. Can sıkıcı evet ama olmuş birkere, kolaylıkla atlatırsınız inşallah

X