Herşey içimde ukte kaldı

Kendi yapamadıklarınız için 40 yaşında ikinci evlilik lafınız hiç hoş değil. Ben 39 yaşımda evlendim, ikinci değildi ilkti ama 2 yıldır beraber yaşıyorduk, yani evli gibiydik zaten. Ona rağmen herşeyim de oldu. Kuaför de, gelinlik de kına elbisesi de takı da altın da balayı da vs vs. Üstelik kayınvalidem ve eş ailesi benimle görüşmüyor, kimseden birşey beklemeden kendimiz yaptık. Yalnız şöyle bir fark var aramızda ben de çalışıyordum, ne istiyorsam kendim aldım kendim yaptım. Yani yazdıklarınızdan çalışmadığınızı anlıyorum, hem çalışmıyorsunuz hem eş ailesine laf söylüyorsunuz yapmadılar diye. Eşiniz hem sizin hem kendi ailesinin yerine yapmış her şeyi tek başına. Geçmişe mazi diyeceksiniz artık…
Çalışıyordum üzerime düşeni yaptm

Yanlış anlaşılmasın asla madiiyatta gözüm yok ama insanlar durumu el verdiği halde gelinine neden özenmez ki. Evlenirken kafaya takmadım hiç aman eşimle biz birlikte olalım gerisi önemli değil dedim ama şimdi evlenenleri nişanlananları gördükçe içim bir tuhaf oluyor. Şöyleki evlenirken ne ben ne ailem karşı taraftan maddi hiç bişey isteyip söylemedik onlarda düşünüp kendiliğindrn birşey yapmadılar. Eşim daha önce çalışmış biriktirmiş önceden yapılan eşimin birikimleri takıldı düğünümde yüzüğümü bile eşim zamanında çalışmış bir gün lazım olur diye gitmiş kaynanam yüzük almış benim de parmağıma oldu o takıldı yani bir gelin olarak kuyumcuya gidip yüzük bile beğenmedim. Birde düğünde her takılanı fazlasıyla söyleyip anons ettirdiler kendileri takmış gibi. Nişanlıyken zaten bir yüzük taktım başka hiç bi takım yoktu. Yüzük takılırken makas kesmiyor muhabbeti olur ya kayınpederim ben mi evleniyorm bana ne diyonuz deyip eşime paslıyor. Eşimin ailesine gezmeye giderdik kaynanam kolyeyi boynuma takar resmini çeker sonra alır geri saklardı düğünde takarız diye. Herhangi bir kıyafet nişan alışveriş i vs zaten olmadı bana sadece bir etek getirdiler onu da arayıp hangi rengi olsun dediler sadece etek olsun mu diye sormadılar bile ki etek de giymem pek biliyorlar hzuurumuz bozulmasın diye bişey demedim. Düğün yaklaştı kaynanam hep kuaför de gereksiz pahalı benim kızım evde kendi yaptı çok gğzel oldu vs dedi tamam bende gitmeyim bari dedim rezil gibi çıktım düğünüme ev tutulacak sırf ucuz ve onlara yakın diye ep eski bir ev gösterdiler neyse yine ses etmedim eşimi sevdiğim için kabul ettim. Kayınvalidem dolabındaki fazla bildiğiniz şu kocakarı donları varya beyaz ucu güpürlü onları doldurup poşetwe getirmiş bana gözü tam seçmemiş herhalde içlerinden bi tanesi giyilmiş üstelik neymiş gelinliğin altına giyermişim. Şimdi evlenenlere bakıyorm ne güzel nişanlıklar gelinlikler takılar vs heves ediyorm sanki 40yaşında ikinci evlilik yapar gibi evlenmişim diyorm kendi kendime hadi tüm bunlar yine olmasın neyse ama bir de ötede beride her şeyi biz yaptık şöyle yaptık vs diye abarta abarta anlatıp birde benden yakınlık bekliyorlar valla içimden yakınlık kurmak değil göresim bile gelmiyor

Onların da görgüleri o kadarmış. kendi döneminde gördüklerinin aynısını yapmaya çalışmış.
Siz şuan mutluluğunuza odaklanın. Eşinizden talep edebilirsiniz istediklerinizi. kendinizi üzmeye değecek şeyler değil.

Belki de sevginin her söylemeni kabul etmek olmadığını anlamıştır kudra, umarım öyledir yani.

Ben anlamıyorum ki insanlar nasıl bu teklifleri yapabiliyor birbirine? Benim de eşimin ailesi pek bir şey yapmadı, takı vs kocam kendi biriktirdi, eşya borcunu zaten beraber ödedik, benim payıma ailem destek oldu haklarını yiyemem. Takılarını da kendileri aldı. Ama genelde yarı yarıya oldu her şey. Ev tutarken olsun, gelinlik bakarken olsun, eşya alırken olsun kimsenin fikrini almadık? Bunu aldık, bunu beğendik vs vs. Benim kv gelinlikçi önermişti, oraya bakmayı düşünmüyorum dediğimde konu kapanmıştı. Bugün mesela niye kestirip attım anlam veremiyorum, gidip baksam bir şey olmazdı belki beğenirdim de yani. Biz de Allah'ı oğlu değiliz yani neden kendinize saçma sapan davranılmasına müsaade ediyorsunuz? Biri bana kuaföre gitme diyememeli, hadi dedi diyelim, yoo gidicem derim olur biter.

Her şeyi kabul edip sonra ağlayamazsınız. Zamanında onları da aşktan sevgiden değil amiyane tabirle saflıktan yaptınız.

Bundan sonrasında açığı kapatın içiniz soğuyacaksa. Olmuşla ölmüşe çare yok.

Kendinizi üzmenize gerek yok.
İnsanlar kendi yapmaları gereken şeyleri başkalarından bekledikleri zaman elde edemedikleri için de başkalarını suçluyorlar.

Ben düğünümde kendi ailem dahil kimin ne taktığını bilmiyorum mesela. Hepsini üzerime taktırmadım, bir kutuya attırdık çünkü. Bir görümcem set taktı onu biliyorum o da getirip boynuma falan taktı çünkü. Kimin ne taktığı önemli değil, içinden ne geldiyse, durumu neye elverdiyse onu takmıştır insanlar.

Yanlış anlaşılmasın asla madiiyatta gözüm yok ama insanlar durumu el verdiği halde gelinine neden özenmez ki. Evlenirken kafaya takmadım hiç aman eşimle biz birlikte olalım gerisi önemli değil dedim ama şimdi evlenenleri nişanlananları gördükçe içim bir tuhaf oluyor. Şöyleki evlenirken ne ben ne ailem karşı taraftan maddi hiç bişey isteyip söylemedik onlarda düşünüp kendiliğindrn birşey yapmadılar. Eşim daha önce çalışmış biriktirmiş önceden yapılan eşimin birikimleri takıldı düğünümde yüzüğümü bile eşim zamanında çalışmış bir gün lazım olur diye gitmiş kaynanam yüzük almış benim de parmağıma oldu o takıldı yani bir gelin olarak kuyumcuya gidip yüzük bile beğenmedim. Birde düğünde her takılanı fazlasıyla söyleyip anons ettirdiler kendileri takmış gibi. Nişanlıyken zaten bir yüzük taktım başka hiç bi takım yoktu. Yüzük takılırken makas kesmiyor muhabbeti olur ya kayınpederim ben mi evleniyorm bana ne diyonuz deyip eşime paslıyor. Eşimin ailesine gezmeye giderdik kaynanam kolyeyi boynuma takar resmini çeker sonra alır geri saklardı düğünde takarız diye. Herhangi bir kıyafet nişan alışveriş i vs zaten olmadı bana sadece bir etek getirdiler onu da arayıp hangi rengi olsun dediler sadece etek olsun mu diye sormadılar bile ki etek de giymem pek biliyorlar hzuurumuz bozulmasın diye bişey demedim. Düğün yaklaştı kaynanam hep kuaför de gereksiz pahalı benim kızım evde kendi yaptı çok gğzel oldu vs dedi tamam bende gitmeyim bari dedim rezil gibi çıktım düğünüme ev tutulacak sırf ucuz ve onlara yakın diye ep eski bir ev gösterdiler neyse yine ses etmedim eşimi sevdiğim için kabul ettim. Kayınvalidem dolabındaki fazla bildiğiniz şu kocakarı donları varya beyaz ucu güpürlü onları doldurup poşetwe getirmiş bana gözü tam seçmemiş herhalde içlerinden bi tanesi giyilmiş üstelik neymiş gelinliğin altına giyermişim. Şimdi evlenenlere bakıyorm ne güzel nişanlıklar gelinlikler takılar vs heves ediyorm sanki 40yaşında ikinci evlilik yapar gibi evlenmişim diyorm kendi kendime hadi tüm bunlar yine olmasın neyse ama bir de ötede beride her şeyi biz yaptık şöyle yaptık vs diye abarta abarta anlatıp birde benden yakınlık bekliyorlar valla içimden yakınlık kurmak değil göresim bile gelmiyor
Çalışın, kazanın, bunların hiç önemi olmadığını görürsünüz. Kendi paranız elinizde olunca istediğiniz her şeyi alırsınız.

Bence çalışmayan gelinlerin adamın ailesinden istedikleri, başlık parası gibi bir şey. Eskiden kadınlar parayla satılıyordu. Şimdi şu kadar altın isterim diye pazarlık yapıyorlar. Cebinizde paranız olunca kimseninkinde gözünüz olmuyor emin olun.

Anlamıyorsunuz galiba finansör olsun demiyorm insan arkadaşının düğününe giderken bile bi çeyrek alır götürür ben bu insanlardan onu da görmedim. Millete karşı takacakları takıyı bile eşim verdi alın takın diye

Durumları yokmuş demek ki. Eşiniz de boş Boğaz. Evlenmeden önce biriktirdiği parayı alın takı takın diye vermesi sizi ilgilendirmez. Eşinizin de bunu size söylemesi saçma.

Karışmış dedi sadece eşimde bişey deme ne istiyorsan bana söyle dedi eşimde çok borca girdiği için bişey demedim zaten konu o da değil bieşy yapmaya kalkıyorsa ya adam akıllı yapsın ya hiç yapmasın eskici değiliz sonuçta ondan bişey isteyen olmadı
Ne kadarlık evlisiniz?
Şuan bunları düşünüp kendinizi doldurmaniz, gitmek, görmek istemiyorum denemeniz gereksiz "bence".
Kendinize, evliliğinize bakın.
Benim kayınvalidem düğün sürecinde yapılan birşeyde ceplerinden para çıkar diye, neredeyse sıfır iletişim kurdu benimle.
Eşimle bütçemize ve keyfimize göre yaptık herşeyi.
Farklı sıkıntılarımız oldu sonra ama bana düğün zamanı şunu yapmadılar mı bunu yapmadılar diye hiç olumsuz birşey geçirmesini içimden. Aksine ne güzel karışan, sorun çıkaran yok diye mutlu olmuştum.
Buna takılmak gereksiz geliyor bana. Ben kendi hayatıma bakarım onları dert edeceğime.

Yapmadıkları halde yaptık gibi göstermeleri sorun bence. ailesinden beklemeyin ama boşverin.
Ben kadınların bazı özel ilgileri hak ettiğini düşünüyorum. Eşiniz bir kuaför ayarlasaymış en azından.
bir de olan olmuş. Geri dönüşü yok.

Hiç bir şey beklemedim diyorsunuz ancak konunuzu okuyunca beklediğiniz ortada. Siz beklemişsiniz ancak dile getirmemişsiniz.

Eşiniz belliki altın, düğün için bi şeyler biriktirmiş ve yapmış ne güzel. Siz neler yapmıştınız düğün için.

Kayinvalide (erkek ailesi) kıyafet almak zorunda değil, düğün organize etmek zorunda değil, eşya almak zorunda değil, düğünde takacaksalar kendi hediyelerini takarlar onun haricinde taki almak zorunda değil, kuaför ayarlamak zorunda değil vs vs değil yani. ( kayinvalide değilim, erkek çocuğum yok şu an için, evli 2 kız kardeşim var. Yani taraflı bir yorum yapmıyorum)

Ben de bu kadar yazmissiniz ama esinizin hangi konumda olduğunu merak ettim
Yani hadi aramiz bozulmasin diyorsunuz ama eşiniz annesine nişanlıma da soralim diyemedi mi? Demek ki o sizi o kadar da sevmiyor 🤔 üzülmeniz icin yazmadim ama insan hadi kaynanaya ayip olmasin diye sesini çıkarmaz da esine/nisanlisina da acik olamaz mi? Bilemedim

Oooo sizinki iyiymiş ki. En azından bir etek almışlar , getirmişler. Bana onu da yapmadılar. :KK14:

Ama kuaföre neden gitmediniz?

Herseye evet deyince iyi gelin olmuyor insan, aksine daha da tepeye biniyorlar, kiymetin de olmuyor. Tek bildigim bir insanin esi karisina deger veriyorsa ailesi de deger veriyor.
Ben de evlenirken yeter ki onunla oluyum deyip herseye olur diyenlerdenim. Insan o an yeterki mutlu olalim diye ses cikarmasa da, kendince icinde onlari aklamaya calissa da, ileride icinde ukte kaliyor bazi seyler, bilirim. 12 yil sonra bosandik biz. Hala o yapilanlar icimde uktedir zaman zaman. Sana yapmadiklarini baskasina yapinca icinde ince bir sızı oyle akip geciyor iste. Diyecegim o ki ses cikarmayinca daha cok sevilmiyorsun, aksine pek de kiymetin olmuyor.

Ne istiyorsanız çıkıp söylicektiniz, bunun 40lık kadınlarla ne alakası var??

Annemin bir lise arkadaşı 3 kez evlendi, 2 düğününe gittim birisi lüks otelin balon salonuydu diğeri Atakule balo salonuydu. Yemek, içki her şey vardı gelin de gayet güzel gelinlik giymişti şahane düğünlerdi. Yani işin sırrı ben bu kadının gönlünü hoş tutayım, sevindireyim diyen erkeği bulmakta. Sizin adam, sen de ne istersin? diye sormuyorsa, takmıyorsa 40lık boşanmış aplaların ne suçu günahı var neden onlara laf ediyorsunuz burdan🙄

X