Herkesin beni cıkcıklaması haksiz miyim sizce ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Patidostu

Çok pati az insan çok huzur
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2017
7.412
13.746
Öncelikle otobüste hamilelere,elinde yükü olanlara,yaşlılara sıklıkla yer veririm. Hayatimda ilk defa büyüsehirde yasiyorum yer bilmiyorum toplu tasima duraklarini bilmiyorum her yere navigasyonla ulasim sağlıyorum.bugünde derhsaneye kitapciya falan gideceğim sirtimda 4 tane kitap kirk bes dakikaya yakin sağdan sola yürüdüm ayagimda da alcaktopuklu hem sirtim hem de ayaklarim agriyor. Otobüse bindim oturdum benden bir durak sonra yaşlı bir amca bindi on on bes saniye yerimden kalkmami bekledi kalkmadım en sin "yaslilar dururkende gençler oturuyor" dedi geçti. Bir de bir etti sustum. Neyse sonra bir durak sonra kalktim kapiya yürüdüm ayni amca gene "madem kalkacaktin neden az önce bana yer vermedin"dedi. İki de iki etti sirtim agriyordu dedim. Bu defa da "Neyse geç geç dedi" ve eliyle gec gec isareti yapti. Ücte üc edince susmadim artik "Bu yasina gelene kadar kendine araba alsaydin"dedim. Otobüsteki teyzeler beni cık cıklamaya başladı. Teyze drdigim de 40-45 yasindalar maksimum yanyana oturmus dedikodu yapıyorlar. Cok sinir oldum durakta inmeyecek olsam "madem siz kalksaydiniz"diyecektim. Haksiz miyim sizce
? Ben o kadar yorgunum sirtimda kitaplarim elimde posette kitabim var. Amca gayet iyi giyimli boynunda kirmizi salı basinda sapkasi güzel de bir kabani var. Bu yasa gelene kadar birikim yapip araba alsaymış.
GÜNCELLEME
Ay iyi ki bir yer vermeyeyim demisim. Ne ahlaksizligim ne görgüsüzlüğüm ne de anlayissizliğım kaldı. Herkes lafı bir yere çekiyor. Yaşlıymış he deyip geçseymişim ya biri size el hareketi yapsa he deyip geçer misiniz ? Kayınvalideniz veya bir büyüğünüz sizi azarladiginda he deyip geçiyor musunuz ? Buraya gelip konu açıyorsunuz. Ne geliyorsa basimiza he deyip gecmekten geliyor. Yorgunum kibarca ifade etmeyi denediğimi yazmisim yukarıda hala gelmiş kibarca ifade edebilirdiniz diyorsunuz. Öyle yorumlar yapilmis ki sanki ben yaşlılara düşmanım,kaldirip atalım demişim. Rahat gitmek istiyorsa ya araba alsin ya taksi tutsun. Ya da boş otobüs beklesin. Birinin yer vereceğine güvenerek mi binmiş otobüse ? Metroya da binebilirdi daha boş diye otobüe binmeyi tercih etmiş

Son düzenleme:
Araba almak zorunda mi reis? Ben hamileyim bi tanede çocuğum var üç buçuk yaşında kimse yer vermiyor anca ben dürtüyorum bi mahsuru yoksa oturabilir miyim diye.. Hatta bunu sorduğum da bazen alık alık bakıyorlar.. yinede açıklamamı yapıyorum elimde çocuk önümde koca bir karın olmasına rağmen.
Gereksiz yükselmişsin.
Biri sana bisey dese bile he de geç.
Nihayetinde ilkkez dediğin bi yerde yaşıyorsun

Öncelikle otobüste hamilelere,elinde yükü olanlara,yaşlılara sıklıkla yer veririm. Hayatimda ilk defa büyüsehirde yasiyorum yer bilmiyorum toplu tasima duraklarini bilmiyorum her yere navigasyonla ulasim sağlıyorum.bugünde derhsaneye kitapciya falan gideceğim sirtimda 4 tane kitap kirk bes dakikaya yakin sağdan sola yürüdüm ayagimda da alcaktopuklu hem sirtim hem de ayaklarim agriyor. Otobüse bindim oturdum benden bir durak sonra yaşlı bir amca bindi on on bes saniye yerimden kalkmami bekledi kalkmadım en sin "yaslilar dururkende gençler oturuyor" dedi geçti. Bir de bir etti sustum. Neyse sonra bir durak sonra kalktim kapiya yürüdüm ayni amca gene "madem kalkacaktin neden az önce bana yer vermedin"dedi. İki de iki etti sirtim agriyordu dedim. Bu defa da "Neyse geç geç dedi" ve eliyle gec gec isareti yapti. Ücte üc edince susmadim artik "Bu yasina gelene kadar kendine araba alsaydin"dedim. Otobüsteki teyzeler beni cık cıklamaya başladı. Teyze drdigim de 40-45 yasindalar maksimum yanyana oturmus dedikodu yapıyorlar. Cok sinir oldum durakta inmeyecek olsam "madem siz kalksaydiniz"diyecektim. Haksiz miyim sizce ? Ben o kadar yorgunum sirtimda kitaplarim elimde posette kitabim var. Amca gayet iyi giyimli boynunda kirmizi salı basinda sapkasi güzel de bir kabani var. Bu yasa gelene kadar birikim yapip araba alsaymış.
Kollarını gelecek linç seline açtın,iyi şanslar güzellik. Yaşlılara yer verme konusu biraz kişinin kendi görüşüne bağlı. Şahsen ben bir insana yaşından,cinsiyetinden,cinsel yöneliminden vs. dolayı pozitif ayrıcalık gösterilmesine karşıyım. Otobüste de yaşlılara genelde yer vermem. Ama birisi hamile olur,ayağı kırık olur o zaman iş değişir. Benim okuduğum yerde tek hat okuluma gider. O yolun üzerinde ise pazar vardır. Pazara benim kullandığım hatla birlikte üç hat geçer. Ama mesai saatlerinde sırf pazara gitmek için benim muhtaç olduğum tek hata binip onda da yer bekleyenlere gıcık oluyorum.

Araba almak zorunda mi reis? Ben hamileyim bi tanede çocuğum var üç buçuk yaşında kimse yer vermiyor anca ben dürtüyorum bi mahsuru yoksa oturabilir miyim diye.. Hatta bunu sorduğum da bazen alık alık bakıyorlar.. yinede açıklamamı yapıyorum elimde çocuk önümde koca bir karın olmasına rağmen.
Gereksiz yükselmişsin.
Biri sana bisey dese bile he de geç.
Nihayetinde ilkkez dediğin bi yerde yaşıyorsun
Hamile olmak farkli bir şey yorgunda olsam mutlaka yer veririm. Ama amca bana gelip kizim ben yorgunum oturabilir miyim deseydi yer verirdim. Ama onun yerine azarlamayi ve el hareketi yapmayı tercih etti. Bir de herkesten yer bekliyorsa ya toplu tasimaya binmeyevek ya taksi tutacak ya da araba alacaktı

Araba al demek yerine daha doğru bir şekilde kendinizi ifade edebilirdiniz. Yer vermemek nasıl sizin tercihiniz ise araba almamakta onun tercihi. Yaptığı doğru değil ama sizin de uslubunuz yanlış.
Amcaya zaten sirtim ağrıyordu dedim ama o sesini yükseltmeyi tercih etti.
Valla bu konu çok su götürür. Ama şunu söyleyebilirim ki bu konuda herkes haklı bence. Herkes insan. Herkes yoruluyor. 40 kişilik otobüs 90 kişi taşıyor böyle olmaz ki. Yazık günah.
Evet ama ben otobüse ücret verip sirtimda kitaplarla dershaneye gidiyorum amca tertemiz şıkır şıkır giyinmiş ücretsiz otobüse binip gezmeye gidiyor kahveye gidiyor eli bomboş.

Yaşlılara özgü bir otobüs olmalı bence, sırf ekmek almak için bedava otobüs kartı var diye 2-3 otobüs değiştirip geze geze ekmek almaya giden amcalar var. Gezmesinler degil tabi gezsinler ama saatlerce çalışıp okuyup GERÇEKTEN FİZİKEN VE RUHEN YORULAN kisiler var. Onlarında hakkına girmesinler.

Sinirlenmişşiniz ama araba alsaydın o zaman biraz tuhaf olmuş😒Ben yer vermeyi sevmiyorum ya ancak çok yaşlı, hamile, hasta olursa
Hamile,hasta olanlara veya elinde poşet yük olan herkese yer verilmeli. Ama sürekli bedava binmek,oturmak istemek istiyorsa araba almalı ya da taksiye binmeli

Kimse kimseye yer vermek zorunda değil veriyorsa iyilik yapıyordur. Görevi değildir teşekkür edilir. Eden sayisida bir elin parmağını geçmez ne hikmetse.
Baktım çok yaslı, baktım hamile etrafı sinsi sinsi sinirle süzüp laf sokmaya yer aramiyorsa veriyorum. Baktım etrafa cık cıklıyor. Vermiyorum.
Kimsenin afra tafrasini cekemem. İşe gden var donen var genc olup yorgun olan o gün halsiz olan var. Kime ne yahu?
Toplu tasimayla karnimi tuta tuta gittiğimi bilirim kimse umursamadı. Bende kızmadım çünkü taksi tutmam gerekirdi illa oturmak istiyorsam. Gencler yer vermiyorsa eli ayağa tutan yaşlılar versinde ön ayak olsunlar. Anca tatava. Binme kardeşim illa oturcaksan

Bence iyi yapmışsın. Hasta mısın, sakat mısın, yorgun musun bilmeyip haddine düşmediği halde konuşuyorsa lafı da hak etmiş. Ben kimseye yer vermiyorum. Kalkan zaten taciz ediyorlar gerek yok. 🙄
Ben de bunu demek istiyorum. Ki belirttim de sırtım ağrıyor diye. Ne gerek var laf sokmasına geçsin yerine

Hamile olmak farkli bir şey yorgunda olsam mutlaka yer veririm. Ama amca bana gelip kizim ben yorgunum oturabilir miyim deseydi yer verirdim. Ama onun yerine azarlamayi ve el hareketi yapmayı tercih etti. Bir de herkesten yer bekliyorsa ya toplu tasimaya binmeyevek ya taksi tutacak ya da araba alacaktı
Benim ki apayrı mesele zaten de bu bize küçüklükten beri aşılanmış yazılı olmayan kültürel kurallardan biridir..
Zamanla kimine göre bu kurallar değişti kimine göre sabit kaldı.
Şimdi sen yaşlı senden büyük biri ile kendi görüş ve düşüncelerini bir tutamazsın. O dönemde ki yaşayıp biçimi görüş farklılığı ayrı şuan ki bazı insanların görüşleri farklı.
Haksızsın diyemem haklisin da diyemem dedim ya herkese göre farklıdır bu durum.
Sadece gereksiz yükselmişsin yav he dayı haklisin deyip geçebilirdin boşu boşuna minik bir polemik yaşayıp şu dakikalar da da bunu dert edip bizimle paylaşıyorsun.
Takma olmuş bitmiş geçmiş.

Evet ama ben otobüse ücret verip sirtimda kitaplarla dershaneye gidiyorum amca tertemiz şıkır şıkır giyinmiş ücretsiz otobüse binip gezmeye gidiyor kahveye gidiyor eli bomboş.
İşte sistem yanlış diyorum ben. Öyle bir sistem olmalı ki kimse ayakta kalmamalı ya da çok az kişi ayakta kalmalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X