Hep imkansız ilişkiler sarmalında kalıyorum. Artık çok yoruldum neler önerirsiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de kesinlikle hak veriyorum korunmacı olunması hususunda fakat ben gerçekten aklı başında bir kızım. Hatta annemi kardeşimi ben uyarır korumaya çalışırım böyle durumlarda. Bak şöyle bir dolandırıcılık yöntemi varmış, şu sosyal medya platfırmlarında böyle böyle oluyormuş. Kimseye güvenmeyin bilgilerinizi paylaşmayın vs şeklinde. Bir de hoşlandığım insanlar hep eğitimli merhametli iyi yetişmiş beyefendi çocuklardı. Ama işte olmadı, olmuyor. Anneme sert çıktığımda ise mutlaka inkar eder beni bastırmanın bir yolunu bulur ya da en acıtıcı yöntem olarak saatlerce hakaret edip haftalarca sofraya bile çağırmaz, mutfağı kilitler. Günde 500 kere dersteyken dahi " kendini bir arabanın önüne at gurursuz gibi evime gelme istemiyorum seni" der. Dersin ortasında böyle bir mesajın insanı ne kadar yaraladığını anlatamam...
Anneniz ağır hasta, geleceğin doktoru olarak onun söylediklerinin ve yaptıklarının tesirinden kendinizi kurtarın,kadın resmen şiddetin her türlüsünü sizin üzerinizde uyguluyor,sizi sevmiyor şekil verdiği, hastalıklı fikirlerini kustugu bir araçsiniz, olaylara duygusal değil bilim ışığında bakmanın zamanı geldi kendinizi eziklemeyi ve acimayi bırakın . Mümkünse başka okula geçiş,yurt ,yurt dışı ihtimalleri düşünün size acımayn hayatınızın içine eden birine fazla empati duyuyorsunuz.Sizi ancak yine siz kurtarirsiniz,, başkasının sizi kurtaracağını ya da annenizin normalleşecegini düşünmeyin.....

Babanız ne diyor tüm bu olanlara. Komşu kızına takip ettirmek de nedir gerçekten inanamıyorum.
Babamı hiç bahsetmedim bile konuda çünkü o ayrı bir sorun. Dünyanın en sorumsuz ilgisiz ve umursamaz insanı. Ben ölmüş olsam Nazlı nerede diye sormaz. Eve gelince hepimiz odalarımıza çekiliyoruz evde birbirimizi görmüyoruz bile. Anneme çok ağır şiddet uyguladı yıllarca, evi terk ederek cezalandırdı bizi aklınca. O dönem karakol, adliye kapılarında çok süründük. Ben 7 kardeşim 2 yaşındayken bile karakoldaydık polislerin yanında çizgi film izliyorduk yan odada babamızın annemizin ifadesi alınırken. Bir noktada karakoldan da korkmamaya başladı ve ben 17 yaşındaydım o dönem. Birtakım girişimler sonucu evde anneme karşı olan şiddeti bitirdim. O günden beri eve karışmaz otel gibi kullanır ama benden de ölesiye nefret eder annemi koruduğum için. O yüzden annem beni öldürse iyi olmuş der. Annem için çok fedakarlıklar yaptım ama şimdi babamın yaptıklarını unuttu. Bir alışverişe dışarıya vs çıkınca o iyi oluyor biz kötü.

21 yaşındayım, tıp fakültesi öğrencisiyim. Ailem baskıcı ve biraz sıkıntılı bir aile bu yüzden arkadaşım olmasını istemiyorlar. Herkesi kusurlu görüyorlar. Haliyle bir sevgilim olması hatta hoşlandığım birinin varlığı bile beni onların gözünde en aşağılık kız konumuna sokuyor. Yıllarca uğraştım ama değişmedi bu durum. Okulumu bitirip kendi hayatımı kurmayı düşünüyorum. Giriş kısmını şu sebepten uzatmış bulundum: insanım, kalbim var ve bir genç kızım haliyle hoşlandığım birileri oluyor. Çok da efendi, düzgün eğitimli kişiler. Başta iletişim kuruyoruz zamanla bir bağ oluşuyor ama iş sevgiliğe geldiği zaman yani karşımdaki hayatıma dahil olmak istediği zaman ondan kaçıyorum. Çocuk gibi "ben seni incitirim, benimle zaman kaybetme" vs gibi sebeplerle iletişimi bitirmeye çalışıyorum. Aslında annemden korkuyorum ama bunu insanlara söylemekten utanç duyuyorum. 20 yaşında koskoca kızım, geleceğin doktor adayıyım ama ailemden psikolojik ve bazen fiziksel şiddet görüyorum. Telefondan adresi sormak için arayan kuryeye "nereden tanıyorsun sen benim kızımı kapat" diyen bir annem var. Hiç arkadaşım olmadığı için evden okula, okuldan eve bir hayatım var. Otobüs kartım bile annemin telefonuna kayıtlı ve bir yere gitsem bin tane sorguyla karşılaşırım. Bir erkek arkadaşım olursa buluşmak isteyecek, bazen evdeyken aramak isteyecek haklı olarak ve ben bunların hiçbirini yapamam. Annem sürekli bekar öleceksiniz, ev araba alın iş kadını olun yeter ben evlendim ne gün gördüm. Asla bir erkek olamaz hayatınızda ben Allah'a kızlarımın kalbimin yerine bir taş koy diye dua ediyorum" diyor. Neticede biriyle karşılıklı anlaşıp hoşlansak bile bir adım öteye götüremiyorum. Kendimi çok yalnız ve çaresiz hissediyorum dediğim gibi bir arkadaşım bile yok. Okulda damı annen var orada neden arkadaş edinmiyorsun diyebilirsiniz ama annem telefonda biriyle mesajlaştığımızı herhangi bir kızın aradığını ya daen basitinden kızlarla dışarıda bir yere gittiğimizi vs duysa çok kötü şeyler olur. Haliyle kimse okuldan okula konuşabildiği bir arkadaş yahut sevgili istemez. Ne yapabilirim, aynı süreçlerden geçenler var mıdır? Okulunu bitir o zaman özel hayatın eşin, dostun olur diyorum kendime ama 25'inden sonra insanda o ilk heveslerkalır mı bilmiyorum. Daha bir erkeğin elini bile tutmadım ya da bir kahve içmedim. Bölümüm mutlu ediyordu önceden. Kendimi değerli görüyordum ama yaşıtım kızlara bir de kendime bakınca çok ezik değersiz bir hiç gibi görüyorum kendimi. Kendine ait özel bir alanı olmayan kızdan doktor olsa ne olur diyorum. Böyle işte sayın üyeler🥲 Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.
Okulda arkadaşlarınızla eğitiminizle derslerinizle vakit geçirin.Okulunuz ağır erkek arkadaş meselesi sizi yorar.Sona doğru olacaktır inanın.
Anneniz normal değil diyeceğim.Fakat dünya çok kirli belki korkuyorlar.Yine de bu dili ağır.Kızım aman dikkat et arkadaş seçerken falan denir.Anneye fazla takılmayın mesleğiniz çok güzel ona yoğunlaşıp okulu bitirip onların yanından ayrılın.Sonra olgunlaşacaksınız mutlaka karşınıza birileri çıkar.Şu an yanlış kişilere kapılabilirsniz.Burada görüyoruz 6-7 hatta 10 sene tanışıp evlenen sonra ayrılma peşinde.Ben üniversitenin ilk yıllarında aman erk arkadaşım yok demedim inanın hiç.21 yaş erken

Anneniz tedavi edilmeli.
Üzüldüm yaşadığınız duruma, bir doktor adayı var ve sosyal hayatı sıfır. Mesleğinize başladığınizda da sosyal hayatı yaşayacak vakit kalmayacak, stresli ve zor bir meslek sizi bekliyor.
Anneniz keşke bunu bilse de sizi şu an rahat bıraksa. Kendi travmaları ile sizin hayatınızı mahvediyor farkında değil.
Doğduğun ev kaderindir sözü sizin için kurulmuş resmen.
Çok haklısınız her cümleniz son derecede doğru. Yoğun tempo gerektiren bir mesleğim var ve sosyal hayat çok mümkün değil bu yaşlar kadar. Kaldı ki yıllarca kafeste yaşamış birinin özgür kaldığında hayatın içine karışması da o kadarkolay olmaz tahminimce.

Babamı hiç bahsetmedim bile konuda çünkü o ayrı bir sorun. Dünyanın en sorumsuz ilgisiz ve umursamaz insanı. Ben ölmüş olsam Nazlı nerede diye sormaz. Eve gelince hepimiz odalarımıza çekiliyoruz evde birbirimizi görmüyoruz bile. Anneme çok ağır şiddet uyguladı yıllarca, evi terk ederek cezalandırdı bizi aklınca. O dönem karakol, adliye kapılarında çok süründük. Ben 7 kardeşim 2 yaşındayken bile karakoldaydık polislerin yanında çizgi film izliyorduk yan odada babamızın annemizin ifadesi alınırken. Bir noktada karakoldan da korkmamaya başladı ve ben 17 yaşındaydım o dönem. Birtakım girişimler sonucu evde anneme karşı olan şiddeti bitirdim. O günden beri eve karışmaz otel gibi kullanır ama benden de ölesiye nefret eder annemi koruduğum için. O yüzden annem beni öldürse iyi olmuş der. Annem için çok fedakarlıklar yaptım ama şimdi babamın yaptıklarını unuttu. Bir alışverişe dışarıya vs çıkınca o iyi oluyor biz kötü.
Allah korusun. Ölüm falan demeyin. Anneanneniz falan var mı. Annenize yeter yıllardır çektirdiklerin babamın sana yaptıklarından biz sorumlu değiliz bu kadar boğma minvalde bi konuşma yapıp bi süre anneannenize falan gitseniz. Belki hatasını anlar. Of bir sürü çözüm düşünmeye çalıştım inanın durumunuza çok üzüldüm.

Çok haklısınız her cümleniz son derecede doğru. Yoğun tempo gerektiren bir mesleğim var ve sosyal hayat çok mümkün değil bu yaşlar kadar. Kaldı ki yıllarca kafeste yaşamış birinin özgür kaldığında hayatın içine karışması da o kadarkolay olmaz tahminimce.
Karamsar olmayın, hayat ne getirecek kimse bilemez. Yaşadığınız bu olumsuzluklar sizi mutlaka etkileyecektir ama her şeyin bir tedavisi var, yeter ki iyileşmek isteyin.
İleride kuracağınız ilişki ve aileni, kendi ailenizdeki yanlışları görüp bildiğiniz için daha iyisi nasıl olur tarzında da kodlayabilirsiniz.
Annenizden de nefret etmeyin, kim bilir o neler yaşadı ...
Seninle başlamadı diye bir kitap var yazarı yabancı, kütüphaneden alıp okuyun, annenize de okutun eğer kitap okuyorsa, çok faydasını görürsünüz.
Ve en önemlisi de yarın dünden daha güzel olacak düşüncesi kafanızda hep yer edinsin, yarınlara umut dolu bakın, güzel düşünün güzel yaşayın.
Sakın ben 18 yaşında yaşayamadım bunları diye kederlenip de 25.yasinizi mahvetmeyin.

Allah korusun. Ölüm falan demeyin. Anneanneniz falan var mı. Annenize yeter yıllardır çektirdiklerin babamın sana yaptıklarından biz sorumlu değiliz bu kadar boğma minvalde bi konuşma yapıp bi süre anneannenize falan gitseniz. Belki hatasını anlar. Of bir sürü çözüm düşünmeye çalıştım inanın durumunuza çok üzüldüm.
İnanın ben de yıllardır bir çözüm yolu arıyorum ama maalesef yok. Böyle çaresiz kalmak da insanı yiyip bitiriyor. Ölümü düşünmüyorum Allah'ın emanetini ben alamam, inancım gereği cesaret de edemem zaten müsterih olun.🥲 Anneanne konusunda ise o da annem gibi biri şu an çok yaşlı 80 yaşında oğlunun yanında kalıyor kendi ayrı evi yok. Annem kardeşleriyle küs annesiyle de arada bir konuşur bayramdan bayrama. Baba tarafıyla zaten 5 yaşımdan beri görüşmüyoruz.

okurken yurt dışı harika bir öneri ama daha arkadaşı bile olmasına izin vermeyen aile yurt dışına nasıl izin verecek?
okulla alakalı bahaneleri yemezler diye düşünüyorum
umarım yanılan ben olurum bu konuda
İşte saman altından su yürüterek
Mecbur okul gorevlendırdı napabilirim dıyerek.
Bu donem notu yuksek tutup DAVET aldım yalanı sallayarak
En son care restleserek.
Zaten boyle bı ana Cokta lazım degıl terk bıle ederım.

I

İlk kısımda bahsettiklerinize hak veriyorum biz ne kadar bilinçli ya da akıllı olursak olalım bir manyak bize musallat olabilir ve bazen akıl kurtulmaya yetmez bunda hemfikiriz fakat minik bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Benim bahsettiğim hani sıkıntılı tipler mi seçiyor da annesi izin vermiyor diye düşünen arkadaşlar olabilir. Fakat muhatabım olan erkek profili hep çok düzgün çocuklar oluyor ama annem buna rağmen erkeklerden nefret ediyor. Baba ve koca travmasından dolayı. Mesela önceki görüştüğüm kişiyle iletişimimiz biteli 6 ay oluyor kendisi 24 yaşında hâkim adayıydı ve seviyordum onu. O da beni. Kaybetmek istemedim sizin dediğiniz gibi gizli yürütmek istedim çünkü annem başka yol tanımıyordu. Çocuk da zaten hafif sezdi bu durumu ve dedi ki ailen erkek arkadaş durumlarına falan ters bakan biriyse ben seni evde aramayayım zora sokacak bir durumdabırakmam ama seni seviyorum ve hayatımdan gitme dedi. Bir gün tatlı bir mekanda ilk kez buluşacaktık ve o gün bir seminere gidicem dedim öyle hazırlandım annem komşu kızından rica edip takip ettirmiş...
Şu kadar söyleyeyim hayatımın en kötü günüydü ve zorla çocuğun numarasını alıp arayarak seni akademide adliyede rezil ederim bu kızı aramayacaksın diyerek tehdit etti. Düşünün ki kadın hakim olacak insanı bile tehdit ediyor hakaret ediyor...
Bir daha da görüşmedik zaten. Erasmus konusuna gelirsek de annem tıp fakültesini şayet başka bir şehirde kazansaydım bile yollamazdı. Çok katı o konuda izin vermez
Halen izin alma pesındeysenız saygı duyuyorum bısey diyemem🤗

Anneniz ağır hasta, geleceğin doktoru olarak onun söylediklerinin ve yaptıklarının tesirinden kendinizi kurtarın,kadın resmen şiddetin her türlüsünü sizin üzerinizde uyguluyor,sizi sevmiyor şekil verdiği, hastalıklı fikirlerini kustugu bir araçsiniz, olaylara duygusal değil bilim ışığında bakmanın zamanı geldi kendinizi eziklemeyi ve acimayi bırakın . Mümkünse başka okula geçiş,yurt ,yurt dışı ihtimalleri düşünün size acımayn hayatınızın içine eden birine fazla empati duyuyorsunuz.Sizi ancak yine siz kurtarirsiniz,, başkasının sizi kurtaracağını ya da annenizin normalleşecegini düşünmeyin.....
Harikasın sen ya.

Karamsar olmayın, hayat ne getirecek kimse bilemez. Yaşadığınız bu olumsuzluklar sizi mutlaka etkileyecektir ama her şeyin bir tedavisi var, yeter ki iyileşmek isteyin.
İleride kuracağınız ilişki ve aileni, kendi ailenizdeki yanlışları görüp bildiğiniz için daha iyisi nasıl olur tarzında da kodlayabilirsiniz.
Annenizden de nefret etmeyin, kim bilir o neler yaşadı ...
Seninle başlamadı diye bir kitap var yazarı yabancı, kütüphaneden alıp okuyun, annenize de okutun eğer kitap okuyorsa, çok faydasını görürsünüz.
Ve en önemlisi de yarın dünden daha güzel olacak düşüncesi kafanızda hep yer edinsin, yarınlara umut dolu bakın, güzel düşünün güzel yaşay
Sakın ben 18 yaşında yaşayamadım bunları diye kederlenip de 25.yasinizi mahvetmeyin.
Fikirlerimiz uyuşuyor ve çok haklı buluyorum yorumlarınızı. Ailemde gördüklerimden ders çıkarıp onagöre yolumu çizmeye çalışıyorum elbette. Yaşadıklarım hiç kolay şeyler değildi, güzel bir gençliğim çocukluğum olmadı fakat bir noktada tıp kazanmak kaderimde bir dönüm noktası oldu. Etkisi bugün olmasa da bir gün hayatımda görülecektir buna inancım ve umudum olmasa sanırım hayata devam etmek imkansız bir hâl alırdı. Kendi haystımı kuracağım günler elbette gelecek fakat şu an elimde olan tek şey bugün. Gelecek ışığını görebildiğim ama uzak bir yıldız gibi şimdilik. Haliyle insan bugüne üzülüyor. Tavsiye ettiğiniz kitabı geçen hafta edindim daha, isabet oldu yorumunuz:) Psikolojiyle de ilgileniyorum bu süreçte şemalar, kişilik tipleri üzerine epey fikir sahibi oldum annem sağ olsun. Nefret etme demişsiniz, istesem de edemem. Yaşadığı acıları ve zulümleri gördüm onu herkesten çok ben korudum ama bir noktada annemin annesi rolünün içinde buldum kendimi ve bu çok yorucu. Kendime çok yabancıyım. Kimsenin yaşadıkları ona bir başkasının hayatını mahvetme hakkı vermez. Bu sebepten annemi sevsem de aklayamıyorum içimde. Çünkü ruhumda çok yaralar açtı ve açıyor. Hayatıma bir şekilde devam ediyorum ama son olayın etkisinden aylar geçmesine rağmen çıkamadım. İlk kez ailedeki o korkunç hastalıklı durum bir başkasına da sirayet etmiş oldu ve kendimi çok kötü hissettim. Yaşadığım utanç ve mahcubiyet değersizliğimi çok kötü tetikledi ve buraya içimi dökmüş bulundum.

Sizin yorumunuz belki de beni en çok etkileyen yorum oldu. Bir nevi yüzleşmek istemediğim duygulara ayna tuttu diyebilirim. Annem kötü biri evet ve benim ona duyduğum şefkati sevgiyi o bana duymuyor. Başarım ve dediklerinden çıkmadığım kadar varım gözünde. Koşullu seviliyorum yani. Bir noktada ona kayıtsız kalabilmeyi artık umursamamayı çok istiyorum ama yapamıyorum. Çünkü beni öyle bir kafeste büyüttü ki ben hayatı bir camın ardından izliyor gibiyim hiç kimsem yok. Hayatta sahip olduğum tek sevginin onun koşullu sevgisi olması çok yaralayıcı ama gerçek bu. Anne figürü bir anda üstüne kalem çizilecek bir figür değil maalesef, keşke olsa. Bir de ben yapı olarak kırılgan hassas bir insanım belki de bu yüzden yapamıyorum. Kalbim zaten koca bir boşluk ailemden de koparsam o boşlukta kaybolmaktan korkuyorum. Annem normalleşmez biliyotum. Mesleğimi elime aldığımda kendi hayatımı kurup yolları ayıracağım fakat üzüldüğüm şey bugünüme bir çare bulamayışım. Yoksa bu ilişki hiç sağlıklı değil ve benim için en iyi seçim vakti geldiğinde koparmak biliyorum. Bir de başka şehirde okumak istediğimde maddi yardımı tamamen keseriz eve dönmezsin dediler ki yaparlar. Bayağı kavgalar oldu o dönem o yüzden okul bitmeden ne yazık ki ayrılamam evden. Erasmus için bile

Sizin yorumunuz belki de beni en çok etkileyen yorum oldu. Bir nevi yüzleşmek istemediğim duygulara ayna tuttu diyebilirim. Annem kötü biri evet ve benim ona duyduğum şefkati sevgiyi o bana duymuyor. Başarım ve dediklerinden çıkmadığım kadar varım gözünde. Koşullu seviliyorum yani. Bir noktada ona kayıtsız kalabilmeyi artık umursamamayı çok istiyorum ama yapamıyorum. Çünkü beni öyle bir kafeste büyüttü ki ben hayatı bir camın ardından izliyor gibiyim hiç kimsem yok. Hayatta sahip olduğum tek sevginin onun koşullu sevgisi olması çok yaralayıcı ama gerçek bu. Anne figürü bir anda üstüne kalem çizilecek bir figür değil maalesef, keşke olsa. Bir de ben yapı olarak kırılgan hassas bir insanım belki de bu yüzden yapamıyorum. Kalbim zaten koca bir boşluk ailemden de koparsam o boşlukta kaybolmaktan korkuyorum. Annem normalleşmez biliyotum. Mesleğimi elime aldığımda kendi hayatımı kurup yolları ayıracağım fakat üzüldüğüm şey bugünüme bir çare bulamayışım. Yoksa bu ilişki hiç sağlıklı değil ve benim için en iyi seçim vakti geldiğinde koparmak biliyorum. Bir de başka şehirde okumak istediğimde maddi yardımı tamamen keseriz eve dönmezsin dediler ki yaparlar. Bayağı kavgalar oldu o dönem o yüzden okul bitmeden ne yazık ki ayrılamam evden. Erasmus için bile
O evde durdugunuz her an tam bir zaman kaybı boynunuza taktiginiz kaç bininci zincir ,zamanı geldiğinde o zincirleri bir anda kopartamazsiniz çünkü her hakarette, aşağılamada anneniz taktı onları,ama çıkaracak olan sizsiniz başarılı olup burs,destek ,,yurt ,ne imkan varsa kullanın şimdi bile zor olanı geçistiriyorsunuz , bahaneleri sıralıyor kacamiyorsunuz,aynı kaderi paylaşan kardeşinize bir yol bir çıkış ,bir ışık olmak zorundasınız.......

/
O evde durdugunuz her an tam bir zaman kaybı boynunuza taktiginiz kaç bininci zincir ,zamanı geldiğinde o zincirleri bir anda kopartamazsiniz çünkü her hakarette, aşağılamada anneniz taktı onları,ama çıkaracak olan sizsiniz başarılı olup burs,destek ,,yurt ,ne imkan varsa kullanın şimdi bile zor olanı geçistiriyorsunuz , bahaneleri sıralıyor kacamiyorsunuz,aynı kaderi paylaşan kardeşinize bir yol bir çıkış ,bir ışık olmak zorundasınız.......
Haklısınız, onun aynı şeyleri yaşamaması için çok ciddi bir mücadele veriyorum. Fakat şu aşamada ekonomik açıdan onlara bağımlıyım ve 2. sınıfta bağımsız bir hayat kurmam çok zor tıp fakültesine devam ederken işe girmek imkansız gini bir şey yürütmesi çok çok zor

/

Haklısınız, onun aynı şeyleri yaşamaması için çok ciddi bir mücadele veriyorum. Fakat şu aşamada ekonomik açıdan onlara bağımlıyım ve 2. sınıfta bağımsız bir hayat kurmam çok zor tıp fakültesine devam ederken işe girmek imkansız gini bir şey yürütmesi çok çok zor
Oyleyse hıc konu acmana gerek yokmus ona yok buna yok.
Iyı gunler bari sinirim bozulmasın

/

Anliyorum yurda çıkmak,belediyelerin, çeşitli kurumların bursları,devlet bursu , başarı bursu gibi şeylere kaydolmak sizin için ya zor ya da kaçmış bir fırsat.Belkide bunlarla geçinmek,okumak için yeterli gücünüz yok.Kendinize inancınız eksik.Yek tavsiyem annenizden daha deli olmak,onu görerek buyudunuz,ona aynı silahla karşılık verin o zaman çok zorlarsa polis çağırın,çatlak olun,manyak olun gözü korksun.İ bir yapiyorsa siz on yapın sessiz ve itatkar olmanız annenizi hiç durdurmamış dozu hep arttırmış.Uysal olmayı bırakın....

Oyleyse hıc konu acmana gerek yokmus ona yok buna yok.
Iyı gunler bari sinirim bozulmasın
Bahsettiğiniz çözümler mümkün değil ve yaşantıma bakınca realiteden uzak öneriler. Kız arkadaşım olmasına bile karşı çıkan ailemin beni erasmusa göndereceğini, seminer var yalanına bile inanmayan kadının okuldan davet aldım lafını yutacağını düşünmeniz saçma. Erasmus dediğiniz şey 1 yıl. Benim bu yılı da katarsak 5 yılım var. Hem işe girip kendine ayrı hayat kurup hem tıp bitirme düşüncesininin mantıklı bir temeli de yok. Sizi tatmin edip şu an herkese resti çekip ben gidiyorum diyerek kapıyı çarpıp çıkamadığım için üzgünüm. İlaveten istediğim konuyu da açabilirim neticede bu platform bunun içi var sizden icazet almam mı gerekiyordu? Sadece içimi döktüm ve aynı durumdan geçen birileri var mı merak ettim. Bakmazsınız, okuyup yorum yapmazsınız olur biter. İyi günler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X