Hayat nelere gebe...

chelik

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2009
287
3
Arkadaşlar burada hepimiz dertlerimizi sıkıntılarımızı paylaşıyoruz. Birçok şey canımı yakıyor ve ruhumuzu yaralıyor. Hayatta insanın başına herşey geliyormuş yaşayarak bunu öğreniyoruz hepimiz. Kimsenin kimseye söyleyeceği kınayacağı birşey yok aslında çünkü, hiç birşeyin garantisi malesef yok. Ben size bir yakınımızın gencecik 27 yaşında bir annenin hayatından paylaşımda bulunmak istiyorum. Bir insanın nasıl ayakta durduğunu, nasıl erkeklerin olduğunu bizzat kendi gözlerimle gördüm..

Bu kızımızın annesi daha 11 yaşında iken ölmüştü trafik kazasında. Annesi öldükten sonra sefalet bakımsızlık diz boyu oldu. Bir babası bir kendisi vardı evde. Ne ablaları ne de abisi yardım edemiyorlardı uzaklıktan. Sonra babası evlendi böyden bir kadınla. Kadın yemeye çok düşkün, hiç bir işe elini sürmeyen, gezmeye meraklı bir kadın olmasıyla meşhurdu. Evlendikten sonra babasıda yeni annesine ayak uydurdu ve kızı köyde evde bir başına bırakıp akşam gündüz gezmelere uzak köylere gittiler. bu kızcağız çok güzeldi. kız bütün evin işini, bahçe hayvan hepsini küçük yaşta bir başına yüklendi. annesizlikle ne sahip çıkanı oldu, ne de takdir edeni. biz yaşıttık bize geldiğinde kafası hep bit dolu olurdu annem ve teyzem (teyzem yengesi olur) ona kıyafetler alır temizlerlerdi. o mahçup gülümsemesi hala gözümde. bizde sefalet çektik ama onunki başkaydı. sürekli ablaları abisi üvey annesi ve babası kızı başkaları ile kıyaslar takdir etmez bir de özgüvenini kırarlardı. çok iş yapmasına rağmen kendi yarısı kadar olamayan kızlar ondan üstündü. birebir şahidim neler söylediklerine hiç birini haketmiyordu. daha sonra bu kız çok gösterişli boylu poslu ve güzel yüzlü bir kız olduğu için bizim buralara geldiğinde çok isteyeni olurdu ailesi baskı yapardı ama, bu kız istemezdi. şaşırırdım bende neden o sefalatten çıkmıyor çok güzel yerler istiyor onu diye. tam 19 yaşına geldiğinde ablasına bir sırrını açıkladı ve ortalık toz duman oldu. 16 yaşında köyde afedersiniz tam bir şerefsiz olup girmediği kadın evi kalmayan muhtarın oğlu kızı seviyorum diye kandırmış. babası ve annesinin her zaman ki evde olmadığı bir gece de kızın evine girmiş. kız rıza göstermemiş ama, karşı da koyamamış. kız o da bekar bende bana bu fenalığı yaptıysa benimle evlenir diye diye 3 sene beklemiş. sonra bu adamın birini sevdiğini ve onunla evleneceğini duyunca bunu söylememk zorunda kaldı. derken babası, abisi duyunca silahlara kadar gitti iş. kimsenin canı yanmadı tehditlerle adamla kıza nikah kıydılar. adam abisine tamam ben bu kızı şimdi alırım ama 3 sene sonra yanında sıpası ile kapınıza bırakırım ben istemiyorum demiş evlendiktensonra. şerefsiz kıza hiç kocalık yapmadı evli kaldıkları 3 ay. babam abisini çekti köşeye "oğlum bak olan oldu bu kıza sahip çıkmazsanız bu kızı bu adam bırakır bir bebekle geri gelse daha mı iyi. kız zaten baba evinde gün yüzü görmedi koca evinde de daha ilk aylardan bunu yapıyorsa bu adam koca olmaz ondan" dedi. abisi kızın ikna olmadı yaptı madem çekecek dedi. ama tabi kocası ıolan şerefsiz durur mu kızdan boş kağıda imza alıp boşayıp kaçtı. kızda anlamış zaten evli kalmak istemediği için gitmiş mahkemeye evet demiş sessizce boşandılar. kız mahkemeden çıktığı gibi biraz daha insaflı olan ablasının yanına geldi. ablası anlattı tabi olanı biteni abiye babaya. kızın ne namusu, ne de kadınlığı. demediğini bırakmadılar. 1 sene abisi ablası arasında yaşadı kız daha bir eziyetle daha bir baskıyla. o güzelim kızın yüzü 5 yaş attı, zayıfladı kurudu, sarardı soldu.. derken biri geldi istemeye boşanmış ha bu arada kıza hep yaşlı bunamış 50 yaşlarında adam bakıyorlar neymiş gitsin hem adama baksın hem başımızdan gitsin diye. neyse bu adam geldi. hemen apar topar yüzük taktılar ama, ben biliyorum o adamda uyuzun tekiydi :). kıza 1 hafta sonra dedi ki ben eski karımı seviyorum annem zorladı hakkını helal et dedi ve yüzüğü attı. kız iyice bir sarsıldı iyice karamsarlaştı aile iyice delirdi. derken annem mahallede bir kaç iyi kimseye anlattı. komşular kızı tanırlardı zaten çok çok üzüldüler. bekardan bir adam getirdiler. annesi yok onunda kızkardeşinin başına bu gelmiş kızkardeşi kendini asmış annesi dertten ölmüş. derken geldi çocuk ama nasıl zayıf nasıl bakımsız. 25 yaşında ama daha yaşlı duruyor. neyse geldi adam gönülsüzce evlenmek istemezmiş meğer, kızla bunları görüştürmek için kızı gösterince tamam demiş. evlendiler ama nasıl evlendiler duyan herkes yardım etti. mobilyasından tutun, çeyizine varana kadar hiç eksiksiz ve öyle dualarla evlendi ki kız. abisi de babası da utandı resmen. annem öncülük etti annelik etti ki zaten şimdi de kiracımızdır :) herneyse. bunlar evlendiler 2 sene falan aralarında hep resmiyet oldu kız suskun adam suskun konuşamıyorlar kızın için dolu adam yaklaşamıyor ama çok vicdanlı. aynı fatmegüldeki kerim gibi bakıyor hala karısına. meğersem adam ilk gördüğünde kıza aşık olmuş öyle güzel öyle masumdu ki diyor geçenlerde konuşurken. şimdi 3. bebekleri yolda ve kızın yaralarını sardı eşi. öyle şefkatli öyle seviyor ki. el üstünde tutuyor denir ya öyle. kızın lafından çıkmıyor. hııı o çelimsiz o yaşlı gösteren adamda öyle yakışıklı oldu ki. kilo aldı yüzü parladı. kızda öyle. sevgileriyle güzelleşti ikiside. kız ile konuşurken hep derki, zamanla daha çok seviyoruz biz benim tek ve en büyük şansım eşim der her zaman. çok rahat çok güzel bir evliliği var. 7 yıldır eşi sesini bile yükseltmemiş normalde çok asabi ve sert bir adam olmasına rağmen.:nazar:

gelelim o şerefsize, pazar günü bir düğünde gördüm sinirim depreşti. şu anda 30 yaşını epey geçti. kimse kız vermiyor teyy başka illere bile gittiler yok kimse kızını vermiyor. işsiz güçsüz dolaşıyor. o sevip evleneceği kız zaten bu olayı duyunca o zaman başka isteyeni ile evlendi. bir kız daha istedilerdi tam olacakkken kızın babası bunu duymuş ve elin kızına bu fenalığı yapandan koca olmaz deyip kızını vermemiş. hatta kapıdan içeri almamış bunları. önceden biraz olsun çekiciliği vardı şimdi gördüğümde ayn asalak gibi pislik gibi bir tip olmuş. hani şu coşkun tiplemesi vardır ya yeşilcamda aynı aynı bu. öyle kafamda kızın kocası ile kıyasladımda ne görüntü, ne adamlık, ne insanlık kocasının yanında esamesi okunmaz bunun. öyle bir başına kaldı hala da diyormuş kız için ben istemedim kendi istedi. insafsız 16 yaşında kız istese ne olur çocuk be o yaştaki kız...şerefsiz işte insan şerefsiz olunca herşey normal ona.. derste almaz kuldan da utanmaz, Allah tanda çekinmez...

nerden nereyeee işte arkadaşlar kimse ben öldüm bittim demesin hayatta herşey insanlar için

Son düzenleme:
dediğin gibi insanın başına herşey gelebiliyo...
önemli olan insanın sonunun iyi olması...bu örnekteki gibi..
allah ömür boyu mutlu etsin bu kadını inşallah...

kız çok zor şeyler yaşamış. ama neyseki geçmiş bir kabus gibi geride kalmış. mutlulugu daim olsun

dediğin gibi insanın başına herşey gelebiliyo...
önemli olan insanın sonunun iyi olması...bu örnekteki gibi..
allah ömür boyu mutlu etsin bu kadını inşallah...

sağol canım :) ben ona hep Allah eşini başından eksik etmesin diye dua ederim. en büyük dua o zaten onun için. ama şimdi Allah göstermesin sahipsiz kalsa biliyorum ki kesinlikle kendini ezdirmez dimdik ayakta durur...

X