Hasta sokak köpeği

florence_N

Mrrro üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2016
6.008
9.729
Merhaba arkadaşlar. Dun hayvanlar bölümüne konu açtım ama pek gorulmedi. Buraya da acmaya karar verdim. Hemen konuya gireceğim. Köyde oturuyorum. Başıboş gezen, imkanımız olduğu ölçüde evden yemek verdiğimiz bir köpek vardı. İki gündür ishal ve halsiz. Dün akşam bahçeye aldım, bağladım. Kucağıma alıp tahmini kilosuna baktım. Ufak oğlumla aynı gibi. İnternetten baktım ve inşallah doğru yaptım, bilmiyorum. Calpol şurup verdim kilosuna göre, siringayla ağzına sıktım. Çoğunu içti. İlaçtan sonra su da içti. Dün tüm gün su içmemişti. İshal için de reflor şase vardı oğlumun, ondan verdim 1 paket. Biraz daha su içti. Bu sabah oldu. Hala keyifsiz. Kıyma kavurdum, yağını aldım, patates hasladim, karıştırdım. Yemeğin yüzüne bile bakmadı. Sevdim, zorladım, elime biraz alarak ağzına degdirdim falan ama hiç yemedi. Calpol verdim yine. Biraz daha su içti sonra. Bulunduğum ildeki dohayko bürosunu aradım, ulaşamadım. Belediyeyi arasam gelip alıp goturuyorlarmis. Ama alıp goturmelerini istemiyorum. Ne yapacakları malum. Dohayko'nun barınağını aradım telefon sürekli meşgul, ulaşamadım. Bana ne önerirsiniz? Veterinere gotursem tedavisini ödeyecek durumda değilim. Hayvan hastanesi ücretsiz bakıyor sokak hayvanlarına ama kazali olursa sanırım, 1 saat mesafede ve aracım yok.

Kusması yok, az da olsa su içiyor, yemek yemiyor, bizi görünce hoplayip zıplayan o köpek gitmiş yerine başka bir köpek gelmiş sanki. Ağlar, inler gibi ses çıkarmıyor. Hafifçe karnına dokundum karnını biraz içe çekti. Ağrıdan mi çekindi mi bilmiyorum. Dışkısı az miktarda, çimen yesilinden az koyuca ve parlak. Sümüksü değil ve kan yok. Hareketsiz olunca çözdüm. Saklanıyor gibi uzaklara yatıyor. Oynamak için bahçeye aldığımızda balkon merdiveninin önüne yatardı. Yanımıza gelmiyor şimdi.

Dohaykonun barinagindan muayeneye gelirler mi? Götürüp iyilestirip geri verirler mi? Benim evde yapabileceğim neler var?

Köpeği köye bu köyde tanıdığı olan birileri bıraktı. 3 aylıktı. Şuan tahmini 7-8 aylık. Ayağa kalkınca benim kadar ama. Kurt Kangal kırma demişlerdi.

Yardımcı olursanız çok sevinirim .

Herkesin hayvanı var evet. Keçi, koyun, inek.. Sordum ama veteriner köpekten anlamiyor dediler. Komşunun da köpeği hasta ama anlamam ben deyip gelmemiş.

Herkesin hayvanı var evet. Keçi, koyun, inek.. Sordum ama veteriner köpekten anlamiyor dediler. Komşunun da köpeği hasta ama anlamam ben deyip gelmemiş.
Hayvan hastanesini arasanız, durumu anlatsanız onlar gelmezler mi?

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Duyarlılığınız herkese örnek olmalı .

Öncelikle Allahım sizden razı olsun .

Köyün bağlı oldugu bir il yokmu ?
İnternetten o ile bağlı veeterıner hizmetlerını arasanız ?
Mutlaka yardımcı olucaklardır.

instagram dan hayvan dernekleri gibi yerlerin profillerine yazsanız. Böyle ilgilenen sayfalar var onlara yazsanız. Yardımcı olanilecek birileri çıkar.
Allah yardımcınız olsun

Komşumuzun köpeği de hasta. Onlar dün aramışlar. Hatta çarşaf çarşaf büyük şehir belediyesi reklam yaptı hayvan ambulansı diye. Onlar aramışlar, alıp barınağa goturuyorlarmis. Barınak dohaykonun. Sitede de barınakta hasta hayvanlara müdahale yapılmadığı, sadece kısırlaştırma yapıldığı yazıyor.

Belediyelerin görevi aldığı hayvanı geri getirmek
Yani hiç merak etmeyin, geri gelecektir.
Zaten sizin adınıza kaydolurken, arayıp isminizi söyleyince bilgi veriyorlar. Ve tedavisi bitip mahalleye getireceklerinde sizi arıyorlar haber vermek için . Yakın zamanda biz de gönderdik bir kuçu kuçu, bu adımlar gerçekleşti . Zaten arayınca sorar, teyit edersiniz 'geri gelecek mi' diye .
*Biz İstanbul'un ilçesiyiz ama kanun kanundur. Sanmıyorum getirmeyeceklerini

Evet doğru. Geçen de eşim şantiyede hasta bir kedi için belediyeye haber vermişti. Geri alacak mısınız yoksa barınağa bırakacaksınız diye sorduklarını söylemişti.

hayvan barınaklarını aramayın onlar alıp daha çok hasta ederler. facebookta hayvanlara yardım edenler var onlar size ilaç ismi soyleyebilirler. ayrıca bir link göndereceğim orada arama yaparsanız bile çıkar bir şeyler

Belediyelerin görevi aldığı hayvanı geri getirmek
Yani hiç merak etmeyin, geri gelecektir.
Zaten sizin adınıza kaydolurken, arayıp isminizi söyleyince bilgi veriyorlar. Ve tedavisi bitip mahalleye getireceklerinde sizi arıyorlar haber vermek için . Yakın zamanda biz de gönderdik bir kuçu kuçu, bu adımlar gerçekleşti . Zaten arayınca sorar, teyit edersiniz 'geri gelecek mi' diye .
*Biz İstanbul'un ilçesiyiz ama kanun kanundur. Sanmıyorum getirmeyeceklerini
Büyükşehir belediyesini şimdi aradım. Sahipli ise veterinere kendi imkaninizla gotureceksiniz dediler. Sokak hayvaniysa da ekiplerimiz alıp tedavi edecek ve hayvan barınağına götürecekler dedi. Tedavi Edip geri getirsinler, ben bu köpeği sahiplenen eğim dedim, geri gelmiyor dedi. Hayvan ambulansları da yaralı ve kazalı hayvanları barınağa götürmek içinmiş.

Barınağı inceledim. Dohayko hayvan barınağı diye yazıyor ama dohaykonun sitesinde barinakla ilgili bilgiye ulaşamadım. Amacım köpeği göndermek değil. İyileştirmek. Barınak veterinere tedavisini danışmak için barınağa telefon ettim ama ona da ulaşamadım, sürekli meşgul.

Bir veteriner nasıl köpekten anlamam diyor bende bunu anlamıyorum.
Tamam görmeden bişey söylemesi zordur ama ishal bir köpek için şunu yedirin, bu ilacı kullanın diyebilir bence gelmiyormuş ya tavsiyede bulunabilir. 2 kelime etmek bu kadar zor olmamalı nasıl bir vicdanı var bu insanların.
Allah sizden razı olsun bulunduğunuz ilde bir veteriner telefonu bulup arayın mutlaka yardımcı olacak birisi çıkar

Allah razı olsun sizden öncelikle..

Bilgi verirmi vermezmi bilmiyorum ama bi veterinere ulaşıp, ne yapabilirm diye sorsanız mı ? Ciddi bişeyi yoktur inşallah köpeğin çok üzüldüm

Bir veteriner nasıl köpekten anlamam diyor bende bunu anlamıyorum.
Tamam görmeden bişey söylemesi zordur ama ishal bir köpek için şunu yedirin, bu ilacı kullanın diyebilir bence gelmiyormuş ya tavsiyede bulunabilir. 2 kelime etmek bu kadar zor olmamalı nasıl bir vicdanı var bu insanların.
Allah sizden razı olsun bulunduğunuz ilde bir veteriner telefonu bulup arayın mutlaka yardımcı olacak birisi çıkar
veterinerlerinde uzmanlık alanları oluyor, köy yerinde büyükbaş hayvanlarla ilgilenenler evcil hayvanlar hakkında tedavi yöntemini pek bilmiyorlar malesef.

Bol su ve haşlanmış pirinç ve yoğurt iyi gelirmiş, kusma ve kanlı ishal yok sanırım.
Bozuk yiyecek sebep olmuş olabilir.

saklanması falan benı huylandırdı düşündüğüm şey değildir inşallah da normal hastadır.inşallah düzelir bı an once.

Allah razı olsun sizden öncelikle..

Bilgi verirmi vermezmi bilmiyorum ama bi veterinere ulaşıp, ne yapabilirm diye sorsanız mı ? Ciddi bişeyi yoktur inşallah köpeğin çok üzüldüm
Şimdi onu da aradım. Belediyeye yönlendirdi. Tedavi sonrası bırakıyorlar dedi o da. İyilestiriAp kisirlastirip getirirler dedi. 153 ten ulaştığım kadın da israrla barınak dedi. Köpeğin durumunu anlattim, kusmasıni sordu, kusmuyir dedim. Yardımcı olacağını düşündüm sorunca. Üşütmüş dedi. Ne yapabilirim dedim, getirin dedi. İmkanım yok dedim, kendi araçları varmış ama buraya servisleri yokmuş. Ağrı kesici verme dedi bir de sadece. Ameliyata gireceğim kapatmaliyim diyip kapattı.

veterinerlerinde uzmanlık alanları oluyor, köy yerinde büyükbaş hayvanlarla ilgilenenler evcil hayvanlar hakkında tedavi yöntemini pek bilmiyorlar malesef.

Haklısınız onlar daha çok büyük baş, yada kümes hayvanlarıyla ilgileniyorlar ama eğitimde köpeklerlede birçok çalışmaları var eminim bizden daha fazla bilgiye sahipler.
Eşimin köyde bir arkadaşı var biz bulduğumuz kedi köpek için ararız sorarız mutlaka bişey söyler.

X