Gebeliğe Hazırlık Haşimato Hastalığı ve Gebelik

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

ZehreNur

❤ İki çiçeğim ❤
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2008
6.322
7.028
ANTİ Tpo 522.5
ANTİ Troglobulin antikor 83.1
Serbest t4: 0.78
TSH: 1.9963

Merhaba arkadaslar. Ben 3.kez tüp bebek tedavisine hazırlanıyorum. 6 yıldır gebelik hiç olmadı. 2.denemem ise düşükle sonuclandı
Tüp bebek merkezimi degiştirdim. Benden farklı olarak anti tpo anti ta testleri istendi referanslara gore cok yuksek cıktı sonuç. Diğer hormonlarım normal. Dahiliye uzm hiç önemsemedi ilac kullanacak kadar degil dedi
Kendi druma henuz gösteremedim sonucları

Sizce hasimato hastalıgı olabilir mi? Hasimato hastalıgı tanısı için bu değerle mi bakılıyor

Merhaba hashimoto var sizde sanırım. Anti tpo filan antikorlar oluyor. Ama hamilelik için asıl tsh değeri önemli, 2,5 altında olanların gebelik için bir engeli olmazmış bana endokrinoloji doktorum öyle söyledi. Sizin de değer iyi sma kontrollü gitmekte fayda var. Bir endokrinoloji uzmanına görünün ve boğaz ultrasonu da çektirin tavsiyem. Ona göre doktorunuz sizi yönlendirir.

Bir de hashimotoya selenyum çok iyi geliyor. Takviye olarak alabilirsiniz, dereotu da iyidir.

Merhaba, Hashimoto teshisi icin T3, T4 ve TSH degerlerini birlikte yorumluyorlar. Gebelik icin de TSH degeri ve serbest T4 onemli diye biliyorum ve sizin TSH degeriniz de gayet iyi gorunuyor. 2.5 altinda olmasi gerekiyormus gebelik icin ve ben TSH`i 7 hatta 10 olup hamile kalanlari bile gordum burada. Insallah hayirlisiyla saglikli bebeginiz olur en en en kisa zamanda.

Benim hikayem soyle: ilk dogumumdan yaklasik 1 yil sonra Hashimoto teshisi kondu (6 yil once). O gundur bu gundur 50mg ile baslayip 100 mg`a kadar Euthrox kullandim. Degerlerim normale dondu ama tabi ilaca devam ettigim surece..

2.cocuk icin bu ay ilk kez deneyecegiz. Doktorum 2.yi dusundugumuzu soyleyince dozu dusurdu, nedeni hamilelik durumunda arttirabilecek bir tolerans kalsin diye. 2 aydir yeni dozu kullaniyorum. Bugun kan verdim. Sonuclarim Cuma cikacak. Cok merak ediyorum nasil cikacak ve ben hamile kalabilecek miyim. Ilk hamileligim cok sukur cok kolay olmustu. Amasimdi kosullar degisti, yasim 39, ve nur topu gibi Hashimotom var.

Bir de hashimotoya selenyum çok iyi geliyor. Takviye olarak alabilirsiniz, dereotu da iyidir.

Selenyum ve Iyot kullaniminda cok dikkatli olmak gerekiyormus. Endokrin uzmanlari cok ciddiye aliyor. Selenyum sonucta bir metal ve fazlasi vucutta birikebiliyor. Iyotun eksikligi hormon uretimini engelliyor fazlasi ise troid bezlerine zarar verebiliyor. Bu nednele de iyot yeterli mi diye once 24 saatlik idrardan iyot degerine bakip gerekli dorurlerse takviye veriyorlar. Yani Bu hoshimato oldurmuyor ama surunduruyor gercekten zor bir hastalik. Dereotunun dsa kalp hastaliklarina faydali oldugu biliniyor ama troidle ilgili bilimsel calisma yokmus..

Bunu bilmiyordum ben de. Ama selenyumu zaten düzenli almıyorum neyse ki iyotu vitamin takviyesi olarak hiç almıyorum ama yediklerimde var, yeterlidir sanırım balık, tuz oradan alıyoruzdur herhalde.

Merhaba bendede aynısı var hasimato tiroit bunu duyunca tabikide anlamadım ilk olarak bir sürü araştırmalar yaptım ve sonunda bir çok şeyi hayatımdan çıkardım gluten başlı başına tam bi zarar ama bütün ürünler de var olmayan ürünlerde vae büyük marketlerde öncelikle iyotlu hayatından çıkar kaya tuzu kullan selenyum kullan makarna pirinci bulguru kırmızı lahana turp bu gibi yiyecekleri cook cok aza indir farkını göreceksin birde şu normal ekmek yeme siyez unundan yap ekmeğini biraz zor olacak aama denemeye değer

Amin cok teşekkür ederim
İlaçlarla antikorlar dyüşüyor mu?
Yoksa siz tsh için mi ilac kullanıyorsunuz

İnş cok bekletmeden gelir ikinci bebişte
Allah hepimizin yuzunu guldursun inş

Bu arada benim 3.tedavimde olumsuz oldu yumurtalarım hiç dollenmedi erkek infertilitesi var.. Tüp bebek drum fsh normal oldugu için ilaç vermedi troid için endokrine gitmemi onerdi sadece

Amin. Her sey zamanini bekliyor eminim sizin bebisin de zamani var o gunu bekliyor. Insallah en kisa zamanda gelsin.

Ben ilac kullandiktan sonra hic antikor testi hic yaptirmadim, o nedenle bilmiyorum ama kullandigimiz ilac yapay hormon. Yani vucudun uretrmedigi hormonu disardan aliyoruz. Antikorlarla ilgili bir durum var mi bilmiyorum.

Endokrine mutlaka gidin. Size en dogrusunu onlar soyler sizin de iciniz rahat olur. En azindan o kismi (sorun varsa) cozmus olursunuz. Istanbul'daysaniz Yesim Erbil'i oneririm, taniyorsunuzdur belki. Dunya tatlisidir. Instagramda gorebilirsiniz. Yeni bir tedavi uyguluyor hashimatolular icin hatta.

Haklısın cnm Allah hayırlısını nasip etsin en dogru zamanda inş

Sizin tsh degeriniz kaç nodül var mı?
Ben ultrason cekilmek için gitmek istiyorum aslında. Nette okudugum kadarıyla antikor değerleri düşmüyormus. Tsh normal oldugu içinde herhangi bir ilaç verilmiyor

Benşmde diğer değerlerim normaldi ANti tpo değerim 0-9 olması gerekirken (Hastaneden hastaneye değişiyor ) 80lerde çıkınca haşimato başlangıcı demişti doktor gebelik istediğim için de ilaç başlattı en düşük dozda bence kullan bebeğe zararı olan bir ilaç değil değerleride stabil tutuyor

Henuz endokrin gitmedim ama tüp bebek drum ilaç vermedi tsh normal oldugu için gerek gorulmuyormus
Size verildiğine gore drdan dra degişiyor bu durum sanırım

Öncelikle geçmiş olsun gebelikle ilgili kısmı bilmiyorum ama eşim haşimato ilk ay selenyum glutatyon birde karışık bir multivitamin verdi doktor ilk aydan sonra selenyumu bırakıp Brezilya cevizi aldık diğer takviyeler iki ay ve üç ay kullanıldı ama diyetine çok önem verdi turp eşimi çok rahatsız ediyordu mesela ve gluteni şekeri tamamen hayatından çıkardı iyot testide yaptırdık oda eksik çıkmıştı iyot damla şeklinde aldı aklıma gelen bunlar gerçekten öldürmüyor ama süründürüyor allah yardımcınız olsun

Benim Aralik ayindaki TSH degerim 0.99 idi. Yani normal. Doktorum ilac dozunu dusurdu. 2 aydir yeni dozu kullaniyorum. Dun yeniden kan verdim merak ediyorum cunku degerlerim hala normal mi diye. Cuma sonuc cikacak. Buradan yazarim. Sonuclar normalse bebek deneyecegiz yoksa bekleyecegim cunku bebegin saglikli gelisimi icin cok onemli. Dusuk tehlikesi de olabiliyormus Hashomatoda. Ostrojen fazla salgilanip progestronu bastiriyormus. Progestron bebegin dusmemesi icin onemli falan filan. Hayirlisi bakalim sonuclarim cikinca buraya yazarim.

Henuz endokrin gitmedim ama tüp bebek drum ilaç vermedi tsh normal oldugu için gerek gorulmuyormus
Size verildiğine gore drdan dra degişiyor bu durum sanırım

Bu guzel haber ayrica. Demek ki troidle ilgili sorun yok ki gercekten cok iyi bisey bu.

Yeni TS

Bu hafta test yaptirdim.
TSH 3.2 ve T4 7.3 cikti. (Aslinda serbest T4 yapilmasini istemistim ama sanirim laboratuvar kayitlarinda bir karisiklik.olmus sadece T4 bakmislar). Doktorum dozu degistirmedi. Hamilelik olursa tekrar tahlil yaptirip ona gore degistiricez dedi. Kendi kendime dozu artisi yapmamak icin zor tutuyorum ama yapmicam tabi. Bakalim neler olacak.

Bu arada daha once nodulum var mi diye sormustunuz galiba evet var ama 1 cmden kucuk birkac tane. Yillardir da pek buyumedi cok sukur

Bir de antikor baktirmadim ama gebelik olursa baktiricam. Eski tahlil sonuclarimda TSH, T3 T4 normal olsa da antikorlarin cok yumsek olduguni farkettim. Sanirim ilac antikora bir sey yapamiyor sadece hormon destegi oluyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…