Gebeliğe Hazırlık Haşimato Hastalığı ve Gebelik

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Cok sevindim cnm en kısa zamanda bebiş haberini de alırsın inşallah
Bizlere de dua edersin

Hasimato hastalıgı düsüge neden oluyor yumurtalıklara zehir akıttıgı için hamile kalmayı engelliyor

Merhabalar,

Ben de hashimoto hastasiyim ve gectigimiz gunlerde yaptirdigim kan testinde TSH degerim limit ici (1,78) cikti. Ancak doktor, kan degeri raporuma "hamilelik icin bu degerin 1'in altina dusurulmesi gerekiyor" diye yazarak ilac dozumu yukseltmis.

Sizce bu deger tek basina hamilelige engel bir durum teskil eder mi? Sonucta bu hastaliga sahip olmayan insanlarla degerlerim ayni durumda. Bana biraz ilginc geldi acikcasi, sizinle de paylasmak istedim.

Degerlerin 1in altında olması yetmiyor iyi bir doktor bulup gitmeniz gerek yumurtalıklarınıxa baktırın zehir akıttıyor bu yüzden yumurtalıkların azalmasına gebe kalmayı güçleştiriyor ,gebe kalırsan da düsügw neden olıyor cünkü vücuda giren her seyi yabancı madde olarak algıladı için kabul etmiyor

Merhaba, benim de anti tg ve anti tpo değerlerim 50 civarı. Diğer değerlerim normal. Senelerdir normal buğday yerine siyez tüketiyorum ama sanırım her türlü gluteni kesmek gerekiyor. Şeker vs tüketmiyorum. Gluteni tamamen kesmeyi düşünüyorum, 3-4 ayda değerler düzelir diyorlar. Sizin eşinizin durumunda bir iyileşme oldu mu gluteni bırakınca?

merhaba, Esim degil de ben Hashimotoyum aslinda.

Ben acikcasi gluteni tamamen kesmis degilim, arada kek kurabiye de yiyorum. Ama dikkat ettigim en onemli konu glutensiz ekmek ve makarna tercih etmek. En cok tukettigimiz sey ekmek onu da glutensiz almaya gayret ediyorum. Tamamen sifirlanmadi gluten ama eskiye gore %70 azaldi diyebilirim. Degerlerim ilac dozu dusmesine ragmen iyi cikti ama ben lazer tedavisi de oldum ayni zamanda onun da etkisi olabilir. Tam sonucu kis sonu tekrar yaptiinca soyleyebilirim

Sevil Hanim merhaba,

Birkac cevabinizda yumurtaliklara zehir akitiyor diye yazmissiniz da bu tam olarak ne anlama geliyor? Antikorlar tiroid bezini yabanci madde olarak algilayip bunu yok etmeye calisiyorlar, ama onun disinda kontrol altinda tutulan tiroid degerleriyle yumurtaya/yumurtaliga verilen zarari iliskilendiremedim. Size doktorunuz mu boyle bir aciklama yapti?

Evet doktorum yumurtalıklara zarar verdigini söyledi hatta zamanla yumurtaların azalmasına neden oluyormus

Merhaba sizindemi 2.cocuk olmuyor benimde olmuyordu 2.cocuk pko olduğumu öğrendim 3 senedir olmuyor gecen yada hasimato olduğumu öğrendim sanirim gebe kalmaya engel ama her kafadan bir ses çıkıyor gercekden cok moralim bozuk nasl hamile kalıcam kalabilcemmi bilmiyorum siz in 2.oldumj

Ben cevap vereyim. Evet biraz engel. TSH'ı 2'nin altına düşürüp daha sonra deneyin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…