Gebeliğe Hazırlık Haşimato Hastalığı ve Gebelik

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Yeni TS

Bu hafta test yaptirdim.
TSH 3.2 ve T4 7.3 cikti. (Aslinda serbest T4 yapilmasini istemistim ama sanirim laboratuvar kayitlarinda bir karisiklik.olmus sadece T4 bakmislar). Doktorum dozu degistirmedi. Hamilelik olursa tekrar tahlil yaptirip ona gore degistiricez dedi. Kendi kendime dozu artisi yapmamak icin zor tutuyorum ama yapmicam tabi. Bakalim neler olacak.

Bu arada daha once nodulum var mi diye sormustunuz galiba evet var ama 1 cmden kucuk birkac tane. Yillardir da pek buyumedi cok sukur
Cok sevindim cnm en kısa zamanda bebiş haberini de alırsın inşallah
Bizlere de dua edersin

ANTİ Tpo 522.5
ANTİ Troglobulin antikor 83.1
Serbest t4: 0.78
TSH: 1.9963

Merhaba arkadaslar. Ben 3.kez tüp bebek tedavisine hazırlanıyorum. 6 yıldır gebelik hiç olmadı. 2.denemem ise düşükle sonuclandı
Tüp bebek merkezimi degiştirdim. Benden farklı olarak anti tpo anti ta testleri istendi referanslara gore cok yuksek cıktı sonuç. Diğer hormonlarım normal. Dahiliye uzm hiç önemsemedi ilac kullanacak kadar degil dedi
Kendi druma henuz gösteremedim sonucları

Sizce hasimato hastalıgı olabilir mi? Hasimato hastalıgı tanısı için bu değerle mi bakılıyor
Hasimato hastalıgı düsüge neden oluyor yumurtalıklara zehir akıttıgı için hamile kalmayı engelliyor

Merhabalar,

Ben de hashimoto hastasiyim ve gectigimiz gunlerde yaptirdigim kan testinde TSH degerim limit ici (1,78) cikti. Ancak doktor, kan degeri raporuma "hamilelik icin bu degerin 1'in altina dusurulmesi gerekiyor" diye yazarak ilac dozumu yukseltmis.

Sizce bu deger tek basina hamilelige engel bir durum teskil eder mi? Sonucta bu hastaliga sahip olmayan insanlarla degerlerim ayni durumda. Bana biraz ilginc geldi acikcasi, sizinle de paylasmak istedim.

Merhabalar,

Ben de hashimoto hastasiyim ve gectigimiz gunlerde yaptirdigim kan testinde TSH degerim limit ici (1,78) cikti. Ancak doktor, kan degeri raporuma "hamilelik icin bu degerin 1'in altina dusurulmesi gerekiyor" diye yazarak ilac dozumu yukseltmis.

Sizce bu deger tek basina hamilelige engel bir durum teskil eder mi? Sonucta bu hastaliga sahip olmayan insanlarla degerlerim ayni durumda. Bana biraz ilginc geldi acikcasi, sizinle de paylasmak istedim.
Degerlerin 1in altında olması yetmiyor iyi bir doktor bulup gitmeniz gerek yumurtalıklarınıxa baktırın zehir akıttıyor bu yüzden yumurtalıkların azalmasına gebe kalmayı güçleştiriyor ,gebe kalırsan da düsügw neden olıyor cünkü vücuda giren her seyi yabancı madde olarak algıladı için kabul etmiyor

Öncelikle geçmiş olsun gebelikle ilgili kısmı bilmiyorum ama eşim haşimato ilk ay selenyum glutatyon birde karışık bir multivitamin verdi doktor ilk aydan sonra selenyumu bırakıp Brezilya cevizi aldık diğer takviyeler iki ay ve üç ay kullanıldı ama diyetine çok önem verdi turp eşimi çok rahatsız ediyordu mesela ve gluteni şekeri tamamen hayatından çıkardı iyot testide yaptırdık oda eksik çıkmıştı iyot damla şeklinde aldı aklıma gelen bunlar gerçekten öldürmüyor ama süründürüyor allah yardımcınız olsun

Selenyum ve Iyot kullaniminda cok dikkatli olmak gerekiyormus. Endokrin uzmanlari cok ciddiye aliyor. Selenyum sonucta bir metal ve fazlasi vucutta birikebiliyor. Iyotun eksikligi hormon uretimini engelliyor fazlasi ise troid bezlerine zarar verebiliyor. Bu nednele de iyot yeterli mi diye once 24 saatlik idrardan iyot degerine bakip gerekli dorurlerse takviye veriyorlar. Yani Bu hoshimato oldurmuyor ama surunduruyor gercekten zor bir hastalik. Dereotunun dsa kalp hastaliklarina faydali oldugu biliniyor ama troidle ilgili bilimsel calisma yokmus..

Merhaba, benim de anti tg ve anti tpo değerlerim 50 civarı. Diğer değerlerim normal. Senelerdir normal buğday yerine siyez tüketiyorum ama sanırım her türlü gluteni kesmek gerekiyor. Şeker vs tüketmiyorum. Gluteni tamamen kesmeyi düşünüyorum, 3-4 ayda değerler düzelir diyorlar. Sizin eşinizin durumunda bir iyileşme oldu mu gluteni bırakınca?

Merhaba, benim de anti tg ve anti tpo değerlerim 50 civarı. Diğer değerlerim normal. Senelerdir normal buğday yerine siyez tüketiyorum ama sanırım her türlü gluteni kesmek gerekiyor. Şeker vs tüketmiyorum. Gluteni tamamen kesmeyi düşünüyorum, 3-4 ayda değerler düzelir diyorlar. Sizin eşinizin durumunda bir iyileşme oldu mu gluteni bırakınca?

merhaba, Esim degil de ben Hashimotoyum aslinda.

Ben acikcasi gluteni tamamen kesmis degilim, arada kek kurabiye de yiyorum. Ama dikkat ettigim en onemli konu glutensiz ekmek ve makarna tercih etmek. En cok tukettigimiz sey ekmek onu da glutensiz almaya gayret ediyorum. Tamamen sifirlanmadi gluten ama eskiye gore %70 azaldi diyebilirim. Degerlerim ilac dozu dusmesine ragmen iyi cikti ama ben lazer tedavisi de oldum ayni zamanda onun da etkisi olabilir. Tam sonucu kis sonu tekrar yaptiinca soyleyebilirim

Degerlerin 1in altında olması yetmiyor iyi bir doktor bulup gitmeniz gerek yumurtalıklarınıxa baktırın zehir akıttıyor bu yüzden yumurtalıkların azalmasına gebe kalmayı güçleştiriyor ,gebe kalırsan da düsügw neden olıyor cünkü vücuda giren her seyi yabancı madde olarak algıladı için kabul etmiyor

Sevil Hanim merhaba,

Birkac cevabinizda yumurtaliklara zehir akitiyor diye yazmissiniz da bu tam olarak ne anlama geliyor? Antikorlar tiroid bezini yabanci madde olarak algilayip bunu yok etmeye calisiyorlar, ama onun disinda kontrol altinda tutulan tiroid degerleriyle yumurtaya/yumurtaliga verilen zarari iliskilendiremedim. Size doktorunuz mu boyle bir aciklama yapti?

Sevil Hanim merhaba,

Birkac cevabinizda yumurtaliklara zehir akitiyor diye yazmissiniz da bu tam olarak ne anlama geliyor? Antikorlar tiroid bezini yabanci madde olarak algilayip bunu yok etmeye calisiyorlar, ama onun disinda kontrol altinda tutulan tiroid degerleriyle yumurtaya/yumurtaliga verilen zarari iliskilendiremedim. Size doktorunuz mu boyle bir aciklama yapti?
Evet doktorum yumurtalıklara zarar verdigini söyledi hatta zamanla yumurtaların azalmasına neden oluyormus

Merhaba, Hashimoto teshisi icin T3, T4 ve TSH degerlerini birlikte yorumluyorlar. Gebelik icin de TSH degeri ve serbest T4 onemli diye biliyorum ve sizin TSH degeriniz de gayet iyi gorunuyor. 2.5 altinda olmasi gerekiyormus gebelik icin ve ben TSH`i 7 hatta 10 olup hamile kalanlari bile gordum burada. Insallah hayirlisiyla saglikli bebeginiz olur en en en kisa zamanda.

Benim hikayem soyle: ilk dogumumdan yaklasik 1 yil sonra Hashimoto teshisi kondu (6 yil once). O gundur bu gundur 50mg ile baslayip 100 mg`a kadar Euthrox kullandim. Degerlerim normale dondu ama tabi ilaca devam ettigim surece..

2.cocuk icin bu ay ilk kez deneyecegiz. Doktorum 2.yi dusundugumuzu soyleyince dozu dusurdu, nedeni hamilelik durumunda arttirabilecek bir tolerans kalsin diye. 2 aydir yeni dozu kullaniyorum. Bugun kan verdim. Sonuclarim Cuma cikacak. Cok merak ediyorum nasil cikacak ve ben hamile kalabilecek miyim. Ilk hamileligim cok sukur cok kolay olmustu. Amasimdi kosullar degisti, yasim 39, ve nur topu gibi Hashimotom var.
Merhaba sizindemi 2.cocuk olmuyor benimde olmuyordu 2.cocuk pko olduğumu öğrendim 3 senedir olmuyor gecen yada hasimato olduğumu öğrendim sanirim gebe kalmaya engel ama her kafadan bir ses çıkıyor gercekden cok moralim bozuk nasl hamile kalıcam kalabilcemmi bilmiyorum siz in 2.oldumj

Merhaba sizindemi 2.cocuk olmuyor benimde olmuyordu 2.cocuk pko olduğumu öğrendim 3 senedir olmuyor gecen yada hasimato olduğumu öğrendim sanirim gebe kalmaya engel ama her kafadan bir ses çıkıyor gercekden cok moralim bozuk nasl hamile kalıcam kalabilcemmi bilmiyorum siz in 2.oldumj

Ben cevap vereyim. Evet biraz engel. TSH'ı 2'nin altına düşürüp daha sonra deneyin.

X