Poğaçalar Hashasli mercimekli rulo pogaçasi (resimli)

ilayda26

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2007
922
3
ASlinda bu tarif bûkme olarak yapilir ama ben degisik yaptim. Eskisehirin meshur hamur isidir.
çok degisik, puf puf olan bir pogaça siddetle tavsiye ederim, kolay kolay bayatlamiyor

Mercimekleri haslayalim.
Hashasi siviyagla karistiralim. Daha sivi olabilmesi için.

Hamuru için :
1 tane yas maya (25 gr)
1 SB ilik su
1 SB sût
1 Sb siviyag
4 yemek kasigi toz seker
1 çay kasigi silme tuz
Aldigi kadar un

Iç malzemesi :

Hashas 1 kase
1 kase haslanmis yesil mercimek
1 sogan
tuz , karabiber
maydanoz
Pul biber

Hamuru için, mayayi ilik suda eritiyoruz. Daha sonra tûm malzemeleri karistirip yoguruyoruz. Hamuru mayalanmasi için 1 saat, üstüne güzelce örterek bekletiyoruz.

Bir tavada siviyag koyup soganimizi kavuruyoruz, sonra mercimekleri ilave ediyoruz tu, karabiber, pul biber ve maydanomuzu. Iyice kavuruyoruz.

Mayalanmis hamurumuzu, dikdörtgen açiyoruz. Açtiktan sonra, 2 yemek kasigi hashas sürelim her tarafina. Sonra hamurumuzu 4 'de katliyalim. Ve hamuru tekrar dikdôrtgen olarak açalim.
Açtigimiz hamuru üstüne tekrar hashas sürelim ve mercimekleri ilave edelim.
Rulo yapalim. ve 2 parmak kalinliginda keselim.
Yaglanmis tepsimize dizelim. Bir 20 dk tepside mayalanmasini bekleyelim. Ve 1 yumurta sarisiyla ve yogurt karisimiyla üzerlerine sûrelim.
önceden isitilmis 210° firinizda üstü kizarana kadar pisirelim.

Afiyettt olsunnnn

ayla105bg8.jpg
[/IMG]

ayla106hk1.jpg
[/IMG]

ayla107fb0.jpg
[/IMG]

cok lezzetli gorunuyor..yesil mercimegi cok severim zaten deniycem canim ellerine saglik.

kiz bu ne boyle, vallahi ne guzel olmus, pofur pofur pismis cokacimcoookellerine saglik
hashas ve mercimek ikisi bi arada bilmem guzel olur heraldeCADIARZU
bidakine bende deneyim a.s.

Ellerinize Saglik. Ben buna benzer bir pogacayı Afyon' lu komsularımda yemistim. Süper lezzetli oluyor.

Offff enfes gözüküyoo kurt gibi de açim heee ellerine sağlik tatlimmm afiyetle yiyinnn

X