Hamilikte Diabet?

Alsebe

Rutbesiz :-)
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.320
3
Arkadaslar ben 28 haftalik 3. cocuguma hamileyim...Bu hafta doktorumdan seker yukleme degerlerimin yuksek oldugunu bir kere daha yaptirmam gerektigini aciklayan bir telefon aldim..Cuma gunu gittim ve 75 mg glikoz yuklediler ve yarim saatte bir kan aldilar..Az once yeniden doktorum aradi ve diabetin goruldugunu yarin bir doktora yonlendirdigini soyledi...Yarin sabah gorusup diabet için diyetisyene gondericek..Bu konu hakkinda bilgisi olan yasayan varsa bundan sonraki surecte nelerin beni bekledigini yazabilirse cok sevinicem.. Cunki gercekten son gunlerde moralim sifira Indi....

canım bu konuda benım bılgım yok bende allah kısmet ederse inş 3 hafta sonra seker yuklemesı yapılcak ama uzulme bebegınıde uzme moralını yuksek tut inş bişeyın yoktur hem sekerı olup nurtopu gıbı doguranlar var sıkma canını :)

canım bu konuda benım bılgım yok bende allah kısmet ederse inş 3 hafta sonra seker yuklemesı yapılcak ama uzulme bebegınıde uzme moralını yuksek tut inş bişeyın yoktur hem sekerı olup nurtopu gıbı doguranlar var sıkma canını :)

Amin tesekkur ederim canim...Allah sanada hayirlisiyla kucagina almayi nasip etsin..

bendede gebelik şekeri çıktı. ilk duydugumda ağlamıştım hatta ama çok kötü bir durum değil sakın üzülme sana verilen diyete uydugunda hiçbir sorun çıkmıyor. en önemliside moral kendimi üzdüğümde kafama taktıımda şekerim yükseliyordu.2 aydır diyet yapıyorum şeker aleti aldım yemeklerden 1 saat sonra ölçüyorum sorun yok yani... bazen offf ya bir dondurma yiyebilsem ne güzel olur deyip iç geçiriyorum o kadar :))

bendede gebelik şekeri çıktı. ilk duydugumda ağlamıştım hatta ama çok kötü bir durum değil sakın üzülme sana verilen diyete uydugunda hiçbir sorun çıkmıyor. en önemliside moral kendimi üzdüğümde kafama taktıımda şekerim yükseliyordu.2 aydır diyet yapıyorum şeker aleti aldım yemeklerden 1 saat sonra ölçüyorum sorun yok yani... bazen offf ya bir dondurma yiyebilsem ne güzel olur deyip iç geçiriyorum o kadar :))

Canim diyetle beraber seker sureklimi olculuyor....Dedigin gibi aglamaktan helak oldum bende..Daha once iki hamilelik yasadim onlarda boyle sorun olmadi...Diyet banada verilecekmis..Simdilik doktorum bunu soyledi..Yarin sabah gorusup ogleden sonrada seker için baska doktora gidicem..Insallah dedigin gibi saglikli dogum yapariz..Az kaldi derken.... mafoldumben mafoldumben

Allahim yine beterinden korusun hepimizi insallah...

Son düzenleme:
canım ilk başta önemli bi sorun değil gibi gözükse de bazı gebelerde şeker kalıcı olabiliyormuş....gebelerin yüzde 90"ın da şeker olurmuş...gebelik şekeri...yediklerine dikkat ediceksin...
bende de vardı hatta drum son çare insülin tedavisi dedi....
50lik yükleme sonucu hastanede fenalaştığım için 75lik yaptırmadım...
şeker ölçme aleti aldım...
3 hafta boyunca sabah öğle akşam aç ve tok şekerimi ölçtüm...
yalnız unutmaki şeker sadece yediklerinle alakalı değil...
stres baş tetikçisi....
hayatından hamur işini,beyaz ekmeği ve stresi çıkarırsan sorun kalmaz.....
üzme tatlı canını...bebişininde üzüldüğünü unutma.....

canım ilk başta önemli bi sorun değil gibi gözükse de bazı gebelerde şeker kalıcı olabiliyormuş....gebelerin yüzde 90"ın da şeker olurmuş...gebelik şekeri...yediklerine dikkat ediceksin...
bende de vardı hatta drum son çare insülin tedavisi dedi....
50lik yükleme sonucu hastanede fenalaştığım için 75lik yaptırmadım...
şeker ölçme aleti aldım...
3 hafta boyunca sabah öğle akşam aç ve tok şekerimi ölçtüm...
yalnız unutmaki şeker sadece yediklerinle alakalı değil...
stres baş tetikçisi....
hayatından hamur işini,beyaz ekmeği ve stresi çıkarırsan sorun kalmaz.....
üzme tatlı canını...bebişininde üzüldüğünü unutma.....

Cok tesekkur ederim yazdiklarin için... Banada 75 gr yuklediklerinde bende fenalastim biraz..Odaya aldilar dinlenmem için....Insallah dedikleriniz gibi bebegime ve bana bir sey olmadan tamamlarim bu iki ayida..Stres falan dersen bu haftanin stresi yetti zaten....

arkadaslar bende 28 haftalığım ikinci hamileliğim ve sekerim cıktı benimde bende ilk duyduğumda fenalastım ve tansiyonum düştü üzüntüden seker ölçme aleti aldım günde 6 kez ölçüyorum aç karnına birde yemekten 2 saat sonra diyetisyenede gittim liste verdi uymaya calışıyorum ama canım hersey istiyor biraz kacırdınmı hemen fırlıyor valla allah yardımcımız olsun sağlıkla bebeklerimizi kucağımıza alalım inşlh.

Günaydın,

Arkadaşlar yazdıklarınızı okudum. Bende gecen hafta seşker üklemesdi yaptırdım, çok şükür sonucum iyi cıktı. Ama dr. umla yaptığım konusmayı aktarmak istdim ki sizlere, moral olsun. Şeker yüklemem yapılmadan önce Dr. la konumamızda 140 cve üzerinin gbelik şekeri olduğunu söyledi. Peki tehlikelimi dedim. Yüksekliğine baglı dedi. Fakat buu şeker hastalığıyla karıstırmamam gerektiğini, Şekerin yüksek çöıkmasınıon mutlaka insülin tedavisi gerektirmdiğini bahsetti. Şayet yüksek çıksaydı şekerim, diyetisyene gönderecekti ve kontolleri dasha sık yapacaktık. Dr. um beni bu konuda çok rahatlatmıstı. Ayrıca, Tuz-Hamur ışi- Pilav - makarna .. bunlardan da mümkün odugunca uzak durmamı ve bol su içmemi söyledi. Umarım şekeri yksek çıkan arkadaslar, bir an önce normal değerlere düşürmeyi basarırlar..

Günaydın,

Arkadaşlar yazdıklarınızı okudum. Bende gecen hafta seşker üklemesdi yaptırdım, çok şükür sonucum iyi cıktı. Ama dr. umla yaptığım konusmayı aktarmak istdim ki sizlere, moral olsun. Şeker yüklemem yapılmadan önce Dr. la konumamızda 140 cve üzerinin gbelik şekeri olduğunu söyledi. Peki tehlikelimi dedim. Yüksekliğine baglı dedi. Fakat buu şeker hastalığıyla karıstırmamam gerektiğini, Şekerin yüksek çöıkmasınıon mutlaka insülin tedavisi gerektirmdiğini bahsetti. Şayet yüksek çıksaydı şekerim, diyetisyene gönderecekti ve kontolleri dasha sık yapacaktık. Dr. um beni bu konuda çok rahatlatmıstı. Ayrıca, Tuz-Hamur İşi- Pilav - makarna .. bunlardan da mümkün odugunca uzak durmamı ve bol su içmemi söyledi. Umarım şekeri yksek çıkan arkadaslar, bir an önce normal değerlere düşürmeyi basarırlar..

Umarim dedigin gibi olur...Birazdan bende doktorumla randevuma gidicem..Oda benim moralimi duzeltebilmeyi basariri iyi seyler soyleyerek insallah..Ben zaten bol su içen biriyim ama diyet yapmadim tabiiki..Insallah sadece diyetle cozulebilir durumdayimdir...

arkadaslar bende 28 haftalığım ikinci hamileliğim ve sekerim cıktı benimde bende ilk duyduğumda fenalastım ve tansiyonum düştü üzüntüden seker ölçme aleti aldım günde 6 kez ölçüyorum aç karnına birde yemekten 2 saat sonra diyetisyenede gittim liste verdi uymaya calışıyorum ama canım hersey istiyor biraz kacırdınmı hemen fırlıyor valla allah yardımcımız olsun sağlıkla bebeklerimizi kucağımıza alalım inşlh.

Allah sanada sifa versin arkadasim...Bende bu ogleden sonra diyet listesiyle gelicem eve sanirim....:bbo: :bbo: :bbo:

arkadaşlar benim şekerim 185 çıktı...drum dahiliye doktoruna yönlendirdi...o da 1-2 test istedi...ama çıkan sonuç yine yüksekti ama diyet vermedi...kendi iradenle düzelteceksin dedi...bi de anne tarafında şeker hastalığı olanlarda kalıcı olma ihtimali varmış...
yememem gereken yiyecekleri söyledi...
bende dikkat ediyorum....ama maşallah bebişim çok sağlıklı....

Merhaba herkese..Biraz once doktordan geldim..banada sekerimi yemeklerden 2 saat sonra olcmem için alet verdiler,nasil yapilacagini anlattilar...Ayricada cuma gunu için diyetisyene yonlendirdiler...Doktore doiyabetin hamilelikle alakali olmadigini bunun var oldugunu ve hamilelikte meydana ciktigini soyledi..Ailesinde diyabet hastaligi olanlarda risk daha cokmus...Simdiden onlemini almam gerektigini yoksa ileride kesin diyabet hastaligina yakalanacagimi soyledi...Kan aldilar yeniden olcum yapmak icin..Cumaya onunda neticesini alicaz..Cizelge gibi bisi verdiler her olcumu yazicam cumaya goturucem giderken..Ordada aglamaktan helak oldum...Ustelik bunun ailede varsa sonraki nesilde olma sansinin fazla olmasindan dolayi cocuklarimda dikkat etmem gerektigini soyledi...Diyetisyen tam liste vericek ve ailece ona uyucaz...Illede olacak diye degil ama risk altinda olabileceginden saglikli daha cok sebze agirlikli yemekler yememizi soyledi...

alsebecim aynı seyleri banada söyledi bende cizelgemi doldurdum 1 hafta boyunca listeye uymaya calışıyorum bebeğim için, yarın doktora götürücem çizelgeyi ona göre ilaç vericek inşlh ilaç almak zorunda kalmam.mafoldumben

alsebecim aynı seyleri banada söyledi bende cizelgemi doldurdum 1 hafta boyunca listeye uymaya calışıyorum bebeğim için, yarın doktora götürücem çizelgeyi ona göre ilaç vericek inşlh ilaç almak zorunda kalmam.mafoldumben

Sanada gecmis olsun...Bende yarin diyetisyene gidicem cumada degerlerimi goturucem kan tahlilinin sonucunuda vericekler ona gore bakalim ilac mi vericekler sadece diyetmi anliyicaz..yanliz hamilelere ilac vermiyorlarmis sanirim direk inusulin igne veriyorlarmis diye anladim ben....

Arkadaslar birde bu diyabetten dolayi bebek daha iri oluyormus buda dogumda ve sonrasinda komplikasyon yapabilirmis...O yuzden bana 38. haftada falan doguma alabiliriz dedi...Tetikliyicekmis dogum baslasin diye rahimi....Eger diyabetiniz varsa bebeginizin ne kadar buyudugunede dikkat edin ....

Masallah pek hamile olupta sekerle basi dertte olan yokmus gercekten cok sevindim..Bizlerede Allah sifalar versin...

Simdi ben gelismeleride yaziyim;doktora diabet içinde diyet içinde gittim..Liste verdiler her yemek oncesi ve sonrasi degerlerimi olcuyorum uc gundur agzima seker yada sekerli birsey surmedim... Degerlerimde acken 69- 88 arasi degisiyor yemekten sonrada 99 - 115 - bir keresindede (biraz kacirdigim için sanirim ) 120 cikti... Yarinda degerlerimi hemsireye goturucem bakalim ne verecekler..Insallah igneye gerek yoktur diye dua ediyorum sadece....

slm canım bende geçen kaçırdım 120 yi gecmicek dedi doktor benimde aclık senin gibi cıkıyor kacırdığım zaman.178 e kadar cıktı üfffff cok zor diyet listesiyle hiç doymuyorum allah yardımcımız olsun hersey bebişlerimiz için.

slm canım bende geçen kaçırdım 120 yi gecmicek dedi doktor benimde aclık senin gibi cıkıyor kacırdığım zaman.178 e kadar cıktı üfffff cok zor diyet listesiyle hiç doymuyorum allah yardımcımız olsun hersey bebişlerimiz için.

Evet bende doymuyorum o listeyle ama napicaz...Zaten sadece gri ekmekle peynir yiyyorum hafif olsun diye baya dustu benimki..Sekerde hiç agzima almadim...Bir saat sonra randevum var bakalim ne olacak...Degerlerimi goturucem...Insallah iyi haberlerle donerim..Hepimize Allah sifalar versin...

Merhaba..
Ben doktorumdan 50 lik değil direk 100 lük test istedim. Sonuçlarımın hepsi yüksek çıktı. 1800 kalorilik diyet listesi verildi. Diyetle kontrol altına alınamazsa inüsülüne başlatacaklar. Günde 3 kez ölçüm yapıyorum. Bir gün sabah aç, 1 saat ve 2. saat tokluk olmak üzere,2. gün öğlen 1 saat ve 2. saat tokluk olmak üzere, 3 .gün ise 1 saat ve 2. saat tokluk olmak üzere ölçüyorum. Açlıklarım hep normal ama ilk 5 gün 1 ve 2. saat tokluklarım normal değerler arasında değildi. Son 5 gündür hepsi normal seviyede. Ben de 6 . ayı bitirip 7. ayıma girdim bugün. 11 kilo aldım şu ana kadar. Pzartesi günü yeniden endokrine gidip 15 günlük şeker değer raporlarımı göstereceğim. ınüsülün mü derler diyete devam mı derler bilmiyorum. Bebeğim şu ana kadar şekerden etkilenmemiş ama zaten bu aydan sonra etkilenmeye başlarmış. Karnımdaki amniyo sıvısını da 15 günde bir kadın doğum doktorum ölçüyor. Çünkü şeker amniyo sıvısını artırırmış ve kocaman olurmuş karın.

X