Hamilelikte Tiroid İlacı

Bloss

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2019
5.451
19.803
Geçen biri tiroidlerle ilgili sorunu olanın hamilelik döneminde dozu yükseltmesi gerektiğini söylemişti.
Benim değerim en son 1,5 ay önce ölçtürdüğümde 2,1 di ( ilaçtan önce 5,4)
Tiroid sorunları olanlar hamilelik dönemini nasıl geçirdiniz ?

Evet doz ayarlaması gerekiyor ve ayda 1 sağlık ocağından test yaptırın kontrol şart 1.50 olan değerim hamilelikle 2ye çıktı dozum fazla olduğu halde

Bende gebelikte çıktı troid 3 haftada bir kan verip takıp edildi dozu ayarlandı 2 bin altına düşünce aynı dozla devam ettm şimdi hala devam ediyorum doktorum doğumdan 2 ay sonra hormonlar dengelenr dedi 1 ay sonra birakicam hala içiyorm benn

Evet doz ayarlaması gerekiyor ve ayda 1 sağlık ocağından test yaptırın kontrol şart 1.50 olan değerim hamilelikle 2ye çıktı dozum fazla olduğu halde
Günlük dozunuz ne kadardı ? Doktoruna yazdım arttırmak gerekir mi diye gerek yok dedi. Transfer sonucundan 2 hafta sonrasına randevu verdi. Gelmeden önce troid testi yap getir yeter dedi.
Daha hamileliğin başlangıcında olduğum için korkuyorum bir şey olur diye.

Bende gebelikte çıktı troid 3 haftada bir kan verip takıp edildi dozu ayarlandı 2 bin altına düşünce aynı dozla devam ettm şimdi hala devam ediyorum doktorum doğumdan 2 ay sonra hormonlar dengelenr dedi 1 ay sonra birakicam hala içiyorm benn
Bakalım bende seyir nasıl olacak. Hatam yüzünden bebeğe bir şey olmasından korkuyorum.

Günlük dozunuz ne kadardı ? Doktoruna yazdım arttırmak gerekir mi diye gerek yok dedi. Transfer sonucundan 2 hafta sonrasına randevu verdi. Gelmeden önce troid testi yap getir yeter dedi.
Daha hamileliğin başlangıcında olduğum için korkuyorum bir şey olur diye.
2 buçuk altında ise korkulacak birşey yok şuan ki dozum birgün 75 birgün 50 mg olarak devam ediyorum o dengede tutuyor artırmaya gerek yok dediyse yoktur içinizi ferah tutun

Ben 20 yıldır ilaç kullanıyorum
Transferden önce sıfırın altındaydı sonuç aldığım gün 7 küsür olmuştu hamilelikte çok hızlı yükseliyor endokrin druna gidiyorum üç haftada bir çağırıyor kan sonucuna görevde ilaç dozunu ayarlıyor şu am 150 mg kullanıyorum

Ben 20 yıldır ilaç kullanıyorum
Transferden önce sıfırın altındaydı sonuç aldığım gün 7 küsür olmuştu hamilelikte çok hızlı yükseliyor endokrin druna gidiyorum üç haftada bir çağırıyor kan sonucuna görevde ilaç dozunu ayarlıyor şu am 150 mg kullanıyorum
Ben tüp bebeğe başlamadan önce testlerde öğrendim ve şu an yalnız 25 mg kullanıyorum.
Artık dozajim ilerde ne kadar olur görecegim.
İnşallah hepimiz için sorunsuz bir hamilelik olur.

nen de 75mg ile baslamistim. suan 137.5mg iciyrm. her ay kan verip doz ayarlatiyrm.

Doz neredeyse iki katına çıkmış, demek hamileliğin ilerki aylarında da yüksek oluyor.
Evet. Son ayda bile yukseldi benim. Her ay duzenli kontrolle hic sorun olmuyor. Oglumda da ayni sekilde kontrol altinda tutuldum. İkimiz de sorun yasamadik cok sukur :)

Hamilelik oncesi bi bakin her seyime dedim. 5.95 cikti tsh. 25 mg ile kisa zamanda 2lere indi. Hamileligimde 2.88e cikti. Doktorum perinatalog ve onemli degil guzel bu rakam dedi. Ben yine de kafamdan 75 mg yarisini ictim. Onceden 50 mg yarisini iciyordum. 1.90 civarlarina geldi. Oyle cok sık da olcturmedim. Iki ayda bir gibi. Tiroidde stresin ve beslenmenin cok onemi var. Sadece ekmegi keserek tsh degerimin dustugu bir donem bile oldu.
Allah saglikla yavrunuzu kucaginiza almayi nasip etsin. Sevgiler.

gebelikte ilk üç ay çok öenmli dr dediğin bana 2 nin altında olmalı, bende gebe kalmadan önce 50 mg ve 75 mg dönüşümlü içiyordum şuan hamileyim tsh 5 lere çıktı ilk haftalar doz ayarı 100 mg yapıldı... daha sonra bebek zaten kendi tiroid hormonlarını üretecek ilk 3 ay sizden yararlanıyor her ay tahlil yaptırın

gebelikte ilk üç ay çok öenmli dr dediğin bana 2 nin altında olmalı, bende gebe kalmadan önce 50 mg ve 75 mg dönüşümlü içiyordum şuan hamileyim tsh 5 lere çıktı ilk haftalar doz ayarı 100 mg yapıldı... daha sonra bebek zaten kendi tiroid hormonlarını üretecek ilk 3 ay sizden yararlanıyor her ay tahlil yaptırın
İnşallah bebeğinizi sağlıcakla kucağıniza alırsınız.
Bugün gittim kan verdim, Pazartesi test sonucunu alacağım ona göre doz ayari yapılacak.

Değerim 5,38 çıktı. Doktor 25 mg dozu 75 mg yapalım dedi. Sonra tekrar aradı 100 mg yapalım dedi. Dozu birden 4 katı fazlasına çıkardı ve 2 hafta sonra tekrar gel dedi.

Değerim 5,38 çıktı. Doktor 25 mg dozu 75 mg yapalım dedi. Sonra tekrar aradı 100 mg yapalım dedi. Dozu birden 4 katı fazlasına çıkardı ve 2 hafta sonra tekrar gel dedi.
Benimde ilaca rağmen yukseldi çok kaygiliyim.13 haftalik gebeyim.9.haftada 4 tu ilacim 125 mg a başladım.ona rağmen 6 ya çıkmış insallah bebegi etkilememistir.nette bugün bi doğum doktorunu izledim.bebekyte zeka geriliği yaomasi için çok aşırı yüksek olmasi gerekiyormuş ki o kadar yüksek te hamile kalmak bile çok zormus.biraz içim rahatladı.netteki bilgiler insanı çok kaygilandiriyor

X