hamilelikte sigara içen varmı

bende hamilelikten önce günde bir pakete yakın sigara içiyordum 4 haftalık hamileyken öğrendim hamileliğimi öğrendikten sonra günde 3 sigara içerdim oda 2 fırt anca çekerdim söndürürdüm şimdi kokusundan bile tiksiniyorum bu mide bulantılarının tek güzel şeyi sigarayı bırakmam oldu

sersev canım bende günde br paket içiyordum ve 15 senedir sigara kullanıyorum.bende ,sigarayı bana hiç bir kuvvet bıraktıramaz diyordum ama demekki bebiş herşeyden üstünmüş.ögrendim kesinlikle içmiyorum hiç..sana gösterecegim yol sadece senin istemenle oluyor.herşey boş .başka çarelere başvurdukça dahada zorlanırsın oysa ben içmicem bebegim için artık desen olay bitiyor..hepimiz aynı şeyi yaptık bak..emin ol bizde en az senin kadar sigarayı seviyorduk..hadi gel sende katıl bize artık bırak inadı:KK43:(((((kaydirigubbakcemile5

gerçekten sigarayı bırakmak dünyanın en zor işlerinden biri ve maalesef şu önce kafanda bitireceksin nasihatı doğru. ne nikotin bandı ne elektronik sigara hiç bir işe yaramıyor. ben de günde 1,5 paket içiyordum. öğrendikten sonra bıraktım ama 6. ayda canım çok istedi aşerir gibi. gecenin yarısında eşimi gönderdim almaya o derece yani. bir kaç tane içip yemin ettim bebeğim doğana kadar içmeyeceğim diye. ve işe yaradı. canım arada istiyor tabii ama hemen yeminimi hatırlıyorum. önceden doğumdan sonra tek tük içerim diyordum ama şimdi o düşünce bile rahatsız ediyor. az da olsa sütüme nikotin bulaştırmak istemiyorum. şu an annem yanımda o da balkonda içiyor ama onun kokusundan bile rahatsız oluyorum ; acaba ben de içersem bebeğim kokumu beğenmezse diye düşünüyorum. umutsuzluğa kapılma ; tekrar tekrar dene bırakmayı. hayaller kur. evet sigara içmek zevkli bişey ama vazgeçilemeyecek bir zevk değil kesinlikle. 5 dk bir zevk için ne kadar çok şeyi riske attığını düşün. ve dayanmaya çalış. bir sonraki kriz anında ne yapacağını planla. duşa gir. yürüyüşe çık ve sigara içmeyi ertele. umarım tavsiyelerim işe yarar. ama ne olursa olsun kendini suçlama ve daha fazla strese sokma.

slm bende günde yarım paket sigara içiyodum ama hamileliğimde azalttım tek başımayken canım istemiyo içmiyorum ama yanımda biri içince benimde canım istiyoo sonuç olarak içiyorum tabii 3 taneyi geçmiyoo

sigara tiryaklerinin sagarayı zor bıraktığını biliyorum ama arkadaşlar sigara içerseniz bebeğinizin akciğer kanserine aday olduğnu,kalbinde delik olma riskinin yüksek olduğunu unutmazsanız iyi olur bence.günde 5den fazla olmazsa daha az zararlı diyorlar ama nasıl içinize siner bilemem.birde patlıcandada nikotin var hergün patlıcan yaparsanız sigara aramazsınız diyorlar isterseniz deneyin

kızlar bırakamazsam ben bırakamazdım.2 paket içiyordum vede bıraktım biraz vicdanlı olun. karnınızdakilere yazık ya.:) onları zehirlemeye ne hakkınız var ya.

slm canım bende 12 haftalık hamileyim bende ilk başlarda çok canım istiyodu şimdi içmiyorum kendiliginden bıraktım bazı hamileler belli bi zaman sonu igreniyor inş.sende içmezsin çünkü ilk üç aay bebegin organ gelişimi oldugu için içmemem daha iyi olurr..

içmeyin arkadaşlar helede ilk 3 ay bebegin organ gelişimi için çok önemli küçük yavruyu düşünün....

arkadaşlar ,
ben de 13 haftalık hamileyim.Önceden hep hamile olduğumu öğrendiğim an sigarayı bırakırım diyordum herkese.Ama çok büyük konuştum galiba.O kadar çok dua ettim ki ALLAH'a tiksineyim diye olmadı ya,çok üzülüyorum günde 3 tane içiyorum vicdan azabı çekiyorum ama olmuyor arkadaşlar.RABBİM sağ salim verir inşallah bebeklerimizi :))))

ben 25 yasındayım ve 7 yıldır sigara içiyordum hamile oldugumu ogrendiğimde hemen bırakamadım sigarayı gunde birtane içiyordum ve tiksinebilmek için herseyi yaptım suanda esim içip yanıma gelirse kokusu beni delirtiyo iğreniyorum ben biraz sanslıydım ama bebegin ve kendi saglıgın için bırakmalısın.ben 1.5 aydır agzıma koymadım bazen ruyalarıma giriyor ama kokusuna duyunca tiksniyorum bu arada sigara içen annelerin bebege olan zararını biliyoruz anneye zararıda plesenta vucuttan cok zor ayrılıyormus ve cok buyuk agrılar yasanıyormus ona gore içmeye devam edin

slm arkadaslar

bende sigaranin pencesinden kurtulmak icin cirpinan bir tiryakiydim.
hamile oldugumu ögrenince ne yapacagimi sasirdim. bebek planlanmamisti ve
dolayisiyla hic hazirlikli degildim. ilerde anne olmayi düsünürsem önce sigarayi birakirim diyordum ama.....
hamilelik süresinde sigara icilmisse bir cok bebek bunun etkisini dogarsa (düsük riski cok yüksek) üzerinde mutlaka tasir.
bu sadece solunum yollari problemleri olmak zorunda degil. daha dogrusu sirf bununla kurtulmaya bilirsiniz.
düsününki ictiginiz sigara sizzde oldugu gibi bebeginizinde kaninna karisip onunda vucudunda dolasacak. o sigara sizde oldugu gibi ondada kalbinde ve beyninden gececek.
hamilelikte icilen sigaralar bebegin zekasinda olusacagi hasarlari bir düsünün.
her anne cocugunun zeki, basarili ...olmasini ister ama düsünün ki sizin cocugunuz normal
bir cocukla ayni zeka gelisimini paylasamayacak. yani uzun lafin kisasi "geri zekali" bir cocuk hanginiz istersinizki??? arkadaslar hic birsey imkansiz degildir, yeterki isteyin. bizim kadinlarimiz, analarimiz daha fedakar olur inancina sahibim ben. yeterki cocugunuz icin fedakarlik yapmayi isteyin.
sigaraya karsi vereceginiz savasta iki aliskanlik var; 1. bedensel ve 2. ruhsal
1. sigara icmediginiz zaman basinizin agridigini hissediyorsunuz ve sanki tüm damarlariniz cekiliyormus gibi oluyor. vucuttaki nikotin tükendikce kan dolasiminiz degisiyor. onu hizlandirin. basinizi ovun, spor yapin. mesela step: kaymayacak bir sekilde sabitlestirin ve merdiven cikip inermis gibi stepe cikin ve inin. yada hizli yürüyüse cikin.
2. hani kafada biter bu is diyoruz ya bu gercek. ruhsal aliskanlik bedenseldende zordur.
siz nelerden önce yada sonra sigara iciyorsunuz?? yemekten sonrami? disari cikmadan? eve geldiginizde? sinirlendiginizdemi? yoksa keyiftenmi? balkonmu yatakmi? nerede ne sebeple olursa olsun yakmak istediginizde alin elinize cubuk kraker sigara iciyormus gibi tutarak yavas yavas yiyin onu. cok sacma ve komik gelebilir ama bu iste el aliskanligininda oldugu bir gercek.
kendinizi kandiracak bir method mutlaka bulabilirsiniz. gecmise bir göz atin bakalim. sigarayi icmek icin neyi bahane etmistiniz o zamanlar?! aile problemleri (sigarayla cözüldümü); para problemleri (buna birde sigara masrafini eklediniz, tebrikler);
ask (onun atesini sigara söndürmez); arkadas özentisi (bunu yapandan daha iyi olmadiniz ve allahtan kisiler daha farkli seyler yapmiyordu). hic birine care olamamis yani, bosuna ictik.
hadi arkadaslar bu illete bir günde bulasmadiniz elbette bir günde birakamayiz. ama baslamak isterken kararliydik birakmak isterkende kararli olalim. baslamayi basardik ama birakmayi basaramiyoruz demeyin sakin. bu sizi zavalli durumuna düsürür.
yolda yürürken bir yaslinin rahatsizlandigini görsek aciriz, bir cocugun düstügünü görsek acirizda kendimize neden acimiyoruz???!!
düsünün ki cocugunuzun bir gün sugaraya basladigini ögreniyorsunuz. yikilmazmisiniz? siz bundan cektiniz cocugunuzun cekmesine dayana bilirmisiniz?? hayirmi? ama ona simdiden sigarayi zorla iciren sizler degilmisiniz?!
Allah korusun cocuklariniz sakat dogarsa onlara hic süphem yokki ömrünüz yettikce bakarsiniz. ya sizden sonra??

LÜTFEN O MAHSUMLARA BUNU YAPMAYIN, BUNA HAKKINIZ YOK, LÜTFEN:1no2:

foruma göz atarken bile ürperdim,eski günlerime döndüm.ne büyük savaştır o ya,ben de bırakamayanlardanım,5 tane falan içiyordum günde.

foruma göz atarken bile ürperdim,eski günlerime döndüm.ne büyük savaştır o ya,ben de bırakamayanlardanım,5 tane falan içiyordum günde.

yenildin yani sigaraya:eek:klava: daha önce de yazdım ben bıraktıysam herkes bırakabilir bence.bu kocasını bırakır sigarayı bırakmaz derdi arkadaşlarım.hiç içmediğim gün 1 paket içiyodum.maalesef 26.haftaya kadar ben de içtim.yarın 37.haftaya giriyorum.tahmını bı 3 ay falan rahat ettiricem kızımı,ama o kadar pişmanım ki içtiğim günlere.:roflol:
bi yerde okumuştum,son ay bıle bıraksanız sigarayı bebeğinize giden oksijen mıkterı artar dıyordu.hangi haftada bırakırsanız bırakın ama bırakın.:icecream: dondurma yiyin onun yerine:)

İNANIN BÜYÜK DEHŞETLE OKUODUM HEPSİNİ BENCE SİGARAYAI BIRAKAMAMK CAHİLLİKTEN GELİYORU SİZ ANNLER OKADR GÜÇSÜZMÜSÜZKİ BİR SİGARAYA BAGIMLI YAŞIYORSUNUZ Kİ MİNNACIK BEBEGİNİZİ DAHA KARNINIZDYKEN ALIŞTIRIYORSUNUZ ONUN NE GUNAHİ VAR BENDE SİZLE RGİBİ SİGARA İÇİYORDUM HAMİLE OLDUGUMU DUYAR DUYMUZ BIRAKTIM VE 4 AYDIRDA İÇMİYORUM HİÇTE ARAMIYORUM AKLIMDAN ZERRE BİLE GEÇSE BEBEGİMİN MASUM O ELLERİ AYAKLARI MİNNACIK KALBİ AKLIMA GELİYOR...HİÇ BİR ŞEY YAPAMIYORSANIZ BUZDOLABNIZIN ÜSTÜNE ANNECİM BENİ LÜTFEN ZEHİRLEME YAZIN VE ULTURASYONDAN BİR TANE RESMİNİDE KOYUN EGER BEBEGİNZİ HAYTAINIZDA İSTİYORSANIZ SİGARAYI BIRAKIN İNANILMAZ ZARARLARI VAR LÜTFEN ANNELER BUNU BAŞARABİLRSİNİZ İNANIN OKADAR ZOR DEGİL.ALLAH BEBEGİ DÜNYAYA GETİRİRKEN SİZLERİ KORUYUCU OLARAK ADLANDIRMIŞ BİZ BUNU YAPMAZSAK KİM YAPCAZ..BEN ÇOK SEVDGİM KAYNANAMDAN NEFRET ETTİM YANIMDA SİGARA İÇİO DİYE ÇÜNKÜ BİLİYORUMKİ BİR DUMAN BİLE NELERE MAL OLUYOR BENİM BEBEGİMDEN DAHA ÖNEMLİ BİR ŞEY OLMAZ Kİ BEN BİLE ÖNEMLİ OLAMAM BU SİTEDE MİLYONLARCA BEBEK İSTEYEN AİLE VAR AMA OLMUYOR SİZLERE ALLAH NE GÜZEL VERMİŞ LÜTFEN DEGERİNİ BİLİN ONLARA BUNU YAŞATMAYIN LÜTFEN:KK43: senağlama :1no2:

Sigaranın hamilelikteki etkileri nelerdir?
Hamilelik sırasında sigara içtiğinizde bebeğinize giden ve büyümesi için geresinim duyduğu kan, oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olursunuz.

Sigara içmeniz durumunda bebeğinizin düşük doğum ağırlığı ile doğma riskini yaklaşık 2 kat arttırırsınız. 1998 yılında ABD'de hamilelikleri süresince sigara kullanan annelerden doğan bebeklerin %12'si düşük doğum ağrılığı ile dünyaya gelmiştir.

Yaşına göre düşük doğum ağrılıklı dünyaya gelen bebekler doğum sonrası bazı sağlık problemleri açısından yüksek risk taşırlar. Bunların en önemlileri serabral palsi (felç), zeka geriliği ve hatta ölüm riskidir.

Öte yandan sigara içilmesi erken doğum riskini de %30 oranında arttırır. Bununla birlikte gebeliğin 16. haftasında sigarayı bırakan bir anne adayının bebeğinindüşük doğum ağrılıklı olma riski hiç sigara kullanmayan bir anne adayı ile aynı düzeye iner. Yani sigaray bırakmak için hiçbir zaman geç değildir.Erken doğum riskinin yanı sıra sigara bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini de arttırmaktadır. Yeni yapılan bir çalışmada hamileliğin ilk 3 ayı boyunca sigara içen kadınların bebeklerinde daha fazla yarık damağa rastlandığı bildirilmiştir.

Sigaranın hamilelikteki olumsuz etkileri bunlarla sınırlı değildir. Hamilelikte ortaya çıkabilen bazı problemler sigara içen kadınlarda daha fazla görülür. Örneğin sigara içen kadınların düşük yapma olasılığı içmeyenlere göre daha fazladır. Benzer şekilde plasenta previa ya da plasentanın erken ayrılması durumu da sigara kullanan kadınlarda 2 kat fazla karşılaşılan bir durumdur. Plasentanın erken ayrılması durumunda hem anne adayının hem de bebeğin hayatı ciddi oranda tehlikeye girer.

Sigaranın gebelikteki belki de en korkutucu etkisi ölüm doğum riskinde yarattığı artıştır. Hamilelikleri süresince sigara içen kadınların bebeklerinin herhangi bir dönemde anne karnında hayatını kaybetme şansı sigara içmeyenlere göre çok daha fazladır.

Doğum sonrası etkileri
Sigara ve tütün ürünlerinin olumsuz etkileri sadece hamilelik ile sınırlı değildir. Hamileliğiniz boyunca sigara içmiş, ve herhangi bir sorun yaşamadan bebeğinizi dünyaya getirmiş olmanız bundan sonra sorun yaşamayacağınızın garantisi değildir çünkü hamileliği süresince sigara içen kadınlardan doğan bebeklerde "ani bebek ölümü sendromu" görülme riski yaklaşık 2 kat artmaktadır. Ani bebek ölümü sendromu bulunabilen herhangi bir neden olmaksızın bebeğin hayatını kaybetmesidir.Doğum sonrası bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmesi de ani bebek ölümü sendromu riskini arrtırmakla birlikte bebeğin sigara dumanına anne karnındayken maruz kalması daha büyük risk yaratmaktadır.

Ani ölüm dışında bu bebeklerde doğum sonrası astım gibi bazı kronik sağlık problemlerine de daha fazla rastlanmaktadır. Anneleri hamilelikleri süresince sigara içen çocukların okul performansları da yaşıtlarına göre daha düşük olmaktadır. Bu çocuklarda matematik başta olmak üzere öğrenme bozuklukları izlenmektedir.Yine benzer şekilde bu çocuklarda davranış bozuklukları ve antisosyal davranışlara da daha sık rastlanmaktadır.

Sigaranın etkilerini özetleyecek olursak

Sigara düşük riskini arttırır
Sigara yarık damak gibi bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini arttırır.
Sigara erken doğum riskini arttır
Sigara plasenta previa ve abrubtio plasenta riskini arttırır.
Sigara düşük doğum ağrılığı görülme oranlarını %30 arttırır
Sigara anne karnında bebek ölüm riskini arttırır.
Sigara çocukta ileri dönemlerde astım ve benzeri kronik hastalıkların görülme riskini arttırır
Sigara çocuğun ileriki yaşamında öğrenme yeteneğinde azalmaya neden olur.
Sigara çocuğun hiperaktif olmasına neden olabilir.
Sigara çocukta davranış bozukluğu görülme riskini arttırır.
Sigara çocuğunuzunda ileride sigara bağımlısı olma riskini arttırır.

ışte hamileyken sigarayı bırakmanız için 10 neden

Sigarayı bıraktığınızda bebeğiniz de bırakmış olacaktır
Bebeğiniz doğduğunda yaklaşık 200 gram daha ağır olacaktır
Bebeğinizin doğum sonrası hastanede kalış süresi daha kısalacaktır
Hamileliğiniz daha rahat geçecektir.
Hamileliğiniz daha sağlıklı geçecektir.
Bebeğinizin karnınızda ya da doğumdan sonra ölme riski azalacaktır
Doğum sonrası bebeğinizde astım ve alerji gibi hastalıkların görülme riski azalacaktır.
Sütünüz daha sağlıklı olacaktır
Hastalık riskiniz azalacağından çocuğunuzun büyümesini daha keyifli izleyebileceksiniz
Sigaraya vereceğiniz parayı bebeğiniz için harcayabileceksiniz.

kızlar ben hamile kalmadan önce azaltmaya çalıştım ama pek olmadı hamile olduğumu öğrendiğim anda da bırakmam lazım dedim evet çevremizde hamileliğinde sigara içip de sağlıklı doğum yapanlar var ama şu da bir gerçek ki hiçbir görülen zarar olmasa bile çocuğumuz ilerde sigara tiryakisi oluyor ben bunu çocuğuma yapamam dedim eşimi de uyardım kesinlikle evde sigara içmiyor doğuma kadar da bırakacak sigara içilen ortamlardan hatta zararlı tüm şeylerden uzak duruyorum kahve ve demli çaydan bile.
ve sigarayı bırakmamda çok faydalı bir yol denedim hamilelik esnasında bolca meyve yemem lazımı. ben de en çok sigarayı akşam ev karşısında içtiğimi keşfettim her akşam kocaman bir tabak meyve hazırladım ağzım meşgulken aklıma sigara bile gelmedi bolca ceviz fındık kuru üzüm kuru kayısı atıştırdım sigara içen arkadaşlarımla ortamlarda bir araya gelmedim hatta yanımda sigara içmesine kim olursa olsun müsaade etmedim bu konuda çok cazgır davrandım. üstelik sigarayı bıraktım diye kilo da almadım 15 haftalık hamileyim ve sadece 1-2 kilo kadar aldım. bolca meyve yiyin meyve hem çok faydalı hem de çok oyalayıcı bu sayede hiç meyve yemeyen eşim de meyveye alıştı sigarayı azalttı:)
kızlar içmeyin demek çözüm değil ben de önceden günde 1 paketten az içmiyordum sizi anlıyorum ama artık bir sorumluluğnuz var tek değilsiniz bir canlı büyütüyorsunuz bedeninizde ve onda oluşacak olumlu ya da olumsuz her şeyden siz sadece siz sorumlusunuz.
şu ana kadar canım hiç sigara istemedi hatta eşim balkonda içip de yanıma geldiğinde ondaki sigara kokusundan tiksiniyorum. beni öpmesine bile müsaade edemiyorum. midem bulanıyor.
bir süre içmeyince bebeğinizin de yardımıyla tiksineceksiniz.
hadi kızlar...
başarabilirsiniz.
bu kötülüğü o meleklere yapmayın!

karnında savunmasız,sadece annesinin yediği,içtiği şeylerle beslenen masum bi canlı varken,sırf iradesizliği yüzünden onu zahirlemeyi göze alanları asla anlamıyorum ve insanın kendi çocuğunu bile bile zehirlemesini hiç bir mantiğa sığdıramıyorum,kimse kusura bakmasın,iradesizlğinizin bedelini o masum canlılara ödetmeye hakkınız yok.

X