Hamilelik stresi korkular ve olumsuz düşünceler

Öncelikle merhaba 2 gün önce akşam test ile hamile olduğumu öğrendim plansız bir gebelikti. Çok şaşırdım sevindim kafam karıştı dün de kan testi ve ultrason ile kontrol ettik ve gerçekten hamileyim.
Sorunum şu plansız bir gebelik olduğu için bilmeden bu 1 ayda çok ağır kaldırdım(işim beden gücü ile yapılıyor) 70-80 kg lar bile kaldırdığım oldu, röntgene girdim ve son olarak hamileliğimi test ile öğrenmeden önce 1 adet ibucold c içtim. Yani bir çok yanlışı yapmış oldum.
Sürekli bir aksilik çıkacak diye panik hissediyorum, dışarı yansıtmıyorum ama şuan nöbetteyim ve bir bahane ile hastaneye gidip ultrason ile iyi mi diye baktırmak istiyorum ve sanırım kalp atışını duyana kadar hep böyle olacağım sizce normal mi? Bu arada cidden yarın acile gidip baktırasım var ama sanki hastaneden kovarlar diye de korkuyorum. Aşırı stresliyim.
Bir Dr şöyle demişti; "doğacak olan bebeğin annesi halter de kaldırsa o bebek yine doğar." Yani riskli gebeliklerde ne yazık ki anneler günlerce yatarak geçirip kaybedebiliyor da bebeğini. Bundan sonrasına bakın sağlıklı beslenin ağır kaldırmayın hiçbir şey olmaz. Zaten olsa şimdiye kadar olurdu bence.Ben öğrenmeden önce sigara içiyordum çok vicdan azabı çekmiştim ama sağlıklı doğdu çok şükür. İyi düşünün iyi olsun.

Bence çok düşünmeyin. Bizimde bir akrabamız vardı çocuğu olunca düşsün diye ilaç içmişdi düşmedi sonrada zaten doğurmaya karar cerdi çocuk sağlam oldu yani. Şimdi bende hamileyim sizin gibi plansız oldu bizimkide alrımaya kıyamadım. 3 cü bebeyim olacak inşallah. Bende bilmediyimcin sinirler sakitleşdirici ilaç içmişdim bildiyimdede tabiki içmedim amma 11 haftalık sağlıklı şükür

Bence çok düşünmeyin. Bizimde bir akrabamız vardı çocuğu olunca düşsün diye ilaç içmişdi düşmedi sonrada zaten doğurmaya karar verdi çocuk sağlam oldu yani. Şimdi bende hamileyim sizin gibi plansız oldu bizimkide aldırmaya kıyamadım. 3 cü bebeyim olacak inşallah. Bende bilmediyimcin sakitleşdirici ilaç içmişdim bildiyimdede tabiki içmedim ama 11 haftalık sağlıklı şükür.
Teşekkür ederimmm hikayeleriniz benim için çok mutluluk verici oldu 🙏 hepimiz sağlıkla kucaklarımıza alalım

Tabiki boşuna evham 😊 ilk hamileliğimin ilk 3 ayı doktorların beni strese sokmasından dolayı zehir olmuştu. Midem bulanmıyodu, bi yerim ağrımıyodu, her şey yolundaydı ama haftasına göre geriden geliyor diye öyle streslendirdiler ki barut gibiydim. Müşterilerle tartışıyodum arkadaşlarım sakinleştiriyodu, bi de üstüme düşüyolardı işte bunaltıyolardı, eşimin gık demesi gözüme batıyodu 5 haftalıkken korona olmuştuk düşünün yeni öğrenmiştik daha :) yani doktor bile olsa bazen kulağınızı tıkamamız gerek. Mesela şu an adet tarihime göre 7 küsür haftalık olmalı. Ama tek bir şüpheli ilişki oldu ilişkiye göre de 4 haftalık olmalı. Doktor değeri düşük gördü kimyasal olabilir dedi ümitlenmemenizi öneririm falan filan dedi. Ama 3 test yaptık kandan artış iyi gidiyor. Neden kendimi kasayım? Öğrendim artık tecrübelerim aracılığıyla :) artık daha bilinçliyim. size de bu yüzden sakin olmanızı ve dışarıya kulak tıkamanızı öneriyorum. Uzun yazmanız iyi geldi diye yazıyorum bu arada. Ne yaşadığınızı bildiğim için bu sorun gibi görünen şeylerin sorun olmadığını söylemeye çalışıyorum. Sadece kendinizi dinleyin, vücudunuz bir sorun varsa emin olun sinyal vericektir gözünüzden kaçmaz. Tabiki eğer bi endişeniz varsa hiçbi zaman doktora gitmekten de çekinmeyin. Sağlık ocağında ileriki haftalarda rutin kan kontrolünde, dinlemek istediğim için eşime ses kaydı atabilmek için sadece kalp atışının duyulabildiği bi cihazla kalp atışını dinletmişti hemşirem. Çok mutlu etmişti beni. Emin olun kimse sizi geri çevirmez, kapıdan kovmaz. İçiniz rahat olsun 😊
Çok tatlısınız çok teşekkür ederim. Dün sağlık ocağına da uğradım orda kalp atışı duyabildiklerini şuan öğrendim sağlık ocağında bulunan doktor çok tatlıydı aslında haftaiçi açık olduğunda oraya gidip daha rahat olabilirim 😊😊

Bir Dr şöyle demişti; "doğacak olan bebeğin annesi halter de kaldırsa o bebek yine doğar." Yani riskli gebeliklerde ne yazık ki anneler günlerce yatarak geçirip kaybedebiliyor da bebeğini. Bundan sonrasına bakın sağlıklı beslenin ağır kaldırmayın hiçbir şey olmaz. Zaten olsa şimdiye kadar olurdu bence.Ben öğrenmeden önce sigara içiyordum çok vicdan azabı çekmiştim ama sağlıklı doğdu çok şükür. İyi düşünün iyi olsun.
Sağlıklı uzun bir ömrü olsun yorumunuz için de teşekkür ederim

Öncelikle merhaba 2 gün önce akşam test ile hamile olduğumu öğrendim plansız bir gebelikti. Çok şaşırdım sevindim kafam karıştı dün de kan testi ve ultrason ile kontrol ettik ve gerçekten hamileyim.
Sorunum şu plansız bir gebelik olduğu için bilmeden bu 1 ayda çok ağır kaldırdım(işim beden gücü ile yapılıyor) 70-80 kg lar bile kaldırdığım oldu, röntgene girdim ve son olarak hamileliğimi test ile öğrenmeden önce 1 adet ibucold c içtim. Yani bir çok yanlışı yapmış oldum.
Sürekli bir aksilik çıkacak diye panik hissediyorum, dışarı yansıtmıyorum ama şuan nöbetteyim ve bir bahane ile hastaneye gidip ultrason ile iyi mi diye baktırmak istiyorum ve sanırım kalp atışını duyana kadar hep böyle olacağım sizce normal mi? Bu arada cidden yarın acile gidip baktırasım var ama sanki hastaneden kovarlar diye de korkuyorum. Aşırı stresliyim.
Hep derler ki öğrenene kadar hiç bi yaptığın sorun olmaz. Öğrendikten sonra dikkat et ☺️

Hiç korkmayın sağlıklı gebelikse hiçbir şey olmaz. Ben kızımda nasıl olsa olmuyor diye salmıştım. Neler neler yaptım tabi haberim olmadığı için. Adetim geçti amaan doktora gideyim de ilaç versin dedim. O ara merdivenden düştüm ayağım burkuldu vs. kan testi verdim çıktım markete girdim 3,4 poşet yüklendim eve yürüdüm uzaktı da mesafe bayağı. Nasıl olsa negatif çıkacak diye😅 valla doğuma kadar da neler oldu neler ama maşallah kızım sapasağlam doğdu😂 velhasıl kendinizi strese sokmayın doğacağı varsa hiç bir güç önünde duramaz.

Çok tatlısınız çok teşekkür ederim. Dün sağlık ocağına da uğradım orda kalp atışı duyabildiklerini şuan öğrendim sağlık ocağında bulunan doktor çok tatlıydı aslında haftaiçi açık olduğunda oraya gidip daha rahat olabilirim 😊😊
Malesef erken haftalarda yakalayamıyor o alet kalp atışlarını. Portatif bi alet hatta kendinizin de satın alabileceğiniz bişey internette var. O zamanlar araştırmıştım 😅 Biz dinlediğimizde 30. Haftadan sonrasıydı sanırım emin değilim. Kesinlikle olabilirsiniz, benim sağlık ocağı doktorum biraz pat pat konuşan sert bi tip ama doktorluğuna da güveniyorum bana önceki hamileliğimde çok yardımcı olmuştu hemşiremle birlikte

Stresinizi artırmak istemem ama kuzenim de aynısı oldu röntgen cekilmis ilaç içmiş ve kızının rahmi oluşmadı rahmi yok maalesef.Netten onları yaptığınız zamanlar hangi organların oluşum zamanları olduğuna bakın,ne bileyim inşallah sizde bir sıkıntı çıkmaz

Stresinizi artırmak istemem ama kuzenim de aynısı oldu röntgen cekilmis ilaç içmiş ve kızının rahmi oluşmadı rahmi yok maalesef.Netten onları yaptığınız zamanlar hangi organların oluşum zamanları olduğuna bakın,ne bileyim inşallah sizde bir sıkıntı çıkmaz
Ilk hafta daha bir organ oluşmuyor kesenin oluştuğu zaman ilaç ise 5.hafta zaten 1 gün sonra da öğrendim doktor röntgen sorun olmaz dedi hem 1 kez girdiğim hemde ilk hafta olduğu için ama ilaç için biraz zaman geçince perinatolojiye yönlendirelim dedi inşallah bir sorun çıkmaz 🙏

X