hamile görünce içim sızlıyor:(((

insanlar çok düşüncesiz işte tatlım senin acını maalesef anlamıyorlar.allah bağışlasın yavrunu öp yerimize:))

saol canım.Allah en kısa sürede sana da senin gibi dileyen herkese de nasip etsin inşallah.hepinizin kandili mübarek olsun.hepiniz için dua edicem bu akşam.demesi kolay biliyorum ama morallerinizi yüksek tutun ve inanın bir gün kucağınıza alacağınıza.inanmak istemek yolun yarısını aşmak demek gerisi Allah ın izniyle inşallah olur.

Allah'im bu aciyi hic kimseye ne ilk ne de tekrar yasatmasin insallah..
Umarim bebegin cok saglikli olur ve bu sefer yüzünüzü güldürür..
Dualarim sizinle :)

merhaba arkadaşlar yazıları okudum ve okadar iyi anlıyorumki herkesi bende aynı şeyleri yaşadım ocak ayında aşırı kanamadan kürtaj oldum hiç istemedim olmayı hep bekledim kalbi atacak kalbi atacak dedim kendi kendime ama nafile atmadı ve gitti çok üzgünüm hamile görmeye dayanamıyorum arkadaşlarım hamile kalıyo bana söylüyo yada resimlerini görüyorum masus yapıyolar diyorum beni üzmek istiyolar diyorum her şeye ve herkese küstüm çok zor günler geçiriyorum ve hamile kalamıyorum bütün testleri yaptırdım eşimde gitti herşey normal çıktı yumurtlamayı bile gördü doktor ama olmuyor bilmiyorum neden doktorun biri rahim filmi çektir dedi onada korkuyorum ama gidicem ve çektiricem allah hepimize yardım etsin hepimize sağlıklı evlatlar versin ne olur dua edin benim için çok çaresizim korkuyorum eşimde üzülüyo ama belli etmemeye çalışıyo her gün ağlıyorum bilmiyorum ne olacak sonum :KK43: sadece paylaşmak istedim sizinle

kızlar kimseyle bu kadar rahat dertleşemiyorum o yüzden beni anlayacak insanlara yazmak istedim...
evleneli 2yıl oldu bu kış bebek düşünmeye başlamıştık ama hemen olmaz die düşünüyodum hem de kpss ye girdiğimden memur olmak için uğraşıyodum o nedenle hemende olmasını istemiyordum tam anlamıylada korunmayı bırakmamıştık hap kullanıyodum bıraktım geri çekme yöntemiyle korunduk.hapı bıraktım 2ay sonra 2defa kaçamak yaptık ama ben hani olmasın diye hemen ayağa kalkıyodum yıkanıyodum falan..kardeşimin nişanı oldu istanbulda gittik gelirken annemlerin yazlığa götürmek üzere bulaşık makinası getirdik bzm bodruma koymak için eşimle ikimiz taşıdık.ertesi günü belim ağrıdı çok kötü gece acile gittik ben ağır kaldırdım diye oldu zannettim dr iğne vurdu geçti meğer hamileymişim ağır kaldırdığımdan belim ağrıyomuş .bikaç saat sonra bi öksürük başladı aman yarabbim nefes alamıyodum.ilaç alacaktım saolsun bi arakadaşım teset yap korunmuyosunuz hamile falansan ilaç almazsın dedi.o günde adet olmam gereken gün ama olmamıştım daha.olmaz ama yaa diyerekten eşime test aldırıp yaptım 2.çizgi silik çıktı bi okudum prospektüsünü silikse pozitiftir diyoo.eşime gösterdim inanmadı tabii ben ağlamaya başladım ya atanırsam nolacakk diyerek.akşama zaten kontrolum vardı gittik dr a anlattım hcg baktı hamilesin dedi zmn inandık hemen bana iğne vuruldu bişey olmuşmudr dedim hiçbişey olmaz korkma dedi...neyse herkese haber verdik okadar değişik bi duyguymuk kiii şimdi anlıyorum kıymetnini...2hafta sonra keseyi görmek için dr gittim bzm revire ordaki dr korkuttu beni bu kesenin şekli iyi değil sağlıklı gebelil olmayabilir dedi ben ağlaya sızlaya hemen özel hastaneye gittim ordaki dr kesenin şekli güzel ama olman gereken haftaya göre küçük dedi takip edelim dedi.1hafta sonra gittik kese büyümüş içindeki beyaz noktayı gösterdi bebek olumuya başlamış bu nolta büyüyecek bebek olcaka dedi ama önemli olna kalp atışı bazen kese büyüsede içinde bebek olmuyo bebek olsada bazen kalbi duruyo böyle şeyler olabiliyo dedi.allah bana aslında işaret vermiş ama tabi anlamadık...neyse 10gün sonra gel kalp atışına bakalım dedi o 10gün geçmedi bi türlü.bu sefer kendi dr ma gttim usg bakıyo ama bişey demededi evirdi cevirdi bişey demio ben bebek yok dmi dedim evet kese boş dedi 9haftalıktı ama kese en son gittiğimdeki gibi kalmış büyümemişti içi boştu maalesef.ağlayark yataktan kalktım odasına gectim kürtaj olacaksın keseyi alacağız dedi.ağlama allah sana sakat bi çocuk vermek istememiş bak doğsaydı sakat olcaktı bu da bi hikmet senin için hayırlısı buymuş dedi.dua et hamile kalabiliyosun bebek için yıllarca uğraşan var dedi.dediii ama bnm içimdeki acıyı dindirmeye yetemez ki...1gün sonra kürtaja gittik o çatala oturmaktan gına gelmişti bana ağlayark oturdum narkozu vren adam neden ağlıyosun istiyomuydun dedi bende evet ama bebek yokmuş dedim kızım ağlama bee yeniden olur diye teselli ederken iğneyi vurdu uyumusum tabi.kalktığımda yatakta ağloyodum ben istemedim başta üzüldüm onu öğrenince o da beni istemedi geri gittti,iğne olmaysymışım keşke belki ondandır diyerek ağladım ...28şubattı..3,5ay geçti 2ay korunma süreci vermişti dr bu gecen ay bıraktık korunmayı allahım inşallah bu ay nasip etmiştir bana.
şimdi hamile görünce içim sızlıyor elim karnıma gidiyo benmde karnım büyümüş olcaktı diyorum hala internette hesap yapıyo buluyorum kendimi kaç haftalık olacaktı acaba diyorum...psikolojımı kimse anlamadı sağolsun çevremdki duyarsız insanlar yüzünden daha çok üzüldüm.bi arkadasım vardı vardı diyorum çünkü artık görüşmüyorum 1yıldır denemelerine rağmen hamile kalamıyodu tüplerini açtırdı falan uğraştı yani.ben hamile kalınca o üzülmesin diye hep düşünerek konuştum allah zaamanını biliyor kısmet ne zmansa o zmn olur dedim ben kaldım ama dewam etcekmi bakalım dedim yani o üzülmesin diye elimden geldiğince kırmadan konuştum.neyse ben kürtaj olduktan bikaç gün sonra beni aradı hcg ye baktırmış hamileymiş bana senin hcg kaçtı demek için aramış.sevindim onun adına uğraşıyodu kız ççünkü.bigün bana geldi cinsiyetini öğrenmiş dr un anlattıklaarını bana ballandıra ballandıra anlatıyo paşam olcak bnm eli kolu çok güzel dr maşşallah gelişimi çok iyi demişte demişşşş.o gitti ağladımmm.ben bebeğimi kaybetmişim bana neden öyle anlatıyosun kiii ama insanlar böyle işteee karşısındakini hiiçç düşünmezlerrr.bende ondan sonra görüşmediiim onlaaa ben onu gördükçe yaram tekrar kanayacaktı psikoljım bozulcaktı belki hamile kalmamı engelleyecektim....her hamile görüşümde içimde bi acı tazeleniyor işteee.uzun oldu kafanızı şişirdim ama içimi kimselere dökemiyorum buraya yazmak bana ii geldiii.rabbim isteyen herkese nasip eder inşallahhhh

canım o kadar zorki bende 33 haftada kaybettim bide bizi düşün sen hiç görmedin biz herşeyini o tekmelerini yüzünü seno kadarken yıkıldın doğrusu hafta hiç önemli değil bide bizi düşün gizli gizli ağlıyorum eşimde kızıyo ağlayınca hemen başkalrının yanında gülüyorum 1 anım onsuz geçmiyor o kadar özledim ki amniyon sıvısı bittiği için kaybettim ben doktor anlamadı diyorum eğer öyleyse hakkımı helal etmiyorum ona ben zaten salak biriyim hareketlerinin olmadığını nasıl anlamadım nasıl nefret ediyorum kendimden oğlum sağpasağlam oğlum gitti şimdi facedeyim ve arkadaşım yeni doğum yapmış resimlerini koymuş hastanedede çekinmiş bir sürü bende hastaneye giderken makinayı unutmuşum geri döndük aldık resim çekeriz diye içim sızlıyo içim

merhaba arkadaşlar yazıları okudum ve okadar iyi anlıyorumki herkesi bende aynı şeyleri yaşadım ocak ayında aşırı kanamadan kürtaj oldum hiç istemedim olmayı hep bekledim kalbi atacak kalbi atacak dedim kendi kendime ama nafile atmadı ve gitti çok üzgünüm hamile görmeye dayanamıyorum arkadaşlarım hamile kalıyo bana söylüyo yada resimlerini görüyorum masus yapıyolar diyorum beni üzmek istiyolar diyorum her şeye ve herkese küstüm çok zor günler geçiriyorum ve hamile kalamıyorum bütün testleri yaptırdım eşimde gitti herşey normal çıktı yumurtlamayı bile gördü doktor ama olmuyor bilmiyorum neden doktorun biri rahim filmi çektir dedi onada korkuyorum ama gidicem ve çektiricem allah hepimize yardım etsin hepimize sağlıklı evlatlar versin ne olur dua edin benim için çok çaresizim korkuyorum eşimde üzülüyo ama belli etmemeye çalışıyo her gün ağlıyorum bilmiyorum ne olacak sonum :KK43: sadece paylaşmak istedim sizinle

demekki bebeğin oluyor canım inşallah olur tatlım benimde 2 ay bitti öff 1 ay beklerim bidaha beklemem diyorum korunmayı bakalım artık kısmet

merhaba hanimlar
bende bu sabah itibariyle bebegimi kaybettim. bu yil 2. kurtajim maalesef.
7 haftamiz bitmisti yaz annesi olucaktim. kalp atislari vardi ama gucsuzdu igne serum yedim ama kurtaramadik
bugun kontrole gittim ve kalp atisi durmustu 2 gun once durmus.
cok agladim ama elden ne gelir. ameliyatla aldilar bebegimi.
onunla birlikte tum heveslerimi. ins saglikla kucagimiza aliriz bebeklerimizi tekrar
Allaha cok sukur ki bir kizim var 3 yasina giricek az kaldi. onun varligi bana buyuk destek oluyor gercekten
hic boyle birsey gelmemisti basima diger beebgimi spiral var diye aldirmak zorunda kalmistik.
bu bebegiminde kalbi durdu. cok zor bu olaylar Allah yasayana sabir versin.

doruk canım benim çok üzüldüm :KK43: sana ne söyliyeyim ne diyeyim bilmiyorum inanki bu yazıları ağlayarak yazıyorum senin yaşadıkların benim kinin çok fazlası evet haklısın daha kan pıhtısıyken bu kadar çok üzüldüm ama okadar çok istiyordumki güzel allahım sana bana bizim gibi olanlara yardım etsin ama insan okadar çaresiz kalıyorki eğer olsaydı doğmuş ve 2 aylık olacak tı gene de vardır her şeyde bir hayır dimi doruk allahım herşeyin hayırlısını versin hepimize bana yazdığın içinde çok ama çok tşk ederim buradan yazmaya devam edicem çünkü kimse anlamıyor inanın :KK43: yeşim işallah alırız dimi bizimde olur işallah bebişimiz evet hamile kaldım tekrar kaldığım gün bayramım olacak buna inanın

doruk canım benim çok üzüldüm :KK43: sana ne söyliyeyim ne diyeyim bilmiyorum inanki bu yazıları ağlayarak yazıyorum senin yaşadıkların benim kinin çok fazlası evet haklısın daha kan pıhtısıyken bu kadar çok üzüldüm ama okadar çok istiyordumki güzel allahım sana bana bizim gibi olanlara yardım etsin ama insan okadar çaresiz kalıyorki eğer olsaydı doğmuş ve 2 aylık olacak tı gene de vardır her şeyde bir hayır dimi doruk allahım herşeyin hayırlısını versin hepimize bana yazdığın içinde çok ama çok tşk ederim buradan yazmaya devam edicem çünkü kimse anlamıyor inanın :KK43: yeşim işallah alırız dimi bizimde olur işallah bebişimiz evet hamile kaldım tekrar kaldığım gün bayramım olacak buna inanın

canım benim bende yazdığın için sevindim bide bu gece halamın kızı doğum yapmış kocası aradı eşimi söyledi ben bi ağla bi ağla çok sevindim ama abi olacaktı benim oğlum yaa konuşuyoduk sünnet sadıcı yapacaktık etrafımda herkesin bebeği oldu herkesin bi ben yarım kaldım evim bomboş beşiği toplu eşyalar dolapta şimdi onların evleri ne kadar seslidir sevinçli

kızlar bende 2009 da kaybbettim ilk bebeğimi.35 aylıkken kalbi durmuş ve vücudum tepki vermediği için belirtide olmadığından tam 21 gün taşımışım haberim olmadan kalbi duran bebişimi.dr.a kontole gidince öğrenmiştim ve dünyam yıkılmıştı.kürtajla almışlardı ve ben tam ayılmak üzereyken hayal meyal hatırlıyorum bebişimin cam fanustaki bedenini ve hemşirelerin kızmış bak diye konuşmalarını.hastaneden geldiğim gün üst komşum 7 aylık bebeği ile beni ziyerete gelip bizim oğlanında daha göbeğini gömemedim diye konuşmları olmuştu.ben de sen göbeğini gömememişsin ben benim bebişimi ne yaptılar onu bile bilmiyorum deyip ağlama krizine girmiştim.uzun bir süre de konuşmamıştım hala da zorda kalmadıkça görüşmem ki çok sıkı fıkıydık.böyle insanlar oluyor işte.yaşamayan anlamaz bunları.neyse bundan 6 ay sonra oğluma hamile kaldım ve Allah nasip etti kucağıma aldım hayırlısıyla.çok zor bir hamileliktiher gün iğne vurundum karnımdan,ya yine olursa diye yaşadığım korkuyu zaten anlatmama gerek yok.sizler zaten isyan etmek için değil birbirinize destek olmak için yazıyorsunuz.bir nebze olsa rahatlamak için.bende sizin yaşadıklarınızı yaşayan biri olarak inancınızı kaybetmeyin ve moralinizi yüksek tutun diye yazmak istedim.umarım en kısa sürede hepinizin hamile haberlerinizi okurum burdan.sağlıkla alırsınız bebişlerinizi kucağınıza.insan ne kadar mutlu sona ulaşsada yaşadğı acıyı unutmayıp bemi gibi bu konuları okuyup dertleniyor ve moral vermek istiyor.herkese selamlar.

canım benim bu insanlar gelceğine hiç gelmesin zaten ben kimseyi istememiştim ona rahmen geldiler af edersin ne görmeye geliyolarsa ...ama ben kimseye çıkmamıştım bu gece halamn kızı doğum yapmış ben bi ağla bi ağla benim doruğum abi olacaktı ......... ay sevindim ama çok ta üzüldüm neden böyle oldum bilmem erkesin oldu etrafımda herkesin 1 tak benim ellerim boş inşallah 2. bizimde olur ama bu sefer çok dikkat edilecek tabiki ama oğluma yapmadığımı bu bebeğime yapıcam dinlencem ama haksızlık yappmış olucam oğluma ama hamileliğimde iyidi ya çok güzeldi herşey annesinin meleği özledim oğlum

insallah olucak canim ya biraz sabir edicez . bende marti nisani bekliyorum . ins bizde gelecek yil tombik tombik dolanacagiz ortada:)

evet doruk evet canım ya aynen benimde etrafımda herkes doğum yaptı bu ay 3 doğum yapan oldu onlara bebişlerine bakınca bende istiyorum benim olmıyacakmı diye diye kendimi yiyiyorum bu düşüncelerden dolayı adetim gecikti belirtileri var ama hala sökülemedim ne kadar zor ya evet görüşmek istemiyorum onlarla ama napayımki olmuyor hep ağlıyorum ya nasıl bişey bu anlamıyorum hep dua edicem benim gibi olanlar için işallah allahım yardım etsin bize dorukcuğum ve yeşimciğim inanmak istiyorum buna yazışmaya devam inanın sizden başka kimse anlamıyor ve dinlemiyor yaşamamışlarki anlamamaları da çok normal burdan devam yazışmaya bu cuma namaz kılıcam ve hepimiz için dua edicem

evet yeşim işallah alırız canım ben umutluyum eşimde senin gibi sabırdiyo benimde bebişim olsun ev dağılsın uykusuz kalayım okadar çok özeniyorumki :KK43: arkadaşlarım kendi çocukları yaramazlık yapınca eminmisin istiyomusun diye soruyo bişey dökülüyo kızıyolar bende keşke benimde olsada batsa dökülse diyorum üzülüyorlar ozaman :KK43:

evet doruk evet canım ya aynen benimde etrafımda herkes doğum yaptı bu ay 3 doğum yapan oldu onlara bebişlerine bakınca bende istiyorum benim olmıyacakmı diye diye kendimi yiyiyorum bu düşüncelerden dolayı adetim gecikti belirtileri var ama hala sökülemedim ne kadar zor ya evet görüşmek istemiyorum onlarla ama napayımki olmuyor hep ağlıyorum ya nasıl bişey bu anlamıyorum hep dua edicem benim gibi olanlar için işallah allahım yardım etsin bize dorukcuğum ve yeşimciğim inanmak istiyorum buna yazışmaya devam inanın sizden başka kimse anlamıyor ve dinlemiyor yaşamamışlarki anlamamaları da çok normal burdan devam yazışmaya bu cuma namaz kılıcam ve hepimiz için dua edicem

canım evet kimse anlamaz ne kadar zor deselerde anlamazlar oğluma ben hiç kıyamadım hiç ilk defa anne olucam diyemi zaten çocukları çok severim 2tane yeğenime bayılıyorum hani bilmiyorum insanın çocuğu tabi ama çok sevdimya hiç yormadı beni kuzum hep konuşuyodum onları özledim eylem herkesin bebeği doğdu onları görücem yolda her yerde ........ama diyorum bak ne şanslıyım bi o melek oldu içlerinden diyorum kimi zamanda coşuyorum canım çok dua et ne olur hayırlısıyla sağlıklı uzun ömürlü ikiz üçüz bebeklerimiz olsun :KK43:((

bende çok seviyorum canım benim çocukları hele kokuları bayılıyorum senin oğluşun en güzel meleklerden biri annesini izliyo o ve çok seviyo eminim sen onun o senin bitanesisiniz canım benim olacak gene işallahh çoşmazmı ya insan nasıl tutarki kendini güzel allahım yardım etsin bize bizim gibilere edicem edicem canım dualarım her zaman seninle olacak işallah dediğin gibi ikizimiz hatta üçüzümüz olur belki dimi ne güzel söylemesi bile nasıl rahatlıyorum seninle buradan konuşunca ayyyy ağzından bal damlamış valla canım dorukcuğum öpüyorum seni yazmaya devammmm

bende çok seviyorum canım benim çocukları hele kokuları bayılıyorum senin oğluşun en güzel meleklerden biri annesini izliyo o ve çok seviyo eminim sen onun o senin bitanesisiniz canım benim olacak gene işallahh çoşmazmı ya insan nasıl tutarki kendini güzel allahım yardım etsin bize bizim gibilere edicem edicem canım dualarım her zaman seninle olacak işallah dediğin gibi ikizimiz hatta üçüzümüz olur belki dimi ne güzel söylemesi bile nasıl rahatlıyorum seninle buradan konuşunca ayyyy ağzından bal damlamış valla canım dorukcuğum öpüyorum seni yazmaya devammmm

canım benim senin korunman ne kadar kaç ay

canım benim korunmam 3 ay dedi doktor bir sene olacak kürtaj olalı ben bu sene ocak ayında kürtaj oldum ama olmuyor işte doktorada gittim her şey normaldi yumurtlamayıda gördü ama olmuyor çok stres yapıyorum çookkk bir sürü doktora gittim bir tanesi rahim filmi çektir dedi onu yapacağım bakalım

canım benim korunmam 3 ay dedi doktor bir sene olacak kürtaj olalı ben bu sene ocak ayında kürtaj oldum ama olmuyor işte doktorada gittim her şey normaldi yumurtlamayıda gördü ama olmuyor çok stres yapıyorum çookkk bir sürü doktora gittim bir tanesi rahim filmi çektir dedi onu yapacağım bakalım
hımm banada 6 dedi ama bakalım konuşmaya gitcem ya ne deyecek sezeryan oldum ya 1ay sonra bırakmayı düşünüyorum ama bakalım 4 ay olacak

Dularimiz kabul olur insallah bundan sonraki gebelikgimi hem cok isyorum nbir o kadar da korkuyorum
benim marta kadr beklemem gerekiyor 3 ay dedi dr ama martta kendimi hazir hissedermiyim bilmiyourm
vucudum toparlansin diye folik asite devam ediyorum demir ilcimida iciyorum zten sinirdaydi demirim
adet oluncada ilk 3 uc gun ada cayi icicem beslenmemize dikkat edelim ki bebiste saglikla tutunsun

canim stres yapma inanki cok etkiliyor biliyorum cok zor ama ben dusunmemeye calisiyorum gun saymamaya calisiyorum
o zaman zaman daha hizli geciyor
birseylerle mesgul olmaya calis calisiyormusun bilmiyorum ama calismiyorsan bile el isi gilan yap kafani dagit
inanki iyi geliyor ben resim yapiyorum kafami dagitiyorum. simdi dilde ogrenmeye baslicam yani yarim birakmistim
devam edicem
bu arada vitamin filan kullaniyormusun???

Dorukcum dr 6 ay dediyse sabret canim bende hemen olsun istiyorum ama once depolari doldurmak lazim
birde senin bebegin buyuktu bizim gibi degil senin depolarin iyice bosalmistir.
beslenmene dikkat et canim. balik et sebze meyve bunlara agirlik ver.
bal corekotu tarcin karisimida iyi geliyormus. yumurtalar icin. tabi bunlar bahane canim ama elimizden geleni yapalim biz yinede
sen birsey kullanyormusun suanda

Dularimiz kabul olur insallah bundan sonraki gebelikgimi hem cok isyorum nbir o kadar da korkuyorum
benim marta kadr beklemem gerekiyor 3 ay dedi dr ama martta kendimi hazir hissedermiyim bilmiyourm
vucudum toparlansin diye folik asite devam ediyorum demir ilcimida iciyorum zten sinirdaydi demirim
adet oluncada ilk 3 uc gun ada cayi icicem beslenmemize dikkat edelim ki bebiste saglikla tutunsun

canim stres yapma inanki cok etkiliyor biliyorum cok zor ama ben dusunmemeye calisiyorum gun saymamaya calisiyorum
o zaman zaman daha hizli geciyor
birseylerle mesgul olmaya calis calisiyormusun bilmiyorum ama calismiyorsan bile el isi gilan yap kafani dagit
inanki iyi geliyor ben resim yapiyorum kafami dagitiyorum. simdi dilde ogrenmeye baslicam yani yarim birakmistim
devam edicem
bu arada vitamin filan kullaniyormusun???

Dorukcum dr 6 ay dediyse sabret canim bende hemen olsun istiyorum ama once depolari doldurmak lazim
birde senin bebegin buyuktu bizim gibi degil senin depolarin iyice bosalmistir.
beslenmene dikkat et canim. balik et sebze meyve bunlara agirlik ver.
bal corekotu tarcin karisimida iyi geliyormus. yumurtalar icin. tabi bunlar bahane canim ama elimizden geleni yapalim biz yinede
sen birsey kullanyormusun suanda

hayır canım bişey kullanmıyorum

haklısın yeşim ben çok stres yapıyorum bide dediğin gibi gün sayıyorum bu adetimide çok etkiledi bu ay birtürlü adet olamıyorum davul oldum şişlikten bende 9 aydır folik asit kullanıyorum ama vitamin falan almadım hiç bilmiyodum onu şuan çalışmıyorum evdeyim 2 ay önce ayrıldım işten dinlenmek istedim kafamı toplamak falan şimdi örgüye başladım dediğin gibi :KK1: o biraz oyalıyo beni birde bol bol yürüyüş yapmaya calışıyorum demir yada vitamin falan hiç kullanmadım ben bende tarçınlı yeşil çay içiyorum incir yiyiyorum bol bol meyva tüketmeye çalışıyorum vitamin kullanmak şirtmı ne gibi etkisi oluyor ?

X