Güzelliğinizle ilgili sorularınız

nemlendiricinin güneş korumalı olduğunu nasıl anlarız... yani içindekiler kısmında ne yazmalı?

Güneş koruyucular hakkında bilgi:

SPF Sun Protection Factor yani güneşten koruma faktörü UV ışınlarını filtre eden ve zararlarını en aza indirecek son yüz yılın en önemli buluşudur. Her cilt tipinin güneşte yanmayarak ve etkilenmeyerek kalabileceği süre farklıdır. Kimileri çok kısa bir sürede güneşe karşı hassasiyet gösterirken, kimisi ise çok uzun süre güneşe karşı dayanaklı olabiliyor. SPF adı verilen ürünler ise güneşe karşı dayanıklılık süresini uzatır. Örneğin SPF koruyucu olmadan güneşte 15 dakikada pembeleşip kızarıyorsanız bu süre SPF 6 ile (6 faktör içeren güneş koruyucu) 90 dakikaya uzayacaktır. SPF 10 ile (10 faktor içeren güneş koruyucu) 150 dakikaya kadar uzayacaktır. Daha doğrusu ne kadar yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanırsanız zararlı etkilere karşı koruma da o kadar uzayacaktır. En doğrusu bu ürünleri seçerken doğru bir politika izlemeniz.

- Bileşiminde hem UVA hem UVB koruma içeren ürünleri seçin. UVA cildin derinliğini, UVB cildin yüzeysel tabakasını etkilediğinden, UVA ciltteki tahribatını uzun sürede kırışıklık ve elastikiye kaybı şeklinde, UVB ışınları ise tahribatını kısa sürede güneş yanığı şeklinde gösterir.

- Seçiminizi çinko oksit ve titan dioksit içeren ürünlerden yana kullanın. Birleşiminde bu maddeleri içeren ürünler size daha uzun süreli ve kaliteli koruma sağlayacaktır.

- Günlük bakımda en az 15 faktörlü SPF kremler kullanın. Bu sayede UVB ışınlarını yaklaşık %90 oranında engellenmiş olur. Hassas, allerjik ve açık ten rengine sahip iseniz daha yüksek faktörleri tercih edin.

- İçeriğinde etkili maddeler bulunduktan sonra pahalı güneş koruyucu ile ucuz güneş koruyucu arasında büyük fark yoktur. Cebinize uygun olanı seçin ve cildinize bu sihirli kremden bol bol sürün. Unutmayın yetersiz kullanmak veya etki süresi geçtikten sonra yeniden krem sürmemek size gereken yararı gösteremez.

- Makyaj yapıyorsanız sıra ile nemlendirici, güneş koruyucu ve fondöteninizi uygulayın. Bazı SPF ürünler nemlendirici özelliği taşıdığı gibi bazı nemlendiriciler de güneş koruma faktörü içerebilir. Birçok zaman hem nemlendirici hem de güneş koruyucu kullanmanız gerekirken zor durumda kaldığınızda her 2 özelliği taşıyan tek ürün de kullanabilirsiniz.

- Su, deniz, kar UV ışınlarını şiddetli yansıtırlar. Kayak yaparken veya plajda uzun süre kaldığınızda daha fazla koruyucu kullanın. Sakın gölgede oturduğundan dolayı koruyucu sürmeyi imal etmeyin.

- Ürün seçerken üzerine “water proof” veya ”water resistant” yazanları tercih edin. Uzun süre suda kaldığınızda, terlediğinizde, güneş koruyucu etkisini kaybedebilir. "Water proof" yani suda çıkmama özelliği olanlar terleme ve su ile akmazlar ve etkilerini sürdürürler.

- Güneş koruyucu kullanmanın yaş sınırı yok. Bebek, yaşlı, genç, herkes güneşin risklerinden etkilenir. Bebeklere 6-8 aylıktan itibaren koruyucu sürmeli. 16 yaşın altındaki çocuklarda deri ince ve hassas olduğundan uzun süre dışarda oynamak ve gezmek ciltlerini tahrip edebilir. Ve kanser riskini artırabilir, ileri yaşlarda ise güneş koruyucu en iyi antiaging kreminiz ve yaşla birlikte artan birçok güneş hasarının engelleyicisi olacaktır.

Alıntı: Dermatolog Melisa Eczacıbaşı

" Bazı SPF ürünler nemlendirici özelliği taşıdığı gibi bazı nemlendiriciler de güneş koruma faktörü içerebilir. Birçok zaman hem nemlendirici hem de güneş koruyucu kullanmanız gerekirken zor durumda kaldığınızda her 2 özelliği taşıyan tek ürün de kullanabilirsiniz. "

ben nemlendirici istiyorum ama aynı zamanda da güneş koruyucu istiyorum. yani ikisi bir arada olan bir ürün arıyorum. tabi cildime uygun olanı seçeceğim yani sorunsuz bir cildim var. normal bir cilt. çok hafif de t bölgem yağlı.
yalnız sizlerin tecürbelerini de merak ediyorum.. hangi markada böyle ürünler var..aranızda deneyen oldu mu.. yani nemlendiricinin üstünde içeriğinde ne yazarsa doğrudur.. nemlnediricinin güneş koruyuculu olduğunu nasıl anlarım..
pek çeşitli ürünler kullanmam bilmem de.. bu yüzden ürün önerileriniz ihtiyacım var.

Alnımdaki minik minik sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulmak istiyorum. Beyaz tenli olduğum için çok belli oluyorlar rahatsız oluyorummmmmmmmmmm:çok üzgünüm:

ben daha yeni sir apda yaptım yüzüme... sonra çok pişman oldum.... tüylerde koyulaşma ve çoğalma olma olasılığı var mı? bir daha aldırmak istemiyorum da pişman oldum.. tüylerim eskisinden fazla olur mu ya da koyulaşma olurmu??
bir de sivilcelenme olma sürezi nedir yani aldıktan sonra hemen mi çıkar... benim ikinci günüz birşey çıkmadı henüz... kuaförüm sende çıkmaz dedi aldıktan sonra biraz alerji oldu yüzüm ama silvrdin sür dedi kuaförüm sürdüm kızarmalar geçti iyilreşme var iz kalır mı??

yani aslında ben bir daha yapma istemiyorum eğer tüylerim eskisi gibi çıkarsa yani.. tek korkum çoğalma ya da koyulaşma olması.. çok dert ettim kendime cevap yazarsanız sevinirim... (ilk defa yaptım yüzüme sir ağdayı)

Alnımdaki minik minik sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulmak istiyorum. Beyaz tenli olduğum için çok belli oluyorlar rahatsız oluyorummmmmmmmmmm:çok üzgünüm:

cnm minik minik sivilceler genelde kullanıdıgn bir ürünün agır geldiğini göterir.lekeler için tretin eger cildin hassas değilse acnelyse kullanabilirsin.ben acnelyse kullandım,çok iyi geldi.ama yazın kullanmamak gerekiyor..kışın kullanabilirsin.

bu arada nemlendirici artı günş koruycular olayda var.fiyatı da orta.ne çok pahalı ne çok ucuz.ama kullanmadım şahsen bildğim için yazayım dedim.

benim sivilcelerim yok ama siyah noktalardan yakamı bi türlü kurtamıyorum. limondu maydonozdu herşeyi denedim sonunda şükürler olsun siyah noktalar aktifliğini kaybetti içleri boş ama halen siyah noltalar,yerleri belli sanki hiç gitmemiş gibiler,napcam yardım edin lütfennnn

arkdaşlar cüvcüv arkadşımızın da onayıyla ben de burada bildiklerimiz sizlerle paylaşacağım
okudugum bölüm dolayısıyla da cilt bakımı konusunda kitaplar ve makaleler okuyarak bildiklerimi genişletmeye çalışıyorum
özellikle güneş kremleri ve akneli cilt bakımı konusunda bilgi sahibiyim
sorularınız olursa bilgim dahilinde size yardımcı olmaya çalışırım:1hug:

catlaklar ıcın bıldıgınız bı formul varmı yardım edın lutfen:KK43:

arkadaşlar aslında ben bunu berna laçinin programındaki herbalist kadından aldım ama denemedim haberiniz olsun ama inş. işinize yarar yararsa sölersiniz umarım....

1 çay bardağı portakal yağı
1 çay bardağı kekik yağı
1 tatlı kaşığı yasemin yağı
yarım çay bardağı badem yağı
çeyrek limon suyu

bunu günde 1 kez sürün yıkamanıza gerek yok yalnz HAMİLELER uygularsa onlar 1 saat sonra yıkamalıymış...umarım işinize yarar...

Mrb ben esmer tenliyim garnier 50spf kullanıyrm.Genelde vakit bulmamadığım için güneşe çıkmadan 5dk önce sürüyorum.Bu sizce doğru mu? yoksa yarım saat önceden sürmem şart mı? Birde ben kesinlikle bronzlaşmak istemiyorum.Bu yüzden elime koluma bile güneş kremi sürüyorum.Öneereceğiniz bişy var mı?

güneşe çıkmadan yarım saat önce sürerseniz cildiniz çok daha iyi korunur.ayrıca gün içinde çok terlediğiniz veya güneşe çok maruz kaldıgınız zamanlarda tekrar uygularsanız çok daha iyi sonuç alırsınız
elinize,kolunuza güneş gören yerlerinize güneş koruyucu sürmek iyidir.özellikle dekolte boyun ve ellerinize kullanmanızı öneririm çünkü güneş ve yaşlılık lekelerinin oluşmasını azaltmış olursunuz.fakat vücudumuz alması gereken d vitamininin büyük çoğunluğunu güneş ışınları aracılıgıyla kendi sentezler bunun içinde bu ışınların ciltle teması gerekir bu vitamini kemikler için çok önemlidir.
bu yüzden güneşin yakıcı olmadıgı saatlerde 10-15 dak güneş koruması sürmeden güneşte kalmanız bu vitamini üretmeniz için yararınıza olacaktıra.s.

arkadaslar vüikabcuttaki su lekeleri naail cikabilir bilen varsa lütfen yazsin kahverengi damla damla lekeler den bahsediyorum

kızlar doğum ve güneş lekelerinin kozmetik veya dermokozmetik ürünlerle yok olması zordur hafifletebilir ama tamamen yok edemez bunu dermotologlar gelişmiş lazer tekn. ortadan kaldırabiliyorlar maliyeti belki doğal yollardan daha pahalı olabilir....
daha öncede başka bir yazımda size anlatmaya çalışmıştım benimde severek kullandığım bir ürünüm var sizede tavsiye ederim oht peptide 3 lekeler ve renk düzensizlikleri ani kilo vermeler ve hamilelik sonrası sarkma ve ince kırışıklıklarda etkili bir ürün eczanelerden temin edebilirsiniz sevgiler

vücutta oluşmuş çatlakların tedavisi kozmetik ürünlerle yok. oluşmadan önce özellikle hamileler için kesinlikle öneririm lierac phytolastil jel 4. aylarından itibaren kullanırlarsa çok verimli olur.(çok fazla çatlağınız varsa artık estetik cerrahlar farklı yöntemlerle sizi bu sıkıntılardan kurtarabiliyrlar)

merhabalar önecelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Benim sorunum vücudumdaki sivilceler sırt bölgemde aşırı derecede sivilce var. onları geçirmek için ne yapabilirim?:)

sırtta çıkan sivilceler çok fazlaysa muhakkak bir dahiliye uzmanına görün içten mi yoksa yüzeyselmi olduğuna onlar karar verir eğer fazlaysa ihmal etmemelisin . bu arada sivilceye sebep olan gıdaları da alıyor olabilirsin cips ve türevi şeyler ,kola,fazla tüketilen kuruyemiş,kızartma,çikolata......
kortizon ya da B12 vitamini içeren ilaçlar, ya da dışarıdan uygulanan vazelin preparatları ve bitkisel yağların uzun süreli kullanımına bağlıda olabilir.....
eğer yüzeysel se iyi temizlemelisin sebamed vücut temizleyicisi faydalı olbilir

merilcan arkadşıma katılıyorum
sivilceleriniz aşırı derecede iltihaplı ve çok değilse,antiseptik özellikli bir sabunla sırtınızı düzenli olarak kullanmak işe yarayacaktır(kükürtli sabun gibi).ayrıca piyasada sırt vücut sivilceleri için üretilmiş spray tarzında sivilce giderici ürünler de vara.s.

arkadaslar vüikabcuttaki su lekeleri naail cikabilir bilen varsa lütfen yazsin kahverengi damla damla lekeler den bahsediyorum

cnm kahverengi lekeler eger son zamanlarda aniden çıktıysa doktora göstermekte fayda vardır
eğer güneşten oluştuysalar,düzenli güneş koruycu kullanmak ve dermatologun vereceği soyucu bir ilacı düzenli kullanmak gerekir.ama bu soyucu ilaçlar malesef yazın kullanılmazlar çünkü güneş yüzünden daha fazla lekeye sebep olurlar.a.s.

merhaba,
koltuk altim cok terliyor. islaklik da pek hos gorunmuyor biliyorsunuz.
telemeyi onleyen urunler var,
1- bunlar zararli maddeler iceriyor mu? zarar & yarar oranı nedr?
2- urun tavsiye eder misiniz? (biothermin deo pure krem ve jelini gordum, ama hic biotherm kullanmadim...)
tesekkurler

X