Günlük kaloriyi aşmamak mı önemli tatlı yememek mi?

Mrschocolate

Üye
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2014
24
6
34
kızlar merhaba ben bir şeyi anlamıyorum mesela benim günde 1800 kalori almam gerekiyor önemli olan kaloriyi aşmamak mı yoksa tatlı yememek mi ben 1800lük tatl yiyip o gün başka bişey yemesem kilo mu olur yoksa kalorimi doldurmuş mu olurum

1800 Cal i protein ağırlıklı Alıp karbonhidratı dengeleyin
Calorinin miktarından çok niteliği önemli
Tatlı mahvediyor

Bence kilo olmaz ama o günü açlıktan çok zor geçirirsin. çünkü tatlı mideyi doldurmaz ve beyne doydu mesajı vermez.

kızlar merhaba ben bir şeyi anlamıyorum mesela benim günde 1800 kalori almam gerekiyor önemli olan kaloriyi aşmamak mı yoksa tatlı yememek mi ben 1800lük tatl yiyip o gün başka bişey yemesem kilo mu olur yoksa kalorimi doldurmuş mu olurum
Sağlıklı bir bünye için her besinden uygun miktarda almamız gerekir. Yağ, karbonhidrat, meyve sebze, protein, süt ürünleri, kuruyemişler vs tabağımızda ve gün içerisinde öğünlerimizde dengeli bir şekilde dağılmış olmalı.

Eğer 1800 kal bir tatlı yerseniz, vücut ihtiyacı olan kısmı enerjiye çevirecek, ihtiyacından fazlasını yağa dönüştürecek, kalanını da atacaktır. Ancak bunun sonucunda gün içerisinde almanız gereken mineral, vitamin, enerji vs gibi içerikleri alamadığınız için yine acıkacak ve buzdolabına saldıracaksınız. Tek tip beslenmek vücudu çökertir.

Onun yerine öğünlerinizi düzgün bir şekilde ayarlayın, gerekirse miktarlarını azaltın. Kalori açığınız fazlaysa kilo verirsiniz ve bu yavaş ama kalıcı olacaktır. Yani verdiğiniz kiloları sağlıklı bir şekilde verince geri almazsınız.

Hatta eksik kaloriyi 1800lük tatlının bir dilimini yiyerek, 200 kalori kadarını alıp kendinizi ödüllendirebilirsiniz bile.

Yine de şekerin zararlarını hatırlatıp tatlıları hayatınızda azaltmanızı öneririm.

X