Görüştüğüm kişi için istihare namazı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mabad kelimesi kullandığınız için edep dedim. Cahil yada edebsiz demedim. Edep ya hu diye eskiden uyarırlardı. Bende uyarma anlamında o cümleyi kurdum. Yoksa amaç edepsiz veya cahil diye kimseye hakaret etmek değil.

Zaten şahsınıza hakaret etmeye hakkım olmadığını bilecek kadar had sahibiyim merak etmeyin.
Mâbâd yerine öteki kelimeyi mi kullansaydım 😄 te Allah'ım ya

Hiç ama hiçbir şey için yatmadım. Ailemde de yok hiç. Eşimin annesi dedi senin için yattım iyi gördüm diye ama eşim de bana kör kütük aşıktı o kız olmazsa başka biriyle evlenmem diye diretiyordu o yüzden kadının da yani normal kafa ile yattığını da sanmıyorum. Benim dini bilgim yok dediğim gibi işim düşerse araştırma yaparım. Sadece duanın gücüne inanırım. Siz saçmalığı falan deyince de mâbâdımdan uydurdum dedim.
Doğrudur. Benimde kaynanam güya benimle ilgili güzel rüya görmüştü ama oğlu bana şiddet uyguladı.

Kaynana milleti gelin almak için herşeyi der canım. İnanma..

Allah iyilerle karşılaştırsın önemli olan kendi ana babanın duasını alıp çıkmış olmak gerisi şans işi. Allah niyeti temiz tüm kızlarımızı korusun.

Ben senin her yazdigini gormuyorum okumuyorum sonuçta buraya yazda bilelim madem istihare şartlarını ??

Bulayım durun. Sonuç olarak benim yazdıklarımı okumak değil ama ilişkili konulara bakmışsınızdır diye düşündüm. Bir de nedense diğer yazan arkadaşla üslup çok benzer geldi. Tekrar yazdığınızı düşünerek cevap vermiştim. Her neyse.
Ben senin her yazdigini gormuyorum okumuyorum sonuçta buraya yazda bilelim madem istihare şartlarını ??
"Anladığım kadarıyla dindar bir insansınız. O sebeple söyleyeceklerimi önemsersiniz.
İstihareden daha önemli bir şey tavsiye etmiş peygamber efendimiz. İstişare. Aklı başında ve iki tarafı da gerçek anlamıyla bşken insanlarla istişare edilmeli ama daha öneicelikli konular var.
Tercihlerimizde önemsememiz gereken belli kriterler söylemiş; dini, güzelliği/yakışıklılığı, malı, soyu.
Aynı zamanda kalplerin birbirine ısınması gerektiğini ve diğer konularda da denklik olması gerektiğini de ifade etmiş pek çok hadiste. İstihare en son iş. Ki rüyayla da amel olmaz. Sahih rüya olup olmadığını bilmek de zor.
Size tavsiyem kitabı tersten okumayın ki doğru evlilik yapabilesiniz" direk böyle yazmışım ona. Siz payımıza düşenş alırsınız.

Mabad kelimesi kullandığınız için edep dedim. Cahil yada edebsiz demedim. Edep ya hu diye eskiden uyarırlardı. Bende uyarma anlamında o cümleyi kurdum. Yoksa amaç edepsiz veya cahil diye kimseye hakaret etmek değil.

Zaten şahsınıza hakaret etmeye hakkım olmadığını bilecek kadar had sahibiyim merak etmeyin.

Doğrudur. Benimde kaynanam güya benimle ilgili güzel rüya görmüştü ama oğlu bana şiddet uyguladı.

Kaynana milleti gelin almak için herşeyi der canım. İnanma..

Allah iyilerle karşılaştırsın önemli olan kendi ana babanın duasını alıp çıkmış olmak gerisi şans işi. Allah niyeti temiz tüm kızlarımızı korusun.
Her doğuran ana olamıyor demekki, benimki de kötü görseydi beni almayacaktı oğluna😏 3 oğlan 1 kız anasıyım ömrüm onlara adalet, iyi- kötü ahlak öğretmekle geçecek valla Allah iyi insanlar çıkarsın karşılarına 🤲

İroni yapmak yerinde bende şuradan duydum diyebilirdiniz. Daha sağlıklı bir iletişim olurdu.
O anlık verilen bir tepki hayatım, uzun uzun yurt mevzularını falan katmak istemedim. Eski kelimeleri bende severim kullanmayı meslek hastalığı sanırım.

Öff bu ne kibir yaa. Eee sonuç ne yapalım yani? Olumlu görsen içinin ısınmadığı biriyle evlenecek misin?

:KK70: ya o kadar çok şey yazmak istiyorum ki kendimi çok zor tutuyorum...

• namaz kılmak herkese nasip olmaz
  • herkes istihareye yatsa da doğru cevabı bulamaz/göremez
  • her istihareye yatan doğru yatamaz
  • olumlu da görünse olumsuz olabilir belli olmaz...

aga :KK70: yatmayın... Bilinçaltı diye bir şey var, araştırmanızı öneririm :KK70:

O anlık verilen bir tepki hayatım, uzun uzun yurt mevzularını falan katmak istemedim. Eski kelimeleri bende severim kullanmayı meslek hastalığı sanırım.
Bende eski kelimeleri çok severim. Gündelik hayatta bile kullanıyorum. Bazen marslı gibi bakıyorlar ama olsun.

Bende şimdi boşanmaya çalışıyorum. Bir tane de oğlum var.

Kaynana milleti alana kadar var. Oğulları bir halt yediğinde karşında muhatap bulunmuyor.

Eee madem takvamıza güvenmiyorsunuz bize niye fikir soruyorsunuz? Neresinden tutsam elimde kalıyor konu. Şimdi iyi bir cümle kurup üste mi çıkmış oldunuz 😒

Takvada baya ilerlemişsiniz görüyorum 🤦‍♀️
Ayrıca etrafımda istişare yapabileceğim adil güvenilir insan yok bende istihare kılıp kalbime hayırlı olan hissin yerleşmesini istiyorum illaki rüya gormek amacım değil zaten çoğu din adamı rüyalara güven olmaz diyor

Kuran-I Kerim de "Düşünmez misiniz?", "Akletmez misiniz?" cümleleri pek çok defa geçer. Hatta pek çok defa "Akıl sahipleri için.." diye başlayan cümleler de kurulmuştur. Akıl etmek yeterli olmasaydı Kuran-ı Kerim de bu cümleler pek çok defa kurulmuş olmazdı. Önce istişare yapmak gerekir ki akıl danışmaktır. Buradaki tüm hanımlar danıştığın ilk konuda sana olumsuz yanıt verdiler zaten. Canın istiyorsa istihare yaparsın konu açmaya devam etmezsin çünkü genelin fikri belli.

Hatta sosyal anksiyeteli ve depresif biri olarak evlenmen karşı tarafın vebalini almak olur belki bu adam düzgün biri istiyor?

Bu arada namazla ilgili kurduğunuz cümlelerde kibir hissettim. Herkesin namazı kendini ilgilendirir siz kendi ibadetinize bakın bunu kendiniz için övünme malzemesi haline getirmeyin.
Anladım sosyal anskiyetem var diye düzgün değilim kimseyle görüşmeye sevmeye sevilmeye hakkım yok haklısın bunu bende düşündüm

Ayrıca etrafımda istişare yapabileceğim adil güvenilir insan yok bende istihare kılıp kalbime hayırlı olan hissin yerleşmesini istiyorum illaki rüya gormek amacım değil zaten çoğu din adamı rüyalara güven olmaz diyor
Hayatında hiç evlenmemiş birisin öncelikle.

Mesele şuan takva değil. Takva bilmem ne ile kendini üstün görmeyi bırak öncelikle.

Daha önce evlenmiş ve evlenmenin zorluklarını bilen biri olarak ilk anda o kişiye karşı en ufak birşey hissetmedi isen olmayacağını söylüyorum.

Önceki konunda da söylendi bu sana.

Kendi bildiğini okuyacak isen takva vs diye buradaki fikirleri beğenmiyor isen moderatore yazıp konuyu kapattır lütfen.

Bende eski kelimeleri çok severim. Gündelik hayatta bile kullanıyorum. Bazen marslı gibi bakıyorlar ama olsun.

Bende şimdi boşanmaya çalışıyorum. Bir tane de oğlum var.

Kaynana milleti alana kadar var. Oğulları bir halt yediğinde karşında muhatap bulunmuyor.
Yahu ben ifrit oluyorum böyle şeylere inan ki, kimse yoğurdum kara demez, boşanmaya karar vermek zor ve meşakkatli bir mesele 😔 boşanan ya da karar veren veyahut burada napayım diye soran kadınlara bile boşan demek istemiyorum. Allah hakkınızda hayırlısını nasip etsin, siz bilinçli bir annesiniz öyle hissettim kendiniz ve evladınız için en doğru kararı verdiğinize eminim 🙏

İçinizin almadığı, konuşasınız dahi gelmediği bir adamla evlenirseniz zor günleri, sıkıntılı günleri, tartışmaları zamanları nasıl geçireceksiniz? Aynı yatağa nasıl gireceksiniz?

Bulayım durun. Sonuç olarak benim yazdıklarımı okumak değil ama ilişkili konulara bakmışsınızdır diye düşündüm. Bir de nedense diğer yazan arkadaşla üslup çok benzer geldi. Tekrar yazdığınızı düşünerek cevap vermiştim. Her neyse.

"Anladığım kadarıyla dindar bir insansınız. O sebeple söyleyeceklerimi önemsersiniz.
İstihareden daha önemli bir şey tavsiye etmiş peygamber efendimiz. İstişare. Aklı başında ve iki tarafı da gerçek anlamıyla bşken insanlarla istişare edilmeli ama daha öneicelikli konular var.
Tercihlerimizde önemsememiz gereken belli kriterler söylemiş; dini, güzelliği/yakışıklılığı, malı, soyu.
Aynı zamanda kalplerin birbirine ısınması gerektiğini ve diğer konularda da denklik olması gerektiğini de ifade etmiş pek çok hadiste. İstihare en son iş. Ki rüyayla da amel olmaz. Sahih rüya olup olmadığını bilmek de zor.
Size tavsiyem kitabı tersten okumayın ki doğru evlilik yapabilesiniz" direk böyle yazmışım ona. Siz payımıza düşenş alırsınız.
Etrafımda öyle güvenilir insanlar olsa zaten istişare yapardım bende direk istihare yattım rüya görmeyi beklemesemde hayırlı olan hissin doğacağını dusunuyorum

Hayatında hiç evlenmemiş birisin öncelikle.

Mesele şuan takva değil. Takva bilmem ne ile kendini üstün görmeyi bırak öncelikle.

Daha önce evlenmiş ve evlenmenin zorluklarını bilen biri olarak ilk anda o kişiye karşı en ufak birşey hissetmedi isen olmayacağını söylüyorum.

Önceki konunda da söylendi bu sana.

Kendi bildiğini okuyacak isen takva vs diye buradaki fikirleri beğenmiyor isen moderatore yazıp konuyu kapattır lütfen.
Kendimi ustun gördüğümü hangi cümleden çıkardın sorabilir miyim ???? Beni bilen biliyor merak etme

Hanımefendi siz beğenmediğiniz, ilginizi çekmeyen, tensel bir çekim hissedemediğiniz bir adamla evlenip ne yapacaksınız?? sonra var ya bu Müge Anlı'ya çıkanlara insanlar şaşırıyor. böyle istiharelere yatıp istişareler ediyorsunuz sonra şu hayattan hiçbir keyif almadan bir adamla evleniyorsunuz sonra ara ki bulasın çocuğun asıl babasını anasının kime kaçtığını babasının neden eve bakmadığını... Çok dindarsınız diye böyle söylüyorum "allah akıl vermiş kardeşim be.. kullanın yaa.." evlilik zorunluluk gibi mi geliyor size? zaten daha yaşın da genç... çıkar karşına seveceğin düzgün biri. bi de istihare diyor ya aklımı oynatıcam ben.
Etrafımda öyle güvenilir insanlar olsa zaten istişare yapardım bende direk istihare yattım rüya görmeyi beklemesemde hayırlı olan hissin doğacağını dusunuyorum

Kendimi ustun gördüğümü hangi cümleden çıkardın sorabilir miyim ???? Beni bilen biliyor merak etme
Sen kendin demedin mi istişare takva sahibi kimseler ile yapılır diye?

Demek ki kendini takva sahibi olarak görüyorsun. Önerilerini ciddiye almadığın kendi bildiğini direttiğin insanların arasında ne işin var o zaman?

İstişare takva sahibi ile yapılıyor bizimle yapılmıyor mu? Sana önce istişare yapılır istişare danışmak demektir önceki konunda da danıştın fikrini söyledi herkes demedim mi?

Amaç akıl danışmak değilse niye konu açıyorsun?

İstişarenin takva sahibi insanlarla yapılacağı hakkında ders vermek için mi herkes namaz kılmıyor demek için mi akıl etmek yerine istihare yapılabilir demek için mi?
Niye konu açıyorsun fikir kabul etmeyeceksen?

Buna da düzgün bir cevap vereceğini sanmıyorum. Konuyu takibi bırakıyorum. Canının istediğini yapacaksın zaten bize ihtiyacın yok. Giderim ihtiyacı olan birine yardımcı olurum. İyi akşamlar.

Eğer içiniz ısınsaydı istihare namazını anlardık ama ısınmadığı halde neden zorluyor gibisiniz ?
Bu devirde böylesini bulamam diyerek de olmuyor maalesef.. İnsan O arayınca heyecan duymak, yolunu gözlemek, bakışıyla mutlu olmak ister. Bunlar olmayacaksa adamın da boşu boşuna günahına girmeyin. Onun da sevilmek hakkı

Demek ki kendini takva sahibi olarak görüyorsun. Önerilerini ciddiye almadığın kendi bildiğini direttiğin insanların arasında ne işin var o zaman?

İstişare takva sahibi ile yapılıyor bizimle yapılmıyor mu? Sana önce istişare yapılır istişare danışmak demektir önceki konunda da danıştın fikrini söyledi herkes demedim mi?

İstişarenin takva sahibi insanlarla yapılacağı hakkında ders vermek için mi herkes namaz kılmıyor demek için mi akıl etmek yerine istihare edilebilir demek için mi? Niye konu açıyorsun fikir kabul etmeyeceksen?

Buna da cevabın yok zaten. Konuyu takibi bırakıyorum. Canının istediğini yapacaksın zaten bize ihtiyacın yok. Giderim ihtiyacı olan birine yardımcı o

İstişarenin takva sahibi insanlarla yapılacağı hakkında ders vermek için mi herkes namaz kılmıyor demek için mi akıl etmek yerine istihare yapılabilir demek için mi?
Niye konu açıyorsun fikir kabul etmeyeceksen?

Buna da düzgün bir cevap vereceğini sanmıyorum. Konuyu takibi bırakıyorum. Canının istediğini yapacaksın zaten bize ihtiyacın yok. Giderim ihtiyacı olan birine yardımcı olurum. İyi akşamlar.
Bu söylediğin şeyleri namaz kılan mutlu olmuyor diyenlere karşı söyledim herkes namaz kılmıyor ki olsun diye bundan kibir üstün görmeyi falan çıkarıyorsun o senin bilecegin iş ayrıca bu kadar sert tepkiler vereceğinizi bilseydim sormazdim zaten size merak etmeyin iyi akşamlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X