Görüştüğüm kişi için istihare namazı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kuran-I Kerim de "Düşünmez misiniz?", "Akletmez misiniz?" cümleleri pek çok defa geçer. Hatta pek çok defa "Akıl sahipleri için.." diye başlayan cümleler de kurulmuştur. Akıl etmek yeterli olmasaydı Kuran-ı Kerim de bu cümleler pek çok defa kurulmuş olmazdı. Önce istişare yapmak gerekir ki akıl danışmaktır. Buradaki tüm hanımlar danıştığın ilk konuda sana olumsuz yanıt verdiler zaten. Canın istiyorsa istihare yaparsın konu açmaya devam etmezsin çünkü genelin fikri belli.

Hatta sosyal anksiyeteli ve depresif biri olarak evlenmen karşı tarafın vebalini almak olur belki bu adam düzgün biri istiyor?

Bu arada namazla ilgili kurduğunuz cümlelerde kibir hissettim. Herkesin namazı kendini ilgilendirir siz kendi ibadetinize bakın bunu kendiniz için övünme malzemesi haline getirmeyin.

Evet yasak

Ama şu var daha iki gün önce aynı konuyu açtın ordan devam etseydin ya bu konuyla ilgili
Mılyon konu açsan da alçağın cevap aynı olucak

Sevmediğin içine sinmeyen biriyle evlenicen ve en kötüsü bu karşı tarafa umut vermek

Hani sen sevicen derken o adamın da zamanını alıp sana bağlanmasına sebeb olacaksin

Diğer konunu okudum ailen içinde şiddet kavga sevgisizlik varmış
Senin eksik yanın sevgisizlikken nasıl sevmediğin biriyle evlilik yapıcaksın ki senin çocuklarında sevgisiz mi büyüsün
O adamın kaderiylede oynama

Belki ailenden kurtuluş görüyorsun ama hem kendine hem o adama yazık ediyorsun günahına giriyorsun
Sevmediğim biriyle evlenemem zaten merak etme uzakta olduğu için net değilim görüşünce karar veririm

Merhaba arkadaşlar 3 haftadır telefondan konuşarak görüştüğüm biri var iyi düşünceli ince birine benziyor çevresi tarafından da sevilen efendi biri içki sigara yok ama gel gör ki benim konusasim gelmiyor 1 2 kere buluştuk dış gorunusunu çok beğenmemiştim ama bir şans vereyim etkilenirsem severim dedim ama konuşurken çok sıkıldım yani icim almadı diyebilirim nötr hissettim yani telden arasa falan geriliyorum hiç konusasim gelmiyor zaten içe dönük bir yapım var zamanla severim belki diyorum iyi bir eş baba olabilir diyorum kız ortamı yok çünkü bunun için istihare namazı kıldım 5 gündür bu çocukla olmam hayır li mi diye ama rüyada ilk gün bir seyler gorsemde hatırlamıyorum yani net bir sonuca varamadım emin değilim net değildi rüya yani 5 vakit namazında biriyim ama mantıklı rüyalarda göremedim 7 güne tamamlayacam bakalım bazıları rüya görmek gerek yok diyorlar his önemli falan diyorlar sizce istihare namazım işe yaramadı mı yada his olarak Allah yonlendirir mi öyle diyorlar siz istihare yattiysaniz neler yaşadınız paylaşabilir misiniz ?
Önce istişare yapılır olumlu ise sonra istihare yapılır. Anlaşılan sizin gorusmeleriniz olumlu ilerlemiyor , içinizin almadığı sevemediginiz biriyle istihare iyi çıktı diye evlenecek misiniz ?
Dinde de bu böyledir , zorla olmaz yani .
Bir de istihare yapacaksanız sizin değil de güvendiginiz başka birinin yapması daha uygun olur. Sizin duygularınız etkileyebilir çünkü.
Ben de görüştügum ve anlastigim sevdiğim kişi için istihare yaptırdım çok iyi çıkmıştı ama sonra nişan atmakla sonuçlandı . Yani bazen imtihan olacaksan herşey o yönde de ilerleyebiliyo o yüzden kafana yatmayan birine tamam dememeni öneririm.

Yahu rüyaya göre cidden evlenen var mı
İnanç sen ne ilginç bişeysin 🥴

Kuran-I Kerim de "Düşünmez misiniz?", "Akletmez misiniz?" cümleleri pek çok defa geçer. Hatta pek çok defa "Akıl sahipleri için.." diye başlayan cümleler de kurulmuştur. Akıl etmek yeterli olmasaydı Kuran-ı Kerim de bu cümleler pek çok defa kurulmuş olmazdı. Önce istişare yapmak gerekir ki akıl danışmaktır. Buradaki tüm hanımlar danıştığın ilk konuda sana olumsuz yanıt verdiler zaten. Canın istiyorsa istihare yaparsın konu açmaya devam etmezsin çünkü genelin fikri belli.

Hatta sosyal anksiyeteli ve depresif biri olarak evlenmen karşı tarafın vebalini almak olur belki bu adam düzgün biri istiyor?

Bu arada namazla ilgili kurduğunuz cümlelerde kibir hissettim. Herkesin namazı kendini ilgilendirir siz kendi ibadetinize bakın bunu kendiniz için övünme malzemesi haline getirmeyin.
Kibir olduğunu övündügümü nereden çıkarıyorsun herkes namaz kılmıyor sonuçta bundan bahsediyorum yalan mı ayrıca istişare güvenilir takva sahibi kişilerle yapılır

Ben şahsen inanmıyorum öyle şeylere. Gerçek olsaydı herkes namaz kılar sonucu görürdü. Millet deli gibi boşanıyor niye namaz mı kılmamışlar?
Tanıyın, içiniz ısınmadıysa ısınmamıştır yani çok zorlamaya gerek var mı?
Ben inanıyorum ama istiharem iyi çıkmasına rağmen nişan attım o yüzden bilemiyorum ya imtihan olacaksa oluyo illa ki

Benim arkadaşın annesi arkadaş için yattı istihareye iyi olur diye gördüğü adam salak görünüp her haltı yiyen çıktı ben bu konuda bişey demek istemem ama için iyi bişey çıkarsa mı ısınacak

Kibir olduğunu övündügümü nereden çıkarıyorsun herkes namaz kılmıyor sonuçta bundan bahsediyorum yalan mı ayrıca istişare güvenilir takva sahibi kişilerle yapılır
Eee madem takvamıza güvenmiyorsunuz bize niye fikir soruyorsunuz? Neresinden tutsam elimde kalıyor konu. Şimdi iyi bir cümle kurup üste mi çıkmış oldunuz 😒

Takvada baya ilerlemişsiniz görüyorum 🤦‍♀️

Eee madem takvamıza güvenmiyorsunuz bize niye fikir soruyorsunuz? Neresinden tutsam elimde kalıyor konu. Şimdi iyi bir cümle kurup üste mi çıkmış oldunuz 😒

Takvada baya ilerlemişsiniz görüyorum 🤦‍♀️
Ya ne alaka kafam karışık olduğu için sormuş olabilirim etrafımda beni anlayan kimse yok çünkü herkes maddiyat peşinde

Kimse kimsenin yerine istihareye yatamaz. Nereden duydunuz bu saçmalığı?
Kaldığım yurtta bize böyle bilgi verilmişti yıllardır aklımda böyle kaldı. Hiç yatmadım ve bilgim bu konuyla alakalı buydu. Madem dini konularda bilginiz çok o halde karşı tarafa da güzel yaklaşın, siz bana kötü yaklaştınız bende size uydurdum dedim. Siz başlattınız.

Bir karar verip bunun sonucunda yaşanacakların sorumluluğunu alacak güçte olmayan insanlar bu kadar açık ayan beyan olan durumlarda bile sorumluluğu rüyaya atmak istiyor. Çok garip. İçim ısınmasa tüm dünya bir araya gelip evlen dese, rüyalarıma girse kaç yazar?

Ya çok fazla yatan var neymiş o kişi ilim sahibiymis, maddiyat bile dönüyor
Ama orjinalinde olmuyor diye biliyorum. Zamanında ben istihareye yatmaya korkmuştum zamanında yatan arkadaşım (kendi için yatmıştı) gördüğü rüyadan korktuğunu söylediğinde cesaret edememiştim. Hayırlı mı diye istihareye yatmak istediğim kişiyle sonra ayrılmıştık çünkü evlilikten beklediklerimizin farklı olduğunu anlamıştık. Adam coinde şuan servet diyebileceğimiz büyük bir para batırmış. Benden sonra evlenmiş başkası ile. Her şeyleri gitmiş karısı da gitmiş çocuğunu da göremiyormuş ortak bir arkadaşım söylemişti iyi ki evlenmedim dedim. Belki de istihareye yatsam saçma sapan kararlar alacaktım. Aklımla hareket ettim. O çağıma göre kafam çalışıyormuş sonradan sıkıntı olmuş. Keşke hep öyle olgun kalsaydım 🤣

Ya boyle seylere inanmayin
HOslanmadiginiz biriyse zorlamayin zorlayarak olmuyor
Arkadas olun cok iyi biriyse

Kimse kimsenin yerine istihareye yatamaz. Nereden duydunuz bu saçmalığı?
Kişi kendi yatarsa psikolojik olarak iyi şeyler görür o yüzden tarafsız biri yatmalı diye söylendi bize, bana da bu mantıklı geldi hiç de işim düşmediği için böyle şeylere hep mantığım ile hareket ettiğim için sizin kadar dini bilgim yok cahil ve edepsiz oldum işte 🖐

K
Kaldığım yurtta bize böyle bilgi verilmişti yıllardır aklımda böyle kaldı. Hiç yatmadım ve bilgim bu konuyla alakalı buydu. Madem dini konularda bilginiz çok o halde karşı tarafa da güzel yaklaşın, siz bana kötü yaklaştınız bende size uydurdum dedim. Siz başlattınız.
Kötü yaklaştığımı düşünmüyorum. Öyle birşey olmadığını biliyorum yıllar önce araştırmıştım çünkü. Yukarıda birinin de dediği gibi bunu para karşılığı yapanlar bile var kişinin kendi yapması gereken birşey. Gaybı Allah bilir. Tek bile kılınmaz o namaz 3-5 yada 7 defa kılınır. Dini bilgide filozof değilim ama kendime ait şahsi bir kütüphane dolusu kitabım var. Genç kızlık zamanlarında da arkadaşım kıldığı için bende yapmak isteyip cesaret edemeyip yapmaktan vazgeçmiştim. Annem yerime kılmak istemişti ama araştırmıştık kişinin kendisinin kılması gerektiği yazıyordu. Ben de buna istinaden bu saçmalığı nereden öğrendiniz dedim. Google a bile yazsanız kişi kendi kılmalı şartlarında çıkar.

Kişi kendi yatarsa psikolojik olarak iyi şeyler görür o yüzden tarafsız biri yatmalı diye söylendi bize, bana da bu mantıklı geldi hiç de işim düşmediği için böyle şeylere hep mantığım ile hareket ettiğim için sizin kadar dini bilgim yok cahil ve edepsiz oldum işte 🖐
Mabad kelimesi kullandığınız için edep dedim. Cahil yada edebsiz demedim. Edep ya hu diye eskiden uyarırlardı. Bende uyarma anlamında o cümleyi kurdum. Yoksa amaç edepsiz veya cahil diye kimseye hakaret etmek değil.

Zaten şahsınıza hakaret etmeye hakkım olmadığını bilecek kadar had sahibiyim merak etmeyin.

K

Kötü yaklaştığımı düşünmüyorum. Öyle birşey olmadığını biliyorum yıllar önce araştırmıştım çünkü. Yukarıda birinin de dediği gibi bunu para karşılığı yapanlar bile var kişinin kendi yapması gereken birşey. Gaybı Allah bilir. Tek bile kılınmaz o namaz 3-5 yada 7 defa kılınır. Dini bilgide filozof değilim ama kendime ait şahsi bir kütüphane dolusu kitabım var. Genç kızlık zamanlarında da arkadaşım kıldığı için bende yapmak isteyip cesaret edemeyip yapmaktan vazgeçmiştim. Annem yerime kılmak istemişti ama araştırmıştık kişinin kendisinin kılması gerektiği yazıyordu. Ben de buna istinaden bu saçmalığı nereden öğrendiniz dedim. Google a bile yazsanız kişi kendi kılmalı şartlarında çıkar.
Hiç ama hiçbir şey için yatmadım. Ailemde de yok hiç. Eşimin annesi dedi senin için yattım iyi gördüm diye ama eşim de bana kör kütük aşıktı o kız olmazsa başka biriyle evlenmem diye diretiyordu o yüzden kadının da yani normal kafa ile yattığını da sanmıyorum. Benim dini bilgim yok dediğim gibi işim düşerse araştırma yaparım. Sadece duanın gücüne inanırım. Siz saçmalığı falan deyince de mâbâdımdan uydurdum dedim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X