Gorumcenin oğlunun sünnetine takı ne verdiniz?

Tamamen kültürel bir durum olsa da sünnet düğünü yapmak bana çok saçma geliyor.(Umarım ilerde tükürdüğümü yalamam.)
Bu kadar ısrarın üzerine tüm sarmaları yer fazlasını komşu ya da arkadaşlarıma dağıtır kalmadı derdim.
Takı mevzusu da tamamen duruma bağlı. Her şey imkanlar dahilinde.

Otur sarmaların hepsıni ye görümcene verme. Hatta komsuna ver yıne gorumcene verme. Gram + para yıne aynı hesaba gelecek bunu yapacagınıza ceyrek takın daha iyi Ama böyle gorumceye gram fazla bence

Genel bir şey yazacağım ama kimse kırılmasın incitmek için yazmıyorum.
Ne kadar karmaşık akraba ilişkileri bunlar, okurken bile beynim yoruldu herkes birbirinin evinden haberdar herkes birbirinin evinin içinde, küpe takılmış, çeyrek takılmış, yaprak sarma istenmiş, herkes birbirinin ne taktığını ne giydiğini aklında tutuyor, biri çeyrek takmışsa ona çeyrek götürmek gerekiyormuş

Görümcem de eltim de yok ama olsa da dolabımdan bir şeyler alıp götürecekleri, yaptığım yemeği isteyecekleri, ne takacağıma kadar karışacakları bir ilişkim olmazdı, kayınvalidemi karıştırmıyorum eltiyle görümce hiç karışamazdı.

Altın ise günün şartları ne takmaya elverişliyse veya içimden ne takmak geliyorsa onu takarım.

Aslında hiç kimse gitmese de bu gelenek de son bulsa keşke.Tamam isteyen sünnet ettirsin de çocuğunu,bunun üzerinden bile hesap yapmak,altın toplamak nedir ? Ayrıca neyi kutluyorsunuz onu da anlamak güç.Amaçsızca o kadar insan toplanıp ''aa evet Canberk'in pipisi kesildi'' diye nasıl eğleniliyor,bana çok tuhaf geliyor yahu.Resmen pipi kutsama günü gibi.
Konu sahibi size değil sitemim.Bu geleneğe.Bana kalsa en başta ''ne sünnet düğünü ya öyle bir şey mi kaldı der'' zaten taraf olmadığımı gösterirdim.Sizin durumunuzda 200'ü bozdurup çocuğu mutlu etme fikri bana mantıklı geldi bu arada,en azından çocuk dayısından para aldığını düşünür sürekli.Sarmaları da sakın vermeyin.Nasıl bir kadın,hayırdan da anlamıyor.

Sarmaları vermeyin hayrına bdv ahalisine dağıtın
Görümcemin iki kızı var.
Bende iki oğlan var sünnet cemiyeti! yapmadım hastanede sünnet oldular bitti görümcem ve eşimin ailesi ile uzak şehirlerdeyiz memlekete gittiğimiz bir sene görümcem iki çeyrek verdi sünnet için diye.

Düğünde nisanda aileler bir araya gelir ikramlik hazirlar bizim buralarda
Gecen sene benim de 2 Gorumcem evlendi 15 gun arayla
1.5 yasinda bebegim vardi 3 aylik da hamileydim
Kayinvalidemim telasesi cok diye iki seferde de kendi evimde tek basima geceleri 3 tencere sarma 6 tepsi de börek yaptim kayinlara ikram etmeye.
Gönlümden oyle koptu çünkü.
Buzlugumda sarmam olsa ondan once ben teklif ederdim al ikram et diye.
Sizin de gönlünüzden kopsa seve seve verirdiniz o sarmalari bence
Demekki karsinizda degecek bi görümce yok
O yuzden aa ne ayip demeyecegim ki bence degil gayette.

Taki isinde imkan neyse zorlamak lazim bence cekirdek ailede.
Yani normalde evine 20bin giren bi cıft o ay bi sekilde elleri sıkışık diye taki icin borc alinmaz mantığıyla oz kardesine gram altin takarsa buyuk ayip eder benim kanaatimce. Babam doktor annem eczaci orta karar bi gelirleri var ama benim düğünüm zamani elleri sıkışıkti ev aldıkları icin. Babaanemden borc alip bir tane bilezik takti babam. Sonra ödedi bi kac ay sonra. Ben alma dedim ama gönlünden oyle geçirdi yakistirdi takti.
Kardesiniz icin daha fazlasını yapabilirdiniz bence.
Tabii cok ciddi sıkıntıdaysanuz bilemem

Ben sizin yerinizde olsam madem o iki kiziniza 2 kupe aldi sadece sizin de gram+200 harclik fikriniz makulmus.

Düğün hadi neyse de sunnet yapip altin toplamayi bekleyen avucunu yalar bu devirde. Milletin imani gevredi ekonomiden. Yatırım yapan da ölse altinini bozdurmaz bu kadar düşmüşken.

2 oglum var, ikisini d3 2 aylikken sunnet ettim.
Düğün yapmadim, yapmayi düşünmüyorum.

Sarma istemek nedir ya saka gibi Dugun yapan yapragini da bulur sarmasini da sarar .

Vay be gorumceye bak. Valla ben birisinden birşey rica etsem ve o kişi de vermese, bir daha asla istemem. Kadında ki yuzsuzluge bak

Takıya gelince bırak eşin ne istiyorsa onu taksın.
Evet o yuzsuzlugun altında resmen ben eziliyorum ben sürekli hayır demeye utanıyorum malesef. Takı konusunu bir kere konuştuk bakalım o gün gelsin zaten başka bişey takacağım desede tartışmasını yapacak bir kişilik değilim

Bende öyleyim herkes bilir etrafımda elimin ne kadar açık olduğunu ama gorumcem bunu suistimal ediyor resmen kendiside yapabilir resmen hazıra konmak bu

Gorumcemin maddi durumu yerinde bunu bilmesem gidip 10 lirayı kıskandı demem benden biseyleri kıskanan insanada üzerine çıkıp beni kullanmak isteyenede herkese verdiğim kıymeti vermem

Görümce çok hesapçı birine benziyor. Ben olsam gidip küpelerin fiyatını öğrenirdim. O kadarlık bir hediye takardım. Bir şey demeye kalkarsa da cevabını verirdim. Sarmalar da afiyet olsun size
İçimden onu yapmak gelmiyor değil küçük kızımın dogumunda benim yüzüme ben sana çeyrek bileklik alacaktım ama sonra kupeye karar verdim demişti. Bende sünnetten sonra çeyrek takacaktim ama grama karar verdik diyeceğim sorar çünkü neden takmadin diye

Bilezikmiii İsmet ne bizde durum ne yetiyorsa yada en düşük çeyrek takılır işte ama gorumcem herkese götürdüm diyor bize gelince nerden kissam ne taksam dedi resmen

Sarma istemek nedir ya saka gibi Dugun yapan yapragini da bulur sarmasini da sarar .
Bizimki hazircı olunca. Kendi evinde ceviz varken annesine gitti bana baklava yap ver dedi kvdemi kendi evine çağırıp yaptirabilir yani biz ince düşünüyorz resmen. Kimden ne koparsam kar diye bakıyor benden vermeye mecburmusum gibi istiyor yoksa kimden ne isterse istesin aslında banane

Yaprak verdiğini kayınvalide söyledi de, sardığınız haberini kim verdi ben de ona takıldım.
Kvdemde beraber oturuyorduk gorumcemde vardı. Kvdem sarabildinmi bozulmasın yapraklar dedi bende hallettim dedim. Ogun benden istemedi eve gelince öyle arayıp istedi

Evet buda olabilir. Bende çocuğa ne alabiliriz onun kullanabileceği bişey olsa daha çok iyi olur diye düşünüyorum.

Bende sizin gibi düşünüyorum eşime fikir sundum tamam dedi ama bakalm sünnetten sonra gorumcemin tavrı için kesin konu açarım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…