Göğüs küçültme Ameliyatı ile ilgili tecrübelerimizi paylaşalım

Hepiniz iyisiniz değil mi ? Forumu okumaya calışıyorum ama bazen ipin ucu kaçıyor :)
Sanırım rutin kontrollerin dışında ben de cok girmeyeceğim foruma...
Ogltn
ameliyatını ertelemişsin galiba ? neden erteledin anlayamadım ?

Jeselec, Ekim , Glorys ve Bebeto

Bu forumda herkese yardımcı oldunuz, ablalık ettiniz , koçluk yaptınız süpersiniz :)
(gerçi abla olması gereken benim yaş itibariyle ama...)

Hepinizle ve diğer arkadaşlarla tanışmayı cok arzu ediyorum inşallah...

sevgiler hepinize,
ara ara gelirim :)

Arkadaşlar geçen akşam Birbuse'yi gördüm, kendisi bu forumda misyonunu tamamladığına inandığı için pek girmiyormuş :)

Memesindeki sorun iyileşiyor, küçük bir kızarıklık var.. endişelenecek bir durumda değil, ayrıca ameliyat izleri de cok büyük ölçüde silinmiş :) Gözlerime inanamadım. Ters T dikişinin meme altında kalan izi tamamen silinmiş nerdeyse :) Darısı benim başıma :)))

anladığım kadarıyla minik enfeksiyonlar geçiriyor ama, memesinin durumu iyi ...bence kendisi abartıyor bazı şeyleri, cünkü ben onu 45 günlük ameliyatlıyken görmüştüm. Dikişlerinden korkmuştum açıkçası.. ama şimdi cok cok iyi durumda...

Bunu da sizinle paylaşmak istedim.
Jeselec senin doktorunla görüşmüş, baticonla iyileştiriyor..merak etme canım

canım bilgilendirdiğin için çok sağol... çoğumuz onun durumunu merak ediyorduk... iyi olmasına çok sevindim görüştüğün zaman sevgilerimiz iletirsen sevinirim...çok öptüm

Hepiniz iyisiniz değil mi ? Forumu okumaya calışıyorum ama bazen ipin ucu kaçıyor :)
Ogltn

Bu forumda herkese yardımcı oldunuz, ablalık ettiniz , koçluk yaptınız süpersiniz :)

sevgiler hepinize,
Barbicim sanki vedalaşıyor gibi yazıyorsun sen yinede fırsat buldukça bize yaz iki satır lütfen ayrıca özelden sana mesaj atıcam şimdi... bu arada sanırım senden sonra yaşı en büyük benim galiba... ben evde olduğum için rahat rahat forumu takip ediyorum... sonuçta birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz iyiniyetle hepsi bu... lütfen en kısa zamanda tanışalım....kucak dolusu sevgiler kolay gelsin...

elif idil merhaba,

açıkçası yaşadığın komplikasyonlarla ve doktorunun sana yeterli ilgi, alakayı göstermediğiyle ilgili yazılarını okuduğumda senin için endişelenmiş ve biran önce toparlanman için dua etmiştim ben de….Çünkü Yeşimay da senin gibi sıkıntılar çekmiş ve sonrasında meme ucuyla ilgili onu çok hırpalayan şeyler yaşamıştı…Ve artık foruma yazmıyor bile..(eğer okuyorsa ona sevgilerimi gönderiyorum) Doktorunuzun da aynı olması sebebiyle, sen de yeşimayınkine benzer bişey yaşarmışın diye senin için kaygılanmıştım açıkçası…Ama şimdi bakıyorum da, foruma yazmadığın dönem, çok extreme gelişmeler olmuş, herşey U dönmüş meğer…Bu mesajını önceden yazabilseydin keşke….Finallerinde ve iş hayatında da başarılar diliyorum. Komplikasyonlar geçse bile , seni yine de kendini bu yorucu dönemde çok yormamaya çalış.. Sevgiler

canım benim için endişenip dua etmiş olmana çok sevindim teşekkür ederim.ben forma pek ilgilenemiyorum .genellikle yorumlarım sorular doğrultusunda cevaplar yazdım sende yukarıda alıntı yapmışın ama onların birde soruları var öyle değerlendirirsek daha mantıklı olur tırnaklamayı yapmışın ama cevapların sorulardan önce olmasından dolayı ilgisiz kalmış u dönüşü diye bir şey yok herzaman güvendiğimi ve kararımda yanılmayacağımı ben baştan beri beelirttim benim doktorum burda 20 ameliyat yaptıysa 2 sinde komplikasyon çıktıysa zaten risk olan rakam her 10 kişiden 1 kişi böyle olunca da rakamlar gösteriyo ki normal bi şey.güzel dileklerin için teşekkür edrim herkesin sürecinin iyi geçmesni temenli ederim...

Ogltn ameliyatını ertelemişsin galiba ? neden erteledin anlayamadım ?

ozdycim, ertelemem gerektiğini yazarken aslında sebebini de yazmıştım canım ama atladın sanırım..senin için aşağıya alıntılıyorum. çalışan & iki çocuklu anne, ve eşe bağlı durumlar olunca aylar öncesinden tarih öngörmek olmuyormuş :)) öğrenmiş olduk bu vesile ile..

glorys, sen de ne zamandır yoktun..hoşgeldin canım..nasılsın şeker keyifler yerindedir umarım...benim az kaldı diye heyecan doruktaydı da, şubat ortasında eşimin katılması gereken bir fuar çıktı ve bu yüzden tarihi ertelemek zorunda kalacağım eğer 10 şubatta ameliyat olursam, 5 günlük ameliyatlı olarak iki çocukla eşim olmadan yapamam diye şubat sonu mart başı olacağım canım..

canım benim için endişenip dua etmiş olmana çok sevindim teşekkür ederim.ben forma pek ilgilenemiyorum .genellikle yorumlarım sorular doğrultusunda cevaplar yazdım sende yukarıda alıntı yapmışın ama onların birde soruları var öyle değerlendirirsek daha mantıklı olur tırnaklamayı yapmışın ama cevapların sorulardan önce olmasından dolayı ilgisiz kalmış u dönüşü diye bir şey yok herzaman güvendiğimi ve kararımda yanılmayacağımı ben baştan beri beelirttim benim doktorum burda 20 ameliyat yaptıysa 2 sinde komplikasyon çıktıysa zaten risk olan rakam her 10 kişiden 1 kişi böyle olunca da rakamlar gösteriyo ki normal bi şey.güzel dileklerin için teşekkür edrim herkesin sürecinin iyi geçmesni temenli ederim...

elif idil, valla önce şunu söyleyeyim noktalama kullanmadığın için yazdıkların puzzle görüntüsünde....iyi bişimi diyosun kötümü çözemedim:KK1:
şekercim, ben şunu anlamanı isterim ki; ne doktorunun kim olduğu, ne sürecininde yaşadığın aksilikler, ne de doktoruna duyduğun sevgi, güven yada güvensizlikle u dönüp dönmemenle zerre kadar ilgilenmiyorum. sen ben sonucumdan mutluyum diyosan bana ne? ya da kime ne ? burada bir kadın olarak daha güzel olmak adına olacağım bir ameliyatla ilgili doğru deneyimler okuyarak "en iyi doktoru" bulma derdinde idim. Şimdilik bulduğuma inanıyorum. Süreci yaşayıp göreceğiz..Forumu pek takip etmiyorsun ama, okursan tüm detayları aktardığımı göreceksin.

Ve çok net şunu söyleyeyim canım...evet ben Ercan Bey'e güvenerek ve belirli konularda bana garanti verdiği için ona ameliyat olacağım, amaaaaa ameliyat sonrasında akıntı, sızıntı dikiş açıklığı vs...gibi komplikasyonlarda da; bu süreçte yaşadıklarımı, doktorumun yaklaşımını, tedavi etmek için neler yapıp neler yapmadığını, bana tıp etiğine uygun davranıp davranmadığını tüm detaylarıyla anlatacağım...sonuçta babamın oğlu değil, bi yanlışı olursa burda çarşaf çarşaf da yazarım, onu seçmekle hata da yapmış olabilirm, sonuçta hatasız kul olmaz değilmi ama...ben böyle düşünüyorum.

haa az daha unutuyordum, sürecimle ilgili güzel temennilerin için teşekkürler:KK34:

Ogltn

sevgiler hepinize,

CANIM YAA, cok sevgıler, gorusmek uzere,

herkese selamlarr
ıyı hafta sonları, herkese mutlu memnun mesut gogusler dılıyorum:))

Son düzenleme:
Ameliyattan sonra biraz alınca olaya bi el atayım dedim. Desendesenden örnek alarak çok ağır olmamak şartıyla biraz biraz vermeye çalışıyorum. Çünkü göğüs küçülünce göbek sorunu başladı :) Yazarım canım merak etme sen.. Seninde herşey gönlünce olsun.. Çok öpüyorum...

bebetoo selam canım,
sabah yazacaktım ama işler ve diğer mesajlaşmalar araya girince yazamadım....sana seslenmiyorum çünkü maşallah sürecin çok iyi gidiyor....herşey yolunda....umarım hep de öyle olur canım...şu dukanla ilgili sorum var : kitabı okudunmu ? cevabın evet, ve yardım ederim dersen dukana gelcem bende :) şu 5 kiloyu yerleşmeden vermek istiyorum da :)

OGLTKN selam canım.Ne kadar iyisin , düşünmen yeter.Sevgili Jelesec'te yanında gelir kalırım dedi.Çok sağolun.Teyzem Mersin'den gelecek.O kalacak bir aksilik çıkmazsa yanımda.Ama oldu ki son anda bir aksilik olursa ikinizin de teklifini değerlendiririm haberiniz olsun :)

Fiyatla ilgili evet konuşup pazarlığımı yapacağım yada taksit falan soracağım.Yok yok kaçarı yok benim ameliyatımı Ercan Bey yapacak.Gerekirse avans çekerim. :) Ben gözümle gördüm sonuçları , bir kaç milyar eksik vereceğim diye sonradan pişman olmak istemiyorum.Benim için de herkes gibi dikiş izi,potluk,şekil çok önemli.Bunların hepsi bir arada olabiliyorsa neden istemeyeyimki.Temennim herkes istediği görüntüye kavuşur.Seni çok öpüyorum..

serapçım selam canım, teklifim ciddi. bana ihtiyaç duyman halinde, 1 hafta kadar önceden haber ver ki, ben çocukları bırakacağım yeri ayarlayabileyim...gerisi kolay...seve seve yanında bulunurum. fiyatla ilgili olarak beni haberdar edersen sevinirim...ben her halukarda ocak sonu gibi görüşeyim diyorum ercan beyle....hem lazer lipoliz meselesini hem de fiyatı konuşup netleştirmek için...

Birbuse,glorys,ogltkn,bebetoo,desendesen,Jelesec,ozdy,flz06,elifidil,ekim ve adlarını hatırlayamadığım diğer arkadaşlar hepinizi tek tek selamlıyorum.

Unutmadan birbuse , Jelesec senden bahsetmişti.İnşallah tanışırız.Ara ara da olsa foruma takılırsan sevinirim senin de tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Büyük memelerde yapılan dikey izli meme küçültme ameliyatlarında istenilen sonucun alınması için uzun bir süreç geçmesi gerektiğini Lejour çalışmasında vurgulamıştır.17 Biz de tüm olgularımızı en az 1 yıl süreyle takip ettik. Deconinck ve ark.'larının yaptığı bir çalışmada dikey izli meme küçültme ameliyatı ile 700 gr'dan fazla rezeksiyon yaptıkları toplam 179 memede, 3 hematom, 4 enfeksiyon, 8 parsiyel nekroz ve 44 yara açılması gözlemlemişlerdir.21 Bu verilerin değerlendirilmesinde %4,4 parsiyel nekroz görülmüş olması ve %1,7 hematom görülmesi bizim verilerimizle paralellik gösterse de, bu araştırmacıların çalışmasında %24,5 gibi yüksek oranda yara açılması komplikasyonu bulunmaktadır. Ancak yara yeri ile ilgili komplikasyon sadece dikey izli teknik ile ilgili olmayıp, aşırı büyük memelerin küçültülmesinde yaygın kullanılan diğer tekniklerde de görülmektedir.22
Bunlardan biri 6 no'lu olguda görülen areoalanın kısmi nekrozudur (Resim 1). Nekroz post-op 5. günde başlamış ve kendini sınırladıktan sonra (post-operatif 1. ayda) debridman ve skar revizyonu ameliyatı yapılmıştır. Bu olgunun pre-operatif sorgulamasında sigara içmediğini belirtmesine rağmen, komplikasyon çıktıktan sonra günde 2 paket sigara içtiğini ancak ameliyatı ertelememiz yada iptal etmemizden korktuğu için söylemediğini belirtmiştir.
Dikey izli meme küçültme ameliyatlarında görülen yara iyileşme problemlerini en aza indirmek için çeşitli otörler tarafından teknik modifiye edilmiştir. Pllua ve Ermisch, dikey “I” şeklindeki izi “L” haline getirip daha az oranda (%13) komplikasyonla karşılaştıklarını rapor etmiştir.23 Yazarlar bu yaklaşımın her bir memeden 2000 gr. doku rezeksiyonuna izin verdiğini ve sigara içimi gibi risk faktörü olan olgularda tercih edilmesi gerektiğini savunmaktadır.

arkadaşlar yukarıda bir üniversite araştırmasının alıntısı mevcut yazı çok uzun olduğu için hepsini kopyalamadım... ayrıca tıbbi terimler çok olduğu için fazla anlaşılır değil.. ancak özetle farklı yaşlarda, farklı cilt tipinde, ancak aynı büyüklükte memelere aynı sağlık ekibiyle aynı ortamda yapılan ve ameliyat sonrası bu hastaların 1 yıl süreyle takibi sonucunda elde edilen verileri anlatıyor...

bu yazı bilimsel bir araştırmadan alıntıdır..(Adnan Menderes Ünv.) olası komplikasyonların yüzdesi görülmekte ve özellikle meme başı kaybında sigaranın risk yarattığı gözlemlenmektedir....
yazıdaki ana tema şuki (tamamını okuyarak çıkardığım sonuç) ameliyat sonrası komplikasyonlar kişiden kişiye (cilt tipi, bünye, aml.sonrası özenli bakım yapılıp yapılmadığı vs.) değişebilmekte..

BU YAZIYI ÖZELLİKLE SİGARA KULLANAN VE AML.OLMAYI DÜŞÜNEN ARKADAŞLARI AYDINLATMAK VE OLASI KOMPLİKASYONLARIN RİSK YÜZDESİNİ BELİRTMEK AMACIYLA KOPYALADIM...

Ekim68 merhaba.Verdiğin bu bilgiler için çok sağol.Anladığım kadarıyla senin doktorunun hastalarında sıklıkla yaşanan dikiş açılması,potluk,meme ucu kaybı olaylarının sigarayla bağlantılı olduğunu söylemeye çalışmışsın.Çok iyi anladım.Teşekkürler.Bende sigara kullanıyorum , dikatte alacağım sevgiler.

Aslında cevap verip vermemek arasında çok geldim gittim.Ama sonradan cevap vermemin gerekli olduğunu gördüm.Benim söylediklerimi yanlış anlamayın diye başta belirttim.Ama görüyorum ki yanlış anlamışsınız.Ozdy sıkıntısız bir süreç geçirmişsin ne güzel , darısı benim ve benim gibi ameliyat olacak diğer arkadaşlarımın başına.Bu forumlar her türlü iyiliğe de , kötüye kullanılıp suistimal edilmeye de açık forumlar.Katılır yada katılmazsınız bu benim şahsi fikrim.Kaldı ki böyle olaylar yaşanmış ve site yöneticileri tarafından anlaşılmıştır.

Ayrıca ben her doktorun reklama ihtiyacı olduğu fikrindeyim.Televizyonlarda görüyoruz ki her kadın programlarında,magazin programlarında hatta ana haber bültenlerinde bile estetik konusu ve bir estetik cerrahı görüntüsü var , adıyla sanıyla bu reklam değilde nedir? Kaldı ki bu forumlardan bir çok kişi etkilenip adı geçen doktorlara gitmektedir.Buda yine bana göre bir reklamdır.Ben bu forumdaki arkadaşlığı dayanışmayı bozma niyetinde olan biri değilim.Lütfen yazdıklarım farklı algılanmasın ve yanlış yönlere çekilmesin.

Ne niyetle yazıldığını ve gerçek amacımın ne olduğunu anlayan hem forumdan hem de forumu misafir olarak takip eden kişiler vardır.Mutlaka her birinizin yaptığı gibi amacım sadece iyi niyetle bilgilendirmekti.Bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum.Herkes görüntüsüyle mutluysa söylenecek bir şey yok.Sevgiler.

arkadaşlar daha önce aklıma gelmemişti o yüzden yazmamışım foruma ancak bu anlatacağım tamamen kendi kendime yaptığım bir yorum aml. olacak olanlar yada yeni olanlar doktorlarına sorrarlarsa iyi olur...konu şu:

ben saçlarımı yıllardır kızıla boyatıyorum ve kızıl boya çok çoğunuzun bildiği gibi yıkanırken çok akıyor. 1,5 yıl önce saçlarımı boyattıktan 1-2 gün sonra ensemde 5-6 adet ağrılı irili ufaklı bezeler oluştu. çok korktum ve doktora gittim... ensemdeki saçlarımın arasında bir sivilce çıkmış ben onu farketmeden kaşımış ve kabuklu yara haline getirmişim aynı günlerde saçımı boyatınca o yara gibi olan sivilce yüzünden kimyasal reaksiyon oluşmuş ve buda deri altında iltihap bezelerine neden olmuş... antibiyotik tedavisiyle birkaç gün içinde şişlikler geçmişti...
konumuzla alakasına gelince...

ben ameliyattan sonra 1,5 aydır saçlarımı ayrı yıkayıp havluya sarıp sonra vücudumu yıkıyorum... akan saç boyası dikişlerimde bir enfeksiyona neden olur kaygısıyla... ancak bu konuyu ne doktoruma danıştım (sormayı unuttum hep) nede kimseden böyle birşey duydum. tamamen kendi kendime aldığım bir önlem... sakın yanlış anlaşılmasın saçboyası enfeksiyon yapar acaba bende de böyle olur mu yada oldu mu diye kimse evham yapmasın lütfen...sadece akla gelmeyen ve daha önce dile getirilmemiş birşey o yüzden paylaşayım dedim...herkese sevgiler

X