Göğüs küçültme Ameliyatı ile ilgili tecrübelerimizi paylaşalım

Hepiniz umarım iyisinizdir.Ekim,flz06 ve desendesen çok geçmiş olsun.

Teşekkür ederim canım. iyiyim. Kesi yerlerimdeki anlık acımalar olmasa daha iyi olacağım. Forumda okuduklarıma bakılırsa benzer durum çoğu kişide var. Doktorum hakkında olumlu ya da olumsuz bir şey söylemek için henüz erken diye düşünüyorum. Daha aml. yaralarım çok yeni. Biraz sabır göstermek gerekiyor... Umarım sen de sıkıntısız bir aml. süreci geçirirsin... İyi geceler...

vay be gerçekten benide çok heveslendirdi bu yazı his kaybı iz emzirme sorunu derken çok tedirgin oluyo haliyle insan ama denemeye değer aslında

merhaba jujuuu,
benim bu konuda Ercan bey ile bir görüşmem olmadı canım..Gerçi görüşmemizden beri 5kg almışım ama:18:

vallahi canım hiç bi şey söylemedi .verdiğim ilaçlara devam et dedi ve hergün banyo yap dedi 2 hafta sonra bakacağız dedi hepsi o kadar.

elif idil merhaba,

açıkçası yaşadığın komplikasyonlarla ve doktorunun sana yeterli ilgi, alakayı göstermediğiyle ilgili yazılarını okuduğumda senin için endişelenmiş ve biran önce toparlanman için dua etmiştim ben de….Çünkü Yeşimay da senin gibi sıkıntılar çekmiş ve sonrasında meme ucuyla ilgili onu çok hırpalayan şeyler yaşamıştı…Ve artık foruma yazmıyor bile..(eğer okuyorsa ona sevgilerimi gönderiyorum) Doktorunuzun da aynı olması sebebiyle, sen de yeşimayınkine benzer bişey yaşarmışın diye senin için kaygılanmıştım açıkçası…Ama şimdi bakıyorum da, foruma yazmadığın dönem, çok extreme gelişmeler olmuş, herşey U dönmüş meğer…Bu mesajını önceden yazabilseydin keşke….Finallerinde ve iş hayatında da başarılar diliyorum. Komplikasyonlar geçse bile , seni yine de kendini bu yorucu dönemde çok yormamaya çalış.. Sevgiler

Günaydınlar bayanlar.Ya Bebetoo yazmıyor, birşeymi var merak ettim durumu gerci iyiydi,sürekli yazan biriydi ondan bu merakım

Günaydın Jelesec yokluğumu bi sen farketmişsin teşekkür ederim :) Çok şükür iyiyim bugün doktor kontrolüm var gidip geleceğim bakalım ne diyecek. Bende bütün süreçlerimi paylaştığım için ve şuanda herşey rutinde olduğu için bazen yazacak birşey bulamıyorum pek. Hergün gelip selam veriyorum bakıyorum kimse bişey dememiş, kendim yazıp kendim görmektense haliyle geri çektim kendimi. Ameliyattan sonra biraz kilo almış biri olarak(her gelen tatlılarla gelince) bu ara dukandayım genelde :)

Diğer arkadaşlara da günaydın...

Sevgilerimi yolluyorum sana, şimdiden iyi haftasonları...

Canım sanada günaydın iyi olmana sevindim, ya gercekten merak ettim benim yapım bu, aman seni yine ara arada olsa yaz arkadaşım.Evet artık bendede rutin herşey hadi sende dukancı oldun cok iyi, desendesenden sonra, başarılar

Ameliyattan sonra biraz alınca olaya bi el atayım dedim. Desendesenden örnek alarak çok ağır olmamak şartıyla biraz biraz vermeye çalışıyorum. Çünkü göğüs küçülünce göbek sorunu başladı :) Yazarım canım merak etme sen.. Seninde herşey gönlünce olsun.. Çok öpüyorum...

Umarım herkes iyidir :)

Bugün yine yoğunum, ara ara girmeye çalışacağım..

Yarın 30. günüm doluyor, ama ben de bebeto gibi artık yazacak şey bulamıyorum.
Belli rutinlerde kontrolden sonra bilgi vermek amaçlı yazacağım, ki 15 gün sonra 45. gün kontrolüm var...Bu arada tabi ki sızlamalar, şişlikler, batmalar oluyor..Ekstrem şeyler olursa paylaşacağım :)
hepinize sevgiler

Büyük memelerde yapılan dikey izli meme küçültme ameliyatlarında istenilen sonucun alınması için uzun bir süreç geçmesi gerektiğini Lejour çalışmasında vurgulamıştır.17 Biz de tüm olgularımızı en az 1 yıl süreyle takip ettik. Deconinck ve ark.'larının yaptığı bir çalışmada dikey izli meme küçültme ameliyatı ile 700 gr'dan fazla rezeksiyon yaptıkları toplam 179 memede, 3 hematom, 4 enfeksiyon, 8 parsiyel nekroz ve 44 yara açılması gözlemlemişlerdir.21 Bu verilerin değerlendirilmesinde %4,4 parsiyel nekroz görülmüş olması ve %1,7 hematom görülmesi bizim verilerimizle paralellik gösterse de, bu araştırmacıların çalışmasında %24,5 gibi yüksek oranda yara açılması komplikasyonu bulunmaktadır. Ancak yara yeri ile ilgili komplikasyon sadece dikey izli teknik ile ilgili olmayıp, aşırı büyük memelerin küçültülmesinde yaygın kullanılan diğer tekniklerde de görülmektedir.22
Bunlardan biri 6 no'lu olguda görülen areoalanın kısmi nekrozudur (Resim 1). Nekroz post-op 5. günde başlamış ve kendini sınırladıktan sonra (post-operatif 1. ayda) debridman ve skar revizyonu ameliyatı yapılmıştır. Bu olgunun pre-operatif sorgulamasında sigara içmediğini belirtmesine rağmen, komplikasyon çıktıktan sonra günde 2 paket sigara içtiğini ancak ameliyatı ertelememiz yada iptal etmemizden korktuğu için söylemediğini belirtmiştir.
Dikey izli meme küçültme ameliyatlarında görülen yara iyileşme problemlerini en aza indirmek için çeşitli otörler tarafından teknik modifiye edilmiştir. Pllua ve Ermisch, dikey “I” şeklindeki izi “L” haline getirip daha az oranda (%13) komplikasyonla karşılaştıklarını rapor etmiştir.23 Yazarlar bu yaklaşımın her bir memeden 2000 gr. doku rezeksiyonuna izin verdiğini ve sigara içimi gibi risk faktörü olan olgularda tercih edilmesi gerektiğini savunmaktadır.

arkadaşlar yukarıda bir üniversite araştırmasının alıntısı mevcut yazı çok uzun olduğu için hepsini kopyalamadım... ayrıca tıbbi terimler çok olduğu için fazla anlaşılır değil.. ancak özetle farklı yaşlarda, farklı cilt tipinde, ancak aynı büyüklükte memelere aynı sağlık ekibiyle aynı ortamda yapılan ve ameliyat sonrası bu hastaların 1 yıl süreyle takibi sonucunda elde edilen verileri anlatıyor...

bu yazı bilimsel bir araştırmadan alıntıdır..(Adnan Menderes Ünv.) olası komplikasyonların yüzdesi görülmekte ve özellikle meme başı kaybında sigaranın risk yarattığı gözlemlenmektedir....
yazıdaki ana tema şuki (tamamını okuyarak çıkardığım sonuç) ameliyat sonrası komplikasyonlar kişiden kişiye (cilt tipi, bünye, aml.sonrası özenli bakım yapılıp yapılmadığı vs.) değişebilmekte..

BU YAZIYI ÖZELLİKLE SİGARA KULLANAN VE AML.OLMAYI DÜŞÜNEN ARKADAŞLARI AYDINLATMAK VE OLASI KOMPLİKASYONLARIN RİSK YÜZDESİNİ BELİRTMEK AMACIYLA KOPYALADIM...

canım merhaba iyi olduğunu okudum çok sevindim... evet haklısın artık Ozdy nin de belirttiği gibi 1.ay dolduktan sonra çokta fazla gelişme olmuyor... erken dönemi atlattık artık izlerimizin silikleşmesi sürecine girdik ki oda artık geniş zamanda yavaş ilerleyen bir süreç ancak yinede arada bir foruma girip 1-2 satır yazmakta fayda var. çok öptüm canım...

Doğrusunu istersen bunu ben de hiç üzerime alınmadım. Bunu niye yazdın onu da anlamadım ?
Kendi adıma ufak şeyler hariç, sorunsuz bir iyileşme süreci yaşıyorum, göğüslerimin aldığı şekilden de cok memnunum. Burada toz pempe gösterilecek bir şey yok, ayrıca doktorumdan da cok memnunum, doktorumun reklama da ihtiyaca yok, ki kendisini tanıyan arkadaşlarımız var,bana hak vereceklerdir..

ameliyat sonrası iyileşme döneminde olabilecek şeyleri yaşayan arkadaşlarımız burada yazdılar, endişelerini paylaştılar, tabi ki doktorlarına güvenecekler , doktorunuza sonsuz güven duymadan bu ameliyatı olamazsınız. Hep endişe duyarak da tedavi olamazsınız...tedavilerinin sonunda rahatladıklarında da gene yazdılar...
Benim bu forumdan tanıdığım en az 2 arkadaşımız cok büyük sorun yaşadı ve burada bizimle paylaştılar...

Ben burada kimsenin sorun yaşayıp da başkalarına toz pembe dünya gösterdiğini düşünmüyorum. Ameliyatlarda herkesin iyileşme süreci farklıdır... Bünyesi farklıdır, yara iyileşmesi farklıdır...Potansiyel olarak burada insanların bir şeyleri sakladığını düşünmene de cok şaşırdım.

Tabi ki hepimiz birbirimize iyi dileklerimiz gönderiyoruz, benzer şeyler yaşayınca korkmuyoruz..Burada cok güzel de arkadaşlıklar kuruldu ...
Umarım sen de sorunsuz, sağlıklı, doktoruna tam güvenerek ameliyat olursun ve bizlerle paylaşırsın

artık tek tek herkesi selamlamıyorum kimse alınmasın zaten bazılarımız tel.le sık sık görüşüyoruz. herkesi çok çok öpüyorum...

bu arada demin kopyaladığım yazıyı daha önce araştırma yaparken okumuştum (aml.öncesi sigara içtiğim için özellikle o konuyu araştırıyordum) ancak sonra nerede okuduğumu hatırlayamadığım için kopyalayamamıştım. ben bu yazıyı aml. öncesi okuduğum halde karamsarlık yapmadım... aml. olmayan arkadaşlar kara tablo çizmeye çalıştığımı düşünmesinler.. doktorların hepsi kendi sitelerinde bu risklerden zaten bahsediyor ama bu bilimsel bir araştırma ve bu risklerin yüzdesi veriliyor... ve özellikle sigarayla ilgili riski göz önüne seriyor...

sevgili Ozdy Serap38 in yazdıklarını şimdi okudum tam bende bir şeyler yazacaktım ki senin yazını okudum harfi harfine aynı şeyleri yazacaktım... baştan sona sana katılıyorum... sevgiler

Arkadaşlar geçen akşam Birbuse'yi gördüm, kendisi bu forumda misyonunu tamamladığına inandığı için pek girmiyormuş :)

Memesindeki sorun iyileşiyor, küçük bir kızarıklık var.. endişelenecek bir durumda değil, ayrıca ameliyat izleri de cok büyük ölçüde silinmiş :) Gözlerime inanamadım. Ters T dikişinin meme altında kalan izi tamamen silinmiş nerdeyse :) Darısı benim başıma :)))

anladığım kadarıyla minik enfeksiyonlar geçiriyor ama, memesinin durumu iyi ...bence kendisi abartıyor bazı şeyleri, cünkü ben onu 45 günlük ameliyatlıyken görmüştüm. Dikişlerinden korkmuştum açıkçası.. ama şimdi cok cok iyi durumda...

Bunu da sizinle paylaşmak istedim.
Jeselec senin doktorunla görüşmüş, baticonla iyileştiriyor..merak etme canım

Evet, dikişlerin alınması sadece duş açısından cok rahatlatıyor :)
sızlanma ve batma hissi, arada sırada bıçak saplanma hissi devam ediyor maalesef...

artık atlatıcaz bu süreçleri zamanla..
sevgiler

merhaba canım tekrar geçmiş olsun... tekniğimiz farklı olduğu için dikişlerin konusunda yorum yapamam ama daha çok erken bir dönemdesi... o dönemde bende anlık batmalar ve bıçak girmiş gibi sancılar yaşamıştım ama çok anlık şeylerdi. ancak kısa sürede geçti. kollarımı (özellikle sağ kolumu) çok hareket ettirdiğimde çok çok nadirende olsa arada bir bahsettiğin sızılar hala olabiliyor ama dediğim gibi bir anlık ve kalıcı olmayan ağrılar... kendine iyi bak sevgiler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…